MtiMstlie Berichte». A0. 1875. oeusdag 8 September. m 3723. -^T c 8" 11 cm Twintigste Jaai'sraiiff, BUREAU! MA11RT, E, 124. SPANJE. De Oaceta bericht, dat de Carlisten-generaal Dorregaiay met 1000 mam en 100 paarden naar Arragon en de omstreken van Canfranc is vertrokken. Volgens de te Madrid ontvan gen depêche zou hij zelfs 2500 man bij zich ge'iad hebben eu trachtte hij Navarre binnen te diiugen. Twee division zijn uit twee ver schillende plaatsen vertrokken om Dorregaray tegen te houden. Volgens particuliere berichten zou het Dorregaiay gelukt zijn uit Navarre te vluchten, door des nachts langs de Fransche grenzen een smokkelaarspad te volgen en aldus aan de vervolging van het Alphonsistisch leger te ontsnappen. - Te Madrid is de tijding gekomen dat don Carlos 30 officieren uit zijn leger heeft verbannen, omdat zij van ontrouw verdacht werden. Een sergeant en nog een Carlist, die deserteeren wilden, werden doodgeschoten. Twee eseadrons cavalerie en twee compagnies infanterie van de regeeringstroepen werden te Agramuut door Carlisten overvallen. Zij ont vingen middelerwijl versterking en joegen de Carlisten op de vlucht, die 45 dooden eu 83 gewonden achterlieten. De forten Bermeo en Mundaea hebben zeer geleden onder het bom bardement. Oit Hendaye werd aan de Ühivers een depêche gezonden, inhoudende, dat een Car- listische bom, vóór Lequitio, deu admiraal Polo, den commandant van de Vittoria Catalle en de officieren Elisa en Rubalcaba gewond heeft. De admiraal heeft twee wonden aan het hoofd en een aan zijn linkervoet. Kort daarna ontscheepten de Carlisten te Bormeo 5 stalen kanonnen, 5000 geweren en 500,000 patronen. Het officieel Carlistisch orgaan, de ömrtel real, kondigt een circulaire af voor het gouver nement van don Carlos, gericht aan de verte genwoordigers der buitenlandsche mogendheden te Madrid, aan de ministers van Koning Alfonso en aan de directeuren van buitenlandsche bladen, waarin geklaagd wordt dat het leger van don Alfonso een deloyalen oorlog voert en dat de journalisten partijdige berichten geven. F It A N K It IJ K. Den 4den September was het de verjaardag van den val van het Keizerrijk en van de derde uitroeping der republiek in Frankrijk. Nergens is er echter een spoor van feestviering ontdekt. Een telegrafisch bericht, uit Quchy (Lau sanne) aan de Indépendanee gezonden, meldt dat er door de te Genève verblijf houdende ranschen eene groote manifestatie ter eere - van den heer Thiers is op touw gezet, die in ;het hótel Beau-iivage aldaar verblijf houdt; Talrijke deputation zijn er aangekomen eu eene ontzaglijke menigte uit den omtrek is aldaar verzameld. De prinses Lise Troubelskoï met hare familie en kolonel fa ure nomen aan de manifestatie deel. De heer Thiers zal de afge vaardigden te elf uren ontvangen daarna zullen de deputation langs zijn balcon defileereu, Uit Rome schrijft men aan het Journal des Débttts, dat er redenen zijn om te gelooven, dat op dit oogenblik de-IIeilige Stoel bezig is een einde te maken aan" deu burgeroorlog in Spanje, door don Carlos aan te raden voor- loopig af te zien vau zijne aanspraken, die geenerlei kans van slagen meer hebben. In een buitengewone vergadering van het Crédit Mobilier zijn alle voorstellen, die aan de goedkeuring der aandeelhouders waren onder worpen, aangenomen. Er zijn, zegt de Indépendanee, proeven genomen met een nieuw telegrafisch toestel uitgevonden door deu Aroerikaanschen -inge nieur majoor Barney eu later verbeterd door een FransehmanGodener geheeten. Het is gebleken niet dit toestel 1092 woorden per minuut te kunnen seinen. DUITSCHLAND. De officieuse organen deelen eenparig mede, dat de betrekkingen tusschen de Duitsche en Fransche regeeriugen tegenwoordig van meer vriendschappelijken aard zijn dan vroeger. Het blijkt, dat graaf Ledochowski, ex-aarts bisschop van Posen, den Paus heeft doen weten, dat hij in Feb. 187G in vrijheid zal worden gesteld. De Paus moet daarop dien prelaat hebben