E. 365. B. J. LEVI. E. 366. NIEUWE MODELLEN nmmin n iwm stoffes. Hemengile Benciteo. bestuur, om de nieuw op te richten school te 's Hertogenbosch, door den lieer H. Pierson c. s., niet te steunen. Vóór den aanvang der werk zaamheden werd in krachtige bewoordingen gewezen op den merkwaardigen herinneringsdag, waarop thans de Maatschappij hare bijeenkomst hield. Immers 15 September 1825 werd Jan dè Bakker op de Plaats te 's Ilage als eerste slachtoffer van de Hervorming verbrand. De macht, die 350 jaar geleden te vuur en te zwaard de vrienden van het Evangelie zocht te verdelgen, was niet gestorven. Meer dan ooit paste waakzaamheid tegenover hare pogingen, om tot heerschappij te komen. De algemeene vergadering werd verlaten in het bewustzijn, dat de Evangelische Maatschappij meer dan ooit een roeping heeft en in deze dagen van Ultramontaanschen overmoed èn door hare organisatie èn door hare waakzaamheid als aangewezen schijnt, om Nederland tegen het veldwinnend Ultramöntanisme te beschermen. Dat allen, die van goeden wille zijnhaar steunen met woord en daad! Boxtel. In den nacht van 12 op 13 dezer is1 .de goederenbesteller van de firma van Gend Loos, M., alhier, door een onbekende onverhoeds aangevallen en met een mes inde linkerzgde gestoken. De justitie doet ijverig onderzoek. - i§ Te Gregory's Point in Connecticut is de jaarlijksche bijeenkomst der dikke menschen gehouden. William Perkins, president der ver- eeniging, 27 jaar oud, wegende 373iEngelsche pónden (ongeveer 160 kilo), werd met moeite naar devergaderplaats gebracht, evenals de keer Sherward, die 320 Engelsche ponden weegt en diein zijn rijtuig met dommekrachten moet worden geheschen. Een ander lid weegt 303 en1 nog' een ander 337 Engelsche ponden. Een aantal kandidaten voor het lidmaatschap werd gedeballoteerd, omdat zij gewogen werden en'te licht1 bevonden. Hun zwaarte was minder dan 200 Engelsche ponden. De honderd aan wezigen wogèn gezamenlijk 12,000 kilo. De heeren aten aan den feestdisch 100 schepels oesters10 mudden aardappelen300 Engel sche ponden karper100 ponden aal300 pónden kreeften, hergen vleesch van runderen én schapen en bergen wild. Ze dronken daarbij een glaasje bier300 vaatjes. Een geani meerd bal besloot de vergadering. De' prin3 van Wales heeft uit Rusland een zeldzaam geschenk ontvangen: een opge zetten beer, een prachtig exemplaar, tot rookstel ingericht. Het dier staat op de ach- terpooten, en houdt in den eenen opgeheven voorpoot 'een flambouw, in den anderen een kostbaar presenteerblad met sigaren, enz. In Engeland staat een jongen terecht die op 14-jarigen leeftijd getracht heeft zijn vader te vermoorden. De vader zelf kon aan de recht bank geen inlichtingen omtrent de volvoering dier daad geven; hij herinnerde zich niets anders dan dat hij zich in zijn huis te slapen gelegd en later bij zijn ontwaken zich in 't hospitaal bevonden had. Een Spaansch spreekwoord zegt: Wan neer gij een beschermer hebt, werk dan niet, gij zult er van zelf wel komen. Hebt gij geen beschermer, werk dan ook niet, want al uwe pogingen zullen vruchteloos zijn. Vreemdelingen hebben voortaan in het binnenland van Japanvrij verkeer, in dien zij slechts van passen voorzien zijn, geenerlei handel drijven, zich volstrekt niet met zaken inlaten, niet jagen en geen huis in huur nemen. Onze keukenprinsessen plegen reeds razend veel misbaar te maken, als zij een kat, muis of ander snoeperig dier in haai* gebied ontdekken, maar men verbeelde zich een dienst- meid, die een tijger in haar keuken vindt. Hoe ongeloofelyk het ook schijne, dit is te Santa Fé, in de Argentijnsche Republiek (Zuid- Amerika) gebeurd. Het dier lag kalm voor den haard te slapen, toen de meid in de keuken kwam en zich met groote tegenwoor digheid van geest, zonder eenig geraas te maken, weer verwijderde, de deur goed dicht deed en de huisgenooten en buren verwittigde van de tegenwoordigheid van den gevaarlijken gast, die daarop door het keukenvenster werd doodgeschoten. Daar zijn vel nog nat