1875. Zaterdag 2 October, 1* 3741. Terssliijit iaplijis, nltpzoafleri Binsflai. BuiteiMsclis Bericllea. Biineslaiijclie Eericiiteii.' Negen en Twintigste Jaargang. til AllONXLJlKKTSI'ltUSi, pe. I,\vut:m!1.85. Franco pei' post, ,ioor lict geheele Iiijk - 2.50. Afzonderlijke noinmers- 0.10. BUREAU: MARKT, E, 13*. TURKIJE. Eon depêche uit Ragusa van jl. Dinsdag be vat, dal de weg tusschen die stad en Trebinjo door do insurgenten is vernield. Voorts, dat de bevolking van Ifobreesko en van nog drie andere plaatsen iu opstand gekomen, en de Turken op Stoiatz teruggetrokken rijn. In eeue depêche uit Belgrado van,jl. Woens dag wordt bericht, dat 500 man Turltsche troepen m den nacht van 27 op 28 dezer de Servische grenzen bij Mokra Gora overschreden en de soldaten en grenswachters, die aldaar het cordon vormden, gedood hebben. Op het alarm rukte een Servisch bataljon uit, voor v hetwelk de Turken over de grenzen de vlucht namen. De verbittering onder het volk is zeer groot. Verder gewagen de Servische bladen van drie gevechten in Bosnië, t. w. bij Osre- diza, Bogopolje aan de Una-iivier en Prijedor bij den berg Ko/ar. In die gevechten, gele.erd den 20, 27 en 28 dezer, zijn de Turken, hoe wel zij '1700 man sterk waren, overal geslagen. Het gezamenlijk verlies der Tinken bedraagt 320, dat der insurgenten '128 man. TJit Belgrado wordt van gisteren gemeld dat de officieren, die vermeld waren als dood geschoten, van eene verkenning op Turksch grondgebiedbehouden in boerenkleeding zijn teruggekomen, SPANJE. Be loting voor de nieuwe ligtiug gaat ge- regeid door, even als de inscheping van troe pen naai' Cuba. De krijgsoperatiën duren' voort in de Noord oostelijke provinciën en vooral ia Guipuzcoa en de omstreken van Ilernani en Oyarzuu, zonder echter groote resulaten op te leveren. Dagelijks ziet men in de Madridsche bladen onderdeden van geen of nagenoeg geen be- laug opgenomen, en de verdeeldheid onder de Carlistische opperhoofden, de verhuizingen van de Carlistische familiën uit Biscaye en Navarre naar Frankrijk, de onrust en de afgemat heid der bevolking zijn evenzoovele onderwor pen, waarmede die bladen opgevuld zijn. Generaal Trillo heeft zich naar Hernani en Renteria teruggetrokken. Koning Alphonso heeft den vertegenwoor diger van Mexico, die hem zijne geloofbrioven kwam overhandigen, in plechtig gehoor ont vangen. 2000 man zullen in dè eerste dagen van October naar Cuba gaan. Jl. Woensdag nacht hebben de troepen vruchteloos Santiagoxnendi aangevallen. Nielte- ihiu hebben de Carlisten aanzienlijke verliezen geleden. Het gevecht wordt voortgezet. F Iï" A N K It IJ K. Jl. Dinsdag is er onder voorzitterschap van Mac-Mahon ministerraad gehouden, doch er is gecu enkele kwestie van eenig aanbelang opge lost. De groote beraadslagingen, eerst tegen het ciiule dezer maand, vervolgens tegen den 2 October aangekondigdzijn nu weder tot don 5 dier maaud uitgesteld. Men is van meening dat dau eerst liet kabinet deszei fs gedragslijn over de wijze van stemming en over de andere verschillende kwesuPn van binmmlaudsi be administratie zal vaststellen, waarover het zeker nog eens bij de hervatting der werkzaamheden van de Nationale Verga dering zal geïnterpelleerd worden. De Uiiivcrs deelt mede, dat er een nieuw geheim blad wordt uitgegeven, hetwelk, onder deu titel van j>de Carlistischo Banier", bij besluit van don Cailos voor liet orgaan zijner partij gangers te Madrid verklaard is. B UIT SC HL AND. Het proces-Arnim zal voor liet hoog gerechtshof te Berlijn niet voor Januari a. s. behandeld worden. Volgens de Kreuzzhebben in de diocese Breslau 20 Katholieke geestelijken de verklaring vau gehoorzaamheid aan de staatswetten af gelegd. In het Silezische kiesdistrict Oppeln is de pastoor Gratzka, met 9000 stemmen, tot lid van den Rijksdag gekozen,' tegenover den hertog von Ujest, die 7237 stemmen op