lijnzaad verwacht, terwijl ïh Voorac en Patten dit gewas geheel mislukte. Koolzaad. Ook omtrent dit gewas zijn meeren- deels ongunstige berichten ontvangen. Vrij alge meen liad het veel te lijden vau insecten, terwijl de late vorst van hoogst ongunstigen invloed er op is geweest. liet weinige, in Voorne en Putten geoogst, heeft nauwelijks 20 hectoliter per hectare opgeleverd; slechts in de Vijfhee- renlanden zal de uitkomst vrij goed zijn. Hennep belooft in de Alblasserwaard een schoone schoof en ruime opbrengst, ofschoon zij veel door wind had geledon. In de Vijf- heerenlanden staat zij vrij algemeen goed te veld. Aardappelen. De mededeelingen ten opzichte van dit gewas luiden, wat de vroege soorten betreft, hoogst ongunstig. In alle gedeelten van het gewest kwam de bekende ziekte in vrij hevige mate voor. Bevredigender zijn de ver wachtingen ten opzichte der latere soorten, en er is uitzicht, dat zoowel dc hoeveelheid als de hoedanigheid vrij gunstig zullen uitvallen. In het Westiand evenwel lijden ook deze soor ten op onrustbarende wijze van een ziekte, die zich zoowel in loof als in knol openbaart. Erwten en boonen. Zeer verschillend luiden de berichten omtrent dit product. Terwijl in de Hoeksehe Waard en de Vijfheerenlanden de verwachtingen hoogst gunstig zijnen in het "Westiand en in Voorne en Putten bevredigende uitkomsten worden verwacht, zal de opbi engst daarentegen in de meeste overige deelen dezer provincie beneden het middelmatige blijven. Boomvruchten. Over de hoeveelheid wordt ditmaal niet geroemd. Peren, hoezeer niet over vloedig, doen gunstiger uitkomsten verwachten dan de appelen. Kersen en aalbessen gaven een goeden pluk. In het Westiand staan de druiven naar wensch. De steenvruchten geven eou matige opbrengst. De berichten uit du Vijf boeren landen zijn ten deze vrij gunstig. Hooi- en Weiland. De graslanden leden vrij algemeen van de langdurige droogte, terwijl de hooilanden een schrale opbrengst opleverden. De kwaliteit van het hooi is echter vrij goed. Uit het bovenstaande blijkt, dat de verwach tingen van den oogst, voor zooveel de provincie Zuid-IIolland aangaat, met uitzondering der graansoorten, in aile opzichten minder gunstig zijn dan ten vorigen jare, dat weinig producten meer beloven dan een middelmatigen oogst en dat, bepaaldelijk wat meekrap, vlas en koolzaad betreft, dit jaar de resultaten als hoogst ongun stig zullen zijn te beschouwen. S.-Ct Volgens de 2T. Middolb. Ct. bestaat bij de administratie van den maildienst Vli§singen Sheerness het plan, met een der mail booten een zoogenaamden train de plaisir te doen loopen. Er zouden voor den tijd van 4 dagen retourkaarten worden afgegeven, tot den prijs van 5 pond sterling (f60 Ned.) Voor dezen prijs geniet men vrijen, overtocht, consumtïe en logies aan boord; bovendien ontvangt ieder reiziger een bon tot vrij logies voor den tijd van twee dagen in nader aan te wijzen hótels te Rotterdam, Schiedam, den Haag en Amster dam. De tijd van vertrek van Sheerness is voor- loopig vastgesteld op '12 Sopt. e. k. Do 38ste algemeene vergadering der Ned. vereeniging tot afschaffing van sterken drank zal op 20 en 30 Sept. e. k. te Utrecht gehouden worden onder de leiding van jlir. L. J. de Jonge, van Zierikzee. Van tijd tot tijd tegen de trekking worden de loten van de hertogin de Beviiacqua la Masa, uitgegeven in 18G6 (gelijk op de stuk ken to lezen staat), met machtiging van de Italiaansche regeering en gewaarborgd door eene eerste hypotheek, die de regeering op de bezittingen van