sTïïiünm urn" "Ge mui de Bericltei I ee Ui 11 n s jT ondergaan en meer ingericht -worden op voet van crimineele gevangenissen dan van bedelaars gestichten. Vanwege het Ministerie van Justitie is het reeds nu aan de verpleegden verboden om couranten te lezen of kaart te spelen. (Zto. Ct.) Naar men verneemt, heeft do algemeene Nederl. vrouwenvereeuiging Tesselschade be sloten, dat, ten einde dames, die betrekkingen zoeken, behulpzaam te zijn, een register zal worden aangelegd, waarin de namen en verdere bijzonderheden van haar, die zich aanmelden, worden opgeteekend. Aan belanghebbenden zal de gelegenheid worden gegeven bij de afdelings besturen inlichtingen uit dit register te ver krijgen. Voor de noodlijdenden door de jongste overstvooming te Toulouse en in de omstreken, is te Dordrecht door de loge tLa Flamboyante" f 1400 bijeengebracht. De hoofdcommissaris van politie to Rot terdam verzoekt bekend te worden gemaakt met de verblijfplaats van zekere Kee van den Berg, oud 25 jaren, die den 19 Aug. j], haar logement te Rotterdam verlaten heeft mot achterlating van haar 3-jarig dochtertje. Ver moedelijk is zij in een kermiskraam wei kzaam. Een der agaves uit de rijke verzameling, door nir. de Jonge van Ellerneet, te Oost- kapelleaan de Rotterdamsche diergaarde ge schonken is onlangs in bloei gekomen. Deze soortwaaraan te Parijs, ter eere van mr. de Jongede naam Agave Ellemeetiana gegeven is, komt zelden voor. Het exemplaar in de diergaarde is liet tweede dat in Europa in bloei komt. De soort is in Mexico inhmnsch, Aan de Zwohehe Ct. wordt als een merk waardig en zeker op administratief gebied niet gewoon voorval medegedeeld, dat in een der Ovei ijsehehe gemeenten II. Dinsdag in een nagenoeg voltallige raadsvergadering een wet houder is benoemd op wien was uit gebiacht één stem. Van verschillende kanten kwamen in den laatsten tijd berichten omtrent gevallen van vergiftiging door het gebruik van garnalen. In de vorige week werden op de vischmarkt te Zutphen geheele partijen afgekeurd. Het schijnt zeker dat het gebruik van garnalen, die reeds een of meer dagen oud zijn, schade lijke gevolgen heeft. Toch gaat men oveial vooit met het verkoopen van deze visch. Het ware te wenschen, dat het publiek vau be voegde zijde werd voorgelicht omtrent de ge vallen, waarin garnalen-schadelijk kunnen zijn en omtrent de kenteekenen der schadelijkheid. (Ziltph. Ct.) De vrouw van den landbouwer J. de Haan, te Oosterzee (Friesl.). is van haar 20ste kind bevallen-15 zijn nog in levenhet oudste is 23 jaar. Dr. Jörg, uit Leipzig, die op 27 Juni jl. zijn academisch proefschrift, ter bekoming van den graad vanmed. doctor verdedigde, had onder andere theses ook deze gesteld»De grootste vorderingen in de geneeskunde heeft men aan n i e t-geneesheeren te danken." Een inderdaad zeer verrassend teeken des tijds, dat zulke stellingen door geneesheeren gemaakt en bij doctorale promoties toegelaten worden. (N. v. d, D.) Botterdam. Alhier is de grondslag gelegd tot de oprichting van een fonds tot ondersteu ning van weduwen van Rotterdamsche werk lieden, en tot het verstrekken van hulp aan door bijzondere omstandigheden ongeschikt ge worden werklieden. Delft. De tentoonstelling van bloemen, ge kweekt door personen uit den arbeidenden stand, is Zaterdag en Zondag jl. op Reineveld ge houden. Evenals te Rotterdam werden ook hier de pogingen der