^BiiM3iTscle7BërMlei. staan van een scheppend wezen, onder den naam van opperbouwlieer des heelals. sZij stellen geenerlei grens aan het zoeken naar de waarheid, en om aan allen die vrij heid te waarborgen, eisclit zij van allen ver draagzaamheid. ï>De vrijmetselarij staat dus open voor man nen van eiken landaard, ras en geloof. Zij verbiedt in hare werkplaatsen alle poli tieke of godsdienstige discussie; zij neemt eiken duisterling- op, welke staatkundige of godsdienstige begrippen hij ook belijdt, waar mede zij zich niet inlaat, mits de candidaat slechts vrij is en van goed zedelijk gedrag, »De vrijmetselarij heeft ten doel te strijden tegen de onverdraagzaamheid onder eiken vorm; zij is eene onderlinge school, waarvan het pro- giamma in hoofdzaak hierop nederkomt: ge hoorzamen aan de wetten des lands; leven volgens de wetten van eer; recht te doen; zijn naasten lief te hebben; zonder ophouden te arbeiden aan het geluk der menschheid, en de geleidelijke ontwikkeling barer vrijheid op vreedzame wijze te bevorderen." BEL «IE. Indien men het gerucht mag gelooven, dat te Brussel in omloop is, zou het voortbrengen van stoom, aan een zeer goedkoopen prijs, ten volle opgelost zijn door den heer Barbe te St.-Jan- Molenbeek. Deze zou een ketel uitge vonden hebben, welke eene bezuiniging in de brandstof geeft van 40 pCt. op de tot heden toe bekende stelsels; daarenboven zouden de ontploffingen onmogelijk zijn. DENEMARKEN. De vereenigde linkerzijde uit het Volkshuis, ten getale van 52 leden, heeft den 5 dezer een manifest aan hare kiezers openbaar ge maakt, waarin zij haar wantrouwen tegen het ministerie, wegens de verdaging van den Rijks dag zonder vooraf de staatsbegrooting ter tafel gebracht te hebben, uitdrukt. Tevens wordtin dat manifest verklaard, dat de vroegere meer derheid der linkerzijde nu weder onder eene gemeenschappelijke vaan vereenigd is. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERA AL. Zitting van 6 October. In de zitting van heden heeft de heer Luyben, namens de commissie van onderzoek der geloofs brieven van den heer van Heemstra, gerappor teerd, dat de minderheid voorstelt tot niet- toelating van den heer van Heemstra, en de meerderheid daai entegen tot toelating. Dinsdag morgen ten li ure discussie daarover. Maandag behandeling van het voorstel van den heer Viiuly omtrent de wijziging van het i eglement van orde. Woensdag behandeling der drie ont werpen omtrent het rechtswezen. De uitvoerige memorie van beantwoording op het afdeelingsverslag der Tweede Kamer nopens het ontwerp tot aanleg van Staats spoorwegen is gistere-i avond ïondgedeeld. De Regeering geeft toe aan het zoo een stemmig uitgedrukt verlangen der nfdeelingen en der commissie van rapporteurs, en breidt het ontwerp uit door het opnemen van de lijnen: -1. van Groningen naar Delfzijl; 2. vau Rotterdam of Schiedam naar den Hoek van Holland", in - dien zin, dat (gelijk ook in 't voorloopig verslag werd geopperd) met den aanleg van het gedeelte' der verbinding van den Hollandschen IJzeren Spoorweg by Schie dam naar Maassluis worden aangevangen (in den vroegen morgen reeds per' bulletiu aan onze lezers medegedeeld)en 3. van 's Bosch langs de Langstiaat naar Breda. Do Regeering blijft tegen Slaats-expioitatie gezind dé onderhandelingen met de exploitalie- rnaatschappij zijn eigenlijk niet afgesprongen maar dn Regeering heeft bezwaar gemaakt tegen eene aangebrachte wijziging in de over eenkomst en de