A". 1875. Maandag 20 September. M 3732. TerscMjut Sapliib, ritpzoaW Mai van Terlofpnprs Her Nationale Militie. - Baitenlaniselie Berictten. Biiiealaailscle Bmcltei. IVe^en ©n Twintigste Jaargang. Abonnementsprijs, per kwartaal-1.85. Franco per post, door het geheele Rijh - 2.50, Afzonderlijke nommers- 0.10. BVREAVMARKT, B, ISA. Advertentieprijs; van t—10 gewone regels1.00. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. Bi) deze Courant behoort een Bijvoegsel OPROEPING De Burgemeester van Schiedam, Gezien de Circulaire van den Heer Commis saris des Konirgs in deze Provincie van den 16 April jl., A, no. 4424^2 (2de Afd.) Provin ciaal Blad no., 27 Roept bij deze op de in de Gemeente ge vestigde Milicien-Verlofgangers van de ligticg van 1872 die behooren tot het Regement Veld artillerie, voor zooveel zij daarbij op den 1 Mei jl. .van de Regementen Hussaren zijn ovei ge plaatst, om in werkelijke dienst te komen, tot oefening in den wapenhandel, en wel de eene helft tegen den '1 October en de andere helft tegen den 2 November e. k. De opgeroepenen zullen, na alvorens hun verlofpas op de Secretarie der Gemeente te hebbenJaten. afteekenen, deze.Gemeente, hetzij dat zij zich ïegtstreeks naar hunne korpsen begeven, hetzij dat zij naar de hoofdplaats dei- Provincie worden overgebragt, zoo tijdig moeten verlaten, dat zij op den dag vdn de opkomst onder de wapenen, bij hunne korpsen aankomen. Wordende zij bij deze herinnerd aandever- pligting om behoorlijk in uniform gekleed te zijn en voorzien van al de voorwerpen van kleeding en uitrusting, welke door hen bij vertrek met groot verlof zijn medegenomen. Ingeval ziekte de opkomst mogt verhindeien, zullen zij daarvan, door overlegging van een geneeskundige verklaring, tijdig op de Ge meente-Secretarie moeten doen blyken. En opdat geen der opgeroepenen eenige onwetendheid zoude kunnen voorwenden, is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 18 September 1875, - Be Burgemeester van Schiedam, P. J. VAN DIJK VAN MATENESSE. DUITSCHLAND, Blijkens een schrijven uit Berlijn, heeft de Nederlandsche regeering zich thans bij de rijks kanselarij bereid verklaard, om, jriet betrekking tot -huwelijken van Nederlanders in Pruisen, aan iederj die op de hoedanigheid van Neder- landsch onderdaan aanspraak maakt, op speciale aanvraag en na gunstig resultaat van een in gesteld onderzoek, een attest af te geven, waarin wordt geconstateerd, dat hij volgens de Nederlandsche wet Nederlandsch onderdaan is en als zoodanig met vrouw en kinderen'in Nederland verblijf kan nemen. Mocht de Neder landsche [autoriteit weigeren, om aan iemand, die Nederlander is geweest^ een zoodanig attest af te'geven, dan zal er moeten,onderzocht worden, of bedoelde persoon onderdaan'van een anderen staat is. Blijkt dit het geval niet te zijn, dan kan er vaneen bewijs van ver gunning om te trouwen woiden afgezien, daar de persoon, onverschillig of hij Nedeilan der dan wel of hij van geen enkelen staat onderdaan is, zoodanige Vergunning van eene buiteniandsche autoriteit niet noodig heeft. F K A N K K IJ K. De epublikeinsche blaften melden, dat de hertog d'Audiflïet-Pasqmer, als voorzitter der peimanente commissie, Donderdag, vóór den aanvang der zitting van die commissie, een langdurig onderhoud gehad heeft met den minister van binnenlandsche zaken Buffet, be treffende de Bonapartistische kuiperijen, waarop door den hertog d'Audiffret-Pasquiei de aan dacht gevestigd werd, sprekende uit naam van talrijke leden der constitutioneele meerderheid. Volgens den Echo waren de heeren Drouin de Lhuys en Magne, beiden oud-ministers van Napoleon III, uitgenoodigd naar Aienenberg bij den Keizerlijken Prins te komen, doch heb ben zij voor die uitnoodiging bedankt, OOSTEÏCBIJK. - - *- De Weener Fresse van 14 dezer meldt, dat nu ook de Slavische bloden toestemmen, dat de Bosnische insuigenten in het jongste ge vecht bij Veliki Stiug, op een uur afstand