Beviiacqua heeft genomen, door sommige handelaren te koop aangeboden en het publiek als eene speculatieve geldbelegging aanbevolen. Ons is thans van eene vertrouw bare zijde een dergelijk lot vertoond, waarop onlangs eene premie van 400 fr. is gevallen. De houder heeft hierop het lot aangeboden, om er de '100 fr. in de plaats voor te ont vangen. Doch hij heeft het lot teruggekregen met het volgende briefje«Kan niet eer wor den uitbetaalddan nadat het proces met het gouvernement over zekere categoriewaartoe het bedoelde lot behoort, geëindigd is." Wij vestigen hierop de aandacht, opdat men zich voor schade of teleurstelling wachte. (IV. li. CL) De Held. Ct. meldt, naar aanleiding van de aankomst van het stoomschip Prinses Amelia, het volgende: Genoemd stoomschip verliet den Isten Mei 's namiddags te 4 uren het Nieuwediep, met bestemming naar Java, via Southampton en Padang, op welke eerste plaats nog 610 ton lading werd gescheept en op de tweede plaats lading werd gelost en ook weder ingenomen. Op Java nam het schip weder een volle lading in. Gedurende de geiieete reis zijn de navolgende plaatsen aangedaan: Southampton, Pot't-Saïd, Suez, Padang, Batavia, Samarang, Soerabaija, Probolingo, Panuroekau, Samarang, Batavia, Aden, Suez on Port-Saïd. De geheeie reis uit en thuis der Amalia werd binnen 4 maanden volbracht en in dien „tusschentijcl 533S ton lading verwerkt en ver scheept, behalve troepen en passagiers die overgevoerd werden. Aangezien de Prinses Amalia het grootste stoomschip van de maatschappij «Nederland" is, met hetzelfde paardenkrachtsvermogen als de andere kleinere stoomschepen der maat schappij zoo mag deze reis ook wol onder de snelste gerekend worden, die tusschen noordelijk Europa en Indie gemaakt zijn. Het Nijmeegscho hoofd der gemeente moet aan de zeer bekende tent van van dei- Heem een plaats op de kermis aldaar gewei gerd hebben, naar sommigen zeggen van wege het gehalte der liedjes welke daar gezongen worden. Anderen willen weten, dat de belangen der Nijmeegsche koffichuishouders tot het be sluit aanleiding gegeven hebben. De Prov. Geld. en Jfijm. Ct. protesteert in elk geval met kracht er tegen. Do Coöperatie meldt: "Van een gewoonlijk goed ingelichte zijde wordt ons medegedeeld, dat bij eenige spoor- wegdirectiün het denkbeeld is gerezen, en thans nader wordt onderzocht, om de thans in gebruik zijnde plaatskaarten te vervangen door algemeene kaarten, waarop de reiziger een zeker getal kilometers zal kunnen afleg gen. Indien dit denkbeeld kon worden toege past, zou daarvan eene groote vereenvoudiging der administratie aan de stations het gevolg kunnen zijn. YJnnrdiiigcn. Tot binnenvader en moeder van het weeshuis der Hervormden alhier, zijn Zaterdag jl. benoemd, de heer van Hattem en echtgenoot, van Utrecht. Maassluis. Tot binnenvader en moeder vau het diaconie oude mannen- en vrouwenhuis alhier zijn benoemdde heer J. Penning en echtgenoot te Charlois. Overschic. Dinsdag avond is nabij deze gemeente een gipswerker van den,Haag van het stoombootje der Reederij de Schie, in verre- gaanden staat van dronkenschap, over boord gevallen en verdronken. Rotterdam. Bij de door de commissie voor de plaatselijke werken enz. op 31 Augustus gehouden openbare inschrijving voor de levering en plaatsing van ongeveer 590 M. gesmeed ijzeren hekwerk met gegoten ijzeren palen om het middelterrein der Oosterkade, was de laagste inschrijver B. Mohrmann Co. te Leeuwarden voor 4980 en de hoogste II, Pouderoyen te Katendrecht voor f 9000. Onder de inschrijvers