A". 1875. Saterdag 25 September. 3736. Biittnliniieie Bmcltsn. Blueilaniiche Berichten. tP. Negen on Twintigste Jaargang. F 11A N K li IJ K. De redevoeringen, die op de allerwege ge houden landbouwfeesten dooi' allerlei politieke hoofden uitgesproken woiden, blijven nog altijd de hoofdschotel welke de Fransche bladen ons opdisschen. Vooral die van den minister Buffet en van den hertog dé Broglie maken het hoofd bestanddeel er van uit. De'heer Wallou, minister van onderwijs, die de baden gebruikt van Grandes-Dalies, bij Sassetot, dep. der Beneden-Seine, heeft dezer dagen een ongeluk gehad met zijn rijtuig en daarbij zoodanig letsel'om'ervonden, dat hy het bed moet houden. Onder de middelen, door de Bonapartisten aangewend om propaganda te maken, behoort ook het kosteloos vei sti ekken van papier aan de winkeliers om hunne waren in te wikkélen. Op dat papier vindt men aankondigiugenvan^ Bonapaitisthche opschriften en poitretten van Napoleon ,111, de ex-Keizerin, den Keizerlijken Prins, maarschalk Canrobert en maarschalk Mac-Mahon. Door deze samenvoeging tracht men het geloof te wekken, dat Mac-Mahon de taak heeft ondernomen den jongen Napoleon weer op den troon te brengen. Sommige pre fecten ondersteunen deze pogingen. De schade, door de laatste overstroomin gen van de Hérault enz. alleen aan den wijn bouw in Fiankrijk toegebracht, moet, volgens nauwkeurige berekeningen, niet minder dan 5,600,000. Sedert 11 Sept. zijn 35 schepen 't Siiez- kanaal doorgevaren; de opbrengst over die tien dagen bedroeg 760,000 frs. Van 120 Sept. passeerden 72 schepen 't Kanaal en waren de ontvangsten 1,470,000 frs. In de maand Augustus 18731875 maakten respectievelijk van 't Kanaal gebruik 83, 90 en 93 schepen en stegen de ontvangsten der Maatschappij tot 1,703,888, 1,753,086 en 2,016,409 frs. SPANJE. Uit Madrid wordt gemeld Gamundi en Evient op van dat de benden de vlucht zijn geslagen en tevergeefs hebben getracht naar Arragon te vluchten. De Carlistische generaal Saballs is den 18 dezer met zijne zoons en enkele Carlistische opperhoofden naar Frankrijk gegaan. De brief van den kardinaal-nuntius Siméoni aan de bisschoppen wordt door de ministerieele bladen aangevallen. Deze beweren dat de heer Canovas del Castillo nimmer aan hetVaticaan beloofd heeft het concordaat van 1851 weder in 't leven te roepen. Altijd is hy een voor stander geweest van godsdienstige verdraag zaamheid. O OSTENRIJK. Op de toespraken van de voorzitters der Oostenry ksche en der Hongaarsche delegatie heeft de Keizer liet volgende geantwoord: süwe ver zekeringen \an getrouwe aanhankelijkheid aan vaard ik met optochten dank. Ik ïeken op uwe heihaaldehjk beptoefde vaderlandsliefde en houd mij overtuigd, dat gij de Regeering iu alles ondersteunen zult wat tot bevestiging der Monarchie en de onvoorwaardelijke bescher ming harer belangen noodzakelijk blijken mocht. Bij do beweging, welke in eenige gewesten van het Turksche Rijk ontstaan is, moet ten gevolge van de onmiddellijke nabuurschap en de daar uit vooitspruilende menigvuldige betrekkingen onze Monarchie in de eerste plaats betrokken zijn. Onze hartelijke verhouding tot de beide groote aangrenzende R'ykeu zoowel als de vriendschappelijke betrekkingen met de overige Staten geven echter grond voor de hoop, dat in weerwil van die gebeurtenissen zoowel de rust onzer Monarchie als de vrede in Europa behouden zal blijven." RUSLAND. Te St. Petersburg zijn latere telegralische berichten van den Russischen gouverneur- generaal van. Tutkestan ontvangen, luideus welke, na den strijd bij Machram, de toestand van zaken zich geheel veranderd heeft. Bij het vooitrukken der Russische troepen is namelijk de nieuwe Vorst van Khokand, Sade-khau, den generaal Kaufmanu tegemoet gekomen met de verklaring, dat hij bereid is, om zich aan Keizer Alexander II te onderwerpenen hij persoonlijk niet betrokken is in de invallen, die door de Khokanders in de Russische be zittingen gedaan zijn. Ook de bevolking van 'Khokaud