A". 1875. oeiis'dag 22 September A? 3733. Biitsnlaiilscle Bericllti. BimilaniMe Berichten. ti Negen en Twintigste Jaargang A* T SCHIEM '^ABONNEMENTSI'UUb per tttntjn)1.85. Frmu'o pei post, dooi hot £*eheele Rijk 2.50. Afzonderlijke nommers- 0.10. KUKEAVi 911KKT, K, 124. ADVERTENTIEPRIJS'. V|Ui 110 gewdilfi ICgelS. 1.00. Iti'lcse gewone 1 egel meer- 0.10. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal betekend. P B'A S K B II K. De President der republiek is den 10 dezer te Moulins aangekomen. In den loop van den morgen heeft hij de verschillende autoriteiten ontvangen, bij welke gelegenheid de president 1 van den algemeenen raad en de matre republi- i keinsche toespraken hielden eu daarbij hunne sympathie voor den maarschalk uitdrukten, die j daarop het volgende heeft geantwoord: »fk bedank u voor de persoonlijke gevoelens die gij ten mijnen opzichte hebt geuit. Wat mij betreft, ken ik slechts eene enkele politiek, die der liefde voor het vaderland." Nog eene andere toespraak valt te vermel den, namelijk van den vice-president van den ministerraad, den heer Buffet, die te Dom- pièrre het landbouwfeest op 19 dezer heeft bijgewoond. In antwoord op een toast ter eere van den maarschalk Mac-MahonZeide hij **"""0.' a!~ Retrvoigender »Deze toast heeft-geen commentaar noodig, want de naam van den maalschalk wekt in alle Fransche gemoederen gevoelens op van eerbied, erkentelijkheid en vei trouwen. Dit vei trouwen wordt gerechtvaar digd door de diensten, welke de maarschalk heeft bewezen. Door zijn flink gezond verstand en zijne geestkracht stelt de maarschalk Frank rijk gerust. Een feit, der vermelding waardig, is, dat de maarschalk door geene enkele party wordt aangevallen; allen eerbiedigen hem, omdat men weet dat hij slechts één streven Reeft, te weten dat, om het land te dienen. (Toe- juichingen,)" Vervoigens een lid der vergadering beant woordende, herinnerde de heer Buffet onder welke omstandigheden hij als minister was opgetreden, en voegde er bij dat zijn hoofddoel was de gehoorzaamheid te verzekeren aan de constitutioneele wetten en, op dat gebied, de verspreide groepen van al de conservatieve machten te hervormen tegenover de revolutio naire denkbeelden en zoodanige andere denk beelden welke toch op revolutie uitloopen. De overeenstemming, zeide hij verder, die by de vorming van het ministerie voorzat, bestaat nog tusschen al de leden er van. Nimmer heeft er oneenigheid geheerscht, en hij eindigde met een beroep op al de mannen van orde en goeden wil om eene onoverschrijdbare barrière te vormen tegen de alles omverwerpende en gevaarlijke driften. De Kardinaal-Aartsbisschop van Parijs heeft aan zijne geestelijken medegedeeld, dat hjj nu reeds de adhaesie en medewerking had van 22 aartsbisschoppen en bisschoppen voor de stichting der Katholieke universiteit van de hoofdstad. Weldra zal een collectieve brief door al de prelaten worden.openbaar gemaakt. De hoofdstatuten der Katholieke universiteit van Parijs zouden reeds aan den Paus ter beoordeeling voorgelegd zyn, In April dezes juars heeft de Minister van Koophaudel in Frankrijk aan ai do kameis vau koophandel een circulaire gezonden om haar gevoelen te vernemen over de bestaande handelsti actaten, van welke de meeste dit jaar zullen verloopen zijn. Op eén na hebben al de kamers geantwoord dat zij het stelsel vau vrijen handel de voorkeur blevenl, geven. Iu Oostenrijk heeft de-regeering op gelijke wijs gehandelddoch daar te lande waren de kamers van koophandel bijna eenparig voor het beschermende stelsel. SPANJE. De Madridsche bladen jraden het ministerie aan om zich krachtig te doen gelden tegenover die inmenging van het VtUicaan ia de consti tutie van Spanje. Een telegram uit TJendaye van '17 dezer méldt, dat den vorigen dag het garnizoen van Her- nanie, te zamen met troepen uit Sau-Sebastian, den Carlisteu belangrijke positiën heeft ont nomen nabij Laserte enjUrnieta. Don Carlos bevindt "zich in de vallei^an Baztan. De