fieieniile Bericliten. Daarna nana de eerste luitenant, de heer P. Maas, het woord, namens het kader onder officieren en de vereeniging »het VnaruM", wenschte hij den heer Hoppe geluk met de eervolle onderscheiding hem tebeurt gevallen en verzekerde hem van do achting die èu kader èn vereeniging hem toedragen en van hunne medewerking, die zij gaarne bereid zyn hem steeds te verieenen. Ooit deze toespraak werd door den heer Hoppe in warme taal beantwoord. Na nog eenige oogenblikkensgenoeglijk met elkander te hebben doorgebracht, waarbij menige toast werd ingesteld, die getuigde van de sym pathie voor den nieuw benoemden kommandant en van de goede verstandhouding ouderling, scheidde men in opgewekte stemming, om te worden opgevolgd door do schietvereeniging sde Schijf', wier leden zich middelerwijl in Musis Sacrum hadden vereenigd, om mede eene serenade te gaan brengen aan him mede lid den heer Hoppe. Tegen negen uren zette zich de stoet met het vaandel der vereeniging en voorafgegaan door het muziekgezelschap »Apollo", dat, bereid willig als altijd, ook thans weder zijne mede werking volgaarne verleende, in beweging naar het huis van den nieuwbenoemden majoor der Schutterij. Ter plaatse aangekomen wer den door het muziekgezelschap eenige nom- mers uitgevoerd, waarna de Voorzitter der Schietvereeniging ïde Schijf," de heer H. A. M. Roelants, den heer Iloppe in hoofdzaak het volgende toespiak: »\Vie op dit oogeiiblik Schiedam, als vreemdeling, binnentradzou zekor verbaasd zijn over het gejoel, do vreugde en de liefelijke tonen der muziek, dio zich thans langs onze anders zoo kalme straten en wegen doen hooren. {id<- In hartelijke woorden bedankte de heer Hoppe voor de ovatie door de schietvereeniging »de Schijf" hein toegebracht en voor de kernachtige ,rede door den heer Roelants, namens de ver eeniging, tot hem gericht. Gaarne, zoo ging spreker voort, geef ik u de verzekering van mijn groote sympathie voor uwe vereeniging. Wees uw voorzitter er op, dat door onderlinge samenwerking en humaniteit het grootste ge zag gemakkelijk is te handhaven, dit geeft mij aanleiding den wensch uit' te drukken, dat wij allen, hetzij schutterij, hetzij leden der sehiet- - vereeniging sde Scliyf' of der scherpschutters- vereeniging, gedachtig aan de gulden spreuk ^Eendracht maakt macht" steeds getrouw, vriendschappelijk en eendrachtig te zamen zullen mogen werken ter bereiking van hetzelfde groote Uoei, dat wij alten beoogen, de verdediging, in tijd van nood, van ons dierbaar Vaderland. Het bewijs van hulde en vriendschap dat ik heden van uwe vereeniging, die mij na aan het harte ligt, mocht ontvangen, zal opnieuw een spoorslag voor mij zijn om mede te helpen werken .tot bevordering van den bloei der schietvereeniging sde Schijf." Deze beide toespraken werden luide toe gejuicht. Na eenige oogenblikken van gezellig, aan genaam samenzijn by gulle ontvangst, verliet de veieeniging haar medelid eu trok onder de vroolijke en welluidende tonen der muziek terug naar het gebouw Musis Sacrum, waar men zich aansloot bij de officieren, het kader onderofficieren en korporaals der Schutterij, die zich daar inmiddels hadden vereenigd on waar men nog geruimen tijd bijeen bleef, terwijl nog meuigu toast werd uitgebracht. De muziek van ïApollo" die op het orkest had plaats genomen, liet zich van tijd tot tijd hooren en droeg niet weinig bij om de vroolijke en opgewekte stem ming nog te verhoogeu. Wij mogen niet onvermeld laten, dat de heer II. W. Roelants, luitenant-kolonel, aftredend kommandant der Schutterij, wien de officieren, het kader onder-officieren en korpoiaals ook een serenade wenschteu te brengen ter gelegenheid van zijne bevordering