Biitsnlanisclie Berichtei. BiiMlattalE BmiMei A". 1875. oeusdag 6 October. Jtê 3743. N o <>- e it en Twintigste Jaargang. BUITSCllLASD. De Beiersche Tweede Kamer heeft den 2 dezer, bij hoofdelijke omvraag, met 79 tegen 76 stemmen aangenomen het voorstel van den afgevaardigde Kitrz, hetwelk strekt tot het zenden van een adres aan Koning Lodewijk, waarin op het ont slaan van het tegenwoordig ministerie wordt aangedrongen. Tevergeefs verklaarde de heer Stauffenberg namens zijn politieke vrienden, dat een adres aan den koning hun ongepast toeschijnt, .omdat de zitting der kamer zonder troonrede geopend is, buitengewone omstandig heden niet voorhanden zijn, en de debatten over het adres het land nog meer in gisting zullen biengen. De avondbladen bevestigen het bericht, dat het proces-Arnirn in derde instantie den 20 dezer in behandeling zal komen. Dr. Conrad Martin, de gevluchte bisschop «van Paderbdrnis door het hof van appèl" te Arnsberg tot een geldboete van 800 thaler of bij niet-betaling tot 24 weken gevangenisstraf veroordeeld. De Hamburgsche conespondent van de London and China Express klaagt zeer over den stilstand van den handel met het vei re Oosten en over dien van den handel in het algemeen. De velschillende faillissementen die in geheel Duitschland plaats hebbendoen hare naween ook in Hambui g gevoelen. De verliezen daaidoor den kooplieden berokkend beloopt 74 millioen thalers. Als een bewijs dat de handel met het Oosten veel te wea- schen overlaat, wijst de correspondent op het feit dat het stoomschip Galatia, behoorende tot de Duitsche nDarnpfschiff-Rhederei" na ruim een week na den vertrekdag te hebben vertoefd, geen genoegzame lading in had en naar Londen moest vertrekken om de carga voltallig te maken, Voorts geeft hij een statis tiek, waaruit blijkt, dat het handelsverkeer te Hamburg tot een zeer laag cijfer is gedaald. SPANJE. De jeugdige Koning heeft, bij gelegenheid van de opening der universiteit te Madrid, eene redevoering uitgesproken, die vol goede voor nemens is, doch die' ongelukkig genoeg weinig aan den bestaanden toestand verandeien kan. Hij zeide te wenschen dat de burgeroorlog spoedig zou afloopen, dat Spanje zijn rang onder de Europeesche mogendheden weder zou in nemen, dat het onderwijs en de ontwikkeling door hém zooveel mogelijk zouden worden be vorderd en üat het zijn innigste wensch was het volk zedelijk te verheffen en onderwijs te geven. 'Voorwaar een edel streven, maar welks vervulling onmogelijk is, zoolang hij verplicht zal zijn, rekening te houden met een pause lijken nuntius, die hem, Koning van Spanje, als een vasal behandelt en niets wil begrypen *.vaa de grootheid van een land, zoolang het niet volkomen onderworpen is aan den wil van den Heilige Moeder godsdienst. De Carlisten hebben het bombardement van Guetai in op eene hevige wijze hervat. Men venekei t, dat zij ook Pampeluna beschieten, liet bombardement van San Sebastian is Donderdag-avond weder begonnen. Een twaalftal personen zijn gekwetst en één gedood. De Carlisten richten nieuwe batterijen op; de ongerustheid is algemeen, daar geen hulp is te krijgeu. De poststoom boot heeft geen enkelen reiziger naar San Sebastian meegenomen. F It A N K R IJ K. Het geschil tusschen de ministers Say en Buffet is thans bijgelegd, zoodat er geen zweem van ministerieele crisis voor 't oogenblik meer be staat. Wij zeggen voor'toogenblik, wantniemand zal ontkennen dat de toestand van het minis terie door dit incident hevig geschokt, en vooral die van den minister van binnenlandsche zaken wankelend is. Intusschen, niemand is hier ook met de schik king ingenomen en nagenoeg alle politieke par tijen bespreken haar in afkeurenden zin. Het kan ook niet anders of de bom zal weer los barsten, zoodra het ministerie verplicht zal zijn voor de Nationale Vergadering deszelfs politiek programma bloot te leggen. ENGELAND. lloewel men met gejuich den maatregel be- <t| oett.e die een eind zou maken aan het winst- bejag van reeders