5. Idem, idem, het rapport der Financieele Commissie, omtrent de rekening der Gasfabriek over 1874. Ia handen gesteld der Com missie voor de Stedelijke Gasfabriek, ten fine van onderzoek en rapport. 6. Idem, idem, gelijke, rapporten omtrent de rekeningen over '1874 en de begroetingen voor 1876 van het Burgerlek Armbestuur en het Stadsziekenhuis. Ter inzage nedergelegd ter behandeling in een volgende vergadering. 7. Idem, idem, een missive der Plaatselijke Schoolcommissie, houdende mededeeling dat ,het examen aan de Leer en Vormschool den 29 Sept. zal plaats hebben. Voor kennis geving aangenomen, zijnde hiervan reeds vroeger schriftelijke mededeeling aan de leden geschied. 8. Idem. idem, een missive van den hulp onderwijzer P. Wolsky, houdende dankbetuiging voor 'sraads gunstige beschikking. Aange nomen voor kennisgeving. 9. Idem idem, een adres van de firma Schade Buijsing, nopens de wegruiming van een boom aan de Lange Haven voor haar per ceel. In handen gesteld der Commissie van Fabricage, ten fine van bericht en raad. 10. Behandeld werd: de begroothag der dd. Schutterij voor 1876 tot een bedrag in ont vang en uitgaaf van f 4392.84. Aangenomen met algemeene stemmen, na discussie over den post: subsidie voor de muziek en na aanneming van dien post met 16 tegen 1 stem (de heer van der Schalk). 41. Idem: de ontwerp-verordening tot rege ling van het aantal van 't hulppersoneel bij 't lager onderwijs. Na discussie aangenomen met l'l tegen 6 stemmen. Tegen de heeren Vrijland, L. W. Jansen, Zoetmulder, J. B. Nolet, Melchers en 3. L. J. Jansen. 12, Idem, gelijke ontwerp-verordening tot regeling hunner jaarwedden, Aangenomen met 42 tegen 5 stemmen. Tegen de heeren VrijlandZoetmulder, J. B. Nolet, Melchers en J. L. J. Jansen. 13. Idein, eene missive van den Schoolop ziener, eene, toelaag verzoekende voor de uit breiding van de Leer- en Vormschool. Aangenomen met 16 tegen 1 stem (de heer J. L. J. Jansen) het voorstel van Burgemeester en.Wethouders, om, overeenkomstig het rap port der Plaatselijke Schoolcommissie op de daarbij gestelde voorwaarden een jaarlijksche subsidie van f 1000 te verleenen, met ingang van 1 Januari 1876. 14-. Idem-de aangelegenheid van het ophalen van asch en vuilnis en diepwerk. Burge meester en Wethouders stellen voor opnieuw over. te gaan tot openbare verpachting voor den tijd:; van 10 jaar, met bepaling dat de al of niet; toewijzing zal worden onderworpen aan de beslissing van den Gemeenteraad. De heeren Vrijland, J. B, Nolet en Pigeaud geven echter hun. verlangen te kennen deze zaak in eene zitting met gesloten deuren te bespreken; waarop de Voorzitter zich bereid verklaart overeenkomstig het bepaalde bij art. 43 der Gemeentewet, de deuren te doen sluiten, wan neer de overige aan de orde gestelde onder werpen zijn afgehandeld. 15. Idem het adres van de firma Schade Buijsing tot het aanleggen van een stoep. Met algemeene stemmen besloten het verzoek tot wederopzegging: toe te staan. 16. Idem het adres van F. H. Drost om gratificatie. Met 16 tegen 1 - stem (de heer van, der Schalk) aangenomen het voorstel van Burgemeester en Wethouders om de gewone jaarlijksche.gratificatie van f200'te verleenen. Hierna, werd de openbare zitting veranderd in eene, zitting met gesloten deuren. Gisteren avondhield de vereeniging «Paulus? haar eerste openbare vergadering. Na( een- inleidend woord van- den president trad. de. heer. B. Brouwer van Zaandam op en- hield eon boeiende rede over den Zwitserschen hervormer Ulrich Zwingli, die, minder beroemd dan Luther, dezen overtrof, èn als mensch èn als protestaut. De