Btltsalanjscln Berichten. Blnnenlanisclie Berin Men. A". 1875. oensdagv 1 September. Ji 3718. IV eg*oii en 'ji'wintig'ste JTaara'ana ESfitlASB. Loid J. Russell heeft iu de voornaamste dag bladen van Londen eene opioeping, tot het doen van gelei-inzamelingen ter ondersteuning van de insurgenten iu de Ilerzegowina. doen plaatsen. Hij herinnert daaibij aan den steun, dien de Grieksche insurgenten destijds van En geland hebben ondervonden en voegt er bij, dat hijzelf tot dat doel eene bijdrage van 50 p. st. beschikbaar heeft gesteld. Tij(lingen uit Peking, te Shanghay ontvan gen, bevatten, dat de ourtei koning van China, niet name Li-hung-chang, den Britschen gezant, den heer Wade, aan de deur heeft laten wachten, toen deze hem een officieel bezoek kwam bren gen. De gezant ging daarop heen, doch de onderkoning verontschuldigde zich bij hem. liet gebeurde wordt dan ook volstrekt niet ernstig opgevat. De beroemde kudde rundvee van den graaf van Dunmore, bestaande uit 39 stuks, is dezer dagen in het Dimmore-park, in Stir lingshire, Schotland, openbaar verkocht en heeft p. m, 24,000 guinjes opgebiacht. Voor een stier werd 3000 en voor een anderen zelfs 4400 guinjes besteed. Op de veemarkt te Londen van de vorige week bleef het getal schapen uit Neder land 2000 onder de gewone hoeveelheid, en men berekent, dat in elke week 6000 a 7000 schapen,te kort kwamen, tengevolge van de strenge verordeningen op buitenlandschen invoer. Het gevolg is dat schapen, die op eene volle markt slechts 50 sh. (f 30) opgebracht zouden hebben, toen 50 en 60 sh. golden. Naar laatst genoemden marktprijs berekend, zal het Eng, pond (4% Ned. ons) den huishoudenden man 1 sh. (60 cent) kosten voor gewone stukken, en 14 (80 ct.) of 'A (90 et.) voor de beste ge deelten. Bovenstaande vermindering van aan voer betreft alleen Nederland, doch het is bekend dat de bestaande verordeningen vele aanvoeren uit andere landen in Europa terug houden. Gelijktijdig wordt uit onderscheidene streken van Engeland de uitbreiding der vee ziekte bericht, en het belemmeren van buiten landschen invoer, uit plaatsen, alwaar de ziekte, in vergelijking met Engeland, veel geringer is, kan dus weinig nut hebben. Intusschen is er vee van Kanada ontvangen, en de 61 beesten, die ter markt kwamen, leverden een goed voordeel op, Kanada is in staat van April tot Aug. duizend stuks hoornvee elke maand te leveren, en ook bereid dit te doen, indien de Engelsche Regeering de aanvoerders slechts billijkerwijze op gelijken voet met de Iersche $n Schotsche veehandelaars gelieft te plaatsen, d. i., alleen te doen slachten het vee dat aan getast is of aangetast mocht worden gedurende do ontschepiug, want er heerscht geene vee- iekte iu Kanada. De Regeering doet echter niets, naar liet schijnt,- om den stilstand in den buitenlandschen veeaauvoer weg te nemen, hetgeen de Engelsche dagbladen een politiek van laisser faire noemen Ondanks de tegenspraak die het eeiste be richt der overgave van Seo d'Urgel ontmoet heeft, blijkt die citadel'toch werkelijk den 26 dezer gecapituleerd te hebben. Al dq, fot ten welke de Carlisten nog in handen hadden, zijn den volgenden dag bezet. Het garnizoen is ge vangen, maar men heeft hot alle krijgseer bewezen, wegens deszelfs schitterende verde diging. Door deze gebeurtenis verwacht men thans spoedig het einde van den burgeroorlog, door dien de aanzienlijke stiydmacht, thans in Cata- lonie bijeen, na die provincie te hebben schoon geveegd, naar het leger van Navarra kan gezonden worden, om dan gezamenlijk kiacht- dadig dit brandpunt van het Carlisme aan te tasten. Reeds zou er vrij wat naijver tusschen een zeker aautal legerhoofden bestaan over het opperbevelom de laatste lauweren van den strijd te plukken. Daar die verwisseling van personen inmiddels niets dan vertraging in de krijgsoperatiën kan geven, is het te hopen, dat de regeering zich aan dien naijver niet zal storen. Er is eveneens sprake van het vertrek van