korps voor deze gelegenheid had doen ver- vaardicn, stelt voor het wapen van den Helder, t'.'iwyl hot lint de kleuren der gemeente heeft. Door den kapt. komm., de heer G. Visser Bz., werd tevens aan de leden bekend gemaakt, dat hij zijn ontslag aan Z. M. den Koning uit bovengenoemde betrekking had aangevraagd. Gisteren middag werd een tweejarig kind van een bewoner der Ilagastraat vermist, dat tot noden nog niet is teruggevonden. In de meening dat het kind zou zijn verdronken, zijn eenige personen terstond in de Westerhaven aan het visschen gegaan, waarmede zij heden middag nog bezig waren. Door het Departement van Financiën is mededeeling gedaan van de volgende opgaven der op "15 Sept. '1875 in de onderstaande entrepot's aanwezige hoeveelheid ruwe suiker: Amsterdam6,542,046 kilogr. Rotterdam5,285,349 Schiedam. 99,506 Dordrecht160,219 Middelburg Totaal 12,087,120 kilogr. H. M. de Koningin heeft gisteren ochtend te 7'/: uren perRhijnspoor de residentie verlaten om zich langs die spoorweglijn via Frankfort, waar H. M. zal overnachten, naar Stuttgart te begeven ter bijwoning van de plechtige onthul ling van het gedenkteeken ter eere van lid. vader. De Minister van Financiën heeft bij reso lutie van 7 Sept, jl. de aandacht van de amb tenaren der in- en uitgaande rechten en aecijnsen, wie zulks aangaat, gevestigd op de bepalingen tot wering van den Colorado-kever. Bij overtreding der bepalingen van liet Kon. besluit van 3 Juli '1875 {Stil. no. 130) moet bekeuring worden ingesteld, mei aanhaling der aardappelen of andere goederen, waarvan de in- *of doorvoer verboden is. Aardappelen enz. uit Duitschland en België kunnen worden toegelaten zonder certificaat, daar in die landen gelijk verbod vau invoer als in Nederland bestaat. Om deze reden behoeft ook volgens de onderwerpelijke verbodsbepalingenop den in- en doorvoer van aardappelen over de landgrenzen geenerlei toe zicht te worden gehouden. Naar wij vernemen, wordt de heer mr. Heemskerk Jr., zoon van den Minister van Binnenl. Zaken, oud-redacteur van de Nieuwe Arnh. Ct.binnenkort uit Suriname terug verwacht. Naar men zegt, staat die reis in verband met de minder gunstige berichten aangaande den toestand dier kolonie. De Staats-courant deelt de nominatieve opgave mede van de Europeesche officieren, onderofficieren en minderen, overleden na evacuatie uit- Atsjin, voor zooverre daaromtrent tot op den 10 Augustus 1875 bij het Depar tement van Oorlog in Nederl. Indie bericht was ingekomen. (35ste vervolg.) Bij de loodingen door de beambten van den "Waterstaat en het Loodswezen, in de vorige week op den drooge van den Nieuwen Rotter- damschen Waterweg naar Zee gedaanis be vonden langs het Noorderhoofd 39.5, op de lyn der geleidelichten 38, en aan de witte tonnenzijde 31.5 decimeter bij gewoon laag water. Do bekrachtigÏDg der overeenkomst met de Holl.-IJz.-Spoorwegmaatschappijgegrond op het beginsel, dat de maatschappij voor het gebruik vau Staatsspoorwegen aan den Staat een jaarlijksche huur betaalt en overigens die spoorwegen op denzelfden voet beheert als de lijnen, die zij zelf heeft aangelegd is bij een daartoe strekkeud wetsontwerp aau de Tweede Kamer gevraagd. Volgens den Volhsvr. is de heer Beeren- broek door den Minister van Binnenl. Zaken aangezocht, zijn ingezonden ontslag als burge meester der gemeente Roermond terug te nemen, daar Zijne Exc. er prys op stelt hem aan het hoofd dier gemeente te behouden. Yi'-i" de aanstaande akten-examens heb ben zich ïu Zuid-Holland