GiietïFe Bericliten. alles interessant vindt, wat het een nieuwe gewaarwording en een nieuwe gemoedsbe weging verschaft. 'Van miss "Warner (E. Wetherell), de schrijfster van sDe wijde, wijde Wereld" enz. is een nieuwe novelle ter perse, getiteld sWych Hazel". Aangaande de in ons vorig nommer ver melde bevallingsgeschiedenis bij den kastelein "Wiek te Breda, waar de tooneelmaatsehappij de Jonge Tooneelliefhebbers van Brussel hare repetitie hieldmeldt de Bredasche Ct. nog nader, dat er na de doopplechtigheid van het kind een gul en vroolijk doopmaal plaats had en eene akte op zegel werd opgemaakt, waarbij de Jonge Tooneelliefhelbers zich verbonden, om in alles wat de opvoeding van het kind zou betreffen te zullen zorgen. Delfshaven. De heer H. Engelaan heeft zijn benoeming tot lid van den raad aangenomen. Brielle. Al dadelijk heeft het bericht dat het Asyl gereed was, een gunstigen invloed uitgeoefend op het hart van een welmeenend onbekend Amsterdamsch ingezetene, die aan de commissie f 150 deed geworden sals een op rechte hulde aan den Hollandschen matroos." Moge dit voorbeeld navolging vinden, dan zal de commissie spoedig in staat zijn het thans nog ledig staande gebouw te bevolken. De gemeenteraad heeft iu zijn laatste ver gadering besloten vlot den aankoop van een kast, waarvan bet model is ontworpen doorjhr. mr. Victor de Stuers, en wel om daarin de kunst schatten te bewaren, door den heer Alex. Verhuell successievelijk aan deze gemeente ten geschenke gegeven. Op die wijze wordt uitvoering gegeVen aan het mandaat van den heer Verhuell, die indertijd de gelden tot aankoop van deze kast ook ter beschikking stelde van het gemeentebestuur. Leiden. De Commissie voor de algemeene reünie van oud-studenten der hoogeschool ver heugt zich in een aanzienlijk batig saldo, üe commissie heeft besloten om dat saldo te be waren en te stellen onder beheer eener com missie, bestaande uit de heerendr. A. Kuenen, dr. H. Boursse Wils, dr. J. M. Piepers, mr. W. van der Kaay en jhr. mr. W. A. de Jonge. Deze commissie is tevens belast de reünie-com missarissen uit alle leeftijden, in de maand Januari. '1880 tot een vergadering byeea te roepenin welke vergadering bovengenoemde commissie haar mandaat nederlegt. De reünie- commissarissen zulleu alsdan te beslissen heb ben, of zij het lustrum 4880 willen vieren door een samenkomst van alle reünisten, dan wel of zij een afzonderlijk feest willen organiseeren onder de leden der verschillende reünies. Amsterdam, Het pasgeboren nijlpaard in de diergaarde alhier is gisteren overleden. Aan een gezelschap van elf personen dat gisteren nacht in een rijtuig van de Weesper- jaarmarkt naar deze gemeente terugkeerde, is een droevig ongeluk overkomen. Niet ver van Weesp is het rijtuig men weet nog niet recht hoe in de Weespervaart geraakt, met het ongelukkig gevolg, dat vijf personen en een twaalfjaiig kind verdronken. De omgekomenen zijnF. Saar Sr.O. J. en A. G. Hesselink hun zwager J. Cofell, Pauline Welluorhuis vrouw van G. Lubbens, benevens het twaalf jarige kiuddat door deze werd opgevoed. Het treffend ongeluk verwekt in de stad, en voornamelijk in de Pieter Jacobstraat, waarde slachtoffers woonden, veel deelneming. Heden avond worden de lijken uit Weesp naar Am sterdam vervoerd. Nlcnwer-Amstel. De Boerenknecht uit deze gemeente, die in de vorige week ter zake van het wegnemen van eenige boerenkool- planton, ter waaide vaneen halve cent, voor de erimineele Kamer van bet Provinciaal Gerechtshof te Amsterdam terecht stond, is deswege schuldig verklaard aan