Builenlaaflsclie Berichten. Tersdijnt iaplüb, ritgmM DMaj. Biaieilanisclie Berinnen. A0. 1875. r ij dag 3 September. Kennis gering. J® 3720. Negen en Twintigste Jaargang-, SCHIEDAMSCHE wKk C0ÜRANT. Abonnementsprijs, per kwartaal1,85. Franco per post, door het geheele Rijk - 2,50. Afzondei lij ke nommers0.10. InrlgUngen welke gevaar, schade or hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van' Schiedam; Gezien Art. 8 der Wet van den 2 Junij *1875 (Staatsblad No. 95); Geven bij deze kennis aan de ingezetenen jat, op het daartoe gedane verzoek, aan HERMANUS LINDEMAN aldaar en zijne regt- verkrijgenden, bij besluit van den 28 Augustus jl. vergunning is verleend tot oprlgting eener OME- en VEIIXISKOHËRIJ op zijn open grond, gelegen op de Hoofdstraat aldaar, Kadaster Sectie D. nu, 1208. Schiedam, den 2 September 1875. Burgemeester en Wethouders voornoemd P J. fAN DIJK VAN MATENESSE, He Secretaris A. W. MULDER. FEASKK1JK. De republikeinsche partij bereidt zich in alle kalmte en eensgezindheid voor op de toekomstige verkic jen tot samenstelling van den Senaat en de nieuwe Kamer van Afgevaar digden. Tot groote teleurstelling der reaction- naire partijen, houdt zij steeds vast aan het stelsel van gematigdheid en verzoening, door haar reeds sedert zeven maanden gevolgd, en alle listen en lagen dier reactionnairen om verdeeldheid te brengen onder de aanhangers der republikeinsche opinie, hebben tot dusver schipbreuk geleden. De Keizerlijke Prins, die zich thans in Zwitserland, op het kasteel te Arenenberg, be vindt, wordt daar bezocht door vele leden der Bonapartistische partij. De imperialistische bla den, anders gewoon met veel ophef van zulke huldebewijzen te gewagen, nemen ditmaal eene buitengewone bescheidenheid in acht. Het is alsof ze den Prins daar ongemerkt willen laten vertoeven. Daarvoor moet eene rede bestaan. Nog steeds komen er giften in voor de ongelukkigendie door de overstrooming in het zuiden van Frankrijk broodeloos zijn ge worden. Het totaal bedraagt nu reeds circa 23 millioen francs. OOSTENRIJK. De Polit. Corresp. zegt vernomen te hebben, dat de opstandelingen in de Herze- gowina zeer ontstemd waren wegens het ap- proviandeeren vau de Turksche vesting Nilcsie, waartoe de Turken over het grondgebied van Montenegro gelegenheid gevonden hebben. Mon tenegro heeft zich deswege verontschuldigd, door zich te beroepen op de bestaande trac- aten, en heeft tevens verklaard, dat het een BIJllEAV: MARKT, E, 124. verzoek der Porte om tioepen over Montene- grijnseh grondgebied toe te laten, van de hand heeft gewezen. Hetzelfde blad bericht, dat zich op Oostenrijk- Ilongaarseh grondgebied, in de Gradiskaner en Banal-districten. meer dan 18,203 vluchtelingen bevinden met '11,000 stuks hoornvee en eenige duizenden stuks ander vee. SPANJE. Uit Madrid is bericht ontvangen, dat de heeren Castro, Cardenas en Gievio, de drie* gematigde ministers, uit het kabinet zullen treden. Zij zouden hun ontslag gevraagd hebben en door liberalen vervangen worden. Hoezeer de Voce ilella Vei'ita, het blad der Jezuïeten te Rome, de veronderstelling heeft geuit dat Don Carlos, tengevolge der overgave van Seo d'Urgel, wellicht zijne benden in Spanje zou ontbinden, teneinde op een ge schikter tijd den strijd te hervatten, schijnt de Spaansche pretendent daaraan toch voor het oogenblik nog niet te denken. Zijne troepen concentreeren zich thans te Guipuzcoa en in Navarre heeft hij alle weerbare manschappen, gehuwd of ougehuwd, van 17 tot 50 jaren, onder de wapenen doen roepen. Velen hebben evenwel geen zin om nog onder zijne vanen te blijven strijden, daar, volgens eene dépêche uit San Sebastian, de verhuizingen naar Frank- rijk zeer talrijk zijn. ITALIË. De Naeione te Florence bericht, dat de gezondheid van Garibaldi in den laatsten tijd weer zeer veel te wenschen overlaat. Te Florence heeft zich een «vereeniging tegen het vloeken en het spreken van onbe tamelijke woorden" gevormd. Tot het bestuur behooren Guis. Capponi en andere voorname Florentijnen. SCHIEDAM, 2 Soptember 1875. Bij Koninklijk besluit van 28 Augustus 1875, n°. 