ïnun de h. GemsmSe Berichten. 288ste Staatsloterij. Suiieliik fliem Ie e t ij il i 11 e n. Deventer. Omtrent het ongeluk, ,ji. liaan- dag een tamboer overkomen, wordt gemeld: het 2e bataljon van het 8e reg. infanterie met eenige cavalerie rukte uit tot het uitvoeren •van eene manoeuvre in het vuur. De troepen nsmen stelling aan twee bruggen over het kanaal naar Almelo. Een half uur later naderde eene vijandelijke macht, die door enkele man schappen en vlaggen aangeduid werd, en be stormde een der bruggen. De bataljons-kom- mandant, de heer Burgdorffer, had zich bij den aanvaller begeven en liet den stormmarsch slaan, toen de tamboer F. A. Dijkhoff onmiddellijk naast hem op 40 passen afstand van de brug dood neerzeeg, getroffen door een geweerkogel. De kogelof welk voorwerp liet moge zijn geweest, doorboorde den hals en nam nog liet rolletje boven vim den ransel mede. Aan onvoorzichtigheid kan hier bijna niet gedaciit worden, daar vóór het uitrukken nog op bovel van den majoor eene tweede nauwkeurige inspectie over. patronen en tasschen gehouden werd. Men verdiept zich in gissingen. Een streng onderzoek heeft plaats gehad. Eenige manschappen hebben voor het lijk dat in een kist geplaatst was een eed moeten afleggen Noch het een noch het ander heeft tot eenig resultaat geleid. Utrecht. Een jongmandie in onder trouw washeeftnadat hij met zijn familie en vrienden eerst een huwelijksfeest gevierd hadheimelijk zijn bruid verlaten, zouder dat tot heden eenig spoor van hom ontdekt is kunnen worden. 'Aan de Munt alhier was tot den 25 Aug. voor een bedrag van f 930,000 aan nieuw goudgeld geslagen. 's Hcrtogenboseh. Alhier heeft zich een commissie gevormd tot het houden eener ver loting, waarvan de opbrengst zal strekken ten vooideele van den Paus. Een daartoe gekozen bestuur zal zich onledig houden met de voor bereidende werkzaamheden. Men stelt zich voor eene som vau f 100,000 voor den Paus te zuilen verkrijgen, In de buitcnlandsche pers zijn tegen woordig brieven iti omloop, die Bismarck heeft geschreven in antwoord op verwijtingen tot hem gericht, dat hij zich indertijd met de zangeres Pauline Lucca heeft laten photo- grapheeren. Zoo had o. a. do afdeeling Pom- meren van het Pruisische Volksverein haar leedwezen over die handelwijze van den premier uitgesproken en hem gebrek aan godsdienstzin verweten. Bismarck antwoordde daarop met een brief waarin hij aan de afdeeling zijn blijdschap te kennen geeft over haar open hartigheid cn zich ook verdedigt op do be schuldiging dat hij niet godsdienstig was en de kerk niet bezocht. Wat betreft do gebeur tenis met Pauline Lucca, verhaalt hy, dat toen hij te Gastein vertoefde, bij gelegenheid dat aldaar hot bekende verdrag werd gesloten, de onderhandelingen aanvankelijk niet wilden vlot ten en het leven zoo vervelend werd «dat men niet wist hoe den tijd dood te slaan." «Op zekeren dag," verhaalt von Bismarck, «ga ik wandelen en ontmoet Lueca, die ik kende. Ik zeide haar dat zij afwisseling in de ver- veling moest brengen en een concert geven." «Ja," was haar antwoord, «dat kan geschie den, maar onder eene voorwaarde I" «En die is?" .