diefstal in de aanhoorigheid van een bewoond huis, door middel van overklimmingen, met toepassing van verzachtende omstandigheden, veroordeeld tot een cellulaire gevangenisstraf van 3 maanden (het minimum der door de wet in deze be dreigde straf.) Koog (bij Zaandijk.) Woensdag morgen is door een zandtrein een arbeider overreden. De ongelukkige was geheel verbrijzeld. Utrecht. De arrondissements-rechtbank alhier hepft den 7 dezer mr. L. E. Bosch, als verantwoordelijk redacteur van 't Utrechtsch Prov. en Sted. Dagblad (ten tijde van 't ge beurde en 't geplaatste was hij uitstedig) wegens de inodedeeling in dat blad van 'tgeen op 10 Augustus op de Vischmaikt aldaar met den bakker de Laat plaats vond in strijd met 't gevoelen van 't Openbaar Ministerie en met de argumenten door mr. v. Eeden op de terecht zitting uiteengezet, schuldig verklaard aan laster, maar naar aanleiding van de .overtuiging, dat het artikel was geschreven onder den indruk van het op dienzelfden morgen gebeurde, zoodanige verachtende omstandigheden ge meend te moeten aannemen, dat eene boete van f 25 zijne overtreding der strafwet kon equivaleeren. De heer Bosch heeft bij 't Prov. Gerechts hof hooger beroep aangeteekend. Middelburg. Hst kiescollege der Ned. Herv. gemeente alhier, heeft het volgend viertal op gemaakt: D. H. Teljer, te Nieuwe Tonge; W. J. Jorissea, te Apeldoorn; J. Riemenste Drie bergen; en G. Doedes, te Velzen. Hieruit zal den 20 dezer het beroep geschieden. De Secoio van Milaan meldt het vol gende niet alledaagsch bericht: sOiider de armen, die aan het einde der vorige maand op shaat weiden gezet, daar zij de huur niet konden betalen, merkte men ook een lieuschelijke majesteit op, een positieven monarch, in rechte linie afstammende \an een oud kouingsras, dat zijn dagen van roem be leefd heeft. Die Koning is Léon VII van Armenië, prins van Korigosz, wiens vader in 1840 door de Bussen werd onttroond. Koiten tjjd daarna riepen de burgers van Erhan den zoon tot Koning uit, onder den naam van Léon VII, maar eeu eenvoudige order van St. Petersburg was reeds voldoende om hem weer van den troon te doen klimmen. Zijn goederen werden niet slechts in beslag geno men, maar zelfs het jaargeld van '12,00Q fi\, dat hij van Rusland ontving, werd hem niet meer uitgekeerd. De Koning zonder koningrijk was nochtans niet geruïneerd, daar hij een vrij aanzienlijk kapitaal had vastgezet op Engei- sche en Amerikaansclie banken. Dat kapitaal ging echter geheel verloren door eenige finan- cieele rampen, welke die banken troffen. »Hij verkocht zijn juweelen en al wat hij bezat, zoodat hem weldra niets meer was over gebleven. Op 't oogenblik sleept hij zijn be staan voort te Milaan met zijn vrouw en zes kinderen. De diepsteellende is hun deel, en zij hebben nu zelfs geen dak om onder te komen. Zijn kinderen zijn. ternauwernood be dekt met eenige lompen." De Keizersklok te Keulen blijft nog maar altijd hardnekkig het stilzwijgen bewaren. In het jongste nomrner van de Kladderadatsch wordt hieromtrent de volgende geestige op merking gemaakt: Ik kan mij niet genoeg verwonderen over lieden die zich verwonderen, dat de Keizers klok te Keulen, trots alle kinderachtige pogin gen nog altijd weigert ordentelijk in orde te komen en een helder geluid van zich te geven. De verklaring is toch zeer eenvoudig en ligt voor de hand: De klok immers is van Fransche kanonnen-specie, en de klepel van Duitsch ijzer; als nu laatstgenoemde nadert en slaan wil, dan wijkt de ander door ondervinding geleerd terug. Hoe wil daar nu een goede klok uit