13, is aan den lieer H. W. Roelants, luitenant-kolonel, kommandant der dienstdoende schutterij te Schiedam, onder dankbetuiging voor de vele en volijverige gedurende een-en- zestig jaren door hem bewezen schutlerlijke diensten, op zijn verzoek, met den 2Gsten September aanstaande, eervol ontslag uit voor melde betrekking verleend, met toekenning tevens van den rang van kolonel en met ver gunning om de uniform der schutterij met de onderscheidingsteekenen, aan dien rang ver- Bonden, te blijven dragen. "Voorts is de heer II. Hoppe, thans kapitein bij de dienstdoende schutterij te Schiedam, met ingang van 27 September a. s, benoemd tot majoor-komman- dant bij die schutterij. (In lioofddzaah reeds per telegraaf in ons vorig nommcr medegedeeld.) Advertentieprijs: vanl—10 gewone tegels. 1.00, Iedere gewone regel meer0.10. Driémaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. Naar men verneemt, vertrekt II. M. de Koningin den 24 dezer naar Wurtemberg, om aldaar tegenwoordig te zijn by de onthulling van een monument, tor eere van wijlen haar vader, den Koning van Wurtemberg. De Minister van Financiën verwittigt de belanghebbenden, dat van af 1 September, gelegenheid bestaat tot het overmaken van geldsommen, door middel van liet stelsel van postwissels, tusschen Nederland en Britsch- Indie; zijnde voor Indie, met inbegrip van de Fransche en Portugeesclie bezittingen aldaar, mitsgaders van Birmah; doch met uitsluiting van Penang, Singapore en Ceylon. Stortingen tot het bovengemelde einde worden tot geen hooger bedrag dan van tien pond sterling toe gelaten. Het recht van den afzender hier te lande, voor elke afzonderlijke geld verzending, naar Britsch-Indie, te hellen, bedraagt 25 cent voor elke f '12.50 of gedeelte van f 12.50. Bij de loodingen door de beambten van den Waterstaat en het Loodswezen, op den 24 Aug. op den drooge van den Nieuwen Rotter- damschen Waterweg naar Zee gedaanis be vonden langs het Noorderhoofd 39, en op de lijn der geieidelichten 37.5, terwijl aan de witte tonnenzijde geene voldoende looding heeft kunnen plaats hebben. Aan den heer C. C. Kannemans, te Breda, is door ons Gouvernement de taak opgedragen, om afbeeldingen te vervaardigen van de spoor wegbruggen te Moerdijk, te Kuilenburg cn Ie Zalt-Bommel. Deze afbeeldingen, bestemd voor de tentoonstelling te Philadelphia, zijn thans gereed. (Ar. B. Ot.) Het vci-slag van de verwachtingen om trent den oogst in de provincie Zuid-Holland, in 1875, luidt als volgt: Tarwe. Hoezeer de berichten minder gunstig luiden dan ten vorigea jare, staat dit gewas vrij algemeen goed te velde, zoodat dé opbrengst hoogst bevredigende uitkomsten belooft. In het Westland staat het zelfs schoon te velde en is de verwachting er van hoogst gunstig. Rogge. Ook omtrent dit product zijn de ver wachtingen bevredigend. Gerst. De wintergerst staat over het alge meen inet matige schoof, op enkele stukken in Voornc en Putten zelfs zwaar en goed. De verwachting is dus zeer gunstig. Ditzelfde kan niet gezegd worden omtrent de zomergerst; deze is dun en kort, en liaar opbrengst zal waarschijnlijk niot aanzienlijk zyn. Haver. Hoezeer dit gewas veel heeft geleden van het ongunstige weder, bestaat er evenwel vooruitzicht op bevredigende'uitkomsten. Meekrap. Weinig gebouwd. In Voorne en Putten komt zij dit jaar niet noemenswaardig voor. Vlas. De berichten hieromtrent luiden zeer ongunstig. In Overllakkce en Goedoreede levert het een min gewas, dat erg kort is; in den Hoekschen Waard heeft het veel geleden door late vorst en wordt een schrale opbrengst van

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 1