aangemeld: voor de akte als hoofdonderwijzer 68; hoofdonderwijze res 10; hulponderwijzer 52; hulponderwijzeres 33; voor het Fransch: onderwijzers43, onder wijzeressen 44; voor het Engeiseh: onderwij zers 12, onderwijzeressen 19; voor het Iloog- duitsch: onderwyzers 6, onderwijzeressen 6; voor de wiskunde 28; voor de Gymnastiek: onder wijzers 7voor het teekenenonderwijzers 8, onderwijzeressen 2; voor den landbouw 3: voor de handwerken van nut k en smaak 69; totaal 410 candidaten. De examencommissie telt als leden, behalve den inspecteur, als voorzitter, de schoolopzie ners mr. A. Kerdjjk uit het 2de, de hh. Broedelet en Boers uit het 7de en 10de, en mr. A. M. de Cock uit het 11de district. Als deskundigen zullen optreden: voor de Nederlandsche taal de hh. Schippers en Hofman, uit 's Ilage: voor het rekenen de hh. Schma! en Roveis, uit 's Ilage en Delft; voor de ge- geschiedenis dc hh. Wijma uit Schiedam en vau der Burghuit 's Ilagevoor aardrijks kunde de hh. Sander van Schiedam en Van Everdingen uit Delft; voor de paedagogiek de hh. Landsman en Lalleman uit Rotterdam en Moordrechtvoor natuurkennis de hh. Kamer beek uit Rotterdam en IJkema uit 's Ilage; voor wiskunde de hh. Landsman en Kamerbeek voornoemd. Als deskundigen zal de commissie verder worden bijgestaan voor het teekenen door den heer Schmidt Crans, voor de Engel- sche taal door den heer Gomm uit 's Hage, voor het Fransch door den heer Balland uit Leiden, voor het Hoogduitsch door den heer Rumscheidt uit 's Hage, voor de gymnastiek door den heer Eshuijs uit Rotterdam en voor de handwerken door mej. Regenbogen uit den Haag, terwijl twee dames hoofdonderwijzeressen de commissie zullen bystaan in de beoor deeling van het werk, in dit vak geleverd. By de verzending van geldswaardige brieven vallen nog steeds misbruiken of ver duisteringen voor. Volgens de bekendmakingen in het officieel Politiellud zijn er weder drie, respectievelijk verzonden uit Amsterdam naar Velp, 'sGravenhage naar 's Bosch en uit Alk maar naar Rotterdam, inhoudende de eerste twee bankbiljetten van f 100, U 7901 en JJ G553; de andere een bankbiljet,van f 25, ge merkt K. no. 0094, en de derde een baukbiljet van f40, met het merk T. A. 7350, niet aan hun verschillende adressen bezorgd. De politie heeft in den laatsten tijd weder verschillende valsche geldstukken in beslagge nomen, o. a. te Delft een valsch 25centsstuk, met de beeltenis van Koning Willem JI en het jaartal 1848, alsmede een onechten rijksdaalder eu gulden, beide voerende de beeltenis van Koning Willem III en het jaartal 1872; te 's Bosch een 25centsstuk met de beeltenis van Koning Willem II en het jaartal 1849; ook dit stuk was volgens de uitspraak van het Muntcollege valsch en nagebootst. Door de Stoomvaart-maatschappij »Neder- land" zullen dit jaar nog vier stoomschepen naar Java worden gezonden; in de volgende maand zullen twee schepen dier Maatschappy naar Indie vertrekken, en wel de Prinses Amalia en de Prins Hendrik. Wij lezen in de Midd. Ct. De werken te Queensboroughwaardoor de stoomvaartlijn VlissingenSheerness in 't bezit van beter aanlegplaats, beter lokalen tot ber ging en beter aansluiting zal komen, vorderen, naar een plaatselijk blad, de Ohaltam News meldt, goed en /zullen waarschijnlijk omstreeks November a. s. gereed zijn. Onlangs zijn ook een drietal invloedrijke personen uit Queensborough en Sheerness te Vlissingen geweest met het doel een veemarkt in Queensborough" in het leven te roepen. Wen- schelijk is het, dat