a. In clo Commissie voor de Plaatselijke strafverordeningende heeren J. B. Nolet en li. A. Al. Roelants (de laatste in de plaats van mr. A. K. J. van der Drift); b. in de Commissie voor de Plaatselijke Belastingen de heeren J. B. Nolet (tevens tot Voorzitter), A. Knappert en J. Loopuijt (de beide laatsten ter vervanging van de heeren H. W. Roelants en mr. A. K. J. van der Drift); o. in de Commissie voor de Plaatselijke Financiën de heer A. Rijnbende d. in de Commissie tot Onderzoek en Loting voor de Schutterij tot plaatsvervangend lid, de lieer H. A. Al. Roelants; e. tot leden der Commissie van Fabricage, onder voorzitterschap van den Wethouder J. A. Nolet Wz.de heeren J. SI. van der Schalk, A. Rijnbonde, J. L. 3. Jansen en J. Loopuyt, (de laatste ter vervanging van mr, A. K. J. vau der Drift) f. tot leden der Commissie voor do Gas fabriek, onder voorzitterschap van den Burge meester, de heeren J. M. van der Schalk, T. Zoetmulder, J. Vrijland en P. Meleliers; g. in de Commissie voor de ükwidatie dei- Bank van" Leening, de heeren J. Vrijland en A. Rynbende; - li. in de Commissie van Controle voor de Plaatselijke directe Belastiug, de heeren J. 13. Nolet en J. Vrijland en i tot loden van het Stembureau voor Verkiezingen, de heeren J. B. Nolet en D. Pigeaud J.Dz.(de laatste in de plaats van mr. A. K. J. van der Drift.) 13. De afcleeliugen voor het onderzoek der Gemeente-begrooting voor 1870 samengesteld. ■14. deGemeente-rekeningover 1874, sluitende met een goed slot van f 13208.39voorloopig vastgesteld met 13 tegen 1 slem (die van den heer L. W. Jansen), hebbende Burgemeester en Wethouders zich vau stemming onthouden. '15. Met algemeene stemmen aangenomen een voorstel van Burgemeester en Wethouders, tot verlenging van het contract voor verpleging van arme krankzinnigen voor den tijd van 5 jaar, ouder gewijzigde voorwaarden. ■16. Eeue mededccliug van den Voorzitter dat do gratificatie voor den hulponderwijzer P. Wolsky, in de vorige vergadering toegestaan, niet f284 maar f384 zal moeten bedragen om hein ia 't genot te stellen van hetzelfde bedrag als hij thans geniet. Voor kennisgeving aan genomen. 17. Eene gelijke mededeeling dat de erfge namen van wijlen den aannemer W. Sonneveld met 1 Januari e. k. ontheven wensehen te worden van de pacht djer asch en vuilnis, Voor kennisgeving aangenomen, zullende in eene volgende vergadering aan de orde worden gesteld het voorstel van Burgemeester en "Wet houders om tot eene nieuwe openbare ver pachting te besluiten. •18. Eene gelijke mededeeling dat do Minister van Financiën heeft bericht, af te zien van den bouw. van een nieuw postkantoor op het terrein aan de Broersvest, maar liet Blauwhuis tijdelijk in huur te willen blijven houdeu van 1 Octo ber a. s. af, tegen den verhoogden huurprijs van 1000 in het jaar, mits de kosten van repa ratie komen ten laste der gemeente. Na discussie is het voorste! van Burgemeester en Wethouders aangenomen tot handhaving van het vroeger genomen raadsbesluit (kosten van reparatie ten laste van 't Rijk) en daarvan mededeeling te doen aan genoemden Minister, met bijvoeging op voorstel vau den heer L, VV. Jansen, om. den termijn op 3 jaren te bepalen. Waarna de vergadering is gesloten. Bij Koninklijk besluit van 4 dezer, r.o. 33, is de heer D. Visser benoemd tot 2den luitenant-kwartiermeester bij het korps, gevormd uit de scherpschuttersvereeniging te Schiedam. De Min. van Binnen!. Zaken maakt be- l;o.