heeft zich onderworpenwelk voor beeld kort daarna door den Sultan Muiat-bek en de inwoners van Margalan is gevolgd. TURK IJ E. De Skupschtina heeft per telegraaf aan graaf Russell haren dank betuigd voor 't geen hy gedaan heeft voor de zaak der opstandelingen in de Ilerzegowina, De Vergadering heeft haar zittingen ver daagd tot dat de deputatie voor het adres uit Belgrado zal zijn teruggekeerd. Het adres van antwoord is openbaar gemaakt. Het stelt den Vorst alle middelen ter beschikking om de vrijheid en veiligheid van het land te beschermen. Over den opstand sprekende, zegt het*. Eindeloos lijden heeft onze broeders gedwon gen naar de wapens te grypeu. Ons hait is door medelijden bewogen. Alle middelen zullen wij Uwe Doorluchtigheid geven opdat gij helpt Bosnië en de Herzegowina den vrede en de rust te bezorgen. "VVij vertrouwen aan Uwe wijsheid de vervulling dier moeilijke taak toe. Uit olficieele bron verneemt men dat de Minister van Oorlog gisterenochtend 5 batterijen en 4 bataljons naar de grens bij Nitsck gezon den heeft. De Turken nemen een uitdagende houding aan; een botsing is zeer mogelijk. De democraten van Massachusetts en de liberale republikeinen van New-York hebben een programma aangenomen, dat zich verklaart ten gunste der hervatting van de betalinu in specie. De iaatsten hechten ook hun goed keuring aan de hervormende staatkunde van den gouverneur Tilden. In de Vereeuigde Staten maakt men zich ongerust over een zeer noodlottig verschijnsel de zelfmoorden nemen met den dag toe; men vreest dat de zucht naai* zelfmoord een epi demie is geworden. SCHIEDAM, 24 September 1875. Met zekerheid kunnen wij mededeelen, dat het bericht betreflende een dollen hondin ons nommer van Woensdag ji. opgenomen onjuist is; uit een daaromtrent door de be voegde autoriteit ingesteld onderzoek is gebleken, dat bedoelde hond, een zeer jong beest, is lijdende geweest aan de zoogenaamde honden ziekte by jonge honden dikwerf voorkomende. De op gisteren gehouden openbare ver pachting-van de tolgelden geheven wordende op de straatwegen van Rotterdam naar Delfs- haven en van Delfshaven naar Schiedam, hebben te 7amen opgebracht f 12275, zijnde f3075 meer dan bij vroegere onderhandsehe verpachting. Hare Majesteit de Koningin heeft, naar wij uit het ITandbl. vernemen, aan den heer L. Philippona haar belangstelling doen betuigen zoowel in zijn brochure, bekend onder den titel van «Plan van Bestrijding"' als in het voorloopig reglement, oGronchvet" genaamd, van Multapatiors Bond. Dinsdag heeft zich in het lokaal Eensgezindheid" te Amsterdam een dames-afdceling van het Bond geconstitueerd, waarvan tot leden van een vooiloopig bestuur gekozen zijn mevr. W. G. G. Strieker, geb. Carbentus, mevr. J. G. S. Kruisinga, geb. v. Deventer, mevr. A. M. G. Kalfl', geb. Stuart, en mej. C. Boeke. Behalve in de hoofdstad des Rijks, waar thans reeds 306 ieden zijn toege treden, bezit het Bond reeds leden in nog 69 andere gemeenten van ons land. De Minister van Marine heeft in dato 11 Sept. ter kennis van belanghebbenden ge bracht, dat de verkeuningston van den Nieuwen Waterweg van Rotterdam naar Zee is verwisseld geworden met een Herbertsboei der 1ste grootte, geheel wit geschilderd, met de woorden in zwarte letters: »Hoek van Holland" en voorzien van een zwarte vlag. Ter keunis van belanghebbenden wordt gebracht dat de diepte op de hoogte van het Hillegat met gewoon laag water, thans 36 d.m. bedragende, schepen van Rotterdam binnendoor naar Zierikzee of Brouwershaven bestemd, tot 54 d.m. diepgang kunnen worden toegelaten. Het Wageningselt Weekblad wordt van O il RAMT. Auunni-sibNTji'hiJii, ji-t kwnitanl 1.85. Franco per post, iloor liet gehoele Ryk - 2.50. \fiOiuler!yke uoininrrs- 0.10. i if 331 E A U MARKT, SS, IJl. .VüvEitïLNriEl'Hus: \.itt I to gu.voue tegels. 1,00. ledeie gewone tegel meel- 0.10. Diuemvu. pl.wtiiiig woult tegen TWEf maal beiekend. A M ERIK A. --1 Sia

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 1