taille Zittii Ier leile tars, van Maandag 20 September 1875. Biiieilamlsclie Berleltei, op Zaterdag', 18 September 1875, tot sluiting van de gewone Vergadering der Staten-Generaal. Geopend te 2 wen. De heer de Vos van Steenwgk, Voorzitter der Eerste Kamet, bekleedt den Voorzitterstoe!. De Voorzitter laat door den griffier der Tweede Kamer voorlezen een besluit des Konings van 8 September jl.no. 12, waarbij aan den Minister van Binnenlandscbe Zaken wordt op- gediagen, om zich beden, des namiddags te 2 uren, te begeven naar de vergadering der Staten-Genei aal, en aldaar uit naam desKonings, de tegenwooulige zitting der Stateu-Geuei aal te sluiten. De Voorzitter benoemt eene commissie van zeven leden, om den heer Minister van Binnen landscbe Zaken in- en uitgeleide te doen. Kort daarna wordt de Minister van Binnen- landsche Zaken, die zich in een statiekoets, vooi afgegaan en gesloten door een kommando cavalerie, naar de vergaderzaal der Stateu- Generaal heeft begeven, binnengeleid. De heer Heemskerk, Minister van Binnen- landsehe Zaken, plaatst zich voor den Troon en houdt de volgende aanspraak: Mijne JSeerenJ "Wilt de dankbetuiging ontvangen, welke ik U, overeenkomstig de bevelen des Konings, aaubied voor Uwe behartiging van 's lands belangen, zooals die in de afgeloopen Verga dering op nieuw is gebleken. Op wetgevend gebied was deze niet onvrucht baar. Onder het aantal wetten, die de goedkeuring der Staten-Generaal mochten verwerven, zijn er die, in onze staatshuishouding, van goeden en blgvenden invloed kunnen zijn. De wet omtrent het sluiten van uitleverings- tractaten en de verdragen met Portugal en den Oranje-Vrijstaatstrekken tot verbetering onzer internationale betrekkingen. Onderscheidene wetten ia het belang der volksgezondheid en betreffende de geneeskun dige polieie kwamen tot stand. De scheepvaart zal worden gebaat door de afschaffing der vuur-, ton- en bakengelden en de vermindering der onkosten voor loods- diensten. Het muntwezen werd voorloopig geregeld met wederinvoering der gouden munt, het toezicht op inrichtingen van nijverheid en op den dienst der spoorwegen werd verbeterd. Wai openbare werken betreft, zijn de zaken van het Noordzeekanaal en van het Zwolsche Diep op goeden voet gebracht; de richting van •den spoorweg van Arnhem naar Nijmegen is vastgesteld; amleie zaken van minder gioot belang zijn geiogeld. Voor den aanleg vau een staatsspooi weg op Java werd Uwe toestemming vei kregen. De nationale schuld is verminderd, het gel delijk beheer van den vestingbouw onder regelen gebracht, de wet op de pensioenen voor de zeemacht verbeterd. Is er veel onafgedaan gebleven, ook van het geen in de jougste Troom ede was vermeld, Uw voorbereidend onderzoek heeft verscheidene onderwei pen rijp gemaakt voor beslissing in de volgende vergadering, In naam des Konings sluit ik deze vei gade- ring van de Staten-Geneiaal. De Commissie die den Minister in- en uit geleide deed, bestond uitdeheeren: Sandberg, van den Berch van Heemstede, Nierstrasz, Fabius, Goenen, 't Hooft, Borsius en Blussé. De Minister van Binnenlandsche Zaken wordt, na het uitspreken dezer, sluitiagsrede, door de commissie uitgeleide gedaan, waarna de ver- eeuigde zitting door den Voorzitter wordt gesloten. SCHIEDAM, IS September 1875. Vervolg.) Onder de opgave der blieven, verzonden uit Rotterdam over de, 2de helft der maand Augustus '1875, geadiesseerd aan onbekenden, die op schriftelijke aanvraag door de afzenders of geadresseerden aan bet postkantoor te Rot terdam kunnen gereclameerd worden, komen o. a. voor J. Mulder en J. Bruihart te Schiedam. Onze Regeering heeft voor de levering van kustgescliut ondei handelingen aangeknoopt met den bekenden fabrikaut Kiupp, uit Essen, die zich thans te 'silage bevindt. In de volgende week zal aau 's t'ijks munt de aanmunting van goudgeld, voor de Ned. handelmaatschappij een aanvang nemen. Totdusver geschiedde die aanmunting voor particuliere rekening. Op dit oogenblik wprdt wekelijks voor twee millioen afgeleverd. {V. D.) Naar