deze pogingen van Neder- laudsche zijde alle ondersteuning vinden, het geen niets anders dan in het voordeel der nieuwe lijn kan wezen. Onze Volksschool staat in het buitenland nog al gunstig aangeschreven. Reeds meermalen werd door buitenlanders daarvan met lof ge waagd. Ook nu weder heeft de heer Bacot in een geschrift een zeer vleiend oordeel over onze Volksschool uitgesproken. - De heer Kerdijk verwijst daarnaar in het Pad. IJij geeft echter den raad, dat we ons door die loftuitingen, hoe vleiend ook. niet moeten laten verblinden, vooral niet, als men, gelijk do heer Bacot weder doet, verhaalt dat het onderwijs hier te lande steeds aau een zóó voldoend aantal onderwyzers is toe vertrouwd, dat elk hunner zich niet met een te groot aantal leerlingen behoeft bezig te houden, ofdat liet gebrek aan onderwyzers, dat zich elders doet gevoelen, in Nederland niet beslaat! Als de heer Bacot zoo schrijft, dan waren zijne inlichtingen niet juist en heb ben de Nederlandsche schoolautoriteiten, die ze hem verschaft hebben, uit zoogenaamde vaderlandsliefde de waarheid niet gezegd. Dit neemt echter niet weg, dat de heer Kerdijk gaarne en zonder benefice van inventaris de volgende plaats aanhaalt uit het geschrift van den heer Bacot. «Bestudeert men de discussiën der Ilolland- sche Kamers, dan kan men een gevoel van bewondering niet onderdrukken voor dat praktisch gezond verstand, voor dat instinct der vrijheid, vereenigd met het besef van recht, die in het verleden den roem van dit volk bobben uitgemaakt en het in onze dagen de aandacht en sympathie der buitenlanders waardig maken. Delfsliaven. De heer J. van der Valk aftredend Wethouder, is als zoodanig met algemeene stemmen herkozen. Scliiebroek. Aan een paard van den bouw man Noordhoek, is Zaterdagnacht de tong uitgesneden. Omtrent den dader wordt niets gemeld. Den Haag. II.H. ILK. H.JL de Prinsen Hendrik en Frederik vergezelden den Koning op den tocht naar en van het gebouw der Staten-Generaal. Ontzaglijk groot was de menigte die zoo van hier als van elders was samengevloeid tot bijwoning van de plechtig heid der opening van de nieuwe zitting. Leiden. Na het vertrek van den trein te 3% uren wilde, bij het rangeeren van een zandtreÏD, een wisselwachter op de machine springen om een eind loopens uit te winnen. Door de locomotief werd hem een arm afge sneden en liet hoofd aan de voorzijde zwaar gewond. Alphen. Vijf personen alhier, die in olie gebakken schol gegeten hadden, zijn alien be denkelijk ongesteld geworden. Een hunner is in den morgen van den 18 dezer na hevig braken en bloedontlasting gestorven. Haarlem. Het concert, Vrijdag door Mej. Wilhelmina Gips en den Heer Richard Hol in de Groote Kerkgegeven, was zeer druk bezocht en heeft, gelijk te verwachten was, uitnemend voldaan. Zaandam. Zaterdag hield de Hollandsche Maatschappy van Landbouw hare 29ste alge- meene vergadering. Blijkens het verslag telt de maatschappy thans 66 afd. met *11,717 leden, dus meer leden dan in het vorige jaar; dever- eeniging het Nederlandsche rundvee-stamboek kwam tot stand enverkeeitinbloeiendeustaat. Op voorste! van het hoofdbestuur zal de maatschappij vragen f 1000 aan de Regeeringen andeimaal aan de Staten van Noord-Holland ondersteuning voor het aanstellen van wandel- leeraars. De prov. staten van Zuidholland beslo ten reeds gunstig hieromtrent. Onderscheiden prijsvragen zijn uitgeschreven, waaronder voor een aan het doel beantwoordend

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 2