directie heeft alsnog bezwaar gemaakt eene nieuwe buitengewone vergadering van aandeelhouders op te roepen. De overeen komst met de Hollandsche IJzeren Spoorweg maatschappij voor de exploitatie van een deel der spoorwegen is bij de Kamer aanhangig. Bij het Regeeiings-antwoord is een gewijzigd ontwerp gevoegdwaarin de drie bovenge noemde lijnen zijn opgenomen en waarbij de aanwijzing van Zaandam als uitgangspunt van den spoorweg in Noord-Holland is vervangen door de meer algemeene«De Zaanstreek." De Tweede Kamer zal, voordat zij over gaat tot behandeling van de Indische begrooting, nog eenige andere wetsontwerpen afdoen. Tegen Woensdag a. s. zijn de justitiöele wetten, waar onder die tot opheffiug van de prov. gerechts hoven, aan de orde gesteld. SCHIEDAM, 7 October 1875. Heden namiddag, omstreeks half een ure, was het zesjarig zoontje van J. Kok aan de Hoofdstraat bezig zijn tol, die in het water was gevallen, er uit te halen, met het ougeiukkig gevolg dat hij te water geraakte. Zijn groot vader T. Groenendaal, zulks bemerkende, wendde terstond pogingen aan zijn kleinkind te redden, hetwelk hem niet dan na veel inspanning ge lukte. IIij haalde het kind bijna levenloos uit het water en bracht het eerst in een nabij- zjjnde branderij en later te zijnen huize, al waar terstond geneeskundige hulp werd inge roepen. Het kind verkeerde heden namiddag in bedenkelijke» toestand. De Minister van Financiën biengt ter kennis van belanghebbenden, dat ter opleiding voor telegrafist in rle maand December a. s., een tiental ieet lingen bij de rijkstelegraaf kunnen worden toegelaten, aanvankelijk op een daggeld van één gulden. Deze leerlingen kunnen, na voldoende blijken van geschiktheid gegeveu te hebben, dirfgen naar de betrekking van telegrafist 2e kl., aan welke betrekking aanvankelijk eene bezoldiging van negen honderd gulden 'sjaars is verbonden. De verdere voor waarden deelt du St.-Ot. no. 233 mede. Van vertrouwbare zijde vernemen wij, dat de onderhandelingen tusschen Neder land en Venezuela dreigen niet tot het gewenschte resultaat te zullen voeren. Wel moet Venezuela toegegeven hebben aan het verlangen tot het verfeeueu van schadeloos stelling, wegens het voorgevallene met den schoener Midas, maar niet aan den eisch de zerzijds tot openstelling der havens van Vene zuela voor Nederlaudsche schepen. Gisteren ochtend te 10 ureu heeft desecretaiis van het Venezuelaansch gezantschap langs officieelea weg den minister van buitenlandsche zaken eene depêche van zijn gouvernement oveihan- digd. De inhoud daarvan moet zeer gewichtig zijn en van beslissende» invloed op de vriend schapsbetrekkingen tusschen beide rijken. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Nederlaudsch-Indie, door middel van het stoomschip Celebes, van de maatschappij »Java", waarvan het vertiek uit Nieuwediep op den 16den dezer is bepaald. Behalve voor Batavia, zal er met deze ge legenheid mede eene brievenmaal naar Padang worden verzonden. De gedrukte stukken en monsters van koop waren behooren uiterlijk: in den avond van den löden dezer, en de brieven den daarop volgenden dag 's morgens per eersten trein te Helder aangekomen te zyn. Hoe moeilijk het is aan de zoo dikwijls aangeheven klachten over achteruitzetting der Katholieken bij het vervullen van ambten en bedieningen tegemoet te komen, blijkt uit een artikel in de IsficuioeIJselbode. s Wanneer zichvoor de onlangs voorgekomen vacature van schoc'opziener in