Aü. 1875. Zaterdag 28 Augustus. Bniteiilaaflsqiie Befietten Binnenlandsche Berichten. 3716 rwinti ste en Jaargraxiff. DUI.TSCHLAN». De pogingen oni* alle Duitsche vereenigingen, bekend onder den haamvan Krieger&vermme tot déne enkele corporatie tineen, te smelten schijnen vooreerst nog niet te. zullen gelukken. Vele en yooral dé voornaamste dier vereeni-, gingen, zooals de<Saksische en Beiersche, heb ben 'totnogtoef zelfs, niet eens geantwoord op de uitnoodiging van den Kriegersbumlom de zaak gemeenschappelijk in overweging te nemen. -\Het telegrafisch córrespondentie-bureau van Weenen constateert nader, dat, overeenkomstig de bedoeling der groote mogendheden en met goedvinden der Porte, de vreemde consuls uit Bosnië zich als gedelegeerden ad hoe naa1' het tooneel van den oorlog in de Henegowina zullen begeven, om de opstandelingen te be wegen de vijandelijkheden te schorsen, hunne wenschen te formuleeren en met den Tuik- «t*8ebeir*comans8aris-jn onderhandeling te treden. Tevens zouden voornoemde consuls hun ver zekeren, dat de gezamenlijke waarborgende mogendheden de rechtmatige wenschen der Christenbevolking bij de Porte ter overweging zullen aanbevelen. Uit Praag wordt thans van officieuse zijde het door de Fanfuüa medegedeeld bericht ge logenstraft, dat namelijk de jongst overleden Keizer Ferdinand 10 miliioen thlr., benevens bet gezamenlijk zilveren en gouden vaatwerk uit de keizerlijke kapel enz.aan den Paus heeft gelegateerd. Het Army and Navy Journal meldt, dat de heer Krupp, te Essen, zich een stoomhamer wil aanschaffen, die eene massa staal van '100 ton gewicht kan smeden en 2'/a miliioen gulden kosten moet. De stoomhamer, die tot dusver in de fabriek aanwezig was, had een smeed- vermngen van 50 ton. SPANJE. De Qaceta deelt weder eenige berichten aan gaande het Noorder-leger mede. Generaal Quesada heeft bekend gemaakt, dat de Noor delijke dorpen in de provincie Alava gewei gerd hebben de wapenen ten gunste der Car- listen op te vatten en dat daardoor ongere geldheden tusscben de inwoners en de benden van den pretendent waren onstaan. De Univsrs beweeit uit stellige bron te weten, dat er zeer ernstig sprake is van een huwelijk van den Koning van Spanje met de oudste dochter van den hertog van Montpen- sier. Dit althans zou het resultaat zijn der conferentidn, onlangs te Eandau met den Prins en Koningin Isabella gehouden. Hier mede staat waarschijnlijk de benoeming van den hertog van Montpensier in verband, die naar Madrid opgeroepen is, om deel uit te maken van den hoogen raad, die de directie over het voeren van den oorlog op zich zal nemen. Lizarraga heeft de hervatting der onder handeling voorgesteld. Hij «belt tot voorwaarde dat de troepen en de aartsbisschop Seo d'Urgel in vrijheid zullen verlaten^ Mattinez Campos heeft hierop een weigerend, antwooi d gegeven. Hij stond den belegerden uren tijd toe om zich op genade en ongenade over te geven. TURK If E. 3 De grootvizier heeft bij "gelegenheid van de kennisgeving aan de vreemde gezanten te Kon- stantinopel, dat de minister van openbare wer ken, Sever-pachaals commissaris naar de Herzegowina zal gezonden worden, tevens zijn dank betuigd voor de politieke houding der mogendheden tot dusver, die volstrekt niet het karakter van een interventie had. De regeering der Porte, voegde de grootvizier er b\j, wenscht te toonen, hoezeer zij den* raad der groote mo gendheden op prijs stelt, door dien, zooveel hai e waardigheid dit gedoogt,) op te volgen. Alle middelen zullen door de Poite worden aange wend, .om den opstand_,ffnet vermijding van bloedvergieten te onderdrukken. Trebinje, dat nog streng door de de insur- genten wordt geblokkeerd, begint gebrek aan levensvoorraad te krijgen. Het bevestigt zich, dat de insurgenten Focuiza en Koveto bij Stolaz hebben genomen en verbrand. Zij maakten daarbij 400 gevan genen, die zij ontwapenden en vrij lieten. F R A N K R JJ K. De pers houdt zich nog bezig met het ver bod vau wege de legeering, om het