Koning Alphonso naar het Noorderleger. Hij zou ten minste zyu voornemen daartoe aan onderscheidene leden van het corps diploma tique hebben kenbaar gemaakt. Het Carlistisch garnizoen van Seo d'Urgel heeft den 29 Aug., met Lizarraga en den bisschop aan het hoofd, voor de troepen gedefileerd. Het aantal krijgsgevangenen be draagt 800, waaronder 100 officieren. FRANKRIJK» Naar het schijnt, zou het de regeering gelukt zijn zich te ontslaai van het bezoek, ons door een aantal fanatieke Duitsche pelgrims toege dacht. De Corrcsp. Mavas althans zegt gegronde hoop te hebben, dat,, tegenover den eenparig uitgedrukten weusch door de publieke opinie in Frankrijk, de Duitsche Katholieken van hun voorgenomen pelgrimstocht naar Lourdes en Paray-le-Monial zullen afzien, Op onze Noordelyke grenslinie heeft men eene gansche verzameling Bonapartistische bro chures en photographiën in beslag genomen. Zij waren in Satdines-blikken gepakt. Het bericht in de Kóln. Zeit., dat de cholera zich te Parijs heeft geopenbaard wordt door geen der Parysche bladen bevestigd. Te Bordeaux worden goede verwachtingen gekoesterd omtrent den wijnoogst. Tegen 40 September hoopt men. de Medoc binnen te hebben en men verwacht een goed wijnjaar, zoo de vrecselijke phyloxera, die zich reeds heeft vertoond, niet alle verwachtingen den bodem inslaat. D U11' S C IIL A N D. By de ultiamoutaansche Germania beeft jl. Vr.jdag eene viuchtclooze huiszoeking plaats gehad. Het gold het manuscript van eene in no. 190 van dat blad opgenomen coirospon- dentie uit Gialz, dd. 21 dezer, waarin ver scheidene bijzonderheden uit de staats-bureauv worden medegedeeld, wat misschien sommige beambten ontstemd heeft, doch overigens voor het voortbestaan van den Pruisischen staat en het Duitsche i ijk geheel onschadelijk is. RUSLAND. In West-Siberie, zal allerwaarschijnlijkst, ten gevolge van de bemoeiingen van genei aal Kasnakow, gouverneur-generaal aldaar, eene hoogeschool met twee faculteiten, eene rechts geleerde en eene geneeskundige, opgericht worden. Eene bijdrage van 250,000 roebels uit de schatkist zal tot dat doel beschikbaar gesteld worden. TURKIJE. Drie Turksche bataljons zijn te Mostar via Kleck aangekomen, zonder eenigen tegenstand van de insurgenten te ontmoeten. Een bende Serviërs, sterk 3 A 4000 man, is de grenzen overgetrokken en heeft zich te Novi gekampeerd. De telegraaf is in hunne handen. Verscheidene benden Serviërs trachten ook de bevolking in Bulgarije en van den Bal kan tot den opstand aan te sporen. De president van den Montenegrijnschen Senaat en de adjudant van den vorst van Mon tenegro zijn te Ragusa aangekomen, om met den Russischen consul-generaal een conferentie te hebben. Duizend Servische vrijwilligers zyn over de grenzen de Herzegowina binnengerukt. Mehemed Ali Paeha is per telegraaf terug ontboden. In Albinie is ook een opstand uit gebroken. Tweeduizend Turken zijn opgerukt om Trebinje te ontzetten. EERSTE KAMER. Zitting van 3d Augustus. De Kamer heeft heden hare werkzaamheden hervat. De geloofsbrieven van het nieuwbenoemd lid mr, C. den Tex zijn in handen gesteld eener commissie ter fine van onderzoek. Van de Tweede Kamer zijn ontvangen de door haar aangenomen ontwerpen, die tot onderzoek naar de afdeelingen zyu verzonden. De afdeelingen zijn opnieuw samengesteld en daarna is de vergadering gescheiden. Blijkens een bij het Dep. van Koloniën ontvangen telegram van den goüv.-gen. van Nederl. Itidie, heeft de kolonel Wiggers van Kerchem den 22 dezer uit Atsjln bericht, dat niets meldenswaardig was'voorgevallen en dat de gezondheidstoestand gunstig is. Sedert den ABONM-MLMvPltUfe, HCI Kwai WillI,K>. Franco por post, demr bet gehcele l\i|k - 2.50. Afromleilyke nommeis0.10. BUREAU: ffi HIKT, E, 124. AuvfcurENTii.i'iius: vail 1"10 gewone ïegols1.00. Ieileie gewone lego! meer- 0 10. Diui.ua.al plaatsing woidt tegen iwei:maa.l beiekend. l SI' A^i JE.

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 1