A". 1S75. Vrijdag 27 Augustus. M 3715. Kennisgeving. lOBMüMOS™ m HOMDEN. Biiteilaiilsclt Bericbten. Verschijnt laplljls, iltpziM Dimüai. vin I10 gen oiip i egels1.00, Ne«:eii F It A N K R IJ K. In een van de laatste zittingen van den Alge- meenen Raad van Seine-Infèrieure is een zeer interessant rapport voorgelezen en bediscussieerd over de emigratie. Daarbij werd geconstateerd, dat de haven van Antwerpen aan die te Ilhvre bijzonder veel afbreuk doet. Besloten werd, om zich met den arrondissementsraad van Hilvre te vereenigen en gezamenlijk te beproeven de spoorwegtarieven te doen verminderen en met de Duitsche spoorwegen gelijk te stellen, opdat de concurrentie met het buitenland zou kunnen volgehouden worden. Een legitimistisch blad bevat een brief van den graaf van Chambord aan den afgevaar digde de Franclieu, waarin hij dezen prijst voor zijne redevoering,den 3 Augustus in de Nationale Vergadering uitgesproken, tegen de wet nopens den Senaat en in het algemeen tegen de con- stitutioneele wetsontwerpen. Be graanoogst schijnt ongeveer een vierde gedeelte beneden dien van 1874 te zuilen blijven. Het cijfer van 100 millioen hectoliters wordt gehouden voor een gemiddeld goede opbrengst; brengt de oogst meer op, dan wordt ij zeer gunstig genoemd, en zoo de opbrengst onder de 80 millioen daalt, heet hij ongunstig. In het jaar 1874 bedroeg de opbrengst 130 millioen hectoliters en was dezelve dus zeer hoog; het cijfer van 1875 wordt geschat op 95 millioen; fihoon aanzienlijk minder dan ten vorigen jare wordt de oogst, dus over het algemeen niet ongunstig geacht. Slechts in 8 departementen in het zuiden van Frankrijk wordt, natuurlijk gevolg van de overstroo mingen welke zoovele vernielingen hebben aangericht, een slechte oogst verwacht.' In 24 departementen verwacht men een middel ma tigen, in 15 een redelijken, in,26 een vrij goeden en in 13 een goeden oogst E N UIA N 1). Te Londen heeft zich eene commissie ge vormd, om voor Mozes Mouleftore een gedenk- teekeu te stichten. Naar den wensch van den edelen grijsaard zal dal gedenkteekeu beslaan in een fonds tot voortdurende vevbeteriug van den toestand der Israëlieten iu het II. Land, door het bevorderen van nijverheid, landbouw, het bouwen van woningen enz. Iu Engeland zijn daarvoor reeds vele giften, daaronder van f 6000, f 3000 en vele van f1200 bijgedragen. Nabij Birkenhead heeft weder eene bot sing van twee spoortreinen plaats geluld; ruim 20 personen werden daarbij gewond. Aan professor Abel, wetenschappelijk adviseur bij het Britsche oorlogsdepartement, komt de eer toe van een nieuw en bijzonder doeltreffend moordtuig te hebben uitgedacht. Het is een zoogenaamde »water-bom", zijnde een bom of granaat, die rondom de bus met de lading van kruit of schietkatoen, met water aangevuld is. Een gewone granaat splijt in den regel slechts tot drie of vier stukkeu uiteen, en kan dus gemiddeld slechts drie of vier men- scben dooden; doch de waterbom heeft de eigenschap van uiteen te spatten tot tallooze kleine scherven, en kan dus aan tallooze vijan den een eervollen dood bezorgen. Bovendien biedt zij dit voordeel, dat de wonden, door hare fragmenten veroorzaakt, bijzonder kwaad aardig en moeilijk te heeien worden geacht. Men beweert dat de oorlogen korter en zeldzamer zullen zijn, naar gelang de gebezigde wapens in hun doodelyke werking volmaakter worden. Indien dit waar is, dan heeft profes sor Abel aan de menschhoid een werkelijke weldaad bewezen. Zij, die eventueel aau den scherven-regen van professor Abel's water-bom men mochten blootgesteld worden, kunuen zich met die overweging getroosten. Volgens berichten uit de Vereenlgde Staten worden in den staat Maine, alwaar de wet tegen verkoop van gedistilleerd bestaat, jaar lijks 18,000 personen wegens dronkenschap ge straft, zijnde een vijfde der bevolking. 