U Versclijiit laplijls, ipitert Diasiai. BniteiMsolie Bsrlnltei. Bimienlanflsclie Berichten A0. 1875. Zaterdag 4 September. J® 3721. en T -w i ul "4: i g- s t, <e Jaarsransf. F it a N K it 1J K. De leden der greep van liet beroep op het volk houden geregeld bijeenkomsten bij den lieer Rouher. Zoo men zegt, zullen zij beraad slagen over een pelgrimstocht, die zij voorne mens zijn in de aanstaande week naar Arenen- berg te doen, waar, gelijk men weet, de Keizerlijke Prins op dit oogenblik vertoeft. Voor het eerst van zijn leven zou alsdan de prius eeue vergadering van politieke mannen voorzitten. Daarin zou een soort van memo randum behandeld wordenwaarin hijia overleg met de ex-Keizerin Eugenielangen tijd heeft gewerkt en dat een overzicht behelst van de beginselen en de gedragslijn, door zijne vrienden te volgen. Zoo zijne voorstellen werden goedgekeurd, zou het stuk, in den vorm van een brief, in een der groote Engelsche bladen verschijnen. Van de hand van eenige afgevaardigden der gematigde rechterzijde zal een vlugschrift verschijnen, waarin zij de noodzakelijkheid trachten aan te toonen voor den graaf van Chambord om afstand te doen van zijne rech ten ten gunste van den graaf van Parijs. ENGELAND. De Morning-Pont vindt den brief van lord J. Russell omtrent de onlusten in de Herze- gowina hoogst ongepast. Dat een oud-eerste minister eene inschrijving opent, om een op stand tegen eene bevriende mogendheid te steunenis al erg genoegmaar daarenboven zal men aan zijn schrijven buitenslands een gewicht toekennen, dat er in Engeland niet nan gehecht wordt. In alle geval kan bewuste brief niets' anders dan kwaad doen. Zaterdag II. te middernacht is op de Mid- landlijn bij Bradfort een exprestrein tegen een pleiziertrein aangereden. Vijf persouen werden gedood en ongeveer een veertigtal gekwetst, sommigen zeer ernstig. Van de beambten en passagiers van den exprestrein kreeg niemand eenig letsel. DUITSCIILAND. De Jdrovinz. Gorresp. deelt mee, dat de gewezen bisschop van Padevborn, die de hem aangewezen verblijfplaats eigenmachtig verliet, van zijn burgerrecht als Pruisisch onderdaan vervallen is verklaard. Vrij algemeen verwacht men, dat de kwestie over de Mecklenburgsche grondwet eindelijk tot eene beslissing zat komen. Tegen het voorstel, om in de rijksconstitutie de bepa ling op te nemen, dat elke Bondsstaat een gekozen volksvertegenwoordiging moet hebben, bestond bij den Bondsraad slechts ééne beden king, t. w. dat Mecklenburg, de eenige die zulk eene vertegenwoordiging mist, eindclgk wel van zelf het overal gehuldigde stelsel zou aannemen. Daar het nu echter blijkt, dat de pogingen, tot dat einde door de Mecklenburgsche regeering aangewend, op deu onwil der ridder schap iu dat groothertogdom afstuiten en de regeeriug thans zelve hulp van het Duitsche rijk verlaagt, moet derhalve de eenige hij den Bondsraad nog bestaande bedenking vervallen. Op 17 dezer is heL gedenkteeken onthuld, op het graf vau Fritz Reuter te Eisenach ge plaatst. liet is o. a. versierd met een uitste kend gelijkende buste, van Carrarisch marmer, welke slechts dit opschrift draagt «Fritz Reuter." RUSLAND. De laatste berichten u> t Taschkent, ontvangen te St, Petersburg, houden in, dat generaal Golowatchell', die het kommaudo zal voeren over de aan te vangen krijgsoperaliën tegen de insurgenten in Kholcaudzich thans te Teljabu bevindt, met twee bataljons en eene batterij rijdende artillerie. Versterkingen zullen nog derwaarts gezonden worden. Voorts is dooi de autoriteiten last gegeven, om uit de maga zijnen der regeeriug aldaar geschut en ammu nitie aan de mannelijke Russische bevolking van Taschkent af te geven. Een gedeelte der bevolking heeft echter die stad tijdelijk verlaten. De khan van Khokand bevindt zich nog te Kodshent. TURKU E. De Turksche vloot bewaakt de kusten van Albanië. De Turken hebben aan het beleg van Trebinje een einde gemaakt. Het klooster Duze is door