A". 1875. Zaterdag 9 October. JS. 3746. ■1 SaiteilasdKsha Berichten. Vsrsclljnt iapüjts, nitpzonjeri Hslaf. Binnenlanasclte Eerlcltei is x a a en Twintigste Jaargang-, IXeg-c COD Adonnksientsprij'-, iut kvnitiul1.8Ó, F runco per post, door liet gclireic Hijk - 2.50. Afzonderlijke nommers- 0.10. SPAN J K. U it Ito ine wordt bericht, dat de Paus voor nenleus is aan den heer Canovus eene nota te zenden, rnet de belofte dat hij het concordaat zal handhaven. De Madridsche JSpoea meldt, dat er gegronde hoop bestaat, dat het antwoord van den Heiligen Stoel aan Spanje omtrpnt die zaak bevredigend zal zijn en dat het door wederkeerige concession zal gelukken tot cene gewenschte verstand houding te geraken omtrent de wijziging van enkele artikelen van het concordaat van 1851. Generaal Quesada zal Zaterdag naar het Noorderleger terugkeeren om het opperbevel daarover weder te aanvaarden, Hij is thans, gelijk bekend is, te Madrid, om met den Koning enden minister van ooi log te beraadslagen, waar schijnlijk over den veldtocht in October in Navarre te openen en waaraanzooals men zegt, Koning Alphonso en zijn eerste minister,- generaal Jovellar, zullen deelnemen. Volgens den Ttempo zullen niet minder dan '130,000 man troepen tegen do Carüsten in het Noorden te velde trekken. In afwachting der uitvoering van die plannen evenwel, doet men aan dien kant niets, terwij! in plaats van versterking te ontvangen, het Noorderleger integendeel ge dund wordt door liet zenden van een deel zijner manschappen naar Cuba, eene omstandig heid waarvan de Oarlisten party trekken om zich te versterken, getuige de aanval op San- Sebastian, Hoewel die aanval volgens de laatste berichten spoedig gekeerd is, geeft clit tijdelijk staken der vervolgiug den Oarlisten toch ge legenheid orn weder adem te scheppen. Te Santander zyu2000 soldaten ontscheept, bestemd voor Bilbao TURKIJ E. De vertegenwoordigers der groote mogend heden hebben ji. Woensdag hier eene gemeen schappelijke nota, betreffende liet terugtrekken der troepen van do grenzen, overhandigd, het geen de Porte ook bereid is te doen in den kortstdnogelijken tijd, onder voorwaarde van reciprociteit. liet antwoord op die nota zal, na samenstelling van het nieuwe kabinet, ge geven worden. "Er is te Mostar eene proclamatie vanServer- pacha afgekondigd, gegrond op de irade, dio tien 2 dezer te Konstantinopel is uitgevaardigd, en waarin- eene vermindering van een vierde der tienden en andere hervormingen worden toegezegd. Men deelt als authentiek mede, dat het aan ■den president der Scuptschinn, den heerRal- '■jevics, en het lid van het hof van cassatie, ,den heer Pyrolsknnatz, gelukt is, om een nieuw fkabinet, met een vredesprogrnmma, samen te .stellen. Een schrijven van de Ottomaunische bank js den 7 dezer ter beurze hier aangeplakt. Het IS Uit EAU: MARKT, E, 12A. bevat dat, luidens een ontvangen telegram van den directeur-generaal dier bank, liet Turksche gouvernement bij decreet heeft bepaald, dat de coupons der staatsschuld voor de eene helft in specie en voor de andere heift in5 pCts. schuld brieven zulten betaald worden. Een telegram uit Ragusa van 5 dezer meldt, dat de hoofden der insurgenten in de Flerzegowina thans hunne benden bij Viccotics, aan i'e Dalmatische grenzen, samentrekken. 1) UIT S C U L A N D. De Raichs-Am. deelt mede, dat de heer von Graevenitzvice-consul van het Duitsche rijk te Pay san du, in Uraguay, door roovers is ver moord. Er worden pogingen ter opsporing van de daders aangewend. Alle officieuse Duitsche dagbladen, even als die uit Oostenrijk en Rusland, geven hunne tevredenheid te kennen over het hervonniugs- manifest, den 2 dezer door den Sultan van Turkije uitgevaardigden raden eenparig de Bosnische insurgenten aan,_om de hun aange boden autonomische concession aan te nemen. Op last der regeering zijn strengere maat regelen genomenbetreffende de collectes voor geestelijke en godsdienstige doeleinden. In 't vervolg zal voor die collectes aau de huizen geen verlof meer worden gegeven, wanneer 'tniet duidelijk gebleken is, dat die gelden noodig zijn en werkelijk voor het doel zullen worden besteed. Met name zal deze bepaling voortaan gelden voor collectes voor den zoo- genaan.Jen St. Pieterspenning. Het debat over 't adres aan den Koniug in den Bcierschen Landdag is eenigen tijd uit gesteld. 