uilgenoodigdalsdan dadelijk naar Rome te komen, om den kardinaalshoed te ontvangen. Ter eere van den kardinaal zal dan een consistorie gehouden worden. Een particulier schrijven uit Konstanti- nopel, gericht aan de Vossische Zeit., bevat, dat bet vooral de Keizerlijke Prins Jussulf Izzadin is, die tegen het zenden van eene sterkere Turksche strijdmacht naar hettooneel van den opstand protesteert. Naar zijne ziens wijze moeten de opstandelingen in de Herze- owina en in Bosnië met meerder zachtheid behandeld, hunne grieven door rechtschapen commissarissen uit den weg geruimd, en de invloed der Katholieke geestelijkheid, die hen voortdurend aanhitst, kiachteloos gemaakt worden. Bij den krans, dien de Duitsche schrijvers uit Berlijn op de begrafenis van Andersen hebben toegezonden, schreven zij het volgende: sLaat dit teeken onzer achting niet alleen ten bewijze strekken hoe hoog wij, gezamenlijke auteurs van Berlijn, den overledene gewaardeerd hebben, maar laat het daarenboven beschouwd worden als een uiting van de diepe droefheid, die ons Duitschers evenals zijne landslieden vervuld heeft bij de tijding, dat de mond des zangers voor eeuwig verstomd is." De veehandel in Duitschland is on Sak sische eu Beiersche markten thans zeer levendig op die in Pruisen daarentegen slapper, met uitzondering van do paardenmarkten in Oost- Pruisen, waar nog al veel wordt omgezet. De vraag naar fokvee neemt toe. De grasgroei in Ilolstein is door de hitte zóó belemmerddat het vee niet in den besten toestand op de stallen zal komen. Hollandsch vee blijft zeer gewild. Alleen vrees voor longziekte lioudt de koopers soms terug. OOSTENRIJ K. Het Huis der Afgevaardigden in Hongarije heeft met 305 van de 327 stemmen Ghyczy tot President gekozen. Men zal zich herinneren dat ook wij dezer dagen melding maakten van de vreeselijke omstandigheden, waaronder een grijsaard te Gratz door zijn zoon en schoondochter, ver moord is. Die zaak heeft algemeen sensatie gemaakt, en de moordenaars zijn door het Giatzcr Schwurgericht ter dood veroordeeld. De Keizer heeft echter beiden gratie geschonken, en de straf van den man is nu veranderd in eën gevangenisstraf van 48 jaren, terwijl de vrouw 42 jaren in den kerker zal moeten doorbrengen. T U R K IJ E. Volgens de laatste berichten is geen ver wikkeling tusschen Servie en de Porte te vreezen. De mogendheden schijnen het volkomen eens te zijn om de traktaten getrouwelijk te hand haven en den vrede te bewaren. Berichten uit Belgrado van 5 dezer houden in dat in Abschalz en Bischtza (in Bosnië) een opstand is uitgebroken, naar men vermoedt veroorzaakt door Servische heethoofden. Een telegram van Server-pachaden Turkschen bijzonderen commissaris in de Iler- zegowina, den 0 dezer te Konstant'mopel uit Mostar ontvangen, constateeit een groote kalmering der gemoederen. De insurgenten onderwerpen zich. Volgens bericht uit de Herzegowina zouden de opstandelingen geweigerd hebben afgevaar digden te benoemen, ten einde te Mostar bijeen te komen; ze hadden alleen toegestemd afge vaardigden te sturen naar een onzijdig grond gebied. Vrijdag veroverden de insurgenten het kamp der Redifs bij Majevica. ENGELAND. In de diocese van Dublin zijn 3000 bijeengebracht als een gave voor den Paus voor het jaar 4875. De oogst in Engeland is veel beter uit gevallen dan men gevreesd had, na de hevige regens in Juli. De tarwe alleen stond dun en geeft -weinig beschot;- de haver, gerst enz. leverden daarentegen des te rijker opbrengst. Volgens den uitstekenden Engelschen ingenieur Hawkshaw, heeft het onderzoek be wezen dat het maken van een spoorweg tunnel ouder het Kanaal technisch zeer goed doenlijk jlBONNfcMhNThi'HiJt', per kwartaalf 1.85. franco per post, Join- het geheelc Hijk - 2.50. Afiondoilijke nommeis- 0.10. Advertentieprijs: van 1 10 gewone regels1.00. leileiu gewone icgel ineer. - 0.10. Driemaal plaatsing woidt tegen tvei.-siaai, betekend.

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 1