hen bezet en versterkt. De opstandelingen hebben zich in het gebergte teruggetrokken. De wegen tusschen Ragusa en Trebinje zijn vrij. Er lieerscht eene groote bezorgdheid te Damascus,' wegens het vertrek der troepen, naar de Herzegowina. Men vreestdat de Druzen gebruik zullen maken van de vermin dering van het aantal troepen aldaar, om hun ouden wrok tegen de Maronieten te voldoen. De eerste adjudant van vorst Nikita van Montenegro heeft aan den Russischen consul te Ragusa verklaard, dat de vorst niet in staat is den toestand te behcerschen, daar de natie den oorlog wil. Er zijn Turksche troepen uit Gatzko ver trokken, om de door de insurgenten veroverde forten of blokhuizen te hernemen. De Turken hebben een inval op Servisch grondgebied bij het Stolacz-gebergtein het zuidwesten van Servie, gedaan, verscheidene bewoners van het dorp Javora vermoord en het ruudvee medegevoerd. AMERIKA. De legging van den ondorzeesclien telegraaf kabel, welke Peru met Chili en verder met Europa zal verbinden, gaat buitengewoon gunstig vooruit; de verbinding met Arequipa en Puno is reeds gereed, spoedig zal ook de haven van Chili bereikt zijn. De staatsschuld is verminderd met 1,585,000 dollars, 't goud iu do schatkist be draagt 71,-117,000 doll., 't papier 4,602,000 doll. Bristol heeft de delging aangekondigd van 8,000,000 doll.waarvan 1,500,000 bons met coupons en 3,500,000 geregistreerde honds, bovendien vau 5,000,000 5/20 bonds 1804. Uil San Francisco wordt van 2 dezer gemeld: De wisselbank der kooplieden zal haar zaken weder opvatten't algemeen vertrouwen begint te herleven. SCHIEDAM, 3 September 1875. Door het Departement van Financiën is mededeeling gedaan van de volgende opgaven der op 31 Aug. 1875 in de onderstaande entrepot's aanwezige hoeveelheid ruwe suiker: Amsterdam 7,107,794 kilogr. Rotterdam 5,762,009 Schiedam. 99,506 Dordrecht221,317 Middelburg r Totaal 13,191,286 kilogr. Langs den IIoll. IJzeren Spoorweg (lijn Amsterdam Rotterdam Helder Zaandam) zijn, gedurende de maand Juli 1875 254,472 reizigers vervoerd; opbrengst f221,911,60'A en aan goederen f 07,478.19 Vjdiverse ontvangsten f 1345.G9: totaal f290.735.55. Met leedwezen vernemen wij het gerucht, dat de talentvolle kapitein-directeur der staf- muzielc van het regiment grenadiers en jagers, de heer F. Dunkier, aan Z. M. deu Koning zou hebben aangevraagd, om op non-activiteit te worden gesteld, (Dagbl.) De heer Lavaleyc heeft een boek ge schreven over «Godsdienst en Volkswelvaart" van dit werk, door mr. de Savornin Lobman vertaald, geeft dr. Scltaepman, professor aan het Roomsche- Seminarium, een vinnige critiek. Het Uil. wijst op de volgende grofheden, die daarin, voorkomen. Van sommige bladen zegt de professor «dat zij riooltaai spreken". Van de Jjavaleye zegt hij: dat er iets nameloos walgelijks ligt in de wijze, waarop deze spadassin litterair o zijn boek heeft geschreven". Naar aanleiding der misdaad van den heer Lobman, om geloof te hechten, aau hetgeen de Lavaleye zegt, schrijft de professor: «Voor hun rechtbank (die van de S, L. c. .s.) zullen zij aau de publieke vrouw van de laagste soort nog tegenbewijs en venveriug toelaten". De prolestauten worden aldus beoordeeld «Het protestantisme heeft geen God en ook geen dienst. Het heeft zooveel Goden als er protestanten zijn. Ieder protestant maakt zich zijn God en dient hem op zijne wijze, zoo iets is een vroom tijdverdrijf, een waanzinnige poging, een Godslastering, een misdaad, al naar men wil, maar het is geen godsdienst. Het is' menschenwerk, zelfvergoding, en zelf aanbidding". Het JUL voegt er bijWanneer AuonncmentspRijs, per kwartaal f 1.85. Franco por post, door het gelteele ,Rtjk - 2.50. Afzonderlijke noinmors- 0.-1Q. MUBtEA51: MABKT, E,-ISA. Auvi;uti:ntii:piujs: van 1—10 gewone tegels. -1.00, Iedere gewone regel meer0.10. Driemaal plaatsing weidt tegen tweemaal betekend.

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 1