ïiiuonie». 1. Goedkeuring der notulen van de vorige vergadering. 2. Mededeeling van ingekomen stukken, waar onder eenige exemplaren vim het aan het hoofdbestuur uitgebrachte rapport door de commissie tot onderzoek van de werking der wetten op het lager- en middelbaar onderwijs en van haar onderling verband. Wordt besloten dit rapport voor kennisgeving aan te nemen en de voorhanden zijnde exemplaren voor de leden beschikbaar te stellen. 3. Voorstellen en balloteeren van leden. De beide voorgestelde personen worden aangenomen. 4. Verslag van den afgevaardigde ter alge- meene vergadering. Aangenomen voor kennis geving. 5. Verslag en rekening der Volksvoorlezingen over 1874 Het verslag voor kennisgeving aangenomen cn de rekening goedgekeurd. 6. Goedkeuring van de rekeningen der Depar tementale Bewaarscholen over 1874 7. Goedkeuring van de rekeningen dor Volks- leesinrichting over -1873/4 en -18745. 8. Tot commissaris der Volks-leesinrichting wordt benoemd de heer dr, C. J. Vaillant. 9. Mededeeling van het ingekomen rapport van commissarissen der spaarbank, in antwoord op twee, ten fine van bericht, in hunne handeu gestelde missiven waarbij inlichtingen worden gevraagd omtrent de handelingen dei- spaarbank in de jaren 1830/33 en 1847/50 en de wensch wordt uitgedrukt dat alsnog worde uitbetaald hetgeen aan eenige inbrengers in de spaaibank alstoen is moeten worden gekort. Op voorstel van het bestuur wordt besloten dit belangrijk rapport, waarin breedvoerig de handelingen der Spaarbank, in die twee hoogst moeilijke periodenworden uiteengezet, aan te houden tot eene volgende vergadering en het inmiddels, ter inzage van de leden, bij den secre taris des Departements neder te leggen. Gisteren midda'g is het tweejarig zoontje van F. W. Scheilers, achter de Teerstoof, uit het raam van de bovenwoning gevallen, waar door het aan het gezicht en de heup is ge kwetst, doch gelukkig niet ernstig. De moeder schoot bij 't zien van 't ongeval ijlings toe, greep het kind nog bij het jurkje, wat echter den val niet belette, dewijl het jurkje afscheurde. lieden morgen werd de verversknecht C. Bergwerff, bezig zynde, op een ladder staande, den voorgevel van een huis aan den Singel te verven, door een zenuwtoeval getroffen, waar door hij van de ladder viel en zich ernstig aan het hoofd heeft bezeerd. Hij is onmiddellijk naar zijn kosthuis in het Broersveld vervoerd, doch lieden middag naar het ziekenhuis over gebracht. De redevoering van den Minister van Financiën bij de indiening der Staatsbegrooting voor 1870, geeft ons weder belangrijke mede- deelingen aangaande den tegenwoordigen toe stand onzer geldmiddelen. Zooals te verwachten was, is de begrooting van uitgaven en inkom sten voor het volgende jaar weder aanmerkelijk hooger dan die voor 1875. Voor den gewonen dienst is meer geraamd de aanzienlijke som van f 2,374525. Marine en Oorlog zullen van die verhooging hot grootste deel krijgenMarine f-542,000 en Oorlog f 342,000. Verder is nog uitgetrokken voor een museum te Amsterdam f 250,000, voor een nieuw gebouw voor justitie f -177,000. Voor het lager onderwijs zal meer worden uitgegeven... f 42,000. Met belangstelling zal men zeker vernemen, op .welke wijze de Minister in die meerdere uitgaven wil trachten te voorzien. Destemeer orndat het reeds bekend was, dut op den dienst voor 1875 een aanmerkelijk tekort zou komen. Toch meent de Minister zonder buitengewone middelen d. w. z. zonder leeningen en zonder nieuwe -belastingen ook in het volgende jaar nog wel rond te zullen