Gemeinït Eericlitei. e r tjns ii f s. Stsiiljjlt Nienfs. ite Staatsloterij. En dat was naar een kroeg, vlak bij dra kerk, waar No. 1 de komst van No. 2 met een tienguldensstukje zat af to wachten. Heereu diakenen waren door No. 1 dood eenvoudig bedrogen, evenals zij liet door No. 2 zouden gedaan zijn, als zij niet opgepast hadden. Groningen. Uit oen dezer dagen ver schenen boekwerk van den district-veearts van Groningen en Drente, J. C. Billroth: Dg long ziekte onder het rundvee in da provincie Groningen, blijkt, dat in Groningen van den aanvang af (iu 1848) tot nu toe (1874) in het geheel zijn gestorven aan de longziekte of als zoodanig zijn gedood 563 runderen, terwijl er 336 ver dachte dieren werden afgemaakt. (In Friesland «ringen van 1842 uit. December 1870 ver- O O loven 39,719 rundeven, vertegenwoordigende een waarde van meer dan 4 mi!hoen gulden. De veestapel van Friesland is 205,671 en van Groningen '184,659 rundereu.) Apeldoorn» Bij deze gemeente is weder een spoorwegongeluk gebeurd. Een man is, ten ge volge van het plotseling in beweging stellen van don trein, van een wagen op de rails ge vallen; het hoofd werd hem van den romp gescheiden. Utrecht. Naar men verneemt, is de instruc tie in de bekende zaak van den bakker de Laat afgeloopen en kan men vera jr .'n, dat binnen kort omtrent de openbare behi tv.eling daarvan eene beschikking zal worden genomen. Rijsseu. In deze gemeente zijn de-loden van vijf huisgezinnen, die garnalen gegeten hadden, ziek geworden. Ze zijn echter nu weer allen aan do beterhand. Llnuc.r (Limburg Op den 22sten Augus tus II. stierven bij een landbouwer in deze ge meente een paar runderen aan miltvuur. Zekere Francis Haldermans, van beroep slachter, die zich tevens met nfvilleu onledig hield, had ook beide beesten van de huid ontdaan; onder deze bewerking had hij het ongeluk zich in een der vingers met het mes te troffenhet welk nochtans slechts een kleine wond scheen te zijn. De gevolgen dezer verwonding of beter gezegd de gevolgen van de miltvuur-smetstof bleven niet uit: nog geel twee dagen wuren verstreken of de arm begon hevig te zwellen, hetwelk zich tot schouder en hoofd uitstrekte; de slachter bekwam hevige rotkoortsen en over leed op den 26sten Augustus Ook zijne vrouw, die hem opgepast had, is besmet geworden en thans eveneens aan de gevolgen overleden. In weinige dagen waren negen kinderen ouderloos, 'Broodkarren van achteren van een soort tralievenster voorzien worden te Amsterdam door de hondenslagers als gevangenwagen ge bezigd, ten einde hun vracht in grootere hoe veelheid naar de strafgevangenis op de Ossen markt te kunnen brengen. Daar het getal onbeheerde honden met den dag kleiner wordt en de ontvangst voor de hondenslagers vermindert, hebben deze laatste er op bedacht ook gemuilbande honden op te vangen en, na ze ontdaan te hebben van den muilkorf, als ongemuilkorfden af te leveren. (Ar. .Z2. CL) Jacques Roussel is overleden. Niemand zal zich dien naam herinneren, en toclï is hij geschikt ons in gedachten terug te voeren naar de schoolbanken. Wie herinnert zich uit die gulden dagen, niet het verhaal iu bijna alle verzamelingen van themata en opstellen voor komende, van den schildwacht, die vijfjaren lang op zijn post bleef zonder afgelost te worden Welnu, die schildwacht was JacquesRoussel, thans in 92jarigen ouderdom te Montpellier overleden. In 1807 bezette een afdeeling van liet leger korps van maarschalk Davoust het eiland Riigcn. Onverwacht kwam de order om het eiland te