Bnitealattdsche Berichten. A". 1875. ob der dag 26 Augustus!. 3714. Ja. IV eg-en en Twintigste Jaar gang-. DUITSCHLANB. De Berliner Börsen-Zeit. bespveekt den op stand in de Herzegowina en het niet bij machte zijn van Turkije, om dien spoedig te dempen. Daaruit leidt gemeld blad af, dat de heerschappij der Turken in Europa onmogelijk in stand kan gehouden worden, en dat Oostenrijk-Hongarije za! genoodzaakt zijn, om zijn gebied met een deel van Turkije af te ronden. Daardoor zou wel het deel verminde ren van Rusland, dat zich steeds als univer seel erfgenaam van Turkije beschouwt, maar dit zou geen overwegend bezwaar zijn, wan neer ten minste het drie Keizersverbond ern stig gemeend is. Dit zal de proef op dat ver bond zyu, en zoo de opstand, tegen de ver wachting mocht zegevieren, dan is die proef dicht op handen. Luidens de stellige verzekering van de Poliiücha Corresp. van Weenen, had het door de Porte aangenomen bemiddelingsvoorstel der groote mogendheden reeds van den eersten beginne niet tot grondslag, dat de militaire operation tegen de opstandelingen zouden ge schorst worden. De Porte is, hetzij in hare militaire handelingen, hetzij in hare middelen van bevrediging, door niets gebonden. De onderhandelingen tusschen haar en de groote mogendheden kunnen wellicht tot staking der militaire operation leiden. De Koning van Beieren heeft aan de boeren-tooneelspelers te Ober-Ammergau, voor de zoogenaamde ïPassionsspielen" een kolossale groep beelden uit steen gehouwen, ten ge schenke gegeven. By het vervoer dier beelden, is dat van Johannes gekanteld, en zyn drie personen onder den 40 ceutenaars zwaren last bezweken. Volgens de Post heeft de Porte aan de aanneming der bemiddelende voorstellen van Duitschland, Oostenrijk en Busland de voor waarde verbonden, dat deze drie Mogendheden waarborg geven dat de opstandelingen tijdens den wapenstilstand niets tegen de souvereiniteit van den Sultan ondernemen. F R A N K R IJ K. De Minister van Financiën bepeinstnaar men meldtallerlei bezuinigingen. Hij zal daarmee aanvangen met het aanrnunten van geld en' het vervaardigen van postzegels. Voor beide zaken zal voortaan door den Staat zelf worden zorg gedragen, hetwölk toidusver nog door particulieren geschiedde. De zorg voor het slaan van geld was toevertrouwd aan den baron Bussières, die zijn toch reeds-aanzienlijk ver mogen daarbij steeds op ongehoorde wijze zag vermeerderen. Evenzóo stond het met de ver vaardiging van postzegels. - Sagasta en Top'ete bevinden zich tegen woordig te Parys, Men gelooft, dat zij Koningin Isabella troosten mèt het vooruitzicht, dat zij naar Madrid zal kuunen terugkeeren, wanneer het gelukken mocht hqt tegenwoordige minis terie door een kabinet Sagasta-Topete te ver vangen. Antwerpen viert thans feest, het is er kermis. De ïederijkerskamer »de Olyftak" heeft by ge legenheid hiervan een optocht georganiseerd, welke Zondag jl. zonder eenige stoornis heeft plaats gehad, en die zijn ontstaan te danken heeft, aan de twee voornaamste grondbeginselen aan welke de stad Antwerpen haar zedelijke en matci'ieele grootheid te danken heeft, name lijk: arbeid en onderwijs. De optocht bestond uit 4 grospeu. De 1ste groep was samengesteld uit de twee bovengenoemde elementen, op allegorische wagens, de 1ste wagen stelde voor den tempel der wetenschap, de 2de was die van den koophandel. De 2de groep was gewijd aan de letteren en schoone kunsten. De 3de groep bracht den bloedigen strijd onzer voor vaderen tegen Spanje in herinnering. Zij was samengesteld uitHet verbond der edelen, aan Margaretha van Parma hun verzoek overhan digende. Vier geuzen-korvetten. De wagen der 17 provinciën. Beroemde Nederlanders uit dien tijd. Ten slotte een zegekar, voorstellende de handelsstad Antwerpen met al hare rechten en vrijdommen. Het geheel was indrukwekkend. Alles was trouw gevolgd, zoowel de schitterende costumes als de ryke wapenen. Maandag jl, had de optocht door de stad nogmaals plaats. SPANJE. Volgens eene depêche uit