ErtnenctlB Bericliten. Kerknieuws. in de zaalc berust. Althans men heeft van geen verzet gehoord. Roermond. Tot candidaten voor hot lid maatschap van uen gemeenteraad zijn van liberale zijde weder gesteld de hoeren Bloemen en Foüquet, die door de tusschenkomst van den Bisschop bjj de jongste verkiezing niet herkozen zijn, alsmede de heer Michiels van Kessenich, die om deze reden zijn ontslag heeft genomen. De Znid-Amerikaansche bladen bevatten verschrikkelijke bijzonderheden over de aard beving die den 18 Mei 11. de stad San José de Cucuta bijna geheel heeft verzwolgen. Vijf tien seconden lang slingerde de grond op en neer als een schip zonder ballast in-holle zee. Slechts weinigen gelukte het te ontsnappen de geheele lucht was vervuld met donder en geraas, en over de geteisterde stad kwam een vvollc van stof, zóó dik, dat personen, die in hun angst eikander omarmden, elkaar evenmin zagen als in den donkersten nacht. Do op en neer gaande beweging hield aan, niemand kon op de been blijven, niemand kon opstaan, do angstkreten Misericord ia veistornden spoedig, zij die onder de puinlioopen waren blijven leven, worden door 'tstof verstikt. Deze ver schrikkelijke toestand hield twee minuten aan. Ten laatste blies een windvlaag de stofwolk weg. Zij die zich konden opl ichten, zagen van de stad, die nog maar weinige minuten te voren het bekoorlijkste cooneel had opgeleverd, niets dau een puinhoop. Vau San José de Cucuta bleef als stad niets over dan de herinnering. Onmogelijk is het de paniek te beschrijven, die toen de rampzalige inwoners beving. Bitter droevig was de verwarringdie er ontstond. Hier zag men een man vergeefs naar zijn vrouw, ginds een moeder vruchteloos haar kind zoeken. «Help, help, hier is moedor!", was de kreet van een meisje, half krankzinnig van schrik en angst. [Jet akeligst waren de kreten die men -van onder de puinlioopen opving van hen, die worstelden om zich er uit te werken. «Om Godswil, kom spoeilitr, ik stik 1" was het augst- gesenreeuw dat de ongedeerden noopte te helpen, maar zij werkten zich de handen aan bloed zonder hulp te kunnen verleenen; de werk tuigen waren evenzeer onder 'tpuin bedolven. Door de aardbeving was ook de waterleiding vernieldde rampzalige gekwetsten smeekten om water nergens was het te bekomen. Nog was de maat van rampen niet vol. De haardvuren begonnen hier én daar brand te veroorzakendikke rookwolken stegen opde kreten om hulp verdubbelden; toch kon nie mand hulp aanbrengen aan de ongelukidgon die met verminkte ledematen, tusschen balken geklemd, met ijselijke zekerheid den dood door 't vuur tegemoet zagen. Een regenbui stuitte eindelijk een poos den voortgang der vlammen. De aarde beefde echter nog voortdurend; zooveel mogelijk werden de dooden en ge wonden weggedragensommige gekwetsten worstelden half kruipendehalf loopende zelf vooi t. De verschrikkelijke dag wercl door een nog akeliger nacht gevolgd. Enkelen hadden buiten de stad een soort ven tent weten op te slaan, anderen wachttenop deu naakten grond lig gende, den dag af. Zoo goed mogelijk werden de dooden begraven. De toestand der gekwetsten werd echter ondraaglijk door de stortregens, die des nachts vielenzoodat hun gekerm niet ophield. In weerwil van den stortregen, nam de brand in de puinlioopen weer toe, en wan neer de vlammen een bewaarplaats van buskruit bereiktenbracht liet donderend geraas van de ontploffiug nieuwe verschrikking nan in dezen alceligen nacht.' Eindelijk brak de dag aan2 a 3000 overgeblevenen maakten zich gereed de plaats te verlaten, waar meer dan 8000 lijken, die de lucht reeds met pestdampen begonnen te vervullen, half verkoold onder de puinlioopen lagen. Niemand der overgeblevenen was erof hij moest één of meer van hen die hem dierbaar waren geweest, achterlaten. Volgens verschillende onderzoekingen be vat het bloed der zoogdieren, en dus van deu mensch gemiddeld op '10,000 d. ongeveer 