.A". 1875. Donderdag 9 September, im Biiienlaiilscke Bericlisii Bimnnlanilsclie Bmcltei 3724. iS IN egen en Twintigste J aarg-ang1. BDIIEIAV: MARK®, E, 124. Advertentieprijs: van 110gewonejegels. 1.00. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. SPANJE. De vrijwilligers van Airagon bobben '145 Carlisten, onder welke een kolonel en een kommandant gevangen genomen. Bij Portillon zijn 20 Carlisten Frankrijk binnengerukt. Martinez Campos is te Puycerda aangekomen. Dorregaray is Port-Venasque gepasseerd en beeft zijn krygsmaterieel verloren. In Biscaye hebben nieuwe manifestation ten "gunste van den vrede plaats gehad. Uit St. Sebastian dd. 4 September wordt berichtVier kanonnen, 5000 geweren en 100 kisten met patronen zijn door een Engelsehe stoomboot voor de Carlisten te Motrico ont scheept. Don Carlos heeft Lerga tot komman- daut-generaal van Navarra benoemd. Een honderdtal Carlisten is de Fransche grenzen in het departement Basses-Pyrenécs overgetrokkenzij zijn onmiddellijk ontwapend. De Paus heeft Koning Alphonso verzocht, aan den onlangs tot kardinaal benoemden in ternuntius mgs. Simdonieigenhandig den kardinaalshoed op te zetten. Te Perpignan hebben zich 250 Carlisten, waaronder 30 officieren, bij den Spaanschen consul ter onderwerping aangemeld. De Diario meldtdat don Carlos generaal Mendia en andere personen, verdacht van trouweloosheid, gevangen heeft doen zetten. Quesada is naar Navarra vertrokken. De krijgs- operatiën zullen in de omstreken van Estella een aanvang nemen. 1' B A H K IJ K. Op den verjaardag van den slag bij Sedan is in de kerken te Parijs eene rouwdienst ge houden. Generaal Pajol, de officieren van het garnizoen en de burgerlijke antoriteiten woon den haar bij. Of de Duitsche bedevaartgangers nu al dan niet aan hun plan om Lourdes te gaan bezoeken gevolg zullen geven, wordt door de Mesaager de Toulouse in bevestigenden zin beantwoord. Gemeld blad bericht, dat de Duitschers den 9 September over Bergen, waar zij zich aan een aantal Belgische pelgrims zul len aansluiten, naar Toulouse zullen komen, om vervolgens naar Lourdes te vertrekken. Vermoedelijk zal de stoel 500 a 600 personen tellen. Reeds bij voorbaat heeft de Duitsche gezant graaf de Gontaad-Biron aan den minister van buitenlandsche zaken Decazes per brief doen weten, dat het kabinet te Berlijn volstrekt niets te maken wil hebben voor 't geval er soms klachten mochten verrijzen, tengevolge van het een of ander incident, dat zich op die reis mocht voordoen. De bedevaarten naar Lourdes zijn weer druk aan den gang. De toevloed van zieken is zoo groot, dat men op den trein een ambulance-dienst heeft moeten inrichten. D ÜITSCIILAND. Men verzekert, dat de regeering voornemens is, om op liet Duitsche gedeelte van den Donau, d. i. op den Boven-Donau tusschen Regensburg en Passau, een flotille van kannonueerbooten te stationeeren, evenals die van den Rijn. Op het meer van Constanz bevindt zich reeds een dergelijk eskader. Ook heeft Oostenrijk sedert een geruimen tijd er een op dat gedeelte van den Donau, hetwelk ziju grondgebied doorsnijdt. Het Hof van appèl verwierp het hooger beroep van den Prins-bisschop van Breslau, msgr. Forster, en bevestigde het vonnis der rechtbank van Birnbaum, waarbij dc Bisschop wegens excommunicatie - van den proost Kick te Kiihme tot 2000 mark boete of subsidiair '133 dagen gevangenisstraf is veroordeeld. ENGELAND. De inzameliug van gelden te Londen voor de 4000 noodlijdenden op IJsland, tengevolge van de onla -gs aldaar aangerichte verwoestingen door de vulkanische uitbarstingen op dat eiland, hebben de som van 2000 p. st. opgebracht. Bewuste gelden worden voor hen ineerendeels besteed tot het aankoopen van rogge en hennep. De Times deelt mede, dat te Shanghay het gerucht in omloop is, dat het aanhangig geschil tusschen China en Engeland, betreffende den gepleegden moord op den persoou