door middel van drijvende doodkisten, was men toch in den handel niet onbepaald gerust over de gevolgen die zulks zou hebben. Men vreesde dat men de handels marine voor een deel naar Amerika en voor een deel naar 't vaste land zou verdrijven, waar dan die afgekeurde schepen, onder de vlag van een ander volk, toch zaken zouden doen voor Engelsche huizen. Dezer dagen heeft echter de Duitsche consul bekend gemaakt dat slechts die schepen de Duitsche vlag mogen voeien, die aan dé voorwaarden voor zeewaar digheid, door de llritsche handels-marine ge steld, voldoen, zoodat zij die zaken in drij vende doodkisten doen, daar ook niet terecht kunuen. ITALIË. Op het Vatikaan .houdt men zich thans bezig met een nieuwe organisatie der Katholieke vereenigingen. Voor het buitenland is een ander systeem aangenomen dan voor Italic. Het denk beeld, de Kntholieke vereenigingen van alle landen in een bonu te veieenigen, heelt men laten varen, omdat de proefneming in Italië niet gelukkig uitviel en omdat men in de politieke spanning tusschen Fx ankrjjk en Duitsch land een onoverkomelijk bezwaar zag. Voortaan zullen de vereenigingen onder een figureerend president onmiddellijk onder de bisschoppen staan en door den metropolitaan bisschop met het Vatikaan in verbinding gebracht worden. Aan eene afzonderlijke commissie te Rome wordt de leiding der Katholieke vereenigingen opgedragen. Zoodoende hoopt men aan de eischen der wetgeving op vereenigingen in de verschillende landen te i kunnen voldoen. In Amerika zal kardinaal Mac Ciosky deze nieuwe organisatie uitvoeren en leiden; in Europa zullen de hoofden der 45 zoogenaamde kerke lijke provinciën zich met die taak belasten. ZWITSERLAND. Bij het onderzoek naar de ongeregeldheden te Lugano, tusschen de ultx amontanen en radi calen, is gebleken, dat de eersten de aanleidende oorzaak zijn geweest, TURKIJE. De gouverneur van Bagdad verklaart, dat het onlangs door Europeesche bladen mede gedeelde bericht betreffende hr* verbranden van een Israëliet te Bagdad niets anders is dan een verzinsel. amerikA> In het rapport van het ministei'ie van Land bouw wordt gezegd, dat de gemiddelde oogst van tarwe, als alles binnengehaald zal zijn, op 79 pCt. voor alle staten kan worden berekpnd. De kwaliteit is over het algemeen minder dan die van de laatste jaren. De uitnoodiging tot inzending op de ten toonstelling te Philadelphia, is door 37 Regee ringen aangenomen. SCHIEDAM, 5 October 1S75. Volgens oflicieele opgave in de Sl.-Ct. van 3/4 dezei', 2ijn in de maand Aug. in deze gemeente geboren 84 kinderen, waarvan 45 van het mannelijk en 39 van het vrouwelijk geslacht; levenloos aangegeven 2 van het manne lijk geslacht; overleden 54 pei-sonen, waarvan 28 van het mannelijke en 26 van het vrouwe lijke geslacht; gehuwd zijn 26 paren. In de voormiddaggodsdienstoefening van Zondag jl.bij de Christelijk Gereformeerde gemeente alhier, is de nieuwberoepeu leeiaar, de heer J. H. Wiersma, in zijn ambtsbediening bevestigd, door zijn voorganger, den heer M. Noordtzij, thans docent aan de theol. school te Kampen, naar aanleiding van Kolossensen I, vs. 28—29. De gemeente zong onmiddellijk na het bevestigend antwoord van den nieuwen leei'aar op de vragen hem gedaan, hem het derde vera toe van psalm 434. In de avondgods dienstoefening van dien dag hield de bevestigde zijn intreeiede en had tot tekst gekozen Efezc 3 vs. 4449. Bij beide plechtigheden was een talrijke schare belangstellenden tegenwoordig. Onder de deputaties, die te Luxemburg Prins Hendrik in zijn paleis zouden gaan com plimenteren, zou er ook eene zijn uit direc teuren dei' Nederlandsche Maatschappij van AnoNNMitNT^i'HUb, |.ei kwutaal1.85. Franco per post, door het geheele Rijk - 2,50. Afzonderlijke nommers- 0.10. i I i 1 mi I. n i BVBEAV: MARKT, E, 124. Advertentieprijs; vanl10 gewone regels1.00. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal plaatsing wordt tegen twelmaal berekend. O

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 1