«Dat uwe excellentie zich met my laat photographeeren, «Met genoegen," ant woordde ik, en zoo is het portret in de wereld gekomen. Of gij daarom een steen op mij wilt werpen, moet ik aan u zei ven overlaten." In dc Indische bladen wordt melding gemaakt van den dood van den G foot-Lama m Ladakh, den Paus der Bhoeddisten, Zooals men weet berurt do hiërarchie dat* Lama's op 1 het begrip van een voortdurende menschwor- ding. De meuschelijke vorm sterft, rnanr de geest herleeft terstoud in een pas geboren kind. Wie den tegen woord igen Groot-Lama zal op volgen is nog niet bekend, misschien wel hot eeiste na zijn dood geboren kind. Een groot aantal Siameesehe vrouwen hebben den Kouiug verzocht hare mannen te verbieden, haar voortaan voor speelschulden aan andere mannen in pand te geven. De Siameesehe mannen zijn zeer verontwaardigd over deze emancipatiezucht. Verledeuwcek is te Soignies een kind levend begraven. De kleine leed aan stuipen. Er was geen leven meer in te bespeuren en de vader, die gewoonlijk in dronken toestand verkeert, liet het kindje reeds den volgende dag begraven. De meisjes die hot lijkje op een berrie droegen, dachten dat zij het kind hoorden wee- nen en «moeder, moeder," roepen. Gedurende den lijkdienst lieten zich in de kerk dezelfde kreten hoorendoch niemand bekreunde er zich om. Toen de meisjes 's namiddags aan hunne schoolmeesteres vertelden, wat zij 's morgens hadden gehoord, verwittigde deze onmiddellijk den burgemeester van het gebeurde en deze begaf zich spoedig, vergezeld van een schepen en een dokter, naar liet kerkhof. Na de opgra ving bevond men dat het kind dood was, doch de dood bleek tengevolge van het vroegtijdig begraven veroorzaakt te zijn. Voor de begraving bad geene wettelijke lijkschouwing plaats gehad. Een andere lezing luidt dat de commissaris van politie het publiek heeft overtuigd dat het kind reeds bij de teraardebestelling was overleden. liet Fransche blad Figaro verhaalt, dat de Hollanders een zeer verstandig volk zijn; want zij hebben, getroffen door den ernst van het vraagstuk der scheiding vnn Kerk en Stoat, het voor de geestelijken van alle godsdiensten onmogelijk gemaakt, zich met de openbare zaken te bemoeien en daarin verwarring te brengen. Ja, ze zijn zelfs verder gegaan. Toen de kapelaan, die de zittingen der Staten-Generaal met een gebed placht te openen,, eenige jaren geledon persoonlijke opmerkingen omtrent de te be handelen onderwerpen in het midden bracht, word onmiddellijk besloten, den kapelaan af te schaffen en het gebed door den voorzitter te doen uitspreken. Dit geschiedt dan ook nog altijd volgens den Figaro. Te Corbeil plaagde een vierjarig kind een grooten haan. liet verbitterde dier wierp zich op den knaap, die van schrik neörviel, waarop de liaan den jongen de beide oogeu uitpikte en hem liet aangezicht verscheurde. Geen drie uren overleefde de kleine dat ongeluk, In Wood's theilter te Cincinnati produ ceerde een goochelaar, Frayne genaamd, laatst een huiveringwekkend kunststuk. Hij Het name lijk zijne vrouw, vlak vooraan, in den hoek van het tooneel staan, keerde haar den rug toe, ging op den grootst mogelijken afstand van haar staan, nam een buks en over den linkerschouder heenziende, schoot hij haar een anpci van het hoofd. Achter het hoofd der jonge vrouw was een ijzeren plaat aangebracht de kogel doorboorde steeds den appel, sloeg dan tegen het ijzer en viel op den grond. Na eenige voorstellingen echter was het gerucht verbreid, dat Frayne niet werkelijk met een gewonen kogel schoot, maar