Bnitealanllsclie Berlehtea. SiMenlaiisilie Berichten. A". 1875. Donderdag 23 September. Jtê 3734. .-..I egen en Twintityst© Jaarg-axig. Abonnbmentsprijs per kwartaal1.85. Franco per post, door het geheele Rijk - 2.50. Afzonderlijke nommers0.10. BUREAU: MARKT, E, 124. Advertentieprijs: van 1—10gewone regels. 1.00. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal plaatsing wordt togen tweemaal berekend. TUltKIJ E. Uit ICragujevatz wordt van 21 dezer gemeld: Alleen een ontwerp-adres is in de volle ver gadering iogekomeu. De debatten, die ook daar in het geheim werden gevoerd, duurden slechts eene zitting. Van de 71 leden, die tegen den „oorlog stemden en de beslissing der kwestie aan de wijsheid van den vorst en de regperfng wilden overlatenbehooren 33 tot de zooge naamde virilisten, welke de regeering, krachtens de constitutie, tot hare vertegenwoordigers be noemt, zoodat van de werkelijke nationaal-ver- tegenwoordigers er 38 tegen en 44 voor den oorlog waren. Dit verandert echter niets aan het resultaat. De regeering heeft vrije hand be houden. Servie blijft voorloopig zeker neutraal. Uit Bosnië wordt bericht, dat er den 19 dezer tusschen 2500 opstandelingen en eene brigade Turksche troepen uit Plevlje en Pryepoli een hevig gevecht heeft plaats gehad. De Turken moesten ten laatste terugtrekken. De opstan delingen namen in dit gevecht 50 man ge vangen. De opstand breidt zich in Bosnië uit. De algemeene kreet is: Dood aan de Turken! Te Tiskovac, in de nabijheid van Gra- chöwo, is een opstand uitgebroken. De op standelingen hebben het Turksche blokhuis in bra gestoken. De daarin aanwezige man schappen zijn ontvlucht. Naar men verneemt, begint de opstand in het westen van Bosnië zich uit te breiden, FRAK KR1JK. De Oourrier de France meent stellig te weten, dat het ministerie in zijne laatste vergadering besloten heeft de kabinets-kwestie te stellen, ten aanzien van de door hetzelve voorgestane "wijze van verkiezing der wetgevende kamers, de scrutin üninominal. Van eene andere zijde verneemt men, dat n den eerstvolgenden ministerraad op Vrijdag aanst. een definitief besluit zal worden geno men omtrent eene prefectorale beweging, in verband met het ontslag van den prefect Ducros te Lyon. ENGELAND. Men vreest, dat het emigranten-schip Strathmore, hetwelk den i9 April 11. van hier naar Otago vertrok en eene bemanning van 40 koppen, benevens een groot aantal land verhuizers aan boord' had, verongelukt is, daar het na een tijdsverloop van vijf maanden zyne bestemming nog niet heeft bereikt, terwijl andere zoodanige schepen die reis in 70 A 80 dagen volbrengen. Eene depêche uit Rio-Janeiro van 18 dezer meldt, dat het verwachte keizerlijk decreet is verschenen, waarby aan de bisschoppen van Para en Olinda, benevens aan de bestuurders van hunne onderlinge diocesen, amnestie ver leend wordt. ZWITSERLAND. De inbezitneming der Katholieke kerk te i Prégny door de liberale Katholieken heeft aldaar onder de Roomsch-Katholieken eene algemeene agitatie teweeg gebiacht, waai bij een moordaanslag is gepleegd op een liberaal Katholiek. Hij werd aangevallen door twaalf jongelieden, van welke één hem met een mes poogde te treffen, doch door eeu ander werd hij tegengehoudeu. De overigen hebben den aau- gevaliene echter zoodanig mishandeld, dat hij eenige dagen te bed beeft moeten liggen. SPANJE. Blijkens bericht uit Madrid heeft het ministerie aldaar zich nitusschen nog niet met de kwestie der circulaire van den nuntius beziggehouden, maar wel daarentegen met de circulaire die het aan de prefecten zal zendon om hen de politiek bloot te leggen, die het'voornemen is te volgen. Zondag is een regiment troepen uit Spanje vertrekken met bestemming' naar Ouba. ITALIË. Nog twee consistoriën, zullen dit jaar te Rome worden gehouden, het., eerste den 23 September, het andere in December. Op eerst- genoemden datum zulteu weden 12 bisschoppen worden benoemd. DUITSCHL A.N D. Prins Adalbert, oom