Twenthe, geen Katholiek heeft aangemeld, zegt het blad, dan zal dit wel daarvan komen, doordat de Katholieken over 't algemeen overtuigd zijn dat zij, ondanks' alle moeite, weinig of geen kans hebben van benoemd te worden." Indien de Katholieken dus wèl solliciteeren, maar de regeering acht hen niet geschikt om benoemd te wordendan klinkt het ach en wee over nchtoi uitzetting. Maar wanneer de Katholieken geen moeite doen en dus niet benoemd kunnen worden, ook dan nog be slaat er verongelijking. Men zou dus de Katho lieken eigenlijk in bun huizen moeten gaan vragen of zij wellicht lust hebben om voor deze of geene betrekking in aanmerking te komen De Ztoolsche Qt. heeft echter opgemerkt dat er in het district Twenthe' reeds een Katholiek als schoolopziener fungeert. Die o.nmpi king ge tuigt, volgens de N. IJ., van een «tergend cynisme." Men weet immers zeer goed »dat de Katholieken liever met een goedgeloovig Protes tant te doen hebben, dan met een, wiens Katholiciteit van het gehalte is als dat van rar. II. E. C. van Kerckholï." Alzoo moet ook onderzocht worden naar liet »Katholiciteits-geha!te" van solliciteerende Katholieke candidaten. Maak het nu zulke lieden eens naar den zin! Hetpakket, inhoudende 1900 aandeeleu der locks et Entrepots de Marseilleopgegeven ais vermist of gestolen tusscheu Parijs en Londen, is, volgens te Amsterdam ontvangen brief uit Parijs, in goede orde aan zijn adres bezorgd. Het pakket was 23 September van Parijs naar Londen verzonden. Ter herinnering aan den dag, waarop vóór 600 jaren Amsterdam in de geschiedenis is opgetreden, zal 27 dezer het iu het Paleis voor Volksvlijt geplaatste orgel worden ingewijd. Het feest zal geopend worden met de uitvoering" eener cantate, waarin voor de solo-partijen de medewerking o. a, van mej.F. Stoets, pensionaire van Z. M. den Koning, verkregen is. De heer Guilmant, organist te Parijs, zal het orgel voor het eerst bespelen. Rotterdam. De Rotterdamsche afdeeling der Vereeniging voor Volksonderwijsgeeft krachtige teekenen van leven. Zij heeft besloten dezen winter eene reeks van voordrachten te doen houden, met het doel propaganda te maken voor hare beginselen en in het algemeen de belangstelling voor het volksonderwijs te verlevendigen. Deels zal zij geschieden in ver gaderingen, uitsluitend voor de leden toeganke lijk, deels in openbare byeenkomsten. Ver schillende sprekers, ook van elders, hebben op uitnoodiging van het bestuur der afdeeling hunne medewerking toegezegd. Het voornemen bestaat ook om in omliggende plaatsen, o. a. te Schiedam, Delfshaven, Kralingen, vergade ringen te beleggen. Den Haag. De heer Th. P., dentiste, is door de arrondissements-rechtbauk alhier wegens onbevoegde uitoefening van de tandheelkunde veroordeeld tot f'150 boete of subsidiaire ge vangenisstraf van 14 dagen. Amsterdam. Jl. Vrijdag heeft het Nijlpaard in de diergaarde weder een jong ter wereld gebracht. Beide dieren vakeeren in goeden welstand. Groningen. Op de veemarkt alhier zijn den 5 dezer drie kalfkoeien verkocht voor den ongehoorden prijs van duizend gulden. Ootmarsum. Men* is hier overal druk bezig met het rooien der aardappelen. Het beschot is over 't algemeen tamelijk goed. Van de gevreesde ziekte bespeurt men tot dusverre niet veel. De prijzen zyn thans van f 2 tot f 2.50 per hectoliter. Beritenwomle. Zondag jl. werd de beroepen predikant J. A. Prins bevestigd door zijn vader

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 2