tot Kolonelhad mede gedeeld, hoezeer dit bewijs van belangstelling op prijs stellende, tot zijn leedwezen, om over wegende redenen, daarvoor te moeten bedanken. Blijkens bericht van de Zwitsersche regeering is de akte van bekrachtiging van de Fransche regeering op het internationaal post verdrag van 9 October 1874 ingekomen. Met zekerheid vernemen wij dat de heer Dunkier teruggekomen is op zijn besluit, om te verzoeken op non-activiteit gesteld te woi den, en thaus zijn pensioen heeft aangevraagd. Fad.) In het N. en Adverteniiebl. v. Bergen-o-Z." vraagt X. uit Rozendaal naar aanleiding dei- op het bericht omtrent de ontvluchting eener non uit een gesticht te Tilburg: Zijn het ook leugens, dat eenige weken geleden alhier uit het klooster 3 of 4 zusters hebben weten te ontsnappen en dat het middernachtuur, waar op zy werden gezien, een werkman, die van een der fabrieken kwam, het op een loopen deed zetten? Zijn het ook leugens, dat eenige dagen daarna wederom een paar dier zusters getracht hebben te eclipseeren, doch hoe jam mer, door den nachtwacht Muizenvanger ge zien werden, die zooveel gerucht maakte, dat men er eindelijk in slaagde ze terug te voeren? Hoe ook, het is te betreuren, dat men bij dergelijke ontmoetingen niet beter de handen uit de mouw kan steken en hulp' bieden aan degenen, die zich willen ontrukken aan een opsluiting, die haar zoo zelden bevredigt, zegt X. Is 't in het algemeen af te keureu, dat in zeer hooge betrekkingen de vader door den zoon wordt vervangen, alleen omdat deze de zoon van den vader is; er heeft thans een beuoeming plaats gehad, waarbij de erfopvolging bij ons geeuerlei bezwaar outmoet, al betreft het ditmaal ook de hoogste betrekking in 't land. Kelfkens, de man die zoovele jaten de vlag op de spits van den Utreclitschen dom plantte, wordt door zijn zoon opgevolgd. Vad Manslanil. In de maand Augustus jl. zijn alhier 9 ruudeien wegens longziekte onteigend en afgemaakt. Aan schadeloosstelling werd uit betaald een som van f 850. 8edei t het begin dezes jaars werden in deze gemeente 96' run- deren door de longziekte aangetast. Amsterdam. Een 300tal ketelmakers, van de Koninklijke fabriek, die sedert jl. Maandag het werk hadden gestaakt, op grond dat aan bun vei langen, om 20 ets. per dag meer loon te bekomen, niec werd voldaan, hebben gisteren hunne werkzaamheden weder hervat zonder dat hun eisch is ingewilligd. Groningen. Als iets buitengewoon zeld zaams deelt men mede, dat ic deze provincie een witte zwaluw is uitgebroeid, en wel in den stal van de wed. Evenhuis in de Jonkerstraat. De overige, in hetzelfde nest uitgebroeide gewone zwaluwen, schijnen met haar vreemd zusje niet veel op te hebben, althans zy bemoeien zich niet met haar of bijten haar. (Br. Or. Ot.) Zwolle. De hooipersen alhier werken schier dag en nacht. Het staat niet stil met het aanvoeren van los en verzenden van ge perst hooi. Tal van schepen kruisen elkander. Al wat maar eenigszins handelbaar hooi is, wordt onder Kampen, Mastenbroek, Gene- muiden en omstreken opgekocht van f 25 tot f 28 de '1000 '/a kilo, om daar to worden ge perst. De grootste verzendingen geschieden via Harliugen en Nieuwediep naar Engeland. Het nagras is in deze streek buitengewoon schoon, zoo zelfs, dat bet op vele plaatsen het voorgras overtreft. Met het maaien is men aangevangen; men verwacht door dezen onverwachten buitengewonen naoogst vermindering van hooi» prijzen. Iu dea ketsten tijd zijn alhier, op last van den provincialen en rijksveearts, niet min der dan tien runderen onteigend en afgemaakt, die alle lijdende waren aan dolheid. Elburg. In deze gemeente is de typhus uitgebroken. Drie gevallen hebben zich reeds voorgedaan, waarvan