was, was hij blijkbaar van een der omliggende eilanden komen overzwemmen, maar hoe hij zonder dat iemand hem had opgemerkt, in de stad was gekomen, is voor ieder een raadsel gebleven. Verwacht voor de aanstaande Parijsche mode: ^Zoölogische" dessins voor japonnen; leeuwen, tijgers en panters en vooral heral dische figuren zullen in de stoffen geweven worden. Gevleugelde paarden, allerlei soort van vogels, Oostersche karakters, Egyptische hieroglyphen, Perzische arabesken, Japansche en Chineesche apen, in de grootste verscheiden heid, zullen tot de haute nouveauté behooren. Twee boeren kwamen voorbij een stoom- rnolen, en spraken met elkander, wat dat toch voor een gebouw mocht wezen: De mo lenaar die dit gesprek van uit het venster hoorde, riep hen toe: »wel, lomperds, ziet gij niet, dat het eene gevangenis is." »Dat dacht ik wel," zei een der beide boeren, swant de schelmen kijken het venster uit." In den Courrier de Paris du Monde iïlustré leest men: het is bij stemming aangenomenen ditmaal is er niet meer op terug te komen. Laat ik mij toch even mogen verheugen over een maatregel, waarop k reeds zoo lang heb aangedrongen. De Vergadering heeft aan de koofdedansers en aan de andere kermisvertooners van ver schillenden aard, voortaan de afschuwelijke kinder-exploitatie verboden. Het beroep van den vader, die zich door zyn jonge kinderen laat onderhouden, zal, Goddank, bij ons verdwijnen. Het was ook iets schandelijks, die groote, welgedane heeren lachend te zien opwaarts kijken naar de duikeltoeren en ontwrichtingen der kleine wezens, die zij kalm aan doods gevaar blootstelden, teneinde elkaar, voor of na - elk maalop een lekker bittertje of een fijne sigaar te kunnen onthalen. Zij zullen nu voortaan hunnen kinderen een ietwat andere opleiding moeten geven, dan zoo'n dertig meter boven den beganen grond. Ik herinnerde mij nog, toen onlangs deze kwestie der kinder-kunstenaars opnieuw ten tapijte werd gebracht, het gezegde van een ouden schurk, dien ik vroeger eens ontmoette op het feest te Bellevue. Zijne tent was de eenige, die in de daan van Mélanie prijktevoor wie zyn nieuwsgierig heid bevredigen wildewas dus geene keus. Onze vriend vertoonde een klein meisje en een klein jongetje, wier ledematen hij op mee- dogenlooze wijze ontwrichtte, en die hij dwong trapeziums te beklimmen, ten aanhooren der domme kreeten van een publiek, dat hem toeriep: Genoeg.' Qenoeg! terwijl hun tegen woordigheid zelve hem te verstaan gaf: Nog meer! Nog meer! Een ochtend flaneex*de ik, buiten de uren zijner vertooning, in de buurt dier tent. Ik begon een praatje met den ouden man. Eensklaps, terwijl ik hem vroeg naar zijn ontvangst en zijntooneel, zag ik uit den wagen, die bij zijn inrichting behoorde, een soort van schim te voorschijn komen, bleek, stumperig en op een kruk steunende. Het arme kind! Nauwelijks zeven jaar, en reeds met het doodvonnis op het gelaat. Ik beschouwde het stakkertje, wiens oogen, door diepe blauwe kringen omgeven, van meer dan natuurlijke grootte schenen in dat verwoest en vermagerd gezichtje. ïBehoort dat aan u, dat kind daar?" »Ja, mijnheer...." Eu daarna,1 met een uitdrukking van toorn, die het arme schaap over geheel zijn lichaam beven deed: »Och, spreek er mij niet vanHij deugt nergens voor IDat is nu al tweemaal dat hij zijn been gebroken heeft, Deze uitroep eener gewetenlooze wreedheid is mij in het diepst van mijn geheugen bewaard gebleven. Nergens voor deugen, omdat het arme marte laartje reeds tweemaal het slachtoffer geweest was der vaderlijke winzucht! "Welnu, voortaan zullen alle kinderen in dien zin tot niets meer deugen, gij ouders zult althans niet meer te uwen voordeele hunne beenderen mogen breken, AD VEKTENTIËN. bericht b deze de ontvangst der voor het aanstaande seizoen. Alsmede eene rni,nie1 en *zeer nette keuze in Van af ,Dinsilag worden desverkiezende de stalen en modellen aan huis ter bezichtiging gezonden. Gedrukt by ODE, te Schiedam.

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 7