A". 1875. Maandag 27 September. Vwlijnt iaplis, nitpËerl Binsflai. Mazelen. Bnifenlandsche Bericliten. ÊiniieilaiidsGle BerMten JS 373 BEKEIDHIAKING. Negen en Twintig-s te Jaargang*. De Bubgemeestee van Schiedam, Voldoende aan het bepaalde bij ait. 21 der "Wet van den 4 December 1872 (Staatsblad uo. 434) Brengt bij deze ter kennis van de Ingeze tenen dat gedurende de afgeloopen week binnen deze Gemeente een persoon is overleden aan 91A X K L. W. Schiedam, den 25 September -1875. De Burgemeester voornoemd P. J. VAN DIJK VAN MATENESSE. F R A N'K R IJ K. Verschillende Fransche bladen beweren dat de intransigenten, bij de vvederbijeenkomst der Nationale Vergadering, een nieuwe par lementaire groep zullen vormen, die geheel van de andere republikeinschgezinde groepen zal afgescheiden blijven. Aan den heer Naquet is men het iniatief hiervoor verschuldigd. Het presidentschap er over zou aan den heer Louis Blanc opgedragen worden. Hare eerste bijeen komst zou kort voor de wederopening der kamer plaats hebben en gewijd zijn aan het opmaken van een programma, waaraan de meest mogelijke openbaarheid zou worden ge geven. SPANJE. De Gtlolo deelt mede, dat Don Carlos een overeenkomst zou voorbereiden om den strijd op te geven. De politie te Madrid heeft eene hoeveel heid wapenen gevonden, die door de socialisten bijeenverzameld en verborgen waren met het oog op het uitbarsten van een oproer in de hoofdstad. In de ministerieele kringen is men van oor deel dat de Heilige Stoel zal eindigen, met. hare eischen op te geven, omdat de Spaansche regeering zich daartoe toch nooit zal willen leenen. Van het oorlogstooneel verneemt men slechts, dat de regeeringstroepen de gemeenschap tus- schen Navarra en Arragon voor de Carlisten hebben afgesneden. Zij dwingen da Carlisten in Arragon naar Frankrijk de wijk te nemen. DUITSCHLAND. De Bondsraad heeft den 22 dezer hetwets- voortstel, strekkende tot invoering van den gouden standaard in het geheele Duitsche rijk met primo Januari 4876, aangenomen. De ultramontaansche Germania beweert van goederhand de verzekering te hebben ver kregen, dat het gerucht van de verwijdering uit Nederland van twee Pruisische geestelijken wegens hun drukke kuiperijen volslagen onge grond is; zelfs heet de Pruisische Regeering van haar zijde niets dergelijks verzocht of ge vraagd. Daarentegen heeft het blad met zekerheid vernomen, zegt het, 'dat de Nederlandsche Regeeriug de uit Pruisen verwijderde geestelijken heeft aangemaand zich rustig te gedragen; mocht hieraan geen gehoor worden gegeven, dan zou de hun' toegedachte gastvrijheid beperkt worden. IT AtlE. In een te Rome gehouden consistorie zijn de volgende benoemingen geschiedAmand Fava, op dit oogenblik bisschop van Mailinique, in denzelfden rang te GrenobleLouis Besson tot bisschop van Limes; Pierre Coites te Troyes, benevens nog een aantal Spaansche bisschoppen. De Paus schijnt geene gelegenheid te laten voorbijgaan om zijne geloovigen tegen de gevaren te waarschuwen, die de zuiverheid van hun geloof belagen. Zoo heeft hij nu weder op een congre%"-thans te Florence ver gaderd, in navolging van de congressen zooals die eerlyds te Mechelen plaats hadden, doch die opgeheven zijn omdat daar sommige bis schoppen een al te ijverige rol speelden, een brève laten voorlezen, waarin standvastigheid ten opzichte van de Katholieke beginselen en waakzaamheid voor de denkbeelden van ver zoening, welke even zoovele strikken zjjn waarin men het liberale Katholicisme vangen wil, aanbevolen worden. Het congres heeft hierop per telegraaf geantwoord, dat het zich geheel en al aan den Heiligen Vader onder wierp. V TURKIJE. Den 21 dezer overvielen de opstandelingen