vereeniging sFioralia" met goedeu uitslag bekroond. Schoonhoven. Tegen den directeur van een Théatre de Nouveautés, dat gedurende de afge- loopen week op de kermis alhier stond, is proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding van de wet op den kinderarbeid. Bedoelde directeur, C. Spriet, had namelijk door een meisje beneden de 10 jaren acrobatische toeren laten maken. Katwijk. Eergisteren middag vermaakten zich twee jongens uit het weeshuis alhier met langs het strand te baden, toen zij op eens lust schenen te krijgen zich wat verder zee iu te wagen met eene sloep, die daar lag. Na eerst veel inspanning deed vervolgons de oostenwind de sloep als 't ware pijlsnel van het strand verdwijnen. Een dei- jongens, nog bijtijds het gevaar bespeurende waarin zij ver keerden, sprong oogenblikkelijk over boord en bereikte na veel inspanuing het straud. De andere echter verdween met de sloep hoe langer hoe meer uit het gezicht. In een oogenblik was geheel Katwijk op de been. terwijl de reddingboei dadelijk werd in zee gelaten en en een ander vaartuig de zeilen heesch. Dit laatste bereikte ten siotte de sloep, die met het bloote oog bijna niet meer was te herkennen, en de jongen kwam, tot niet geringe blijdschap der aan het stiand verzamelde toeschouwers, behouden aan land. Haarlem. Zaterdag a. s. zal de heer Richard IIol, met medewerking van mej. Wiih. Gips, in de Gioote kerk een conceit geven. Amsterdam. Een heer kwam Dinsdag avond uit de Variété met eenige aankomende kinderen en nam zijn thuisweg over de drokke Botermaikt. Een I4jarig meisje, met prachtig natuurlijken haardos, vond zich in een oogen blik daarvan beroofd. Minder licht is hierbij te denkon aan een weinig geestige kermisgrap, dan wel aan misdadige speculatie, om het dus verkregen product, dat goede handelswaarde heeft, te verkoopen. Zaandam. Gisteren werd de tentoonstelling vanwege de Ilollandsehe Maatschappij geopend. De inzendingen voldoen zeer aan de verwachting. Onder de bekroningen kwamen o. a. voor, onder de afdeeling zuivelbereiding: een achtste vat Delflaudsche boter, minstens 14 dagen oud; Ie prijs A. van tier Sar Jz., 2e prijs A. Doel man Jz., 3e prijs P. Huisman, allen te Maas land; twee stuks Deldandsche komijnde kaas, in 1875 gemaakt, elk niet lichter dan G kilogr (Ned. ponden); leprijs A. Doelman Jz., Maasland. Winschoten. Als een zeldzaamheid maken wij melding dat er "Woensdag den 8 Sept. jl. in de Israël, kerk te dezer stede, van twee paren hun huwelijk kerkelijk werd ingezegend, zijnde een zoon en dochter van L. Salomons met een zoon en dochter van den heer I. A. de Vries, hier wonende, waarbij van beide zijden 4 oudjes, (zijnde grootouders) tegen woordig waren, uitmakende te zamen een reeks van 341 jaren. Zwolle. Op den stal van den heer Baars, pikeur der manége, is de kwade droes in erge mate onder de paarden uitgebroken. Deventer.Diusdagavond ongeveer 10 uren stortte een met granen zwaar beladen zolder in, waardoor ook een tweede inzakte. De be woners van het benedenste gedeelte van het huis waren reeds ter ruste, behalve de man. Gelukkig dat de vrouw en kinderen ongesteld waren; hierdoor toch sliepen deze niet in het gewone vertrek, anders zouden ze bijna zeker bij dit ongeval zijn omgekomen. Varssovold. Ais een zeldzaamheid vermel den wij dat hier een gouden regen dit jaar voor de tweede maal in bloei staat. Het dorschen der boekweit is, door hetschoone weder begunstigdnagenoeg afgeloopen. 