komen. De boven verwachtiug gunstige uitkomst van het dienst jaar 1874 komt hem daarbij uitstekend te stade, liet surplus van dat dienstjaar zal meer dan vier millioen bedragen en dus toereikend zijn niet slechts om het tekort van dit jaar te dekken, maar ook om nog een vrij aanzienlijk bedrag van het overschot op de begrooting voor '76 te brengen. Verder wil de Minister de som, dio hij boven de gewone middelen nog noodig zal hebben, vinden door een Indische bijdrage van f 10,827,857, door de overschotten van Indische dienstjaren, waaruit opnieuw 5 millioen voor aanbouw van het vestingstelsel zal worden genomen, en door schatkistbiljetten voor een bedrag van 5 millioen. De Minister erkent echter zelf, dat een der gelijke huishouding op don duur niet vol te houden is, en dat by de steeds toenomende eischen van den publieken dienst eu bij de toenemende uitbreiding van de openbare werken, de herziening onzer belasting met een vaste hand en naar een vast beginsel moet worden ondernomen. Binnenkort k-.n men belasting voorstellen tegemoet zidn. Welke de inhoud dier voorstellen zal zijn, wordt niet gezegd, maar wel dat de herziening er op zal gericht zijn om handel, nijverheid en landbouw te bevorderen. Het voorloopig dividend der IIoll. IJzeren Spoorwegmaatschappij, over het boekjaar 1875, is bepaald op f20. Omtrent den bij lleerenveen gepleogden moord door een knecht op eene dienstmeid meldt hat Dagbladnog hot volgende: De dienst bode was reeds lang door den knecht tot vrijen aangezocht, maar zij had hem altijd afgewezen. Op den dag, waarop de misdaad werd bedre ven, zeide de meicl een boodschap' te zullen gaan doen met haar kameraadwaarop de knecht verklaarde meè te willen gaan. »Wij kunnen jou best missen," hernam de meid gekscherend, en ging heen. Toen zij kort daarop thuis terugkwam het bloedig drama is gespeeld ten huize van den heer P. Heringa Cats in 't Oranjewoud ging zij voor een tafel in de keuken zitten om groenten schoon te maken, terwijl de knecht bezig was messen te slijpen. Op eens greep deze haar vau achteren aan wat hij wel eens meer deed, maar dan om haar te kussen trok haar hoofd achterover en sneed haar met een ruk met een groot voorsnijmes de keel af. De andere dienstboden, die tegen woordig waren, vlogen gillende de keuken uit, en de gewonde had nog de kracht om door een andere deur te loopen en de trap op te klimmen, waar de vertrekken van mevrouw waren, die haar te gemoet kwam en den ver volgenden knecht gebiedend tegen hield. De meid viel weldra dood neèr en de knecht wierp het mes weg, zeggende: iNu mag men mij oppakken." Hij heeft dan ook zichzelven aan de politie overgegeven. De heer Heringa Cats was op de jacht. In een particuliere correspondentie uit Brussel aan het Vaderland lezen wij het vol gende: Een nieuwsblad van Verviers meldt, dat de Ursuliunen van Keulen geen verlof van den Nederlaudschen Minister van Birmenl. Zaken hebben kunnen bekomen om zich te Maastricht neder te zetten. Zou de heer Heemskerk wer kelijk den banvloek van HuisgezinTijd Qermania en Univers hebben durven trot- seeren? Voorshands ben ik zoo vrij het te betwijfelen. Rotterdam. De ingediende gemeente- begrooting bedraagt in ontvang f 4,271,002,30 (tegen f 4,035,052,29 werkelijke iukomsten in '1874) en in uitgaaf f 4,271,002,30 (tegen f3,838,046,65'j werkelijk uitgegeven in 1874). Een man, die zich Woensdagochtend over de AJaas te dezer stede liet brengénsprong in 't midden der rivier uit de roeiboot. Hij werd door een voorbijvarende boot gered. De man leed aan