Carlistische generaal Lizarraga, de ge wezen kommandant van Seo d'Urgel, is thans naar Madrid op weg om zich krijgsgevangen te stellen. De gezant van het Vaticaan te Madrid, de heer Simeoui heeft in last ontvangen Madrid te verlateningeval de besluiten van het ministerie, betreffende de circulaire, iu strijd zijn met de waardigheid vau den H. Stoel. DD1TSCHLAND. De reis van Keizer Wilhelm naar Milaau, om aan Koning Victor Emmanuel een reeds zoo lang toegezegd tegenbezoek te brengen, is thans vast bepaald. Zij zal in October aan staande plaats hebben. De dag van vei trek moet alleen nog vastgesteld worden. liet ver blijf te Milaan zal drie dagen duren. De Nederlandsche postadministratie heeft bij de algemeene postdirectie alhier geprotesteerd tegen het verzenden uit Duitschland van aan- geteekende brieven, welke goud- of zilver waren, edelgesteenten enz. bevatten, als zijnde in strijd met art. 25 der bestaande post-over- een komst tusschen beide landen. ENGELAND. De eerste proeven met het nieuwe Sltons kanon zyn Vrijdag jl. te Woolwich genomen. Het eerste projectiel, dat daaruit werd gewor pen, woog 620 kilo en drong, met een lading van ruim 80 kilo buskruid, door 45 voet zand. Een tweede dergelyk projectiel, met een lading van ruim 90 kilo buskruid, drong door 50 voet zand. De snelheid dier projectielen was 1400 voet per seconde. Voorts dient een hydrau lisch toestel tot laden; electriciteit doet de lading afgaan. De Times ontvangt uit Oattaro de tijding dat de opstand in Oostelyk Herzegowina niet vermindert. Ernstige gevechten hebben nabij - zie Matsoo en Flevie plaats gehad, waarbij de regeci ingstroepen zijn teruggeslagen. Opening van de gewone zitting der Staten- Qeneraal, 1875'1876, op Maandag den 20 September 1875. De opening van de gewone zitting der Staten- Geneiaal heeft jl. Maandag op de gebruikelijke wijze plaats gehad, zijnde de rede, bij die gelegenheid door Z. M. den Koning uitge sproken door ons denzelfden dag, in een buiten gewoon nommer, aan onze geabonneerden in de stad eu omstreken medegedeeld. TWEEDE KAMER DERSTATEN-GENERAAL, Zitting, van Maandag 20 Scpieinber des namiddags te 3 uren. Tot tijdelijk voorzitter is benoemd de heer de Bieberstein. Voorts zyn twee commission benoemd tot onderzoek dei- geloofsbrieven van gekozen, of herkozen leden. Is ingekomen een adres tegen de verkiezing te 'Haarlemmer meer; het is in handen gesteld der eerste commissie. Dinsdag ten een ure zitting tot het uitbiengen van rapporten door de commission. SCHIEDAM, 21 September 1S75. Eeu zeker zeldzaam voorkomende plechtig heid had Zoudag bij de Evaug. Luther.sche Gemeente plaats; nl. de heer J. R. Eilers Koch, predikant bij die gemeente te Rotterdam, trad in de voormiddag godsdienstoefening op en sprak, naar aanleiding van 1 Joh. II: 28, een woord van afscheid namens haren leeraar, den heer W. D. Statius Muller, die om redenen van gezondheid zich genoopt had gezien, emeritaat aan te vragen. Tegen zyn wensch had de heer Statius Muller er van moeten afzien, om hevige gemoeds aandoeningen te vermijden, hij deze plechtigheid tegenwoordig te zijn, hoe gaarne hij ook zijne gemeente nog een laatst vaarwel had toege roepen. De lieer Statius Muller was in 1857 uit Zutfeu tot deze gemeente overgekomen en had dus 18 jaren zijn betrekking te dezer stede vervuld. Een talrijke schare deed van hare belang stelling in deze plechtigheid blijken. Gisteren avond hield de Evangelisch Her vormde vereeniging de eerste der leesver- gaderingen die zij voornemens is in het winter seizoen te houden. Als spreker trad op de heer Moorrees, predikant te Vianen, die tot onderwerp had gekozen den Israëlietischen Koning David, de man zoo vaak verschillend beoordeeld in vroegeren en lateren tijd. Na eerst de beschouwing van voor vijftig jaren over dien Koning te hebben medege deeld, en daarna die van den laatsten tyd, leidde de spreker zijne hoorders tot eene zijns

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 1