begaafde spreker werd met groote belangstelling aangehoord, en de presi dent drukte zeker aller wensch uit, toen hij hem bij het scheiden een hartelijk tot weder- ziens toeriep. De beer J. II. Wiersma, beroepen predi kant bij de Christelijk Gereformeerde gemeente zal in de voormiddaggodsdienstoefening op Zon dag a. s. in zijn ambtsbediening worden beves tigd, door zijn voorganger, den heer M. Noordtzij, docent aan de theol. school te Kampen. De heer J. II. Wiersma zal in de avondgodsdienst oefening van dien dag zijn intree-rede houden. Tegen Zondag w,orden er in Luxemburg FranseheDuitsche ea Belgische deputation verwacht, belast met het overbrengen der geluk- wenschingen hunner souvereinen aan Z. K. II. Prins Hendrik, bij de viering van zijn 25jarig stadhouderschap. Aan een particulier schrijven van de Noordoostkust van Atsjin, ontleent het Vad. het volgende: Den 19den Juli hebben wij een tochtje ge maakt naar Sambilanganeen Atsjineesch Staatje, dat een paar uur stoomens van Giglien ligt. De inwoners van dat Staatje, die ons zeer vijandig zijn, hadden de brutaliteit gehad om op de Schoutoen te schieteneen schroef- stoomschip 4de kl.dat hun het visschen had willen beletten en zoodoende hun netten had meegenomen. Toen zij, in die bezigheden ver diept, zeer dicht onder den wal was gekomen, werd zij plotseling uit lilla's en donderbussen hevig beschoten, zoodat zij verscheiden kogels binnen boord kreeg en het een wonder te noemen is, dat er niemand werd getroffen. Aan deze zaak werd daarop verder gevolg ge geven, en een paar dagen later vertrokken wij, vergezeld van de Schouwen en de JPaiem- hang naar Sambilahgan, ten einde deze heeren eens een zachtzinnige vermaning te geven. De kampong van dit Staatje staat of liever stond zeer dicht bij het strand, even achter het kt eupel- hout en de klappecboomen, die soms hun tak ken tot in zee laten voortwoekeren; hier en daar kwam er een huisje tusschen uit. Wij hadden dus een goed mikpunt en begonnen daarop met ons drieën uit te zamen '14 stuk ken, waan an 8 van de O it adel, 2- van de Palemhangen 4 van de Schouwen, de kam pong en omstreken te beschieten. De.klapperboomen vlogen links en rechts, en spoedig zagen wij rook opstijgendie» weldra door vlam gevolgd werd, zoodat na een halfuur schietens de kampong in brand stond en twee uur later van de 50 of 60 hutzen geeo enkel meer overeind stond; alles lag in de asch. De bamboe en atap, waaruit die huizen, bestaan, brandden als olie en vet, zoodat de vlammen hoog hoven de boomen uitsloegen en een schrikbarend geweld maakten. Gij kunt u geen denkbeeld vormen, welk een vernielende uitwerking het, granaatvuur heeft uit zwaar geschut. Wij schoten, uit getrokken stukken, van 16 a 18 cm., die een uur ver droegen, zoodat wij soms boven op de bergen, een heel eind het land in, nog de punt- granaten zagen springen. Als een klein staaltje hoe vernielend zulk een granaat werkt, dient, dat in de 2e expeditie op een huis geschoten werd, dat aan het strand stond en dat de Atsjineczen als ohvervatorium gebruikten. Een granaat trof, het huisden sprong. Toen de troepen een dag, later".aanwal kwamen, vond men onder.de puinhoopen van dat huis de lijken van meer dan. 20 personen,allen op vreeselyke wyze door de t scherven gewond. Yan die granaten werden er omtrent zevenhonderdop, Sambilangan en om streken geworpeD, zoodat de boel er aardig moet vernield zijn. De inwoners konden het dan ook niet meer uithouden en trokken ten getale van 4 fi 5000 naar hun buren ie Murdoe. Terstond werd de Schouwen er heengezonden, die er met goed succes