van Oud-Gradisca gelegen, door de Turken ten slotte totaal verslagen zijn. Ook de beide aan voel ders der insurgenten Ostoja en Pezja, tot dusver beiden als zeer beruchte en gevaarlijke rooveis bekend, zjjn in dat gevecht gedood. Dientengevolge kan de opstand in het Noord westen van Bosnië voor het tegenwoordige als gedempt beschouwd worden, SPANJE. De Carlisten hebben hunne position in den omtrek van Oyarzun in den steek gelaten; de Alphonsisten hebben er een aanzienlijk getal materieel buit gemaakt. De Carlisten bezetten nog slechts San Marcos. Te Hernani worden versterkingen verwacht om eene beweging tegen Santiagomendi te ondernemen. Het ministerie is van plan, zoodra de minis ter van buiteniandsche zaken te Madrid aan gekomen is, de termen eener circulaire te bespreken, die aan de prefecten zal worden gezonden om hun den loop der politiek uitte leggen, welke de regeering voornemens is te volgen. Ook zal men zich bezig houden met de circulaire, door den pauselijken internuntius, kardinaal Siméoni, aan de Spaansche bisschop pen gezonden. 1 4 TURKIJE. De consuls hebben aan hunne onderlinge gezantschappen alhier telegrammen gezonden, waarin wordt geconstateerd,^ dat zij door de .hoofden der insurgenten wel zijn ontvangen; maar dat die hoofden verklaarden, dat zij geen vertrouwen in de beloften van Turkije hebben, en formeele waarborgen voor de aan de insur genten toe te kennen schadevergoeding eischen;,. Kelet JSTepe deelt een sensatie-telegram uit Schabatz mede, luidens hetwelk de pieten- dent' Peter Karageorgievich een legioen heeft georganiseerd en daarmede nu, door dellerze- gowina en Bosnië, naar de Servische grenzen in aantocht is. De noodige gelden tot dat einde moeten aan voornoemden pretendent door Derwisch-pacha verstrekt zijn. Eene depóche uit Odessa van 16 dezer be vat, dat de eeiste inzameling van geiden aldaar voor de opstandelingen in de Herzegowina, ten bedrage van 4000 roebels, door bemiddeling van het stedelijk bestuur aan den Russiscliea consul te Mostar is gezonden. Blijkens een lieden ochtend bij het Depar tement van Koloniën ontvangen telegram van den Gouverneur-Generaal van Nederlandsch Iudie is den 7den September door den tijdelij- ken militairen en civielen bevelhebber in Atehin, kolonel Wiggers van Kerchem, het navolgende' •aan'de-Indische Regeering geseind. Door patrouilleering in den voormiddag van den 4den September heeft zich een hevig vuur gevecht met den vijand ten zuiden van Long- battah ontwikkeld, waarbij wij.5 dooden kre gen, terwijl de officier van gezondheid Prochnic en 4 minderen gewond werden. Den vijand is bij die gelegenheid een zeer belangrijk verlies toegebracht door liet grauaatvuur uit onze ver sterking; hij was den geheelen avond bezig om zijne dooden en gekwetsten te vervoeren, De gezondheidstoestand bleef gunstig. "Van 23 Augustus tot 5 September kwamen geen cholera-gevallen voor; op 6 September waren er 3 gevallen. St.-öt SCHIEDAM, 18 September 1875. Kamer van phandel en Fabrieken te Schiedam. Zitting van 46 September 4875. Afwezig de heeren T. H. B. Snijders, A. M. F. van Deventer en J. T. "Wittkampf, eerstge noemde met •kennisgeving. 1 4. Resumtie der notulen van de vorige ver gadering. 2. Mededeeling der ingekomen stukken, waar onder een schrijven van de Nederlandsche Handelmaatschappijbij1 hetwelk in antwoord op het aandie Maatschappij gericht adres, wordt te kennen gegeven, dat door haar in overeenstemming met de deswege bestaande voorschriften der statuten steeds wordt zorg gedragen, dat zooveel mogelijk Schiedam zijn vastgesteld aandeel in de gezamenlijke aan voeren ontvangt. 3. De behandeling van een voorstel om bij de Hooge RegeeriDg aan te dringen op den aanleg1' van een spoorweg naar den Hoek 'van Holland voor rekening' van den Staat,*1 wordt - na eenige bespiekingen 'aangehouden tot'eene vólgende' vergadering. -1 COURANT. J i

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 1