\I, .lit aan de Kamers van koophandel en fabrieken te Amsterdam, Rotterdam, 's Graven- hage, Dordrecht, Schiedam, Middelburg, Vlissin- gen, Groningen, Leeuwarden, Harlingen en Zwolle verzonden zijn berichten wegens handel en scheepvaart in het Britsche Koninkrijk, over de maanden Maart, April, Mei, Juni en Juli jl. Een der Engelsche gasteu van 11. M. de Koningin op de matinée in het Huis ten Bosch, schrijft daarover aan do Londensche Echo o. a. het volgende: »De Koniugin is zeer populair, en het voor recht hare receptiën bij te wonen, wordt steeds op lioogen prijs gesteld. Maar, daargelaten haar populariteit, is zij ia werkelijkheid een vrouw van buitengewone gaven. Men zegt, dat zij haar gasten vloeiend in elke taal, die in Europa wordt gesproken, kan onderhouden, en toen IT. M. eens de afgevaardigden van een geleerde Uongaursche Vereeniging ontving, sprak zij die hoeven in het Latijn toe, verschooning vragende dat zij geen Ilongaarsch kende. Haar taalkennis werd heden op de proef gesteld, tk had hel geluk mij in do nabijheid van II. M. te bevinden en merkte met genoegen op, hoe zij zich gemakkelijk in de verschillende talen onderhield met Duitsche, Fransche, Engelsche, Deensehe, Italiaansehe, Spaan«che. Russische en Zweedsche afgevaardigden. De Koningin sprak met ieder barer gasten, zich daarbij het langst onderhoudende met hen, die in het intellectueel leven het hoogst zijn geplaatst. Haar geheele houding teekende ingenomenheid met de bijeenkomst. Zij was dame en bovenal Koningin." In liet Vaderland wordt gewezen op den door medegedeelde feiten versterkten twijfel, of de openbare school wol werkelijk neutraal is, zooals zij wezen moet, of zij niet in de oei.e streek confessioneel protestantsch, in de andere Ultramontaanse!: gekleurd is. De gedane mededeelingcn wettigen wel niet dadelijk non algemeen oordeel, maar het vermoeden der geloofwaardigheid hebben zij. Daarom is een enquête noodig, onverschillig of het medege deelde waar of niet waar is. Is het niet waar, dan'moet aan den laster het zwijgen opgelegd wordeu; is het wel waar, dan moet aan den toestand' een eiude gemaakt worden. De natie heeft er recht op, dat er een onderzoek inge steld worde, uiet slechts naar de medegedeelde feiten, maar naar den ganschen toestand, die zich in die feiten openbaart. Dat is de taak der Tweede Kamer, die dit aan een commissie kan opdragen, waarin alle richtingen vertegen woordigd zijn. De enquête over de koopvaardij vloot heeft getoond, wat gedaan worden kan bij eeue gelukkige keuze van personen. De taak dier commissie zou uiet moeten zijn mid delen ter verbetering aan te wijzen, maar enkel den toestand volledig te doen kenuen, waar door men verder komen zal dan door alle twistgeschrijf, gegrond op algemeenheden of op betwiste feiten. Er zijn weder berichten ontvangen uit Batavia, loopende tot 28 Juli. Van Atsjin zijn, volgens het mail-overzicht van het Bat. IL-lh, vrij goedo berichten ont vangen. De Regeering ontving van den chef aldaar via Padaug een telegram van den 12don, bevattende de volgende belichten: uNicts bijzonders voorgevallen. Volgons in gekomen spionnenbericht zou een onzer hard nekkigste vijanden, Poekoe-Mocda Tjoet Latif, overleden zijn. Volgens een ander bericht is Toeko Daoed nog niet als sultan geïnstalleerd, doch zou die plechtigheid don 'IGden plaats bobben; 2 of 3 dageu lator zou dan een alge meene aanval met niet minder dan 30.000 manouder aanvoering van vier hoofden plaats hebben, en die aanval zou ditmaal ernstig gemeend zijn. sGozondlieidstoestand gunstig, sterftecijfer Kering. Nadat er gedurende dertien