dat dit kunstwerk meer op bedrog, dan op belieudiglieid berustte. Dit gerucht werd echter plotseling op een treurige wijze wederlegd, want bij een voor stelling de laatste van dien aard, die Frayne geven zou sloeg de kogel, na de ijzeren plaat getroffen te. hebben, terug, en trof een der gëemploijeerden van den schouw burg in het been, dat omniddellyk geam puteerd moest worden. Een Kamperstukje. Bij don Baad van Kampen, is ingekomen eeu schrijven van den heer N. Wijnstroom, te Princenhage, om betaling der verschenen rente van een obligatie eeaer in 1792 door de gemeente gesloten geld- leening ad 3 pCt.; de obligatie is f1000 groot. {Vadert.) Voorstelling. Zeker Geldersch burgemees ter werd door een van zijn voorname vrienden aan een hooggeplaatst persoon voorgesteld met de woordeu: «Mag ik u den burgemeester Z van A voorstellen, die bij de laatste tentoon stelling van vee te B. don prijs heeft behaald?" In een der Parijsche bladen is de vol gende keuken anecdote te lezen. Een man wiens houding alle lienlcekeneu vau verstrooid heid draagt, werpt een papier in een braad pan. Dit ziende roept de keukenmeid uit: «Wel, dat is onuitstaanbaar, sedert mijnheer afgevaardigde is, wil hij in alles stemmen." Prijzen en prcmien van f 100 en daarboven. Vo Kt. lOo Trekk., 1 Sopt. Nos. 1)010, Ü373. 13547 on 18705 ieder f 1000. Nos. 1902, 2951 en 15788 ieder f 400, Nos. 97, I480, 3300. 5082, 7227, 12038, 14006, 17997 en 19240 ieder f 200. Nus. 019, 8U9, 11255, 10021, 18358, 18903 cn 19323 ieder f100. Mijnheer de lieitiwleur In de opgave, voorkomende in liet Nr. Uwer Courant van gisterenaangaande do opening der eerste Spoorweglij nun in verschillende landen van Europais, wat Nederland aangaat, een misstol- ling ingeslopen. Niet in i 843maar in 1839 is de Uoilandscho Spoorweg geopendhoewel dan ook slechts van Amsterdam tot Haarlem. In 1842 strekte zij zich uit tot Loidenin '43 bereikte zij den Haag, in '47 Rotterdam. De Rijnspoorweg werd in liet genoemde jaar '43 voor het'verkeer geopend van Amsterdam tot Utrecht, en in '45 tot Arnhem. Uib bestendige lezer, X. Onder dankbetuiging aan den inzender doelen wij hem mede, dat dc fout bij de correctie door ons ontdekt was, doch door een misverstand onver anderd is gebleven. Hoe licht men echter oen fout kan begaan moge ook daaruit blijkendat terwijl volgens ons bericht do opening van den eersten Spoorweg in 4853 plaats bad, X. ons 1843 laat vernielden. De Reu, BURGERLIJKE STAND. Geboreni September. Jacobus, zoon van B. Groeneweg en C. vau Wieringcn, Hoofd straat. Overleden31 Augustus. Jacob van Meurs, oud 4 weken, Sint-Ei eter steeg. 1 Septem ber. Levenloos aangegeven dochter van G. van der Sloot en A. Overvliet, Lange Achterweg, MARKTPRIJZEN AAN DE BEURS TE SCHIEDAM, van den 2 September 1875, Kogge zonder handel. Gerst: per 1950 kilo Libau f '198 3An. Pernau f214 GAv. 5Iotj.7vrSj.fi'12!/4 per hectol. Ct. Jenever: Amsterd. Proef, f 16'4 k fdÖVi per hectol. Ct. zonder fust en zonder belasting. Spoelingf 0.60 per ketel. Bij de Schiedamscbe Spoeling-Vereeuigiug f0.60 per ketel. SYDNEY, voor 28 Aug. Aangekomen, Schiedam, k. P. Goed volk, v Java. VYAHKYYOItTII. 29 Aug. Vertiokhen, Nielson, k. Taylor, n. Schiedam. I.EZAIIÜ. 30 Aug. Gepasseerd, Micbolc Picasso, k v Rangoon Schiedam.

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 3