TersckUM iaplijfa, ipzoÉeri Dinsflaj. Büiteilaniscle Berichten. Biniienlaiitlsclie Berietten. A0. 1875. Woensdag 29 September. ;3738. «/fig Neg-en en Twintigste Jaargang. 1» /-O AnONNUMBNTMMlUS, pel kWlUtllalt.STi. Franco per post, door het geheele Hyk - 2.50. Afzonderlijke nominees- 0.10. «IIKGAV: MAK KT, IS, 131. Auvehtkntici'RIJs: van I 10 gewone regels. I 00. Iedere gewone regel meer- 0 10. Driemaal plaatsing wonlt tegen tweemaal beiekend. F It A X K It IJ K. Thans erkent ook de 2tépull'njue Tran^aise, ovenals de Temps en de öoterrier de France reeds voor een paar dagen gedaan hebben, dat liet ministerie van plan is de kwestie var 'er- trouwen te stellen omtrent de aanneming i'.or de Nationale Vergadering der wijze van stem..iing bij arrondissement. Een der correspondenten echter van de Independence Beige beweert dat we! al de ministers, en daaronder begrepen de ministers Dufaure en Léon Say, die hetrepu- blikeinsch element in bot kabinet vertegen woordigen zich voor 'de aanneming van den scrutin et'arrondissement verklaard hebben, doelt dat nog geen formeel besluit omtrent eene kabinetskwestie is genomen, maar dat dit op den 5 October op den alsdan gehouden wordenden ministerraad uitgemaakt zal worden. De lieer Thiers heeft, blijkens een brief door den. Temps van hem medegedeeld, zich nadrukkelijk voor den scrutinUe liste verklaard. Dat is van veel beteekenis. De oud-president der republiek zou trouwens, ook al was hij niet zoo schtauder, wel begrepen hebben, waarom Buflet de oud-ambtenaren van liet keizerrijk, en in "t algemeen al de ambtenaren, die de republiek Vvijandig zijn, de hand boven 't hoofd houdt, llij heeft zo noodig als verkiezings agenten. SrANJE. Op het verzoek van Koningin Isabella om - naar Spanje terug te keeren is geantwoord, dat het tegenwoordige Kabinet de belofte van het vroegere zal houden en II. M. derhalve naar Madrid kan komen, zoodra het besluit tot bijeenroeping der Cortes is gepubliceerd. Er is sprake dat Isabella plechtig in de ver gadering der Cortes afstand van den troon zal doen ten behoeve van haar zoon. Te Madrid loopt weder bet gerucht dat Don Carlos den strijd zou willen opgeven, omdat die onhoudbaar is geworden. Aan de 820 Carlistea, die in Frankrijk geïnterneerd zijn, is persoonlijk gevraagd of zij zich aan Koning Alphonso wilden onderwer pen slechts vier hebben hierop een bevestigend antwoord gegeven en zijn dan ook naar de grenzen teruggebracht, terwijl de overigen ge ïnterneerd zullen werden. Volgens eon telegram uit Spauje aan de Times -worden 2500 Carlisten te Vielia door 40,000 man regeeringstroepen ingesloten ge- houden en zullen zij waarschijnlijk gedwongen worden de Fransche grenzen bij Pontduroi over te trekken. Ook bij Pampeluna hebben de regeeringstroepen belangrijke voordeelen be haald. Zij hebben de Carlisten uit verscheidene sterke position verdreven en die bezet. Don Carlos is na een hevigen slryd uit de vallei van Balztan naar Estella teruggetrokken. T U Jl K IJ E. De consuls van Frankrijk, Engeland en Rus land zijn Woensdag jl. van Trebinjc aangekomen en hebben anu de gezanten alhier meegedeeld, dat hunne zending bij de opstandelingen ten eenemalo is mislukt. liet is hun zelfs niet ge lukt, om de voornaamste hoofdeu van den opstand te spreken. Van de consuls van Oosten rijk, Duitschlanil en Italië is nog geen bericht ontvangen. Sedert eenige dagen heeft men niets van beu vernomen, en men onderstelt dat zij Trebinjo niet kunnen verlaten. Talrijke adressen zijn bii de Skupschtiua ingekomen, waarbij een wettelijke termijn voor uitstel van betaling wordt gevraagd, op grond dat de staatkundige crisis don handel buiten staat stelt aan zijn verplichtingen te voldoen. De Wetgevende Macht is geneigd een uitstel van verscheiden maaudeu toe te staan. Er is sprake van, dat het bevorderen van den opstand in Bosnië door benden uit Servie zal worden beantwoord met een ultimatum, waarbij gedreigd wo.vdta.4Srt Tuvksche troepen in Servie zullen vallen. Men beweert echter, dat de groote Mogendheden