■A". 1875. Donderdag 2 September. AS 3719. Eiitealaiiüscle Bericlten. Biiinenlanflsolie Berichten. Kennisgeving. TV cge g 11 117 ~sv in 1;i g- gg u J aai'g'aji'r. ,^yr JlbünnemcntsjJ'HUs, per Kwartaal-i.85. Franco per post, door hot gehcole Kijk 2.50. Afzonderlijke nommers- 0.10. BUREAU: MAKKT, E,~ 124. Auvertentiepiiijs: van 1—-10 gewone regels. 1,00, ledeie gewone regel ineor- 0.10. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. De Burgemeester van Schiedam, Brengt bij dere ter kennis van de Ingezetenen: Dat liet Kohier \an het Patentregt No. 9 dezer Gemeente over het Dienstjaar 1875/6, dooi- den Heer Provincialen Inspecteur der Directe Belastingen te Rotteidam, op don 30 Augustus '1875 executoir ver- ilaaid en op heden aan den Ontvanger der Directe Belastingen, ter invordering, is overgemaakt. Voorts woidt bij deze herinnerd, dat oen ieder ver- pligt is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet, te voldoen; alsmede, dat, van heden af, de termijn van drie maanden ingaat, binnen welken de reclames tegen dezen aanslag beboeren te woidon ingediend En is hiervan afkondiging geschied, waar het be- hoort, den '1 September 1875. De Burgemeester voornoemd, P. .1. VAN DIJK VAN MATENESSE. D D 11' S C 1L L A K D. Hel is thans zeker, dut door de regeering in de aanstaande zitting van den Rijksdag geen nieuwe wetsontwerpen van kerkeiijk-politieken aard ter tafel zullen gebracht worden. Daaren tegen zullen aan den Pruisischen Landdag nog enkele wetsvoorstellen, strekkende tot aanvul ling der kerkelijke Mei wettenter beraad slaging en goedkeuring worden voorgelegd. De Duitsche Goethe-stichting, die om het andere jaar op den geboortedag des dichters een eereprijs op het een of ander gebied der Duitse'ne kunst toekent, heeft voor dit jaar den heer Claus Groth, als den grootsclieu dichter ia het volksdialect 3000 mark toegewezen. De jury bestond uit de heeren Emanuel Geibel, prof. Scherer en Schöll. In de omstreken van Dortmund, provincie "Westfalen, hoeft zich sedert eenigen tijd eene rcoverbende van 39 personen, met inbegrip van vrouwen en kinderen, opgehouden die verscheiden reizigers heeft aangevallen en ge plunderd en een aantal diefstallen heeft gepleegd. Met behulp van een verkleeden gendarme is het der politie eindelijk gelukt zeven mannelijke en twee"vrouwelyke bandieten te arresteeren. ENGELAND. De Economist, sprekende over de onlusten in de Herzegowina, zegt, dat hij niet twijfelt aan de goede trouw van Oostenrijk en van Rusland bij hun zoeken naar een modus vivendi voor Turkije en de Bosniërs. Dat de vorsten van Servie en van Montenegro zich nog rustig houden, is stellig aan de pressie dier beide mogendheden te danken. Maar of die vorsten hunneonbeschaafde en fanatieke onderdanen nog lang in toom zullen kunnen houden, is een andere vraag; algemeen wordt daaraan getwijfeld. Intusschen, voegt gemeld orgaan er h'y, is het niet in het belang van Europa, dat de doodstrijd van Turkjje kunstmatig wordt -i In Engeland is bp 83-jatigen leeftijd verlengd. De strijd zou 'er slechts te smarte lijker door worden overleden Lord Granlley',| een vau de weinige overgebleven officieren, die te "Waterloo ge streden hebben. 1 Er heeft zich te Londen eene Commissie gevormd om sympathie aan den dag te leggen en hulp te betooneu aan de opstandelingen in Bosnië en de Herzegowina. Er zal een meeting o o plaats hebbeu, onder presidium van Lord Russell, ten einde eene inschrijving te openen. Men heeft te Windsor in een buis onder den grond, bestemd voor den afvoer van water, een koffertje gevoadeu inet 125 valsche sleutels Al de deuren der Kroonmeubelen kondeu hier mee geopend worden. Waarschijnlijk zijn zij gemaakt en verborgen door een dievenbende, die een gunstigen dag afwachtte om de Koninklijke familie te bestolen. Een onderzoek is ingesteld. SPANJE. De krijgsgevangenen uit de citadel vau Seo d' ürgel zijn voorloopig naar Puycerda