81» AM JE. Uit Santander meldt men, dat ernstige ongeregeldheden te Estella zijn uitgebroken dooi de ontdekking van een complot tegen don Car los, waarbij Mogrovejo en Mendiri betrokken zijn. Beiden zouden in de gevangenis zijn ge worpen. W\j staan echter voor de waarheid van dit gerucht niet in. "Van het Noorden verneemt men, dnt de Yiitoria nog altijd de Carlïstischgezinde kust plaatsen bombardeert; Lequeilio vooral moet veel.van het-bombardement te lijden gehad hebben; alleen zij die te arm zijn zich elders te vestigen, zijn in het plaatsje gebleven, de overigen zijn allen heengegaan. Uit het door de regeeringstroepen bezette gedeelte van Navarra zijn thans reeds 500 per sonen verbannen, terwijl hunne goederen ver beurd zijn verklaard. DUITSCHLAN'l). Het orgaan van het geheim bestuur in het diocees Posen, de Kurger Pozn., maakte den 23 dezer eene aanschrijving aan de geestelijken aldaar openbaar, waarin dezen wordt gelast, om mede te werken tot de tenuitvoerlegging der wet op het bestuur van het vermogen der Katholieke kerkgemeenten. Vooral wordt den geestelijken aanbevolen om, dadelijk na de coustitueering der nieuw gekozen kerkbesturen, de kasboeken en de akten over het gehouden beheer aan dezen ter hand te stellen. De bisschop van Mainz legt in de Jï'óln. Ztff. de verklaring af, dat hij niet van meening is, dat de Paus in geloofszaken niet dwalen kan. Te Keulen heerscht eene groote drukte, door de menigvuldige aanvoeren van planten enz. voor de tentoonstelling. Er is o. a. eene groote inzending aangekomen van den onder koning van Egypte, bestaande uit 400 kisten, meerendeels houtsoortenalleen aan vracht van Alexandria naar Triest is daarvoor f1680 betaald. De tentoonstelling belooft luisterrijk te zijn. 0 O STEN ltIJK. Onder de uitvoerige berichten, die de PelitiscJie Oorresp. van Weenen omtrent de gebeurtenissen in de Herzegowina en Bosnië openbaar maakt, is vooral dit der vermelding waard, dat namelijk de op 23 dezer bepaalde aanval der opstandelingen op Trebinje, ten gevolge van bevelen en aanwijzingen uit Cettinje, de hoofdstad van Montenegro, is uitgesteld. De onlangs overleden ex-Keizer Ferdinand van Oostenrijk, heeft in zijn testament den Paus een kapitaal van tien millioen gulden vermaakt, benevens al de versierselen en heilige vaten zijner kapel, alsmede zijne verzameling kostbare kristallen en porseleinen voorwerpen. Aan deze beschikking is door den executeur- testamentair dadelijk gevolg gegeven. De tien millioen aan banknoten benevens de heilige vaten, zijn reeds in het Vaticaan aangekomen. De waarde dezer laatste voorwerpen wordt op verscheidene miliioenen geschat, zonder zelfs de kostbaarheid tengevolge van het buitenge-, wone arbeidsloon eu den kunstsmaak, die aan deze vaten zijn ten koste gelegd, in rekening te brengen. Het porselein en het kristal worden in de volgende week verwacht. Naar men verzekert is de Paus voornemens de kostbaarste stukken dei- verzameling iu het museum vau Christe lijke kunst, op de bibliotheek van het Vaticaan to doen bewaren. Twee volledige tafelserviezen uit de vorige eeuw, te "Weenen vervaardigd, worden op het oogenblik op meer dan hunne waarde iu goud geschat. Op de internationale graan- en zaadmarkt werden tot 's middags 24 dezer verkocht spoe dig leverbaar 50,000 hectoliter tarwe; 60,000 dito rogge, '150,000 dito gerei, 30,000 dito liaver, 20,000 dito maïs, 50,000 dito peuk ei». Twintigste Jaargaug. AbOSNWU-ST&I'Rijs, per kwmtnul1,85, Franco per post, door liet gclieele Kijk - 2.50. 'Afzonderlijke noimners- 0.10. DE BuiiÖEMEESTER VAN SCHIEDAM, biengt ter kennis, dat liet door den Heer Minister van Binneidaiidsehe Zaken vastgesteld model der MUILKORVEN, waarvan na liet in werking treden der Wet van 2 Junij 1875 (Staatsblad no. J 10)opt September a. s., /oodia de toepassing van art 3 dier Wet mogt vereiselit worden, de honden moeten zijn voorzienter Gemeente-Secretarie voor een ieder ter bozigtiging is gesteld; onder opmerking dat de muilkoif bij het gebruik gesloten moet woiden door middel van een vast- of hangslot. Schiedam, den 20 Augustus 1875. De Burgemeester voornoemd 1>. J. VAN DIJK VAN MATENESSi;. Iedere gewune regel meer- 0.10. BUK EAU: MAEKT, E, 124.. Driemaal plaatsing woidt tegen tweemaal boiekend.

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 1