dén met doodelijken afioop. Ook de mazelen hecrschen alhier in erge mate de ziekte heeft een kwaadaardig karakter, in sommige gevallen met doodelijken afioop. Roermond. Bij de gisteren gehouden ver kiezingen voor .drie leden van den gemeente raad zijn gekozen, de heeren dr. Schieffer met 221, mr. Mertz, met 215 en Smeets met 213 stemmen (de volstrekte meerderheid was 208). De gekozenen zijn allen uitramontanen. De libe rale candidaten, de heeren Fouquet, Bloemen en jhr. Michiels bekwamen respectievelijk 202, 195 en 192 stemmen. Omtrent het bijna ongelooflijke geval van een Nede:landsch schip, uit Wildervank af komstig, dat in de Middeliaudsche zee door Spaansche zeeroovers overvallen en geplunderd is, deelt het Spaansch blad Impartial de vol gende bijzonderheden mede: Laatstleden Zaterdag kwam de Bleiaden de haven van Gibi altar binnen, en verklaarde de kapitein dat hij door Spaansche zeeroovers geplunderd was. Toen het schip slechts tien mijlen van land verwijderd was, werd het aangeklampt door een barkje met zeven zee lieden bemand, die aan de equipage van het schoenerschip vruchten en groenten trachtten te verkoopen. De kapitein weigerde, doch nauwelijks was deze weigering uitgesproken of; zes Spanjaarden sprongen met revolvers en' sabels gewapend aan boord van den schoener en dreigden elk, die verzet pleegde, te ver moorden. Het scheepsvolk, zonder 'middel van verdedigvluchtte in de masten, met uit zondering -,n den kapitein, die op dek bleef! en het stuurrad ter hand nam. Een der zee roovers sprong op hem aan, zette, hem de tromp van zijn revolver op de borst en som meerde hem, een deel der lading af te staan, anders zou hij neergeschoten, worden. De kapitein bood een half vat meel, dat een deel van zyne eigene provisie uitmaakteaanen gaf de matrozen, die nog in het want zaten, bevel op dek te komfen. De stuurman opende de bottelarij om wat de kapitein had aangeboden te geven, maar de zeeroovers braken het voor- »\Vij weten waaraan die vreugde haar oorsprong heeft en, ten bewijze dat zij door ons gedeeld wordt zyn wij, do schietvereeniging sde Schijf', tot u geko men, om u de verzekering te geven, dat uwe benoe ming"1* tbtmajoor-komranmlant der- Schiedamsche Schutterij ons niet alleen aangenaam en hoogst cer- eerend is,, maar tevens om u met die Koninklijke onderscheiding van harte geluk te wensehen." Aangenaam is uwe benoeming ons, omdat wij er in juichen, dat het bestuur der Schutterij thans aan jeugdige, krachtige handen is toevertrouwd. Wordt op onze Schutterij soms, te recht of te onrecht gewezen, als op ecu bolwerk van dm Slaatdan toch bchooren hare aanvoerders menschent te zijn, die iets kunnen, die iets willen; menschen van onzen tijd, kinderen van deze eeuw, die, zooals tyy, begrijpen, dat alleenheer schappij. bij het voorgeslacht tehuis behoort, maar door onderlinge samenwerking en humaniteit het grootste gezag gemakkelijk is te handhaven. Een man met die eigetifchappen toegerust, mcenen wij in u te zien en daarom durven wij to zeggeu, dat uwe benoeming ons aangenaam is. Vereereml is zij ons, omdat gij medelid zijt onzer vereeniging en dat wij er trotsch op zullen zijn, den Majoor Kommandant der Schiedamsche schutterij, zoonis tot heden, geregeld de schietoefeningen met ons lo zien bijwonen. Is dit het geval, dan zal uw optreden ook zeer veel kunnen bijdragen om de zoo vaak besproken en zoozeer gewenschte schiet baan, in ons midden te zien opgericht." »Moge bij eene voortdurende gezondheid u lust ge geven worden om vele jaren de betrekking van kom- -mandant te vervullen, tot eer van het vaderland en tot welzijn der gemeente Schiedam." i

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 2