'tZal er wel op neerkomen, dat het, direct of indirect, een verzoek aan den Koning behelst om het ministerie te ontslaan. Wat du Koning zal doenweet men natuurlijk niet. Sommigen willen, dat hij het adres niet zal ontvangen, anderen dat hij de Kamer zal ont binden. De benoeming van een clericaal minis terie schijnt niemand te verwachten. LUXEMBURG. Aau Prins Hendrik is, ter gelegenheid dei- viering van zijn 25jarig stadhouderschap over dit groothertogdom, ook een tal van adressen van verschillendedeputation en corporation, alsmede van den Raad van State, aangeboden, alle vol van uitdrukkingen van erkentelijkheid jegens en gehechtheid aan zijn persoon. Voorts blijkt het feestmaal, dat vooruoemdeu Prins door de Kamer van Volksvertegenwoordigers is aangeboden, zeer luisterrijk geweest te zijn. Des avonds was de tslad feestelijk verlicht. Men meldt tevens, dat Prins Hendrik als nationaal geschenk is aangeboden een zilveren voorwerp, zijnde cene allegorische voorstelling der stad Luxemburg, van de knellende banden der vestingwerken ontdaan. PI1AÏK1Ï.1J K. De Monileur Uniwsel verzekeit dat in den ministerraad, waarin het vergelijk tusschen de Advertentieprijs: van 10gewone rogets. 1.00. tedere gewone regel moer- 0.10. Diwkjuai. plaatsing wordt togen tweemaal berekend. hoeren Buffet en Say is getroffen, de president der republiek er op moet hebben aangedrongen, dat voortaan geene ministerieele toesprakea builen de zitting zouden worden gehouden, waaromtrent men niet te voren is overeenge komen. liet is waarschijnlijk tengevolge dezer aanmerking, dat sedert de crisis de prefecten zijn uiigenoodigd om gecne redevoeringen meer te houden op de landbouwvergaderingen die nog moeten plaats hebben, en zich zelfs te ont houden, die bij te wonen. De Keizerin van Oostenrijk heeft 4000 frs. geschonken aan de armen van Parijs, ENGELAND. Luidens een later telegram uit Shanghay, heeft de heer Wade, Britsch gezant te Peking, aan de vreemde iegatiën aldaar doen weten, dat de onderhandelingen, door hem met de Chi- ueesche regeering gevoerd, voor het oogenblik eene vredebreuk iiebbcn afgewend. Officieel heeft dit bericht^zich echter nog niet bevestigd. De telegraaf meldt uit New-York van G dezer, dat men vreest voor een conflict te Friars- Point, in Mississippi, tusschen de blanken en de negers. Do vrouwen en kinderen hebben de stad verlaten. De blanken vereenigen zich. Ongeveer 300 negers zijn in de nabijheid der stad aangekomen. Naar Daily"JNows uit Berlijn verneemt, houdt men hot er voor dat von Bismarck ten aanzien van het ijzer het beschermend stelsel weder wil invoeren, uitgezonderd slechts waar, het machineriën geldt. In dat geval zou de Minister van Financiën zijn ontslag nemen, en mogelijk zelfs nog meer leden van het kabinet. SCHIEDAM, 8 October 1875. Wij vernemen dat de gezant van Vene zuela aan ons hof, de heer Jové M. Rcjas, vergezeld van zijn secretaris van legatie, morgen uit tic residentie zuilen vertrekken. Met den gcesel der satyre wordt in de Arnh. Ct. van 7 dezer de ziekelijke lust voor akeligheden, zich in de Jut-litératuur en Jut- - anecdoteu openbarende, gekastyd, waaraan wjj o. a. de volgende woorden ontloenensMisda- digers hors ligneabnormale misdadigers Aballino's en Rinaldo Rinaldini's worden, ook in het koele flegmatieke Nederland be roemdheden in hun soort. De graagte waarmeê ons publick alles verslond, rijp of groen, wat de dagbladen het eerst over den geheimzinnigen moord van mevr. tan der Kouwen en hare dienstmaagd opdischten, en later over Jut en zyu vrouw, Juts moeder, Juts schoonzuster enz. enz. constateeren dat het Nederl. publiek even ongezonde denkbeelden cn smaken heeft als elk ander Eutopeesch of buiten-Europeesch publick. Jut en zijn vrouw werden interessant, niet uit eeu psychologisch oogpunt, wat begrijpe lijk zijn zou, maar omdat een geblaseerd publiek

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 1