naar bovengenoemd werk komen ook voor de lieeren L. Vincent te Schiedam voor f 5845 en A de Zeeuw Azn. te yiaardingea voor f 7750. Den Hang. De aandeelhouders der mijnen- compagnie Nederland, (eigenaars der Caribou- zilvermijn in Colorado), hielden Maandagmiddag alhier eene vergadering, waarin de heer C. de Groot, oud-hoofdingenieur van het mijnwezen in Indie, verslag uitbracht van zijne gedane ouderzoekingsreis naar de mijn. De slotsom van zijn zeer ongunstig rapport was, dat het niet raadzaam was om nieuw kapitaal in de onderneming te steken. Do milüoenen voor welke deze mijn, die een zilvermijn heette te zijn, maar door de tvoostelooze aandeelhouders met den uaain water- mijn bestempeld is, gekocht werd, moeten dus hoogstwaarschijnlijk als verloren beschouwd worden. J!. Dinsdag is alhier eene dienstbode na een lijden van 14 dagen aan de gevolgen van een beet eener kat overladen. ScUevcningen. Den 2 September, vijfde verjaardag van de overwinning der Duitschers te Sedan, wordt door de aihier vertoevende Duitsche badgasten broederlijk herdacht, dor een luisterrijken feestmaaltijd in het Gro i I Stedelijk Badhuis. Een lOOtal personeu nam, 1 daaraan deel. I Ilellcroetsluis. De vacante hulponder- wijzersbetrekking in deze gemeente (salaris f 550) is thans vervuld door de benoeming van den heer Klazinga, laatst reiziger in azijn, te Meppel. De benoemde, iemand van middel baren leeftijd, is vroeger ook onderwijzer ge weest en in het bezit van den 2ea rang. Schoonhoven. Meer en meer begint men in den omtrek dezer gemeente tongblaar en klauwzeer bij het rundvee waar te nemen. Haarlem. Op eene alhier gehouden ver- kooping, bracht een met landschappen en figuren uitvoerig in kleuren beschilderd Saksisch porseleinen tafelservies, bestaaude uil '123 stuks, in eerste veiling f 9000 op. Daar ^het echter bleek, dat de kooper, op daartoe gedane vor dering, niet in staat was deze som te betalen of daarvoor zekerheid te geven, werd het ser vies op nieuw in veiling gebracht en alsuu voor ,j 8500 verkocht en toegewezen. Amsterdam. Het programma is vastgesteld voor de tentoonstelling vau voortbrengselen der hedendaagsche kunst-, fabrieks- en liand- werksnijverheid, die in September en October in liet Park van wege de Vereeniging voor het Nederlandsch kunst-industrie Museum zal worden gehouden. De tentoonstelling zal uit de volgende tien groepen bestaan: I. a. Schil der- en beeldhouwwerk, schoone bouwkunst; b. Graphiek, boek-, steen- en plaatdrukchro- mographie, photographic, photo-litographie en heliographie; c. mozaielt, hout- en lederwerk, kunstbloemen, papeterie; d, galanteriën en krameryen. II. Goud- en zilversmidswerk, edel- gesteenten IH. Inrichting van woonhuizen, a. j Moderne meubelen, houtsnijwerken; b. verwar ming en verlichting; c. modellen en teekenin- gen van huizen, enz. IV. a. IJzer en ander metaal-industrie; 5. bewerking van brons- en lakwerk. V. Kristal, glas, porcelein, aarde werk. VI. a. Muur-, bed- en vloerbekleedsels, decoratief; ltapisserie, kant-en,borduurwerk, vrouwenarbeid; c. weverij en behangerswerk, VII. Onderwijsmethodes, middelen en school- meubelen. VIII. Wis-; natuur-, zcevanrtkuudigc- en muziekinstrumenten. IX. a. Gereedschappen voor den landbouw en de industrie; b. tuin- zaden, bloembollen, kweekplauten, suikerij- j wortels, vlas, tabak, enz. X. Chemische tech- j nologie. a. Modellen, apparaten en fabrikaten; l. voedingstoffen en lekkernijen. De opening is bepaald op 11 September.

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 2