men verneemt zijn reeds alle loten voor de verloting van de nationale tentoon stelling te Amsterdam geplaatst. (Z7. D.) Vlaanllngen. Ofschoon er in de laatste jai en herhaaldelijk sprake van was geen Hariogjagerij- gemeenschap meer aan te gaan, niettegen staande het door haar verkregen resultaat in den regel gunstig was, toch geschiedde dit telken jare, en ook weder* dit jaarook nu weder met uitmuntend resultaat. Immers op de vergadering van de haringjagerij-gemeen- schap, den 14 dezer gehouden, waarin rekening en vei antwoording werd gedaan, bleek, dat de opbrengst van de 1474/4 ton haring, door de vijf jagers aangebrachtwas f 49708.11 terwijl het bedrag der gezamenlijke onkosten f 9366.24 beliep, zoodat een zuivere winst werd verkregen van f 40,401.87. Wel een prikkel om het 't volgend jaar nog eens met de haringjager.j-gerneenschap te be proeven (JV. VI. Ct.) Maassluis Jl. Dinsdag namiddag had ia de Maas, tegenover deze gemeente, een droevig ongeluk plaats. Drie broeders, te Charlois wooDaclitig, ksvamen met een roeiboot van den Iloek van Holland en zouden met die boot, vastgemaakt aaa de passagiersboot de Nieuwe Maasvan hier tot Vlaardingen hun ïeis vervolgen. Bij het zwaaien vau de Nieuwe Maas, teneinde te Rozenburg aan te leggen, schepte de roeiboet water en kantelde. De jongste broeder, oud 17 jaar, zonk weg in de diepte; de twee anderen, welke zich aan hun boot vastgeklemd hadden, werden door de bemanning van het ter reede liggende Eng. schip Williams, kapt. Spencer, gered. Dadelijk bij liet ongeluk werd de roeiboot van de Nieuwe Maas te water gelaten, en waren de booten aan het havenhoofd bemand, teneinde mede te werken tot redding Totpiedikant bij de Hervormde Gemeente alhier is beroepen de heer G. van Herwaarden Az., predikant te Loosduinen. Don Haag. Een huzaar van het garnizoen had sedeit eenigen tijd zijne liefde verklaard aan eene maagd, die echter haar hart hem niet wilde schenken. De militair schijnt zich dit erg te hebben aangetrokken want toen zij, gisteren avond omstreeks 8 ure met hare zuster door de Gedempte Raam liep, viel de huzaar, die zich weder aap haai' wilde op dringen, doch met een weigerend antwoord werd afgescheept, de deern onverhoeds aan on had haar waarschijnlijk een mes in de borst ge stoken, zoo de vrouw niet tijdig de hand tusschen beiden had gehouden. Het gevolg daarvan was dat het mes door de hand drong. De dader verwijderde zich oogenblikkelijk, maar* werd, op aangifte bij de politie, later in de kazerne geairesteerd. Het mes had hij uit de woning van de moeder der verwonde, waar hij kort te voren was geweest, medegenomen. Leiden. Burgemeester en Wethouders heb ben aan den gemeenteraad voorgesteld, om in zake den aanleg eener duinwaterleiding van Katwijk naar Leiden, waarvan de kosten op f 250,000 geraamd worden, te trachten met bevoegde peisonen of eene maatschappij in onderhandeling te treden over het verleenen eener concessie tot aanleg eener zoodanige waterleiding. Doesburg. Ook alhier beeft men muur schilderingen ontdekt in de zijgalerij der groote kerk. Bergen-op-Zoom. In de Woensdag jl. voortgezette 23e algemeene vergadering der Evangelische Maatschappij, werden hare leden en begunstigers in de gelegenheid gesteld de geschiedenis van het laatste genootschappelijk jaar te vernemen, waai uit bij vernieuwing bleek, hoe gezegend de Maatschappij tot hiertoe blijft werken en hoe wenscheiijk 't mag worden geacht, dat zij krachtig worde gesteund. Vooral Noord-Hollaud bood dit jaar ruime stof tot tevredenheid. Niet minder dan 9 departementen werden aldaar opgericht met ruim 600 leden en begunstigers. Tot Hoofdbestuurders werden in plaats van de aftredende leden benoemd de hh. II. W. F. Tijdeman, pred. te Roosendaal, H. G. Hagen, pred. te Leiden, en A. M. van van Voorthugsen, schoolopziener te Nijmegen. De vergadering vereenigde zich met bgna alge meene stemmen met het gedrag van het hoofd- tl|v«egse van de Schiedainsclie Courant

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 6