dit niet zullen toelaten, maar dat over deze zaak diplomatieke stappen ophanden zijn. Twee Servische officieren, Dimits en Bajorovils genaamd, die aan deze zyde een inspectie hielden, zijn dooi' een Turksub piket, aan de grenzen bij Nisch, doodgeschoten. Deze daad wordt als een feitelijk begin van den oorlog beschouwd; tegen gisteren was een Ministerraad belegd, waarin een beslissing over vrede of oorlog zou genomen worden. Jl. Zondag heeft in Servie de reeruteering der staatsbeambten plaats gehad, die allen, be halve zij, die aan het hoofd eener sectie staan, dienst moeten doen. De minister van oorlog heeft hier 4000 paarden gerekwircerd. Maandag zou de landweei'-kavalerie uit het district Bel grado en de hoofdstad naar de grenzen oprukken. Het geheele land heeft het aanzien van een groot oorlogskamp. De dagbladen maken bekend dat zelfs aan Servische landweermannen, die in bezit van een pas zijn, door de besturen niet wordt toege staan de grenzen te overschrijden. In 't algemeen magniemand zijn woonplaats verlaten.Tegelijker tijd wordt gemeld, dat het uitrukken der troepen elk oogenblik verwacht kan worden. DÜIïSCMIiAJi]). De plechtige onthulling van het bronzen ruiterstandbeeld van wijlen Koning Willem heeft den 27 dezer te Kannstadt plaats gehad in de tegenwoordigheid van HII. MM. den Koning en de Koningin van Wurteraberg, de Koningin van Nederland, de verdere prinsen eu prinsessen van het Koninklijk huis en eene tallooze volks menigte. De Tall Mall Gazette meldt dat deTurksche Regeering weigeit concessies te doen aan de I 'Christenen, voordat de insurgenten zich geheel zullen onderworpen hebben. Deze weigeren de vijandelijkheden te staken; zij stellen tot voor waarde dat do Mogendheden de concessies die Tuiktje mocht toestaan, zullen waarborgen. De consuls hebben nieuwe instructies gevraagd. Z IV l T S F. It L A X I>, Te Lugano zijn de ultramontanen en radicalen opnieuw aan 't vechten geweest; 150 onge wapende zwarten zouden door de roodea met geweer eu pistoolschoten zijn begroet. De hulp van hot Boudsbestuur is ingeroepen om de orde te herstellenvoorloopig echter zal geen gevolg worden gegeven aan dit verzoek, daar de gemeenteraad van Lugano reeds denoodige maatregelen heeft genomen tot herstel der orde. TWEEDE KAMER DERSTATEN-GENERAAL. Zitting van 27 September. De Minister Heemskerk heeft in den aanvang der zitting verklaard, dat Hij en de Minister van Financiën, na het votum der Eerste Kamer Vrijdag jl. aan den Koning hun ontslag hebben verzocht. De Koning heeft echter een stellig weigei end antwoord gegeven. Ook met het oog op den beslaanden toestand in 't algemeen hebben de Ministers toen, na rijpe overweging, besloten, vooralsnog aan te blijven. Gisteren reeds per bulletin aan onze lezers medegedeeld.) In deze zitting is ingekomen eene ontwerp regeling der militaire pensioenen bij de land macht. Daarna is' het adres van antwoord in behan deling. De algerneene strekking (weerklank op de troonrede) is zonder discussie goedgekeurd. Sommige paragrafen gaven aanleiding tot dis cussie. Een amendement van den heer de Casembroot op 3, om nog eene bijzondere hulde aan de land- en zeemacht in Atsjin te betuigen, is afgestemd, omdat de paragraaf dit reeds uitdrukt, Bij 4 heeft de Minister van Justitie, in antwoord op eene vraag van den lieer Gratama verklaard, dat het volstrekt niet in de bedoeling ligt de herziening der wet boeken op den achtergrond te schuiven, vooral niet liet wetboek van strafrecht. Bij 5 ont stond een debat lot bespoediging der afdoening van liet ontwerp op de staatsspoorwegen. De Minister bracht de zaak in verband met een aanbangig contvact met de Ilollaudsche spoor wegmaatschappij omtrent de exploitatie. De heeren de Jong, Fransen van de Putte en Van Naamen van Eemnes waren niet bevredigd eu drongen aan óp afscheiding der beide onder werpen en bespoediging der behandeling van do spoorwegen. Bij 6 ontstond een 'debat over het lager ouderwijs, waaraan de heeren

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 1