verlaten en nvn vergat Roussel af te lossen. De vrees bekroop hemdat men hem als deserteur zou beschouwen; uil medelijden mot zijn wanhoop, nam een welgesteld fabrikant hem in; hij vertoefde daar gcruimen tijd, en trad met de eenige dochter van zijn gastheer in het huwelijk. Vijf jaren later keerden do Fransehen terug. Roussel dacht niet anders of ze kwamen expres se lijk voor hem terug. Maai- daar kiijgt hij een inval. Hij steekt zicli spoedig iu zijn uniform en snelt naar den post, waar hij voor vijf jaren was achtergelaten. Qui vitte/ riep hij den Frauschen bij hun landing toe. Qui vivo, vous mêaie? was hot antwoord. Den schildwacht. Hoe lang op post? Vijf jaar. Davoust gaf toen aan Roussel eervol ontslag uit den dienst. Eenige jaren nog bleef Roussel op lliigen gevestigd. Toen verloor hij zijn vrouw en zijn eenig kiud, waarna hij iu 1829 te Montpellier terugkeerde. Sedert loefde hij daar van zijn spaarpenningen en van' een pensioen, dat wijleu Napoleon lü hem schonk. Under de paarden van de omnibussen iu Londen heeft in de twee laatste weken een buitengewoon groote sterfte plaats gehad. Hon derden stierven aan een ziekte, waarvan de aard nog niet bekend is. Een der gevaarlijkste slaapwandelaars, die er bestaat, is ongetwijfeld zekere Tullen Marcherv, wonende in de straat Saint Denis 124, to Parijs. Op zekeren nacht was hij bezig zijne vrouw, die terecht de harlvoi scheuremlste angstkreten liet hooien, aan den plafond op te hangen. Door de kreten der vrouw werden de buren gewekt, die de deur openbraken en Imar ter hulp snelden. Zij vonden M.ucliery op een stoel staanhij trok uit al zijne macht aan een koord, dat hij door ceneu ringnagel had gestoken, die in het plafond vast zat, en waar van het einde om den hals van vrouw Mar- chery was geslagen, die in het midden der kamer neergeknield was. Tot groote verbazing der aanwezigen bevond men, dat do man sliep. IIij weid slechts twee uren daarna wakker en verklaarde, met eene onwederlegbare uitdrukking van waarheid, dat hij zich uiets herinnerde. Ecu Engelsehman heeft de ontdekking gedaan, dat wanneer men onder liet tot het wasschen van linnengoed bestemde water een weinig pijpaard roert, de wasehgoederen zóó wit worden, alsof ze pas van de bleek kwamen en dat hierbijhoe vuil de wasch ook zijn mocht, de helft arbeid cn minstens een vierde gedeelte zeep bespaard werd. Men roere de pijpaard onder het wanne wasch water of wrijve de pijpaard tegelijk met de zeep in de vuile goederen in, en herhale dit zoo dikwijls tot dat de wasch rein geworden is. Allen, die het middel beproefd hebbenstonden verwonderd over den goeden uitslag. Door een horlogemaker te Straatsburg wordt eene verbetering aan de velocipèdes aan gebracht, die de directeur-generaal der Duitsche posterijen, de lieer Slephan, aanleiding heeft gegeven om de velocipèdes voor de' bestelling van brieven ten platten lande in te voeren. Aan de velocipede wordt ul. een soort uurwerk aangebracht, dat, wanneer hot eenmaal is op gewonden, den berijder in de gelegenheid steit gcruimen tijd de beeneu te laten rusten zonder daarom stil te blijven, terwijl door eeu andere inrichting liet voertuig geschikt wordt gemaakt orn evengoed door modder en slik als over begauen grond te rijden. Ned. Kerv. Kerk. Beroepen: te Driehuizen c. a., J, C. van Slee, ie OosUann. iloog blokland, Pi knar, te RUemjii. Heilouw, J. A. Barbus, te Zuiliehem. llilntrenbeok, tooz. va-! bei'1;». N. faro. te Spijk. Eginond aan Zee, dr. A. f!. Ruitenschild, tn Oostgoost. Sluis, A. W. van koon, te Yoorthuizcn. Dinteloord, P. Doetman, to Xijkerk o/d Vel uwe. Axel, IC. A. hazomler, te Oldebroek. Veen, Ik van Schelven, te Oost- en West-Souburg. bedankt: voor Meeuwen, 1'. 