Biileclaiiscle Berichten. Binnenlaaisctie Beriottsii, Aü. 1875. Zaterdag 18 September. M 3731. ijlt Negen en Twintigste Jaargang. i C O WI NT. Abonnementsprijs, per kwartaalf l.fel, F ra H co per post, door het geheele Rijk - 2,50. Afzonderlijke noinmeis- 0.10. i BUREAU: MARKT, 15, 134. - Advertentieprijsvan l10 gewone regels. 1.00. ledeio gewone regel meer- 0.10. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. FR A N K K IJ K. De stormen die in 't Zuiden van Frankrijk gewoed hebben, veroorzaakten mede groote schade en rampen. Zoo heeft in den nacht van Zaterdag op Zondag de orkaan in de omstreken van Montpellier tie rivieren buiten hare oevers doen treden. De vlakten tusschen Bézieis en Narbonne, Coursan en Nissan, alten met den wijnstok beplant, staan geheel onder water. Vele huizen zijn veinieid. Een monnik uit de abdij van Fontfroide is veulronken. Te Nimes heeft de storm sedert Donderdag bijna zonder ophouden gewoed en groote schade in het deptu turnout l'Hérault aangericht, inzonderheid naar den kant van Saint-Chinian en Saint-Pons. In laatstgenoemde stad staan de laaggelegen wijken onder water. Te Saint-Chinian heeft een waterhoos vijftig huizen vernield. Negen lijken zijn gevonden. Omstreeks zestig personen worden nog vermist. Tusschen Narbonne en ___oJ?ort-Vend!e is de gemeenschap per-spoac_afk_ gebroken. Op een zijtak, in de richting van Vigan, is een rotsblok ingestort en daardoor de weg versperd. Uit Albi wordt geschreven dat de Tarn eensklaps sterk gezwollen is. Het water heeft een hoogte bereikt van 3,65 meter; dat is nagenoeg 50 centimeter hooger dan 23 Juni ji. De keerdam te Albi is gedeeltelijk weggespoeld. De rivier voert veel stukken hout, huisraad, enz. mede, De rivier de Tarn had den 13 dezer, blijkens een telegrafisch "bericht, te Millau eenehoogte beieikt van 8,60 meter. In l'Hérault is ailerwege het inzamelen van den oogst gestaakt. Men veronderstelt zelfs dat, al wordt het weder spoedig weer zoo gunstig mogelijk, hetgeen niet waarschijnlijk is, het dan toch te laat zal zijn, om den oogst binnen te halen. De collecte "voor de overstrooming in Frankrijk heeft 24 millioen opgeleverd. "Victor Hugo wil ditmaal het vredescongres niet bijwonen; de beroemde dichter heeft zijn vredelievendheid opgeschort, totdat Frankrijk weer de Rijngrenzen heeft, terwijl hjj een ver minkt Frankrijk met een verminkte menschheid gelijkstelt. x TURKIJE. Den 14 dezer rukten bij Novovaroich Turksche troepen uit Kolaschin voorwaarts, om het kamp te ontzetten, dat door de insur- genten ingesloten wordt. Zij bereikten hun doel niet. De Turken werden geslagen, verloren 30 dooden, de opstandelingen 28. Op meerdere punten wordt er gevochten. Overal worden de Turken tot den terugtocht genoodzaakt, vooral moeten bjj Boborer de opstandelingen eene glansrijke overwinning op de Turken behaald hebben. Het gevoelen der minderheid van de com missie der Skupschtina, die een oorlogzuchtig antwoord op de troonrede wenscht gegeven te zien, vindt hoe langer hoe meer bijval. De adressen der meerdeiheid en minderheid zijn nog niet in de Kamer aangekomen; men tracht eerst tot overeenstemming te gei aken. De vrees voor oorlog groeit aan Alle Slavische stammen diingeu op het verklaren van den oorlog aan Turkije aan. De afloop is nog onzeker. De legeeiiug weifelt t Uit Kragujevatz wórdt van 16 dezer geroeid: Ofschoon tot dusveC- 42 afgevaardigdeu zich verzetten en voor den oorlog gestemd zijn, schijnt toch de meerdei lieid der volksver tegenwoordiging voor de opname van liet vol gende in het outwerp-adres gewonnen te zijn: De Scuptschina laat het aan de wijsheid van den vorst over omover den ooi log of den vrede te beslissen. Het onmiddellijk gevaar voor oorlog is vei minderd. De regeering is ijverig werkzaam voor den vrede. Er heeft den 15 dezer een gevecht plaats gehad tusschen de insurgenten en de Turken