A". 1875. donderdag 30 September. M 3739. Tersclijiit daielijks, nitpzondert Mai. BaitsnlaaSscle Jeritlta "liMcalanflschleriolitfii Ifeg-en en Twintigste Jaargang-, RANT. Abonnementsprijs, |iei kwartaal, 1.85. Franco per post, door hot geheele Rijk - 2.50. Afzonderlijke nonimers 0.10. BUREAU: MARKT, E, 124. Advertentieprijs: an 1—10 gewone regels. 1.00. ledeie gewone tegel incer0.10. Driemaal plaatsing woidt tegen tweemaal berekend. F R A N K R IJ K. Het dagblad La France bevat een artikel, waarin hot op de sterkste wiize verzekert, dat de ministers Léon Say en Dufaure zich nog niet by de zienswijze van den minister Buffet liebben aangesloten omtrent den senttin tl'arron dissement, doch vooralsnog verklaard hebben, dat zij liever een gedeelte van het linker-centrum, waartoe zij behooren, tot eene oplossing zagen komen, zoonis dat door den heer Alfred Andre met nog eenige andere afgevaardigden voor gesteld was. Aan de Franscho bladen is eene nota meegedeeld, waarin gezegd wordt, dat de beweging, die sommige Belgische dagbladen gemaakt bebben over zekere dagblad-artikelen (vooral van Emilo de Girardïn), waarin ge sproken wordt van de inlijving van Belgie bij Frankryk, alhier eene groote verbazing iiebben ^teweeggebracht; want de openbare meening in Frankrijk denkt aan niets minder dan aan de inlijving vau Belgie, en te Brussel moest men weten, evenzeer als ieder in Frankrijk weet, dat die artikelen het werk der phantasie en alleen van persoonlijken aard zijn. De abt Catlo Augelini heeft een nieuwe inrichting aanbevolen om Frankryk met En geland, door middel van een tunnel, le ver binden. Hij wil het kanaal zuiver adooden en daal de plaatsen vinden, waar de bodem horizontaal is. Op dien bodem worden buizen vaa geslagen (jzer gelegd, die met bouten worden verbonden. Elke afzonderlijke buis wordt vooraf gesloten, zoodat zij drijft, en eindelijk zooveel belast, dat zij op de plaats waar zij moet aangesloten worden, zinkt. Van beide zijden af wordt met het leggen der buizen begonnen, die zoodra ze op hun plaats zijn met een cement- of beton- laag worden omgeven. Eene uitgebreide opgaaf omtrent samen stelling en kosten is opgenomen in Le Techno- Jogiste van Augustus. SPANJE. Volgens berichten uit goede bron mag men verzekeren dat de bisschop van Seo d' Urge! niet uit het fort van Alicante is ontsnapt, zoo als door sommige bladen gemeld was. Ten gevolge van oncenigheid tusschen den bevelhebber der Carlistische troepen voor Guetaria en den oorlogsraad, is eerstgemelde afgezet en door Rodriguez als bevelhebber over de Carlistische strijdkrachten in de provincie Guipuzcoa vervangen. Van het oorlogstooneel verneemt men nog steed_s zeer weinig bijzonderheden. De kring, om het Carlistische leger getrokken, wordt al nau wer toegehaaldLorna heeft bij Balmaseda de Carlisten geslagen en hun de gemeenschap met de vallei Carauza afgesneden. De Carlisten heb ben ook het bombardement van Guetaria ge staakt. Niet minder dan 700 projectielen waren in de stad geworpen. Don Carlos bevind zich te Estella en Dorre» garay, die thans het opperbevel over de Car listische troepen in Navarra heeft aanvaard, is bij hem. TURKIJ E. Uit Konstantinopel wordt van 28 dezer be richt: Daar de opstandelingen geen enkel aan voerder van beteekenis hebben, zoo bebben de consuls ook rnet niemand kunnen onder handelen. De opstan lelingen hebben een wapen stilstand verzocht, om afgevaardigden te kunnen benoemen. Zij zullen gematigde eiscben stellen, als": toelating van Christenen als getuigen bij de rechtbanken, vaststelling vau de belastingen binnen bepaalde grenzen, enz.maar zij ver- laugen, dat de mogendheden de nakoming dier bepalingen door de Turken waarborgen. Voorts hebben de gezanten der noordelijke mogend heden te Konstantinopel besloten, de consuls uit te noodigen met elkander en met Server- pacba te rade te gaan, teneinde een practisch middel tot verzoening te vinden. De Fiansche gezant heeft hierin mede toegestemddoch onder