des Konings van Beieren, is in den vroegen ochtendstond van jl. Dins dag overleden. De redacteur der Qermaniade heer Taube, is tot een gevangenisstraf van 5 maanden ver oordeeld. SCHIEDAM, 22 September 1875. Wij ontvingen eene circulaire van de Officieren-Vereeniging, waarin zij een plan aan de ingezetenen mededeelt, dat onze volle sym pathie heeft en naar wij meenen door velen met ingenomenheid zal worden begroet; niet het minst voorzeker door hen, die onlangs gebruik maakten van hare uitnoodiging voor het muzikale conceit, dat met zoo schitterend succes be kroond, hen naar meer dergelijke uitvoeringen deed verlangen; daardoor toch heeft genoemde vereeniging getoond hoe goed de taak, die zij zoo bereidwillig en belangloos op zich wil nemen, aan lmar is toevertrouwd. Na eene uitnoodiging om ais buitengewoon lid tot deze vereeniging toetetreden, omschrijft zij haar plan op de volgende w'yze: Het geven van acht of tien muziekuitvoeringen gedurende de zomermaanden, waartoe de buiten gewone ledeD, met hunne vrouwen, vrouwelijke huisgenooten en kinderen van 1218 jaren, toegang hebben. Deze muziekuitvoeringen zullen gegeven wor den door de verschillende in on3 land bestaande vereenigingenen, vertrouwende op de mede werking der in onze gemeente bekende muzikale krachten, zullen ook de beroemdste muziek korpsen van ons vaderland worden uitgenoodigd. De concerten zullen plaats hebben in een daartoe ingerichten tuin of open plaatswaar men zich, behalve van gemakkelijke zitplaatsen, ook van allerlei ververschingen zal kunnen voorzien. De jaarlijksche contributie is vyf gulden. De buitengewone leden moeten den ouderdom van 18 jaren bereikt hebben. Wij zijn evenzeer als de officieren-vereeniging overtuigd, dat bier vooral in de zomermaanden behoefte bestaat aan eene vereenigingsplaats waar men zich van de dagelij ksche bezigheden kan ontspannen en waar bij 't natuurgenot tevens kunstgenot te smaken valt. Nu moet men, om dit gezamenlijk te genieten, zich naar eldeis begeven, wat velen zich niet kunnen veroorlooven, hetzij om hunne bezigheden hetzy om redenen van financiëelen aard. Dit ge- noV'datrthans slechts ■weinigen te beurt valt, wordt door genoemde vereeniging zoo ruim mogelijk aangeboden, naardien de contributie zeer laag gesteld is. Wij vertrouwen, dat het uit de lijst, die dezer dagen aan de ingezetenen wordt aangeboden, zal blijken, dat men het initiatief van genoemde Vereeniging waardeert; haar plan toch maakt aanspraak op krachtige ondersteuning en, men bedenke het wel, niet licht zou, by onverhoopte mislukking, eene dergelijke gelegenheid wor den aangeboden. Wy achten het een gelukkig denkbeeld van de ontwerpers van het plan, dat zij alle standen onder hare leden wenscht vertegenwoordigd te zien en daarom temeer juichen wij het toe, omdat ook den vaak beschaafden werkman met zijn gezin de gelegenheid wordt aangeboden voor een aangename uitspanning na volbrachten arbeid; zoodat het familieleven er in 't minst niet door geschaadt, maar veeleer krachtig door bevorderd wordt. Het vooroordeel, dat den werkman verwijderd houdt van de plaats waar zijne meergegoede medeburgers samenkomen, zal daardoor naar wij vertrouwen meer en meer verdwijnen, nu van de zijde der laatstgenoemden een poging daartoe wordt aangewend. Dat de Vereeniging in hare circulaire niet spreekt van de plaats waar zij de muziek uitvoeringen wenscht te geven doet ons ver moeden, dat zij van geen bestaande gelegen heid zal gebruik maken, maar trachten zal een terrein te verkrijgen, nadat haar zal gebleken zijn, dat de zaak voldoenden bijval gevonden heeft. Wij zouden dit dan ook alleszins wen- schelijk achten. Gisteren avond, bij de gewone exercitie der scherpschutters alhier, werd aan* de over winnaars bij het in de vorige weck gehouden concours te Helder, een" zilveren medaille uit gereikt, de medaille welke het artillerie vrij- COURANT.

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 1