A". 1875. Wo e a s d a g 151 Septemb er. M 3728. Aawerni voor 'sEilb Meist. Btitsilaiiiscle BerMte». BEKENPMAKI \C ?Neo-en en Twintig-ste J aargang1. DRAIT. Abonnementsprijs, |>er kwartnnl1.85. Franco per post, door het geheeie Rijk - 2.50. Afzonderlijke nommeis- 0.10. BUREAU: MAR&T, E, 124. Advertentieprijs: van 110 gewone regels. 1.00. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal plaatsing woidt tegen tweemaal berekend. De Burgemeester van Schiedam, Brengt, naar aanleiding van de daaromtrent ontvangen aanschrijvingen, ter kennis van be langhebbenden, dat Zijner Majesteits stalen kanonneerboot no. 3, eerstdaags deze Gemeente zal bezoeken en er up dien bodem voor j onge lingen, die de daarvoor gestelde vereischten bezitten, gelegenheid zal bestaan om, onder liet genot der daaraan verbonden premiën, vuor 's RIJKS ZEEDIENST te worden aangenomen. Schiedam, den 14 September 1875. De Burgemeester voornoemd P. J. VAN Li UK VAN MATEN ESSE. It A N K K 1.1 K. De nieuwe weck begint weder met liet ge lucht eener ministeiieelocrisis. De minister van justitie, de heer IJufaure, zou de bom doen Springen en het zou weder gelden maatiegelen te nemen tegen zekere ambtenaieu, die, onder den legenwoordigen regeeringsvorm, de repu bliek behoorden te dienen, maar haar integen deel uit al hunne macht bestrijden. De minister Dufaure zou namelijk van meening zijn, dat bewust stelsel zijn tijd gehad heeft en de handelingen der Bonapai tisiiscligczimle amb tenaren thans genoegzaam het rijksbestuur hebben gedesorganiseerd en verstoordom het noodzakelijk te maken hun de teugels wat strakker aan te halen. Juist evenwel, nu men er den heer Dufauro voorspant, gelooft men niet dat er van dit tweede gerucht eener ministerieele crisis iets zal komen, daar hij wel een man is om dade lijk te straffen, maar niet om dit eerst na ver loop van eenigen tijd te doen, en de zaak Ducros behoort toch reeds tot het verledene. Verscheiden invloedrijke leden van de Kamer van Koophandel te Lyon dienden bij het Gouvernement een verzoekschrift in om het ontslag van Ducros, den prefect, te ver krijgen. Zijn cynisme in het ondersteunen van de Bonapartisten is, volgens hun zeggen, on draaglijk. De onderteekenaars zijn niet uitsluitend republikeinen: meer dan een derde deel van hen is legitimistisch. DUITSCHLAND. Het blijkt meer en meer dat de in Pruisen bestaande nederzettingen van orden en con gregatiën, die, aan onderwijs en ziekenver pleging gewijd, met inachtneming van de be palingen der wet kunnen blijven bestaan, van die bevoegdheid geen gebruik zullen maken. Die voor ziekenverpleging willen zich niet onder werpen aan de bepaling, dat bij haar geen nieuwe leden mogen worden aangenomen dan met toestemming van den minister van Binnen- landsehe Zaken en Eeredienst, en zullen mits dien het land verlaten, terwijl die voor onderwijs haar voorbeeld zullen volgen. Sommige dezer nederzettingen worden naar Belgie, andere naar Nederland of Engeland overgebracht. De orden of congiegatiën worden niet opgeheven. Bij Metz zijn op dit oogenblik minstens 25000 man vereenigd om gemeenschappelijke manoeuvres uit te voeren. De Pruisische minister van onderwijs, de heer Falk, heeft aan verschillende provinciale Regeeringen doen weten, dat de kiuderen met hun vijfde jaar de openbare lagere school moeten bezoeken, onverschillig welke godsdienst hun oudeis belijden; hiervan zijn uitgezonderd: i«. de kindereu, die aan huis bijzonder onderricht genieten, en 2U. die verder dan een kwatlier uur gaans wui de plaats wonen, waar de openbare school woidt gehouden. In het laatste geval zullen zij een jaar later ter school gezonden moeten worden, en indien zij veel vendor dan de school wonen, zullen zij iiei schoolbezoek met hun zevende jaar moeten aanvangen. In de hier vernielde uitzonderingen beslist de betrokken inspecteur an liet onderwijs, indien er kwestie over de toepassing van de bepalin gen ontstaat. De schoolplicbtigheid \an kinderen duurt tot zij liuu 