zich vereenigde. Te Baden-Baden is eene hoadeutentoon- stelling gehouden waar dat ras door 300 exem plaren was vertegenwoordigd, er waren zeer sclioone en kostbare bij, er waren er van 1000, ja van 2000 mark! De Keizerin Augusta heeft de opening met hare tegenwoordigheid vereerd. E X 12 L A N D. De telegrafische gemeenschap met Japan over Rusland is verstoord. De stoomboot Adlorvan Bremen naar Hull, is, niet ver van den lichttoren bij Spurn Headmet de Zvveedsehe stoomboot JCónij Oskar II, van Grimsby naar Stockholm, in aanvaring gekomenen met verlies van den boeg aldaar binnongeloopen. Het Zvveedsehe schip zonk in minder dan vijf minuten, en van de 21 personen, die aan boord waren, ver dronken '14. Uit Rangoon wordt gemeld, dat, de Koning van Birma aan een Italiaansehe maatschappij de concessie gegeven heeft, voor den aanleg van een spoorweg van Mandalay naar de Britsche grenzen. Uit Fidji wordt aan de Sydney Morning Mer(iïd geschreven, dat de mazelen-epidemie aldaar een 40,000 menschen moet hebben weg gerukt, zoodat de bevolking thans nog maar een derde bedraagt van. hetgeen zij voor 25 jaren was. ITALIË. De Perseveranzo zegt dat het bezoek van den Keizer van Duiischland officieel is aange- AuvEiiTrsTicpRus: van I0 gewone regels1.Ü0. Iedere gewone regel moor- O.tO. Dkiejual plaatsing weidt tegen twkesiaai. Wiekend. kondigd. Z. M. zal -11 October te Milaan aan komen. AMERIKA. Te New-York, is dezer dagen in gebruik gesteld het nieuwe postkantoor, dat na zes jaren scheids bijna zeven millïoen dollars heeft gekost. De Noord-Amerikaansclie bladen hangen een treurig tafereel op vau de crisis die thans in de Vereenigde Staten heeischt. In New-York zijn duizenden zonder werk. In Nieuvv-Orleans is het nog veel erger. Vijftien jaar geleden was deze stad liet entrepot van twee werelden. Haar haven was vol schepen, de kaden met koopwaren bedekt: ieder kon rijkelijk zijn brood verdienen; algemeen beerschtewelvaart. Thans herkent men de stad niet meer; er zijn 40000 armen. Handel on verkeer staan stil cn de kooplieden kunnen zich ternauwernood staande honden. De haven, de pakhuizen, de winkels zijn ledig: geen werk, geen krediet, geen ver trouwen, geen hoop zelfs op de toekomst. SCHIEDAM, 1 October 1S<5. In de gisteren alhier gehouden openbare zitting van den Gemeenteraad waren alle leden tegenwoordig. 1. Do notulen van het verhandelde in de zitting van Dinsdag 7 September werden ge lezen en goedgekeurd. 2. Modedeeling werd gedaan dat was inge komen liet Provinciaal JBhd no. 03, omtrent eene herziening der berekening van haven- en sluisgeldeu vau zeeschepen. Iu verband hier mede werd besloten de pedoelde verordeningen te stellen in handen der Commissie voor de Plaatselijke Belastingen, ten linde daarin de noodige wijzigingen voor te dragen. 3. Idem, idem, eene missive van den Minis ter van Financiën, waarbij deze zich bereid vcrklaai t onder zekere voorwaarden het Blauw huis als postkantoor te huren voor f1000 's jaars, gedurende 3 jaren, ingaande 1 October 1873, zul lende het Rijk, zoo noodig, voorzien iu de ver- beierde inrichting der dienstlokaleu en 't verwen eu behangen. Na eenige discussie wordt een voorstel van den heer Melchers, om terug komende op liet iu de vorige vergadering ge nomen raadsbesluit, waarbij die huur was be paald als te zijn ingegaan 1 Januari '1S75, het aanbod van den Minister aan te nemen, ver worpen met '11 tegen G stemmen, zoodat het vroeger raadsbesluit big ft gehandhaafd. Yoor het voorstel van den heer Melchers stemden de heeren: J. F. Legner, L. W. Jansen, J. Lechner, Kerdel, Melchers en J. L. J. Jansen. 4. Idem, idem, het rapport der Commissie van Fabricage, op het adres van .T. M. Bomans, om afstand van grond aan den Singel. Ter inzage nedergelegd, ter behandeling in een vol gende vergadering.

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 1