een compagnie Turken, die een transport van pro viand naar Goraniki geleidden. Naar het heet, heeft de strijd verscheidene uren met verlies aan beide zijden voortgeduurd. Men verneemt, dat van Abanno den 23 dezer 5000 man regelmatige troepen naar de Nischer grenzen zijn opgetrokken. Aan de Servische zijde worden groote verschansingen opgeworpen. Volgens berichten heeft de priester Zarko van verschillende zijden een aanwas van zijn krijgs macht tot een getal van 4000 man gekregen, zoodat zijn leger thans 7000 man bedraagt. Het staat onder vier bevelhebbeis en wil Sienitza nemen om zich daar te versterken. OOSTENRIJK. De Nette Freie Presse verneemt uit Mostar dat Cheffet Pacha 2QOO opstandelingen heeft teruggeslagen en twee andere benden uiteen gejaagd. Het Tagéblatt zegt, dat men te Bel grado bevreesd is dat de Turken een botsing kunnen uitlokken en dat dit* de aanleiding is geweest tot het zenden van 4 bataljons en 5 batterijen naar de grenzen. ENGELAND. Kardinaal Manning heeft weer een rede voering gehouden, ditmaal in de Katholieke Matigheidsvoreeniging van het Kruis. Z. E. wees op de dringende noodzakelijkheid van een groote hoofdkerk voor de diocese Westminster te bouwen. Stond de voltooiing van dit werk nog op verren afstand, toch moest er een aanvang mee gemaakt worden, ca hij zou den bijzon- deren zegen van den Heiligen Vader voor dit doel vragen. De Katholieke kathedraal, waar van het plan reeds vele jaren oud is, zal nog grooter worden dan de Westminster-Abbey. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 24 September, In deze zitting wordt door den Voorzitter medegedeeld 4o. dat is ingekomen een ontwerp van. wet tot vaststelling der begrooting wegens den arbeid der gevangenen over 4 876. Verzonden naar de afdeelingen. 2o. dat de commissie tot het ontwerpen van een adres van antwoord op de Troonrede ge reed is met haar concept Zal morgen te 44 uren in de afdeelingen worden onderzocht De Voorzitter geeft hierop het woord aan den Minister van Financiën, die met een rede de Staatsbegrooting voor het dienstjaar 4876 aan de Kamer aanbiedt. De Voorzitter stelt voor den Minister dank te betuigen voor de gedane mededeelingen en de stukken der Staatsbegrooting te verzenden naar de afdeelingen. Dienovereenkomstig wordt besloten. De Voorzitter leest achtereenvolgens de lyst voor der aanhangig gebleven wetsontwerpen, voorstellen, interpellatie-van Wasseneer vanCat- wijck (gebeurde bij de manoeuvres te's Bosch) en regeeringsbescheiden en stelt voor, de werk zaamheden daarmede te hervatten. Conform wordt besloten. Daarna wordt de vergadering gesloten. SCHIEDAM, 25 September 1875. Morgenmiddag te 4 uur zal op de Markt door den aftredenden luit. kol. kommandant H. W. Roelants en den nieuwbenoemden majoor kommandant II. Hoppe, eene wapenschouwing over de schutterij worden gehouden, bij welke gelegenheid aan laatstgenoemde hetkommando zal worden overgedragen; tevens zullen worden geïnstalleerd de 2de luitenant J. W. Ris, be noemd tot 4sten luitenant, en de 2de luitenant a la suite, mr. H. M. C. Poortman, benoemd tot 2den luitenant effectief. Het Dagelijksch Bestuur der gemeente zal bjj deze plechtigheid tegenwoordig zijn. In de vergadering van het Departement Schiedam der ïMaatschappjj tot Nut van 't Algemeen", gisteren gehouden, zijn de volgende, punten behandeld: COURANT. Abonnementsprijs, per kwain.il-1.85. Franco per post, door liet geiieole Rijk - 2.50. Afzonderlijke nommers- 0.10. BVREiV: MA It KT, E, 124. Advertentieprijs: van 1—10gewonelegels. 1.00. Iedere gewone regel meer0.10. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. t At-

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 1