't Blijkt nu dat niet alleen de kwantiteit maar ook de kwaliteit uitmuntend is. Roermond. Op de Ifoogere burgerschool worden, met vergunning vau den Minister van Binnenlandsche Zaken, de lessen van den eersten curcus door een meisje gevolgd. S&SSS Daar de tegenwoordige bevolking van IJsland, die in de laatste 30 jaren van50,000 tot 70,000 inwoners is gestegen, niet meer door het land zelve kan worden onderhouden neemt de zucht naar landverhuizing zeer toe. In den Noord-Amerikaauschen staat Wisconsin hebben zich reeds eenige honderden IJslanders gevestigd, doch daar het klimaat in die streken wel wat warm is, wordt thans een ineer ge schikt oord gezocht tot vestiging van eene kolonie IJslanders. Volgens officieele opgave bedraagt de oorlogssterkte der groote Europeesdie mogend heden: Duitschland 1,270,000 man, Oosteurijk- Hongarije 1,075,000, Frankrijk '1,200,000, Rusland 1,500,000, Italië 750,000, te zamen 5,795,000. Als het dus tot eeu oorlog kwam zou er eeu eerbiedwaardige macht te velde kunnen worden gebracht. Deze legers kosten aan de gezamenlijke rijken ruim 20 niillioeu gulden 'sjaars. De Univers heeft een niet onbelangrijk statistiek overzicht gegeven van de bezittingen der familie Orleans. Daaruit blijkt o. a. dat in '1873 het vermogen van die familie be droeg 323 miilioen franken behalve de som men, die zij uit staatsinkomsten hebben getrok ken. liet vennogen van den hei tog van Au male wordt op dit oogenblik berekend op 200 miilioen franken, zoodat hij minstens een jaarlijksch inkomen van 10 miilioen franken heeft. Te Boston is een Chineesch zendeling aangekomen, die met vurigen ijver bezield is om de inwoners van Nieuw-Engeland tot de leer van Confucius te bekeeren. Wong-Cliin-Foo trekt steeds een talrijk gehoor tot zich, dat aanvankelijk kwam om eens te lachen, maar al spoedig zijn ernst en welsprekendheid be wonderde. Iiij betoogt, dat over het algemeen de maatschappij in China meer ontwikkeld, ernstiger, zedelijker en beschaafder is dan in Europa of Amerika en dat de veieeriug van eenige beelden, zooals de Chiueezeu doen, beter is dan de veieerirg van afgoden als eer, aau- zienmode en fortuinzooals bij de Ameri kanen geschiedt. Niets kan, volgens hem, Amerika van den ondergang redden dan de leer van Confucius, die Chiua tot zijn tegen woordig standpunt heeft gevoeid en het zooveel eeuwen van vrede en geluk heeft vet schaft. BURGERLIJKE STAND, ©cboren14 September. Charlotte Maria, dochter van C. A. Beukers en 11. E. Melchers, Nieuwe Haven. Jan Dirk, zoon an N. Vis ser en M. C. Bottenberg, Singel. 15. Aart, zoon van J. H, Glansdorp en G. Mak, Singel. ©verleden: '14 September. Pieter van der Velden, oud 7 maanden, Heerenstraat. MARKTPRIJZEN AAN DE BEURS TE SCHIEDAM, van den 16 September 1875. Roggeper 2100 kilo Petersburg f182 6/w., f 183 3/m. ©erst: per 1950 kilo Windau f209 3/m. GlorJwijn: HV4 per hectol. Ct. Jenever: Amsterd. Proef, f 15Y* A f'161') per hectol. Ct. zonder fust en zonder belasting, Spoeling: 1.40 per ketel. Bij de Schiedamsche Spoeling-Vereeniging f0,80 per ketel. NEMËL 11 Sept. Vertrokken, Vuorw.11 Is, k. OlllscnMaria, k. 'I tinteler, beulen n. Schiedam. ELSENI5UIS. 12 Sept. Gepasseerd, Kosmopoliet, h. A. Hemmes, v. Ueval 11. Schiedam. f

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 3