dageu geen O O O O Q choleragevallen waren voorgekomen, zijn er gisteren drie lijders aan die ziekte opgenomen, waarvan één is overleden." De Jav. Gt. van 27 Juli behelst o. a. de volgende telegrafische berichten van het oorlogs- tooneel, en wel van den 22sten. ïVolgens nader ingekomen berichten is Toekoe Daoed nog niet tot sultan verheven. Van den aange kondigden ernstigen aanval gebeurde niets. ^Gezondheidstoestand der laatste tien dagen is te Kotta-Radja niet gunstig, buitenposten gunstig; cholera sporadisch, sterfte gering." Naar gemeld wordt, heeft Garibaldi in Nederiand berichten laten inwinnen omtrent de koston, waarop dc droogmaking van de Zuider zee geraamd wordt, en mededeeling gevraagd van de .plannen tot uitvoering van dat reuzen werk. Een en ander wordt door hem verlangd met het oog op het door hem ontworpen plan tot droogmaking van den Tiber. Het TJtr. Dagll. bevat eene beschrijving van een nieuw instrument, de spiauista" ge naamd, in Frankrijk uitgevonden en hij de firma II. Rahr te Utrecht te bekomen, waar door ieder muziek-liefhebber, ook die volstrekt geen muzikale opleiding genoten heeft, in staat gesteld wordt zonder oefening of voorbereiding de zwaarste stukken te spelen. [Iet bestaat uit een fraai kastje dat op zeer eenvoudige wijze met een piano en hare pedalen in verband wordt gebracht en dan naar den wil van den persoon, die het werktuig in beweging brengt, daarop speelt. Door middel van de luchtdruk- king, verkrijgt men een fraai en veerkrachtig attouchement. dat toelaat allo mogelijke schakee ringen van zwakheid of kracht bij de bespeling in acht te nernen. Fouten maken of slechte aanslag is onmogelijk. Do muziek van liet in strument kan menmet oenige oefeningzélf fabriceereo, hetgeen een aangenaam tijdverdrijf is. De prijs van de pianista is minder dan die van een gewone goede pianino. Den Haag. Burg. en Weth. van deze gemeente stellen aan den gemeenteraad voor om te besluiten, dat voortaan overal het tonnenstelsel zal worden ingevoerd waar de localiteit het veroorlooft en de eigenaars het verlangen, Dit voorstel wordt gemotiveerd door de overweging dat de proeven, met dat stelsel genomen, zijn gelukt. B. en AV. willen echter niets prejudieiëeren. Amsterdam. Alhier zijn, naar wij vernemen, in korten tijd verschillende valsche rijksdaalders en guldeus ontvangen. Die munt was zeer kun stig vervaardigd, zoodat men wei voorzichtig moet zijn bij het ontvangen van geld. (N~. v. d.JO.) Na afloop der godsdienstoefening in een der kerken te dozer stede, had dezer dagen eeu aardig voorval plaats. Een heer vervoegde zich bij de diakenen, die gecollecteerd hadden, en zeide, dat hij bij vergissing een goud tientje in het kerkonzakje had gestoken, eu dat hij dit nu beleefd kwam terugvragen. Collectanten meenden niet te moeten twijfelen aan de goede trouw des mans, en opetulen den buidel, om te zien, of zich daarin zulk een goudstuk bevond. Niet dén, de collecte bevatte twee goud stukken. Een daarvan werd den reclamant beleefd ter hand gesteld, die om zijne dankbaarheid te tooncn, een gulden in het zakje wierp. Nauwelijks was deze vertrokken, of een ander kerkbezoeker kwam met dezelfde reclame. Ook hij had zich bedrogen, ook hij vroeg teruggave. Dit wekte wantrouwen, en men besloot den man het geld niet zoo vlotweg terug te geven; integendeel, men stelde hem uit tot den vol-, genden Zondag. Morrend ging de man heeu, wieu men iemand nazond, om te zien waar hij zich been begaf.

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 2