boek van den lieer Gladstone over het Vaticanisme in Frankujk ter verkoop toe te laten. De Corr. Havas bevat daarover eene officieuse nota, haar van wege liet depai tement van binnenlandsche zaken medegedeeld, en waarin beweerd wordt dat de toelating van het boek in Frankrijk volstrekt niet verboden is en dat de pogingen om den colportage-stempel voor dit boek te verkrijgen, niet volgens de wet hebben plaats gehad. De gelden voor de kerk van Montmartre komen nog niet zoo spoedig als men verwacht had. Men heeft 16 miliioen noodig, en men heeft nog geen 3 miliioen bijeen kunnen krijgen. Voor den grond alleen heeft men Vt miliioen fi ancs moeten betalen. ITALIË. In den loop der volgende maand zal de grootste verkooping van kerkelijke goedeien gehouden worden, die ooit plaats had. De huizen, gebouwen, kloosteis en landerijen in den omtrek van Rome, zullen aan d(?n meest biedende worden toegewezen. Tegelijker tijd zul len ook verkocht worden de eigendommen der bisdommen van Terentino en Oivita-Vccchia. AMERIKA. Het iapport van het departement van landbouw over Juli toont aan, dat de oogst in de Middenstaten niet door liet weder heeft geleden. Dioogte heerscht over 't algemeen in Michigan, Wisconsin, Minnesota en de Zuid- Atlantische Staten, maar regen in Caroline, Zuid-Vii ginie, Arkansas en Nebraska. De ge middelde tarweoogst zal 87 en die van maïs ongeveer 96 pCt. zijn. De katoenoogst heeft minder geleden dan de graanoogst. In alle Staten, uitgenomen Tenessee en Kentucky, zal de opbrengst ver boven 't gemiddelde zijn. SCHIEDAM, 27 Augustus 1875. Naar wij vernemen zal de heer M. Noordtzij, predikant bij de Christelijk Gereformeerde ge meente alhier, in de avond-godsdienstoefening van aanstaanden Zondag zijn afscheidsrede houden. De Minister van Binnenlandsche Zaken gelet op de aankondiging van 3 Juli jl., waarbij o. a. het ijkkantoor te Rotterdam is aangewezen1 voor den ijk van gasmeters, heeft goedgevon- den te bepalen, dat genoemd kantoor met den 26 Augustus wordt opengesteld voor het ter ijk aanbieden vangasmeteis, tot zoodanig aantal als de diensc zal toelaten. Naar wij vernemen is door den Minister van Binnenlandsche Zaken bepaald, dat voort aan de zomerdienst-regelingen voor de spoor wegen zullen aanvangen met 15 Mei en de winterdienst-regelingeu met 15 October. Voorden aanstaanden winterdienst zal reeds de nieuwe bepaling moeten in werking treden. {U. ,D.) De Minister van Marine brengt ter kennis van de belanghebbenden, dat tengevolge van het ontvangen bericht dat te Rio Janeiro geene epidemische ziekten meer heerschen, de quaran- taine-maatiegelen voor de schepen, welke na den 10 Juli jl. van daar zijn vertrokken, wor den ingetrokken. Het Staatsblad no. 145 bevat het besluit van den 18 Augustus 1875, houdende wij ziging vau de artikelen 2 en 5 \au het Koninklijk besluit van 30 November 1870 (fÈaatsliad no. 183), voor zooveel betreft het maximum-bedrag van de geldswaarde der daarbij bedoelde brieven. Tiet bovenbedoelde besluit luidt ais volgt: Art 1. Het hoogste bedrag der aangegeven geldswaarde van de aangeteekende brieven, waarvan ingevolge ai t. 2 van Onybovengemeld besluit de machtiging tot in ont\angnamedoor der geadresseerde ook kan worden verstrekt door middel van het formulier van lastgeving, voorkomende op het stuk, waarbij hem van de aanwezigheid van den brief op het post kantoor wordt kennis gegeven, wordt nader vastgesteld op vijfhonderd gulden (f500). Art. 2. Het hoogste bedrag van de aange geven geldswaarde der aangeteekende brieven, dié overeenkomstig de bepalingen van art. 5 vnc ons voormeld besluit door tusschenkomst van de hulpkantoren der posteiyen worden -a -» Abonnementsprijs, per kwaitaalf 1.85. Franco per post, door het geheele Rtjk - 2.50. Afzonderlijke nommers - 0,10. BUREAU: MAR 2 E, 124. Advertentieprijs: \.ui 110 gewone regels. 1.00. Iedere gewone ïegel meer0.10. Driemaal plaatsing woidt tegen tweemaal beiekend.

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 1