A". 1875. Maandag 6 September. JNTazeleix. Btiteilaidsebe Bericiiten. BinBsnlaniSGhe Berichten. JS 3722. BEKEN DMA KING. TV ©"ren on Twintigste Jaar«ansr. "3 COURANT. Abonnkmkntsi'BIJS, per kwuiU.il1.85. Franco per post, door het geheele Rijk - 2.50. Afzonderlijke nommers- 0.10. BUREAU: MARKT, E, 124,. Advertentieprijs: van 110 gewone regels. 1.00. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal plaatsing wordt tegen t week aal berekend. De Burgemeester van Schiedam, Voldoende aan het bepaalde bij art. 21 der Wet van den 4 December 1872 Staatsblad no. 134) Brengt bij deze ter kennis van de Ingeze tenen dat gedurende de afgeloopen week binnen deze Gemeente drie personen zjjn overleden aan M A SE EI. E UT. Sohiedaji, den 4 September 1875. Be Burgemeester voornoemd P. J. VAN DIJK VAN MATENESSE. DUITSCHLAND. "Wegens den natioaalen feestdag werd te Berlijn den 2 dezer gevlagd van alle koninklijke en openbare gebouwen en particuliere woningen tot in de meest afgelegen straten. De feestelijke godsdienstoefeningen werden door een talrijke menigte bezocht. In de scholen werd ook feest gevierd. De Keizer, de Keizerin en de Prinsen woonden des voormiddags de oefeningen van de garde op het uTempelhofer Feld" by, waar ook een groote menigte belangstellenden tegen woordig was. Uit de provinciën, vooral uit Frankfort a/Main en Posen, komen berichten, dat aan het feest druk deelgenomen wordt en het met patriotische geestdrift wordt gevierd. Het Oud-Katholieken-Congres te Bonnis verdaagd geworden, omdat verscheiden buiten- iandsche redenaars, die beloofd hadden te zullen verschijnen, en op het laatste oogenbük ook de .heer v. Schultz, die dit congres had voor bereid, verhinderd waren te komen. F K A N K B IJ K. In de vergadering der Permanente Commissie heeft Buffet krachtig partij getrokken voor den prefect van de Rhóne, die hevig werd aange vallen door de linkerzijde, naar aanleiding van het bekende Lyonsche proces. Verder heeft de linkerzijde naar aanleiding van een artikel in de Bays het gouvernement geïnterpelleerd ovör zijn partijdige houding tegenover de Bonapartisten. Buffet heeft het ontkend, het bedoelde artikel afgekeurd en gezegd, dat hij nimmer zal toelaten dat de constitutie wordt aangevallen. De inschrijvingen voor de overstroomden ia 't Zuiden des lands bedragen thans volgens U Temps 278641,94 frcs. TURKIJE. Officieel wordt uit Mostar bericht dd. 30 Aug., dat de troepen de opstandelingen in de omstreken van Kostanich en Lubino met goeden uitslag hebben aangevallen. De opstandelingen namen in wanorde de vlucht naar de Oosten- rij ksche grenzen. Thans zijn er in die streken geen insurgenten meer. Uit Kragujevatz wordt van 3 dezer gemeld: De minister-president Stefanovits heeft de Skupschtina mededeeling gedaan dat een nieuw Kabinet gevormd is. Dit bericht werd met een sieve vorst Milan!" ontvangen. De plechtige opening der Skupschtina zal den 8n dezer plaats vinden. In een telegram uit A gram, in Croatie, van jl. Woensdag wordt medegedeeld, dat reeds 21,600 Christenen uit Bosnië de vlucht in de Militaire Grenzen genomen hebben en daar voorloopig in de grensdorpen onder dak gebracht zijn. SPANJE. Na de inneming vftja de forten van Sao d' Urgel heeft nog geen belangrijk oorlogsfeit plaats gehad; het schijnt echter dat men zich voorbereid aan Dorregaray's leger den genade slag toe te brengea. Met zijne roependié door desertie, maar nog in veel grooter mate door het eenvoudig wegloopen der soldaten sterk gedund zijn, wil deze generaal eene laatste poging wagen in Aragon door te dringen; deze tocht zal hem echter vry zeker door de regeeringstroepen worden belet. Van het Noorderleger verneemt men letter lijk niets, slechts de vloot heeft weder LequeiU» gebombardeerd en veel schade aan die plaats berokkend. ENGELAND. Zooals de Qloie verneemt, is aaa het kommando der rnarme-infanterie voorloopig medegedeeld, dat, in geval de toestand van zaken voor den Britschen gezant in China, den heer Wade, van nog bedenkelijker