van den overste Margaray, in der minne is geschikt. O OSTENRIJK. Luidens een door de JSfeue Freie Fresse ontvangen telegram, is op de jongste bijeen komst van de aanvoerders van den opstand in de Herzegowina besloten, een manifest open baar te maken. Daarin zullen verlangd worden autonomie en eigen wetgeving voor Bosnië en de Herzegowina, onder een Christen-vorst uit eene Europeesche dynastie. Daarentegen zou aan de Porte schatting betaald en een gedeelte der Turksche staatsschuld overgenomen wor den. Eene nadere bevestiging dezer mede- deeling dient afgewacht te worden. TURKIJE. Volgens een officieel telegram is een troep Serviërs van ongeveer 1000 man, die teDuna nabij Ozuitza over de grens trok, door de Turk sche troepen geheel vernietigd. Zes kanonnen en 500 naaldgeweren, uit Servie den insurgen- ten toegezonden, en nabij Gradiska aan wal gebracht, zijn door de Turken aangehouden. Officiëele berichten, den 6 dezer uit Konstantinopel ontvangen, melden dat Servie verklaard heeft, dat het aan geenerlei opstand zou deelnemen. De orde is in Bosnië volkomen hersteld. In Herzegowina is de opstand bijna geheel onderdrukt. Talrijke insurgenten onder werpen zich. RUSLAND. Krachtens een bevel van de regeering, zal de geheele rijdende artillerie mobiel verklaard worden. Die maatregel omvat 300 stukken ge schut, verdeeld in 48 batterijendie dadelijk bij do cavalerie moeten ingedeeld worden, om in verecuiging daarmede te handelen. SCHIEDAM, 8 September 1875. In cle gisteren gehouden zitting van den Gemeenteraad alhier, die door '16 leden werd bijgewoond (de heer J. L. J. Jansen had schrif telijk bericht verhinderd te zijn) zijn: 1. de nieuwe raadsleden de heeren J. Vrij land A. Rijnbende. II. A. M. Roelants, J. Loopuyt, J. B. Nolet en D. Pigeaud J.Dz. be- eedigd en hebben zijna door don Voorzitter te zijn geluk gewenseht, zitting genomen. 2. De notulen van het verhandelde in de vergadering van 19 Augustus jl. gelezen en goedgekeurd. 3. Ingekomen eene missive van Ged. Staten houdende mededeeling der goedkeuring van de rekening der dd. Schutterij voor 1874. Aangenomen voor kennisgeving. 4. Idem, nopens het raadsbesluit tot afstand van grond aan N. H. de Roo Sr. Gelijk besluit. 5. Idem, houdende mededeeling van het Kon. besluit tot afwijzing van het verzoek van II. C. Jansen, tot vernietiging van het besluit van Ged. Staten, houdende afwijzing op 't adres van II. C. Jansen, tot wijziging van den legger der wegen iu deze gemeente. Gelijk besluit. 6. Idem, een ontwerp-besluit tot af-en over schrijving op de Gemeente-begrooting voor 1875. In dadelijke behandeling gebracht en met algemeene stemmen aangenomen. 7. Idemhet rapport der Uommissie van Fabricage, op 't adres van de firma Schade en Buijsing omtrent den aanleg van een stoep. Ter inzage gelegd, ter behandeling in eene volgende vergadering. 8. Idem, 't rapport der financieele Commissie omtrent de Begrooting der Schutterij voor 1876. Gelijk besluit. 9. Idem, een adres van F. II. Drost om zijne jaariijksche gratificatie. Gelijk besluit. 10. Idem, een adres van J. M. Bomans om afstand van grond aan den Cingel, ten einde daarop eeu of twee huizen te bouwen. In handen gesteld van de Commissie van fabricage ten fine van bericht en raad. 11. Overgegaan tot de benoeming van een ■Wethouder en is met 14 van de '16 stemmen herbenoemd de heer J. A. Nolet Wz. (2 biljetten waren in blanco). De benoemde, daartoe door deu Voorzitter uitgenoodigd, verklaarde onder dankbetuiging aan de Vergadering voor het bewijs van vertrouwen, de betrekking opnieuw te zullen aanvaarden en werd door den Voorzitter met zync herbenoeming geluk gewenseht, 12. Benoemd tot leden vau verschillende raads- commissiën: COURANT. Abonnementsprijs, per kwartan!1.85. Franco per post, door het geheele Rijk - 2,50. Afzonderlijke nommers- 0.10.

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 1