strikte voorwaarde van non-interventie. De gezanten van Engeland eu Italië verklaarden, dat zij meenden dut de zending der consuls geëindigd was, doch hebben beloofd verslag van een en ander aan hunne respectieve regee ringen te zullen doen. In eene depêche uit Belgrado van jl. Maandag wordt gezegd, dat het verspreide gerucht, luidens hetwelk de diplomatieke agent der Porte in Ser- vie was teruggeroepen, onjuist is. De groote mogendheden hebben zoowei hier als te Kou- stantinopel teu ernstigste tegen alle overijling gewaarschuwd. E N G E L A S D. Ook in Indië heeft het dit jaar sterk geregend en vonden geduchte overstraomingen plaats. Op vele plaatsen zijn dorpen verwoest, werd de oogst vernield, de spoorweg beschadigd en gingen menschen en vee te gronde. Vooral in de nabijheid van Allahabad was de nood groot; 180 menschen en 2500 stuks vee ver dronken, meer dan 10,000 huizen werden om- verge.vorpen en de oogst van 39,000 morgen land ging verloren. Deze schade werd alleen door het huiten de oevers treden der rivieren veroorzaakt, en het nadeel, dat de stortbuien in hooger gelegen streken hebben aangericht, is daar niet onder begrepen. ITALIË. Het Katholieke congres te Florence is jl. Zon dag gesloten. Het beginsel van vrijheid van onderwijs is er uitgesproken en een besluit genomen ten gunste van de ligue O'Gonnell. Ook de sociëteit van Jezus is voor haren arbeid geprezen. Msgr. Nardi hield ecu redevoering. Kardinaal Siméoni zal naar Rome terugge roepen worden; in zijne plaats is mgr. Rappeüi in Madrid aangekomen. Rappelli moet, naar men zegt, liberaler zijn dan Siméoni. Garibaldi is tegenwoordig bijzonder schrijf* lustig. Thans heeft graaf Iiussell een brief van hem ontvangen. Ilij verzekert den grijzen Eugeischen staatsmandat hij door zijn naam te voegen b die der weldoeners vandeTurk- sche Christenen, een zeer kostbaar juweel aan de kroon van menschlievendheid, die zijn edel voorhoofd versiert, heeft gehecht. D U 1 T S C II L A N D. De Pruisische Bank heeft het disconto voor wissels verhoogd op 6 pCt., en dat voor heleening op 7 pCt. AMERIKA. Het Departement van Landbouw heeft zijn rapport over September openbaargemaakt. De oogst van maïs, indien zij goed tot rijpheid komt, zal alle vorige oogsten overtreffen ondanks de schade, door de overstroomingen veroorzaakt. Den '13 Aug. jl. hield men te New-York eene bijeenkomst ter nagedachtenis van Andersen. De veveering, die de Amerikanen steeds voor Andersen aan den dag legden, bleek niet alleen uit de dagbladartikelen eu vrij uitvoerige tele grammen over des dichters afsterven en zijne plechtige begrafenis, inaar ook uit eene bijeen komst, die het Amerikaansche gezelschap, The liberal club genaamd, in het Ptimptongebouw ter nagedachtenis des dichters had te zamen geroepen. Vooraf was bekend gemaakt, dat het lokaal dien avond toegankelijk was voor alle Skandiuaveu, die daarbij wenschten tegen woordig te zijn. De eerste spreker was de lieer J. K. II. Wilcox, die met warmte over den afgestorvene sprakdien hij als dichter hooger dan Shake speare en Dickens vereerde. Daarop werd het woord aau generaal C. T, Christensen gegeven, die er onder anderen aan herinnerdedat Andersen een Deen was en zoo innig aan Denemarken verbonden, dat men van zijn ge voel moeilijk een begrip kon vormen, wan neer men niet vertrouwelijk met den Decnschen dichter bekend was geweest. Een aanzienlijk ge hoor vulde de spreekzaal, terwijl de Skandinaven zich in plechtigen optocht naar het Plimpton- gebouw begavenwaar zij door liet bestuur der club ontvangen werden. De zaal was met Deensche en Amerikaansche vlaggen versierd. TWEEDE KAMER DERSTATEN-GENERAAL. Zitting van 28 September. Tot rapporteurs der Indische begrootiug zijn benoemd de heeren van Kerkwijk, Mirandolle, Mackay, Insinger en Schimmelpenninck. SCHIEDAM, 2!) September 1875. Blijkens een heden bij het Departement van Koloniën ontvangen telegram van den Gouver-

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 1