aard mocht worden, alsdan een of twee bataljons marine- infanterie tot'diens bescherming van hiernaar Tien-tsin zullen vertrekken. BELG IE. De Vlaamsche letteren hebben een onher stelbaar verlies geleden. Napoleon Destanberg is te Gent overleden na een ziekte, die sedert lang geen hoop op herstel meer gaf. Hij was een man van talent en van hart. Volksdichter in den echten zin, was hij trouw gehecht aan Vlaanderens taal en zeden, voor welke hy zijn leven lang moedig gestreden heeft. SCHIEDAM, 4 September 1875. Heden wordt alhier op de gebruikelijke wijze herdacht de 35ste verjaardag van Z. H. H. "Willem Nicolaas Alexander Frederik Karei Hendrik, Kroonprins der Nederlanden. De gemeenteraad alhier zal Dinsdag den 7 dezer, des namiddags te half twee ure, eene openbare vergadering houden; de alsdan ter behandeling aan de orde gestelde onder werpen zyn: Beëediging der nieuw benoemde Raads leden. Ingekomen stukken, waaronder rapport der Financieele Commissie over de Gemeente rekening van 1874 en onlwerp-besluit tot af- en overschrijving op de Gemeente-begrooting; welke stukken zijn ter visie gelegd. Be noeming van een Wethouder. Benoeming en aanvulling vaste commission uit den Ge meenteraad. Deliberatie over: Gemeente rekening over 1874. En verdere voorstellen en mededeelingenwaaronder betreffende de verlenging van het contract voer verpleging van arme krankzinnigen. Gisterenavond werd den heer H. Hoppe, nieuwbenoemd majoor-kommandant der dd. schutterij, eene serenade me i fakkellicht gebracht door heeren officieren, het kader onderofficieren en korporaals, voorafgegaan door het muziek korps der Schutterij onder directie van den onlangs aangestelden kapelmeester P. Versteeg, by welke gelegenheid de heer M. M. Kerdcl', kapitein der schutterijaan den heer Hoppe zijn gelukwensch bracht op de volgende wijze Kapitein! Ik heb de eer u voor te stellen, op enkelen na, het korps officieren der dd. Schutterij alhier; de reden waarom wij hier tegenwoordig zijn, i3 het nieuws dezer dagen bij iedereen bekend, door ieder besproken, en door schier allen met ingenomendheid begroet Het is naar aanleiding van hei besluit van Z. M. onzen geëerbiedigden Koning, waarbij gjj benoemd zijt tot majoor-kommandant der dd. Schutterij alhier. Worden bij benoemingen, heuglijke gebeurtenissen ais anderszins, bezoeken afgelegd om van belangstelling te doen blijken, dan geschiedt zulks dikwerf uit kracht van gewoonte, dat is echter met ons bezoek niet het geval; nauwelijks toch was uwe benoeming bekend, of de hier aanwezige officierenonderofficieren korporaals en manschappen waren eenparig van oordeel, dat zij by een zoodanige benoemingj onmiddellijk blijken moesten geven van hunne instemming met het Koninklijk besluit Kapitein! Wij zijn ingenomen met uwe benoeming, wij hebben steeds gewenscht een Kommandant die was gestreng, een man van gevoel, een man met een hart, een man van humaniteit en bovenal een man van karakter, dien man meenen wij in O gevonden te hebben; mogen wij in deze onze meening nooit be schaamd worden I Kapitein Hoppe ontvang nogmaals onze gelukwenschen met uwe benoeming. De lieer Hoppe beantwoordde deze toespraak ongeveer aldus: Ik dank den kapitein Kerdel zeer voor de hartelijke .bewoordingen waarin hij namens de hier aanwezige Officieren van zijne belangstelling bij mijne benoeming tot majoor-kommandant der Schutterij doet blijken ik ben er mij van bewust, dat de taak die mij wacht ernstig is en met moeilijkheden en bezwaren gepaard gaat, doch ik reken op de medewerking van u allen. Kapitein, gjj hebt gezegd, dat een kommandant moet zijn een man met een hart, een man van humaniteit, welnubeiden wil ik zijn. De orde zal ik bewaren verleen mij daartoe uwe gewaardeerde medewerking, opdat wij eendrachtig mogen samenwerken ter bevor dering van de belangen en den bloei der Schiedamsche Schutterij. Moge eene goede verstandhouding zich voort durend onder ons kenmerken.

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 1