bij Orachova, in Noord-Bosnie, nabij de Save. "De—insurgenten malfktefl 6 ~TUrken~krijgsge- vangen In Orachova hebben de Turken de Christenen vervolgd en 6 van hen ter dood gebracht. Uit Beyreuth schrijft men, dat de cholera daar ter plaatse afneemt. Van 926 Aug. kwamen er '148 gevallen voor, waarvan 72 met doodelijken afloop, och van '1926 Aug. slechts 31 gevallen me tv elf dooden. Te Damascus is de ziekte geweken. SPANJE. Generaal Joveilar, de president vao den ministerraad en minister van oorlog heeft als zijn oordeel uitgesproken, dat het ten einde brengen van den burgeroorlog voor Spanje het eerste vereischte is; het nieuwe ministerie zal dus de uiterste pogingen aanwenden om Spanje te bevredigen. Ook ten opzichte van Cuba zal geen verandering in de gedragslijn worden gebracht. Joveliar heeft het voornemen de Cortes bjjeen te roepen en deze over de nieuwe constitutie te doen beslissen. De nieuwe minister van buitenlandsche zaken, Alcala de Gaiiano, zal met een oorlogsschip in de haven van Socoa afgehaald worden; hij schijnt op dit oogenblik te Parijs te vertoeven. De burgemeester van Madrid heeft zijn ontslag aangevraagd, doch het Is hem geweigerd. Van het oorlogsterrein wordt gemeld, dat generaal Trillo Oynizun bezet heeft en den Carlistischen gouverneur krijgsgevangen heeft gemaakt, DUITSCHLAND. Het uitramontaansche blad Qermania verzekert, dat de Paus ook Saint Mare, aarts bisschop van Hennesen Serafin, bisschop van Viteibo, tot kardinaal zal benoemen. Door den brand te Paderborn zyn 220 huisgezinnenuitmakende 900 personenvan dak beroofd; de ongelukkigen zijn ingekwar tierd in liet Franciscaner klooster, het priester seminarie en het bisschoppelijk paleis. Het is geblekendat de bluschmiddelen onvoldoende waren, terwijl de hulp van militairen ontbrak door de afwezigheid van het garnizoen voor de manoeuvres. OOSTENBIJ K. Te Gialz zal den 19 Sept. de 48e bijeen komst van Duitsche natuurkundigen en doc toren gehouden woi den. Een 3000-tal geleerden worden verwacht. Ook enkelen, die geenDuit- schers zijn. Er zal tevens een tentoonstelling geopend worden van voorwerpen, die op deze weteuschappen betrekking hebbeno. a. een afdeeling, waarin allerlei te zien zal zijn, wat in den iaatsten tijd van vóórhistorische voor werpen gevonden is. ENGELAND. Volgens een bericht in de Times heeft John Outwistle zijn betalingen gestaakt; het passief bedraagt 400,000 p. st. In de- Momingpost-'woT&t beweerd r-dat men niet trachten zal het wrak van de Vanguard te lichten. B U S L A N D. De te St. Petersburg verschijnende Buski Mir, een orgaan der partij, die van den troon opvolger een meer Slavisch-Russische politiek hoopt, heeft een inschrijving voor de opstan delingen in de Herzegowina geopend. Gemeld blad keurt het af, dat het Russisch publiek zoo weinig deelneming voor den opstand be toont, die in andere landen zooveel sympathie en ondersteuning vindt. AMERIKA. De politie te New-York heeft dezer dagen, bij de aankomst van de Hamburger stoompakket Klopstock aldaar, twee passagiers 1ste kl., die te Havre aan boord waren gekomen en onder de namen van James Henry en John Holt reisden, gearresteerd. De aanleiding tot hunne arrestatie gaf hun reiskoffer, die van een dubbe len bodem voorzien is en in welke geheime tusschenruimte de tolbeambten eene gezamen lijke waarde van 150,000 p. st. aan diamanten en edelgesteenten aanwezig vonden. Onder die kostbare voorwerpen bevonden zich ook vele der edelgesteenten, eenige maanden geleden aan gravin Dudley in Engeland ontvreemd. De republikeinen van Maine hebben een lid van het Congres verkozen. Men gelooft, dat de onlusten in Mississippi bedaren. SCHIEDAM, 17 Soptembcr 1875. Gisteren avond hadden wij het genoegen het concert by te wonen, door de Harmonie-ver- eeniging sApollo" alhier, gegeven ten voordeele

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 1