14de levensjaar hebben bereikt, of zoo veel langer tot zij, naar hel oordeel van den inspecteur van het lager onderwijs, voor hun stand voldoende zijn ontwikkeld. Slechts éénmaal per jaar worden leeiliugen in de school opgenomen of ontslagen. De over gang van de eene school tot de andere kan niet dan na liet einde van een halfjarigen cursus geschieden, en moet met toestemming van den inspecteur vau het onderwijs plaats hebben, tenzij de verandering mocht geschieden ten gevolge van verhuizing der ouders. Het schoolbezoek moet in elk geval minstens 8 jaren duren. Prof. Michaelis, de oud-Kath. pastoor die het Roomsch-Katholieke congres te Freiburg heeft voorgesteld over de onfeilbaarheid van den Paus en diens oppeiheei schappij met hem te debatteeren, heeft een antwoord ontvangen, dat hem teleur moest stellen. Eerst op den volgenden dag heeft de president van 't congres, de heer von Wamboldt, smet diep leedwezen" hem te kennen moeten geven, dat hij om het Katholieke karakter der vergadering onmogelijk lot haar kon worden toegelaten. OOSTENRIJK. Luidens de Boliiische Corresp. van Weeuen blijkt uit de laatste berichten van het tooneel des oorlogs iu de Herzegowina, dat jn de ge vechten, die dezer dagen bij Dabra, Bilek en Niksic, aan de Montenegrijnsche grenzen, tus- schen de Turken en de iusurgenten geleverd zijn, hevig is gestreden, zonder dat echter een der partijen eene beslissende overwinning heeft behaald. Vooral moeten de verliezen der Tur ken tengevolge van minder gunstig gekozen position, zwaar zijn. Intusschen duurt liet trans port van troepeu uit Konstantiaopel naar de legerplaats te Nissa en naar de Herzegowina nog onafgebroken voort. Een "Weener depêche verzekert, dat de Paus de Katholieke bisschoppen in Turkije heeft bevolen het hunne te doen om den opstand in de Ileizegowina tot bedaren te helpen brengen. ENGELAND. De Anglo-American teiegraaf-maatschappij te Londen heeft besloten, om aanvangende met 15 dezer het tarief der depêches naar New- York te vcrmiudeieu en wel tot 'I sli. per woord. De den 9 dezer gehouden vergadering ten gunste van de opstandelingen iu Turkije was niet talrijk bezocht. Er werd een brief voorge lezen van lord John Russell. De vergadering nam resolution aan, die sympathie voor de insuigenten uitspieken en aanspoorden oin hen met alle wettige middelen te hulp te komen. Te Londen is een maatschappij met een kapitaal van anderhalf niillïoon gevormd, om op groots schaal de leddingtoestellen van kapitein Boyton to doen vervaardigen en iu de voornaamste havens der wereld magazijnen op te richten, waar de toestellen tegen een ge ringe vergoeding worden uitgeleend. In Pretoria aan de Kaap heerscht groote opgewektheid, ter zake van de goudvondsten. In de onmiddellijke nabijheid der hoofdstad, 150 schreden ten zuiden van 's Presidents woning, is gouderts gevonden. Van de eigenlijke goudvelden regent het, sedert een paar weken berichten wegens goede vondstenmen heeft klompen goud van 29 tot 69 onsen gevonden en uit alles maakt men op, dat men lang nog niet al het zware goud opgedolven heeft. Volgens telegrammen uit Parijs aau Daily News, heerscht cr groote spanning iu het Bonapartistisch kamp en worden onder de soldaten te Lyon pogingen aangewend, behulp zaam te zijn om den Keizerlijken Prins, als hij te Grenoble landt, tot Keizer uit te roepon. De Hertog en Hertogin van Mouchi zijn met den Prins van Oranje uit Arenenberg terugge keerd naar hun hótel in Boulevard Courceilles, waar het centrum van de beweging is. Ook naar Berlijn is bericht gezonden, dat in den ministerraad sprake was over het bezoek van den Prins van Oranje bij den hertog en de hertogin van Mouchi. Wij twijfelen niet, of de Prins vau Oranje zal zich vei* houden van elke samenspanning tegen de bestaande orde van zaken in Frankrijk. SPANJE. De maarschalk Bazaine is gevaarlyk ziek; een oude wond is opengegaan en bedreigt het leven van dien krijgsman.

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 1