met, kartetsen onder speelde. Eenige voorvechters waren echter achter gebleven en" hadden zich opgesteld achter een dijk, van waar zij ons met lilla's beschoten. Terwijl ik op de campagne rustig een sigaar zat te rooken, vlogen er successie velij k drie kogels over de tent heen, de derde, naar ik gis, een voet of drie van my vandaan. Natuurlijk I maakjfcp, ik het gewone saluut, toen ik het flui ten hoordedoch vond het minder raadzaam mij noodeloos langer bloot te stellen en ging naar beneden. Naar ik gis, moeten het drie- of vierponds kogels geweest zijnte oordeeien naar een, die in de verschansing van de Schou' wen is blijven zitten. Intusschen kan ik u verzekeren, dat het lang geen aangenaam geluid is, wanneer men zoo'n sinjeur voorbij zijn ooren hoort gieren. Volgens gerucht moeten er omtrent 30 40 Atsjineezen 1 gedood zijn, waaronder twee hoofden; gekwetsten natuurlijk naar rato. Een granaat moet op den passar gesprongen zijn en verscheiden vrouwen f en kinderen gedood hebben. Het lesje zal hun f' zeker nog lang heugen. Van de Veer's vTrouringli" is eeni" EBgelsche vertaling'in bewerking. k Het gestrande stoomschip König Wilhel» blijft, hoe het ook stormt, onbeweeglijk op he té Heldersche strand zitten. Ondanks zoovele en- langdurige teleurstellingen, gaan de Engelschf'1 ondernemers onvermoeid voort het zand lan<f de eene zijde van het schip weg te baggereg opdat het vaartuig bij een hoog getij vlot korm-l ofschoon men vreest, dat het schip ook da; door de geweldige branding op het straij/ onmogelijk zal zijn te beheerschen. I Het schoone landgoed Noord-Douringe-, gelegen in de gemeente Denekamp, nabij Oot- marsum, met ruim 20 hectaren land, in eigendom toebehooorende aan wijlen den heer J. M. Roessingh-Udink, onlangs overleden, is aange kocht door Duitsche kloosterlingen. Den 27 dezer in den middag, meldt de Amh. Ct., gebeurde in het smalle voetpad, tusschen den Zijpendaalschen weg en het Tamboersboschje, het volgendeEen boer, met twee vrouwen, allen in zeer beschonken toe stand verkeerende, kregen, na eene herberg verlaten te hebben, twist, die tot dadelijk heden oversloeg. De boer bracht namelijk met eene flesch jenever een der vrouwen tegen de knie een slag toe, waardoor zij gewond werd, waarna de boer het huzenpad koos. De woe dende furiën vielen daarop twee voorbijgangers, waarbij een oud man, aan en brachten den laatste verschillende wonden aan het hoofd toe. Beide wandelaars vluchtten in de naastbijzijnde woning, doch toen zij die weer verlieten, wer- zij op nieuw door de vrouwen aangevallen. Nu keerde echter de kans, want een der vrouwen werd door den jongste der voorbij gangers op hare beurt' duchtig toegetakelde Met de hulp van- een daar langs komend mili tair 'gelukte het aan beide mannen eindelijk óch te verwijderen. Thans zetten de vrouwen onderling de vechtpartij voort, totdat zij'ten laatste in eene boerderij aan den Zijpendaal schen weg onder dak werden gebracht, om daar tob bedaren- te komen. Eene had'ver schillende wonden aan het hoofd; hals' en handen, en was geheel met bloed bevlekt. Delfshnvtin. In de gisteren gehouden raadszitting is medegedeeld, dat op de uitge schreven leening, groot f72,000, tegen 5 pet., is ingeschreven voor een bedrag van slechts f 51,000. Rotterdam. Otntrent het «sparen in de school"'worden-zeer goede resultaten medege deeld. In zes-scholen is dit .sparen totnogtoe alhier ingevoerd;, weldra.;,zal idit aantal nog vermeerderen. Op den 14 Sept. bedroegen, de, inlagen der kinderen, sedert 8 Februari ll.,1

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 2