13 arts trate blun dert. Heniiokom,1. Xourdink, te Oene. Groote Limit, ,1. IC. Tatuin Zubli, te Ilollandsclie Veld. Sluis, K. burger, te Luntereii. Amersfoort, A. Cou- vée, te lii-eukelen. Middelbands, .1. K. Moltzer, te Geervliet. Koudekerk, A. de Vlieger, te Katwijk aan Zee. IJergsclienlioekvoor too/., van beioep, \V. A. lloubolt, te l'aterson (N.-Amerika). Aa nge iioiue nnaar Siirliiiistervoeii .1. Keizer, te Kextu. Wezepe, I-'. llingst, te Midline. Z. M. heeft een pensioen run f 000 's jaais vcileend aan den lieer W, B. J. van Kijk, prod, te Derenter, en met ingang van 4 Juli jl.een pensioen van f 100 'sj.tars aan mevr. T. 1'. 1.. Haverman te Dordrecht, wed. van den emeritus-predikant il. Maandag, laatst in dienst bij do Hervormde gemeente te Dubbeldam. .11. Zondag herdacht do lieer G. ,1. Uiinburg, predi kant te Cliarlois, den dag, waarop bij vóór veertig jaicn zijn ambt aanvaardde. Van dien tijd is hij ."i jaren te Kortenlioof en 33 jaren te Glinrlois als pre dikant werkzaam geweest. Zijne gemeente gaf bom door ecu belangrijk geschenk blijk van bate belang stelling, Cbr. Ger. Kerk. beroepen: te Beigimi, O. l.os, te Stecnwijk. Oldeboorn. J. Miodemn, te Zalk. bedankt: voor Ileorenveeu, .1. Jjperhoed, laMid- delstuni. Stcdum, S. Gosliuga, caml. Ilaien, F. Pilon, caml. Aangenomen: naar MinnettigH, I'. Moet, caml. Roomscii-Xatholieke Kerk. bisdom van Roermond, beroemd: De heer Sarton, priester uit bet semenarietot kapelaan te Wijk- Maastricht. Israölietisehe Kerk. Zaterdag word door do Neder). Israëliotisclie gemeente te Zierikzee het vijftigjarig bestaan barer synagoge fees telijk gevierd, liet gebouw was voor deze gelegenheid smaakvol versierd. Aan do uituootUghlg, door het Israël, kerkbestuur gedaan aan autoriteiten on anderen om do feestviering bij te wonen, was met belangstel ling voldaan. Onder de aanwezigen bevonden zich burgemeester en wethouders, alsmede de secretaris der stad en bijna al de leden van den raad, terwijl verder een aantal ingezetenen van verschillende rich ting do feestviering bijwoonden. BURGERLIJKE STAND. Gchorcn 5 September. 1 h-miciis Johan nes Jozef, zoon van T. P. Jansen on R- M. Iloek Nieuwe 'Jlavcn. 0. Barbara, dochter van M. Snel en A. J. Rijnhout!, Niei/wslicht. 7. Cornel is Freilerik, zoon van C. van Leeuwen en .1. van Wicriugeu, llagastraat. Overleden6 Sept. Willem de Ronde, oud 74 jaren en 8 maanden, Broersveld. Theodorus van Vliet, oud 6 weken, Brocrs- velM 7. Helena Johuuiui Kleijiteeg, oud 2 jaren en 10 maanden, Tuinlaan. Gehuwd 8 Sept. A. F. D. van Pinxleren en J. M. Kramers. A. Wille eu J. Alleweit. MARKTPRIJZEN AAN DE BEURS TE SCHIEDAM, van den 8 September 1875. Kogge en Gerst zonder handel. jïoutwijn: '12 per hectol. Ct. •Jenever: Amsterd. Proef, I 16 a f lü' a per hectol. Ct. zonder fust en zonder belasting. Spoelingf 0.80 per ketel. Bij de Schiedainseite Spoeliug-Vereeniging f0.80 per ketel. Prijzen en premièn ran f 100 en daarboven. Vc Ki». 13e Trckk, 7 Sept. No. 9853 f 10000. No. 11757 f 1500. Nos. 4000, 7012 cn 10589 ieder MOOI». Nos. 1592,12334,12853 en 17728 ieder f400.— Nos. 8800, 10364, 10483, 19573 rn 13152 ieder f200.- Nos. 420, 1757 3231, 3914, 4696, 5329, 5560, 6092, 9071, 9532, 12341, 17014, 17527 cn 18074 idler f 100.

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 3