Miranda is generaal Torilio uit Vittoria vertrokken om het opper bevel te aanvaarden over de troepen in Guipuz- coa. Generaal Buriel is naar Bilbao vertrokken. Zes duizend Carlisten, onder bevel van Perula, zyn naar den Ebro getrokken, doch toen zij zich tegenover de kolonnes van Bibera bevonden, zijn zij teruggetrokken en hebben eene schuilplaats gezocht in het Cantabrische gebergte. Generaal Maldonado is den 21 dezer opge rukt naar Salvatierra. Don Carlos heeft aan den bisschop en aan den bevelhebber der citadel van Seo d' Urgel een brief geschreven, waarin hij hen aan moedigt op den door hen ingeslagen weg voort te gaan. Een bericht uit Seo d'Urgel van 24 dezer houdt in, dat de vijandelijkheden geschorst zijn en do witte vlag is geheschen. Lizarraga heeft voorwaarden gesteld, die echter door* Martinez Campos niet aangenomen zijn.De overgave zal waarschijnlijk heden plaats hebben. ENGELAND. Na zeventien jaren nrbeids en na uitgifte van 54 mülioen guide» is het nieuwe riool- stelsel voor geheel Londen gereed gekomen, iïoogeruime, gemetselde buizen, waardoor een .rijtuig met vier paarden kan rijden, bren gen diep onder den grond, beneden onder- aardsche spoorwegenwater- en gaspijpen, de faecalièn en al de omeinheden en gebiuikte zaken van een rijk van 4 millioen inwoners op onschadelijke, onzichtbare wijze ver buiten Londen naar zee. De ingenieurs, die dit werk volbracht hebben, verdienen grooten lof voor hun arbeid. De machtige eb, die aan den mond van den Theems het water deinen doet, sleept te Crosness, als de sluisdeuren van het riool geopend worden, de stoffen mede, ver in de Noordzee, waar zy gezuiverd en over een onmetelijken afstand verspreid, onschadelijk in de diepte wegzinken, Aan het slot van een beschouwing over den staat van het graangewas in Europa en Amerika, zegt een der City-bladen het vol gende: »Een blik over den geheelen graan- vcrbouw kan ons ontslaan van vrees voor den a. s. winter. Zoo wij al betere jaren hebben gehad, we hebben er daarentegen ook vele gehad, die heel wat slechter waren en er is reden in overvloed tot dankbaarheid, dat, in weerwil van de stormen die in Engeland Europa en Amerika hebben gewoed, de oogst in ruime mate aan onze verwachtingen beant woordt." Gedurende het jaar 1874 zyn te Londen niet minder dan 7764 nieuwe huizen gebouwd eD 145 nieuwe straten. Ook werden twee nieuwe pleinen (souares) aangelegd. De lengte der nieuwe straten bedraagt 22 Eng. mijlen en 862 yards. Nog in aanbouw zijn 3,542 huizen, en 't is te voorzien zegt een officieel rapport dat de bouwlust eer toe dan af zal nemen. De telegraaf meldt uit New-York van 23 dezer, dat, blijkens een ontvangen bericht uit Georgie, alle vees voor het ontstaan van onlus ten met de negers verdwenen is. De befaamde kolonel Baker is, blykens een thans openbaar gemaakt besluit van den 2 dezer, uit den krijgsdienst ontslagen. Kardinaal Mac Closkey komt uit Amerika naar Rome over met een half millioen voor den Paus. De Turken, die uit Stolaz waren opgerukt, hebben nabij Dabra de insurgenten ontmoet eu werden geslagen, zoodat zij naar Stolaz moesten terugkeeren. Den 24 dezer werden uit Kon- stantinopel 2000 man Turksche troepen te Kleck verwacht. Turksche troepen zyn te Miessa aan de grens van Servie geconcentreerd. Men spreekt van het bezetten van Servië, omdat het zich gemengd heeft in de onlusten in de Herzegowina. OOSTENRIJK. De internationale graan- en zaad markt is den 23 dezer te Weenen geopend. In liet rap port omtvent den oogst van dit juar ontbreekt de opgave van lijuzaad. In Oostenrijk bedraagt de tarweoogst 4'/a millioen, de rogge 4'4 millioen centenaars, gerat 2% en de haver 2 COURANT. 'A.boknemkntsi'rus, pui kwaitoal1.85. Franco per post, door het geheele li ijk - 2.50. Afzonderlijke nommers- 0.10. BUREAU: MARKT, E, 134. AuvBRTKSTiEPnus: van i10 gewone regels1.00. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal betekend. BEI. «IE. 1 l 1 TURKIJE.

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 1