delirium. Vlnardingen. Donderdag morgen jl. is in de rivier de Maas voor deze gemeentedrijvende gevonden het lijk van een gekleed mansper soon, welk lyk na kennisnemiug, door do politie naar de daartoe bestemde plaats is overgebi acht en later van daar uit is ter aarde besteld ge worden. Bij later onderzoek is gebleken dat de over ledene, een fatsoenlijk werkman, te Rotterdam thuis behoorde en in den laatsten tijcl in zieke- lijken toestand had verkeerd, zoodat het ver moeden bestaat, dat hij door een ongelukkig toeval aldaar te water is geraakt en verdronken. (TV. VI, Ci.) Den llaag. Donderdagavond omstreeks 8 uren reed een paard met vigilante, komende van de Rijnspoor, door de ruiten van het Hotel Bellevue, aan den Bezuidenhoutschen weg, door dien baldadigen de leidsels hadden stukgesneden. Twee groote spiegelruiten werden verbrijzeld. De koetsier en de passagiers kwamen met den schrik vrij, doch het paard werd zwaar verwond. 's Doscli De eerlang zich hier in het huis van den heer P. van B. to vestigen Duitsche gasthuisnonnen zijn bij onderhandschen aan koop voor f 10,000 thans ook eigenaressen geworden van den grooten moestuin vau mevr. de wed. II., liggende aan de Esplanade en grenzende aan genoemd huis. Mijnheer de Redacteur Gaarne wensclite ik dat aan onderstaande rege len een plaatsje in uw blad werd verleend, waar mede gij genoegen zult doon Uw bestendigen lezer, E. Vol enthousiasme voor liet plan der Officiercn- Vereeniging sprak ik er met velo mijner bekenden over, nieuwsgierig zijndo te vornemon lioo men ten opzichte daarvan gestemd was. Met ge noegen vernam ik, dat de meesten er zeer mede ingenomen waren, doch enkelen lieten er zich dus over uit: »Ik zal er eens f 5.aan wagen" en weder anderensik zal eens afwachten wat er van het pian wordt." Toen ik mijne verwondering te kennen gaf over deze eenigszins onverschilligo houding, kreeg ik ton antwoord, dat het hun evenmin als mij aan ingenomenheid met het plan ontbrak, maai* dat er in Schiedam reeds zoovele goede pionnen waren in duigen gevailon, die, hoezeer zij algemeene ondersteuning verdienden, doze toch niet verwier ven, terwijl andere, die aanvankelijk bijval vonden toch later woder moesten worden opgegeven bij gebrek aan voortdurende belangstelling. Den een wees ik or'-op, dat tegenover zooveel welwillendheid en belangstelling als waarvan dit plan getuigt, het voor 't minst eene schampere bejegening is te spreken van het wagon van f 5. het gevolg van eene onjuiste opvatting der zaak. Van het wagen van f 5.kan immers geen sprake zijn, omdat men, als hot plan niet tot uit voering komt, natuurlijk ook niets te betalen heeft, is dit echter wel het geval, dan zal toch zeker niemand het een waagstuk noemen f 5.contri butie te betalen voor 8 iv -10 muziekuitvoeringen, waarbij men als buitengewoon lid toegang heeft met vrouw, vrouwelijke huisgenooten on kinderen van 12-18 jaren. Den andere maakte ik de op merking dat het vermoedelijk gevolg van liet aan nemen van ecno afwachtende houding zou zijn, dat het plan geen doorgang kon hebben. Het gevolg van deze bespreking was, dat zij zich bereid ver klaarden op de lijst te teekenen. Ieder dan, die eene goede en nuttige zaak kan en wil helpen tot stand brengen, wensch ik door dezo regelen op te wekkon, zich daarvan oingeen enkele reden te laten weerhouden, maar daaraan zooveel mogelijk bevorderlijk te zijn. Het plan van de Officieren-Verecniging verdient dit naar mijne bescheiden meening ten volle. j

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 2