ver voerd, om later naar de vesting Montjuich, nabij -Barcelona, overgebracht te worden. Onder de gevangenen is de voornaamste de bisschop van Urgel, sedert meer dan een jaar vervolgd wegens een op zijn last gepleegden moord in zijn paleis, en die zich bij de Carlisten had aangesloten om aan zijne straf deswege te ont komen. Men hoopt te Madrid, dat die prelaat zijne verdiende straf niet zal ontgaan eu de regeering schijnt besloteu hem aan de recht bank over te geven. Luidens eene depêche uit Spauje's hoofdstad, denkt de regeering thans Gatalonie voor het einde van September tot rust te kunnen bren gen. "Van de troepen, die dientengevolge beschikbaar zullen komen, zoomede van de manschappen der opgeroepen laatste lichting, deukt zij er 12,000 naar Cuba te zenden. Uit officieele bron wordt bericht, dat de Minister van Buitenlandsche Zaken te Berlijn het gouvernement gelukgeweuscht heeft wegens de overgave van Seo d'Urgel. OOSTENRIJK. De Rijksdag te Buda-Pesth, is den 31 Aug. geopend. De troonrede doet uitkomen, dat bijna op elk gebied doortastende wijzigingen van wet- gevenden aard noodzakelijk zijn en drukt de hoop uit, dat het zal gelukken de moeilijkheden van den toestand met goed gevolg te boven te komen. De goede betrekkingen met de buitenlandsche mogendheden rechtvaardigen de hoop dal de vrede bewaard zal blij ven, in weerwil van de in den jongsten tijd plaats gehad hebbende gebeurtenissen en dat de Rijks dag dientengevolge zijne wetgevende roeping ongestoord zal kunnen nakomen. Deze rede verwierf algemeene toejuiching. De Weener Pr es so verneemt, dat de insurgenlen in de Herzegowina in het klooster Gozerewo eene constilueerende vergadering hebben belegd. Daar zal hun militaire aan voerder Ljubobralsch lot groot-woiwoüe van de Herzegowina uitgeroepen worden. Dit zou een geluk voor de vreemde consuls zijndie dan althans iemand hebben aan wien zij hunne vredeboodsehap kuunen bezorgen. TURKIJ E. De insurgenlen bezetten al de blokhuizen op de Turksche grens bij Armenië. Twee bataljons Turken zetten het zuiden van Herze gowina af. De Levant Herald zegt, dat in Armenië de gemoederen zeer opgewonden zijn tengevolge van den buitensporigen ijver dei- ambtenaren van de belasting. Zondagavond zijn 1000 man Turksche troepen, zonder een eukel schot te hebben gelost, Trebinje binnengerukt. ITALIË. De Voce della Vorita deelt mede, dat de nieuwe kardinalen zullen zijn: de heeren Mattei, Paccha, Rondi, Simeoni, Vitelleschi en Saintmarc. Hetzelfde blad gelooft, dat na de overgave van Seo d'Urgel Don Carlos zijn troepen naar huis zou zenden om op een gunstiger tijdstip den strijd te hervatten. AMERIKA. Bristow, de Minister van Financiën, heeft den verkoop van 4 millioen dollars aan goud tegen September gelast. Als maatstaf voor de ontzaglijke som men, welke betaald worden om op het terrein der internationale tentoonstelling te Philadelphia liet een of het ander te mogen verkoopen, kan dienen, dat zekere Mathews van New-York 40,000 dollars betaalt voor het recht om soda water te slijten. Het steenkolenverbruilc in de Yercenigde Staten van Noord-Amerika is ic 1874 gestegen tot 41,423,947 tonnen. Tien jaren geleden bedroeg dit verbruik niet meer dan 22,500,000 ton jaarlijks. In '1873 was het hooger dan ooit, nl. 44,923,947 tonnen. EERSTE KAMER. Zitting van 31 Augustus, De Kamer heeft besloten tot toelating van Jhr. mr. C. J. A. den Tex, zoodra hij het bewijs zal hebben ingezonden, dat hij de bij de Grondwet gevorderde eeden in handen des Konings heeft afgelegd. Door den Voorzitter wordt medegedeeld dat door de afdeclingen benoemd zijn: 1. tot voor zitters do heeren van Aylva van Pallnndt, Michiels van Kessenich, Duymaer van Twist en de Raadt; cn 2. tot onder-voorzitters de hoeren Nobel, Coenen, Smit en Dumbar. Morgen zullen de negen wetsontwerpen, die van de Tweede Kamer ontvangen en heden

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 1