voortkomenQuad eraf demonstrandum, Te Luché (Sarthe) heeft een jong meisje van 13 jaren, Marie Ouvrard, een schrikkelijke misdaad gepleegd. Zij was in dienst bij den pachter Lerat en was met de zorg belast over diens beide kinderen. Op 25 Aug. stierf het eene kind aan verstikking, maar niemaud ge loofde aan- eene misdaad. Den 49 Sept. is liet tweede kind op dezelfde wijze gestorven. Men begon nu Marie Ouvrard te verdenken. Zij ontkr :de eerst de kinderen iets kwaads te hebben gedaan, maar beleed later, dat zij ze verstikt had, door ze haar zakdoek op den mond te houden. Men weet niet, wat haar tot die vreeselijke daad bewogen heeft. Een harmonica-fabrikant in Gera ontving een bestelling uit Parijs en verzond de waar behoorlijk verpakt naar de plaats harer be stemming. De Parijsche beambten van het tol kantoor, die tegen den 'ousclmldigsten reiziger al spoedig onbeleefd zijn, vonden die harmonica's gewikkeld in vellen van de Qartenlaube van 1 et jaar 1871, waarop ondei scheiden voorstel lingen uit den Fransch- Duilschen oorlog voor kwamen. Deze bespotting, zooals zij 't noemden, maakte hun toorn zoodanig gaande, dat zij de waar vernielden. Aangezien nu een Franseh beambte van zijne daden geen rekenschap be hoeft te gevenis de onnadenkende fabrikant verplicht de bestelling ten tweede male uit te voereu. Te Parijs is een kappersjongendie bij den kapper Dubois, in de rue de la Paix, een traktement van 50C0 fianken per jaar en een aandeel in de fooien had tot 7 jaren gevangenis straf en 10 jaren politie toezicht veroordeeld, omdat hij zijn meester binnen een half jaar voor meer dan 10,000 fi anken had bestolen. De kappevsjongen, Michiel Cni ra, liet zich in zijn werk Michel noemen, doch hield als chevalier de Carra schitterende equipage. Uit zijne ver klaringen is gebleken, dat verscheiden heeren te Parijs 20 fi anken geven voor het haarsnijden en '10 franken voor een frisuur. Een eigenaardige klacht' werd Vrijdag voor het vredegerecht te Keulen behandeld. Een vrouwelijke dienstbode had aangeboden voor een thaler een zak met meel, die 400 kilo woog, van uit den kelder bjj een bakker naar den graanzolder te brengen. De knechts, die dit voor onmogelijk hielden, namen het aanbod aan. Met het grootste gemak slingerde de vrouwelijke hercules den zak op den rug en volvoerde haar taak zoo goed als de beste. De knechts wedden nu voor de tweede maal. Ook die tweede vracht, van gelijk gewicht, werd zender de geringste stoornis boven ge bracht. Het dubbele loon was eerlijk verdiend, maar werd niet betaald. Vandaar een aanklacht door de dienstbode tegen de knechts. In eene statistie"k, betreffende Brussel, vindt men de volgende opgave: de hoofdstad telt niet minder dan 2640 koffie-, wijn-, bier en andere huizen, waarin geestrijke dranken in 't klein worden verkocht. Brussel heeft in 't geheel 18,400 huizen, zoodat gemiddeld op elke 9 huizen één huis komt waarin sterke drank verkocht wordt. De verhouding is 't on gunstigst in de Due haute, welke alleen onge veer een honderdtal van zulke huizen telt. Te Brussel is met veel succes de proef genomen, met een locomotief voor tramwagens. De machine zit in een kast, die den vorm van een personenwagen heeft; alleen door den schoor steen bespeurt men haar aanwezigheid. Zij maakt geen bjjzonder geraas en vermijdt het schokken, terwijl dawagens onmiddellijk tot. stilstaan kunnen worden gebracht. Bij deze proef is gebleken, dat de paarden op den weg niet schrikken van den-trein. Door de uitvinding

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 2