5 d. inetaliek ijzer. Rekent men nu, dat een vol wassen mensch pt. m. 70 kil. weegt, waarvan het bloed "Vu gedeelte, d. i. G;kil. bedraagt, dan is het totale gewicht slechts drie gram. Het spreekt daarom van zelf, dat do voorslag van de heeren Deyeux en Pannentier, om uit het bloed van beroemde mannen gedenkpen ningen te slaan, nooit in vervujjing kon komen. Pierre Cockx is te Parijs overleden. Zijn dood verdient vermelding omdat hij door de Franschen tot historische liguur was verheven. Zij zagen iu hem uarneiijk de onwillekeurige oorzaak van hun nederlaag bij Waterloo. Pierre Cockx was een iu Frankrijk gena turaliseerde Belg, die door Blüchers troepen werd gevangen genomen, aan den staart van een paard werd gebonden en de Pruisen zoo als gids moest dienen in de dagen van '15 en '10 Juui 1815. Hij is nu iu den ouderdom van 75 jaren overleden maar nooit heeft hij den paardenstaart vergeten, nóch de pistolen, die hem werden voorgehouden. Te HoulTaiize in Belgie heeft men een zeer schoone luchtspiegeling aanschouwd, waar door men geheele wouden, dorpen, kooruvelden enz. in do lucht zag vveex'kaatst. Het ongewoon prachtige schouwspel is ongeveer een uur lang waargenomen. Een zonderlinge historie heeft teVilleneuve plaats gegrepen. Een oud-zeekapitein, die met zijn neef en nicht samenwoonde, was erg afge trokken en schuw geworden. Hij had tijdens den zeedienst eens schipbreuk en op liet wrak met eeuige reisgezellen angst en gebrek geleden. Bij loting werden twee hunner geslacht en opgegeten. De kapitein dulde niet, dat men over die episode in zijn leven sprak en tot schrik zijner huisgeuoolen verviel hij meer en meer tot melancholie, tot hij zich ten laatste in zijn vertrek opsloot. Men zag hem daar in zijn waanzin een mes. nemen en een stuk vleesch uit de kuit snijden dat hij roosterde en opat. In het krankzinnigengesticht overgebracht, was hij zoo woest, dat men hem van een dwang buis moest voorzien. Te Kasoeska, in Japan, is eensklaps een onmetelijke zandbank van den bodem der zee opgerezen, en de haven van Mito, die 50 voet diep wasis in een enkelen nacht geheel en al opgevuld. Het zand steekt bijna drie meters boven den 'vroegeren waterspiegel van de zee in do haven uit. De 17 schependie zich op de reede bevonden, zijn gestrand en zitten diep in het zand. Dit verschijnsel is waarschijnlijk veroorzaakt door een van die aardbevingen, welke in deze1 streken zoo veelvuldig zijn. De opening van den eersten spoorweg had plaats in: Engeland in 1825, Frankrijk in 1828Oostenrijk in 1830Noord-Amerika in 1830, Duitschland in '1835, Belgie in 1835, Rusland in 1838, Spanje en Portugal in 1843, Italië in 184-1, Denemarken in '1844, Nederland in 1853,- Zwitserland iul854, Zweden en Noor wegen in '1854, Etiropeesch Turkije in 1863 en Roumanie en Griekenland in 1869. Zonder eenige bepaalde aanleiding heelt Frans Dollenscliach te Brucheldorf zijne beide zoons vermoord, en zou waarschijnlijk ook zijne beide dochters,en zijne vrouw vermoord hebben, als deze zich niet door de vlucht aan dit lot onttrokken hadden.'Dollenschach was een ruw ouaangönaam cu eigenzinnig man eu had een paar dagen te voren reeds op allerlei wijze lucht gegeven aan zijne onredelijke boos- t lieid tegen zijne liuisgenooteu, die hem zooveel mogelijk uit deu weg giugeu. Toen zij evenwel 's morgens bij elkaar zaten eu het ontbijt gebruikten, kwam de vader, dien zij een geruimen tijd niet gezien hadden, plotseling met twee geweren in de hand binnen en schoot met het eone zijn oudsten zoon mors dood. Bedaard legde hij het andere geweer op den tweeden aan, schoot, maar trof dezen niet zoo goed. Met kolfslagen maakte de ont aarde vader hem tpen verder af. Eerst dacht men dat de man niet wel bij liet hoofd was, toen hij den dubbelen gruwelijken moord pleegde, maar er zijn geen termen gevonden, om die onderstelling vol te houden. Hij is tot de doodstraf door worging veroordeeld. Een jong bedelaartje kwam aan de deur van een rijk ingezetene te Amsterdam en vroeg om wat oude ldeeren. Mevrouw zocht zelve een vest en een broek voor hern uit en bracht hem dat. De knaap onderzocht een en ander, nam de broek duukbaar aan doch gaf het vest terug, zeggendeEr is geen zakje in voor een horloge. »Dit is de beste soort tabak iu heel dit oord", stond er op een tabakszak. De. inhoud was niet rookbaar. De bedrogen kooper riep, rookende: sNueigen lof stink!" Nod. Herv. Kerk. Beroepen: te Gudewnter, II. Koops, te Wons. Uselnmideii, II. .1. 1', van der Linden, te llillegers- berg. Zwartsluis, IJsonides, te Oudega e. a. Etton, Th. van Gogli, ie llehoirt. Koudekerk, .1. A. de Vlieger, te Katwijk aan Zee. Nouwlrloos u. a„ E. A. Lasomler, te Oldebroek. Warnsveld, (l()e beioep) Jonker, piep. BunschotenU. van (.lour, te Op en Neder-Audei. 's Graveland, toe;., van beroep, IJ. B. Muller Massis, te Wiehmuml. Arnemuidon E. J. Locber, te Zelliein, Bedankt: voor Dussen, J. J. lluys. te Hoeve laken.Oost-Kapelle, Clir. L. Laan, te Leerbroek, Havenswaay, B, van Schelven, te Soubuig. Cats, II. \V. van Aken, te Hantum. .lome, dr. J. J. P. Valcton,' te Yarik. Dedemsvaart, P. O. van Ooster/ee, te Heino. Loon op Zand, C. J. L, Kuijsch vuil Dugteren, te Lage ZvvalnWO. Aangenomen: naar Daarle, \V. E. Noordink, te Iiierden. Nuueii, P. G. Dreesman, te Losser. Donderdag jl. werd do kerkcraad dor Ned. Ilcrv. gemeente te Amsterdam oflieiee! in kennis gesteld van de verwerping der aangevraagde cassatie van de uitspraak van het Prov. Kerkbestuur van Noord-Holland, in zake de leerlingen van Ds. van Gorkom. Hij besloot, met 25 togen 23 stemmen, zich te voegen naar liet noodzakelijke en de wettig aangenomen en bevestigde lidmaten in te schrijven. De Kerkeraad dor Herv. Gein. te Balloo (Groningen) is op zijn besluit, om aan de riugpredikanten niet meer dan f 1200 jaarlijks to geven, teruggekomen, en beeft alsnu bepaald, dat hun voor de liefdediensten f 1800 zal worden uitbetaald. lil de lnatste zitting der Synode is na het bedanken van nir. E. de Grove, om bezwaar, aan zijn ambts betrekking van president van den lloogen Raad ont leend, lot secundus van liet lid der Synodale Commissie mr. W, D. S. Boeles, geko/cn mr. J. A, Jolles, oud ouderling en lid van den Iloogeu ltaad te 's G ravca llage die de betrekking beeft aangenomen. Tor ver vulling der door liet overlijden van den emeritus predikant J. S. \Vor ontstane vacatme, is tot lid der Commissie van Toezicht, op den druk en de uitgaaf der Evangelische Gezangen, overeenkomstig ingekomen voordracht van liet daarvoor aan de orde zijnde kerk bestuur van Noord-Brabant met Limburg, gekozen dr. B. Glasius, predikant te Geertruideuberg. Voorliet Algemeen College is de president Molenkamp tot lid en de vice-president Heitswa tot secundus benoemd. De Synode der Ned. Herv. lveik heeft tiet in de laatste jaren zooveel bespiokcn art. 38 van liet Regle ment op liet godsdienstonderwijs in behandeling ge nomen. Naar het daaromtrent door de commissie uitgebracht advies en dc verschillende hierop vervolgens genomen besluiten, is met 12 tegen 7 stemmen voor- ioopig aangenomen de volgende nieuwe redactie van liet artikel. »De aanneming van lidmaten geschiedt vanwege den Kerkeraad. Na zich verzekerd te hebben, dat er geen bezwaren zijn tegen bet zedelijk gedrag der aan- nemeliugenvaardigt vie Kei keraad daai toe af den predikant, die de aannemelingen hooft onderwezen, of, zoo zij ander onderlicht hebben ontvangen, den predikant of een der predikanten van de gemeente, benevens een of meer ouderlingen* »Door den predikant woidt, niet inachtneming van de vatbaarheid en de ontwikkeling der aannemelingen, een onderzoek ingesteld naar de maat hunner kennis van de Christelijke geloofs- en zedeleer en vau de Bijbelsche en Kerkelijke geschiedenis, mot name ook

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 3