A". 1875. Woensdag 13 October. iint Bniteilaiiscïe Bericltei Bimtilaidsth BeiMtea. 3748. Negen en Twintigste Jaargang. CflllRAM AUUNNBMI.NÏ!>i'RIJi>, poi kwiUtHalt 1,8,'). Franco per post, door hct geliocle Rijk - 2.50. Afzonderlijke nommeis- 0.10. BUREAU! MARKT, E, 134. SPANJE. j Men verzekert, dat de regeering eene nota i aan het "Vaticaau heeft gezonden, waarin zij verklaart het concordaat te zullen eerbiedigen, met uitzondering van die bepalingen, waarbij regten op binnenlandsche aangelegenheden en internationale overeenkomsten worden in het leven geroepen. Voorts wordt gezegd, dat hooge stuatsredenen het hei stel van de Katholieke eenheid onmogelijk hebben gemaakt, die hoe zeer in het concordaat aangeduid, niet meer als een onwrikbaar beginsel kan worden be schouwd. De nota eindigt met te constateeren, dat de regeei ing het concordaat niet heeft ge schonden, maar genoodzaakt is geworden de godsdienstige verdraagzaamheid te eerbiedigen. Op Bilbno schijnen de Carlisten eene poging te zuilen wagen. Het dagblad van Santander althans meldt, dat zij met het oog daarop druk bezig zijn met het aanleggen van versterkingswerken te Manecas, Somorostro, Eneartaciones en meer andere plaatsen in den omtrek van Bilbao. De Impartial beweert, dat don Carlos be- vel zou hebben gegeven om generaal Sabatls te fusilleeren. De procureur bij het hof te Madrid zal weldra aan het opperste gerechtshof het dossier verzenden in zaak van den bisschop van Urgel, beneve zijne toelichting omtrent de schuld van den beklaagde. Vei scheiden aanvoerders en manschappen der Carlisten hebben de wijk genomen op Frnnsch grondgebied. Zij zullen te Perpignan geïnterneerd worden. Nog andere Carlistische aanvoerders worden verwacht. Het slechte weder vertraagt de aankomst der versterkingen te San-Sebastian. De Carlisten beschoten den 6 dezer Patnpelona in tegen woordigheid van Don Carlos. Het garnizoen noodzaakte hen tot een overhaasten terugtocht; een granaat ontplofte in de nabijheid van Don Carlos. F K A N K R IJ K. Twee dagen achtereen, Vrijdag en Zaterdag, is er ministerraad gehouden, waarin ook de heer Buffet, van zijn verblijf in de Vogezen teruggekeerd, tegenwoordig was. In de zitting van Vrijdag is er gehandeld over de te nemen maatregelen omtrent de gemeentewet, de druk perswet en den staat van beleg, en moet de minister Dufaure verklaard hebben dat,, aan- gezien de pers vrij behoorde te zijn voor allen gedurende den verkiezingstrijd, het noodigwas om den staat van beleg overal op te heffen gedurende de twintig dagen, die aan de ver- kiezingen voorafgaan. vWat aangaat den ministerraad op Zaterdag, deze schijnt hoofdzakelijk belegd te zijn geweest ter bespreking van de prefectorale beweging. Luidens de offlcieuse Corr, liava evenwel is die beweging nog niet voor goed vastgesteld en zal zij eerst over eenige dagen officieel ver schijnen. Drie prefecten zouden tot audeie functiën geroepen, zeven of acht verplaatst worden. Ilet lot van den bekenden prefect Ducros is nog altijd de grootste kwestie vau het oogenblik. ENGELAND* De Daily Telegraph deelt eene depêche uit Weenen van '10 dezer mede, luidens welke Servieen Turkije onderling zijn overeengekomen, om hunne troepen van de grenzen terug te trekken. De Qazeite Belang maakt een decreet der regeering openbaar, waarbij gelast wordt, om alle vreemdelingen in China betamelijk te behandelen. Intusschen heeft de Chineesche regeering de eischen van den Brilschen gezant Wade, met inbegrip van dien, om de moorde naars van den overste Margary te straffen, nog niet ingewilligd. Eene minnelijke schikking der aanhangige kwestiën tusschen Engeland en China blijft steeds twijfèfachtig. De Suitan van Marokko Sidi Muleyel- Hassan heeft besloten verscheidene jongelieden naar de verschillende Europeesche academiën te zenden om hen daar te laten studeeren. De Sultan zelf wil voor dien van Zanzibar niet onderdoen en een reis naar Engeland maken om met eigen oogen den handel en de inrichtingen, van dat land te leeren kennen. OOSTENRIJK. Dit Pesth wordt gemeld, dat het ontslaan van het Servisch kabinet-Ristic in Hongarije algemeen genoegen heeft gegeven. Ook blijkt het, dat het voornamelijk de heer Tisza, Hon- gaarsch minister van binnenlandsche zaken, is die aan vorst Milan, de onwederlegbare bewijzen heeft geleverd, dat voornoemd kabinet, door tusschenkomst van den onruststoker Miletics, met den pretendent Karageorgevitz samenspan de, om den val der Servische dynastie te be werkstelligen. Aan de Weener Presse wordt van Munchen gemeld, dat het Beiersche ministerie weifelt tusschen Kamerontbinding of aftreden. BELG IE. Te Brussel is eene proef genomen met eenen door stoomkracht voortgetrokken tramway- wagen, welke proefneming door den Koning en den Minister, benevens een groot aantal mngistiaats-personen, spoorweg-directeurs en inspecteurs is bijgewoond. De Koning deed een deel van den proeftocht mede en scheen zeer voldaan. De heer Arthur du Roy, uitvinder der machine, aan Z. M. voorgesteld, ontving hartelijke gelukwenschen. Deze machine onder scheidt zich uiterlijk slechts door eenen kleinen schoorsteen van een gewonen omnibus, maakt geen geraas, noch rook, en wordt bijna oogen- blikkelijk, zonder schok, door den conducteur tot staan gebracht. Advertcntiei'rijs: vaal10 gewone rege,s. 1.00. Iedere gewone regel meer- 0.10. Dbiemaai. plaatsing woidt tegen tweemaal berekend. TURKU E. Officieel is van wege het Russisch hof te Belgrado medegedeeld, dat een bijzonder gezant, als vertegenwoordiger vau Keizer Alexander II, bij het huwelijk vau vorst Milan is benoemd. Dientengevolge is de voltrekking vim dat huwelijk voor enkele dagen, in afwachting van de aankomst vau bedoelden gezant, uitgesteld. liet Servisch nieuwe kabinet heeft zich den 9 dezer aau de Schuptschina voorgesteld. De minister president Kaijevics betoogde de nood zakelijkheid tot inspanning van vereende krach ten teu behoeve van het laud. Zijne rede ver wierf algemeen bijval. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van '11 October. In de te l'/>. ure geopende zitting heeft de heer Fransen van de Putte verlof gevraagd en bekomen tot het richten eener interpellatie tot de Regeering, over onze actuele betrek kingen met Venezuela. De Minister van Binnen landsche Zaken heeft zich dadelijk bereid ver klaard de verlangde inlichtingen te geven. Hij heeft deze laten voorafgaan door een zeer breed voerig overzicht van het gebeurde in de laatste jaren en van de discussie hij de vorige begroo ting, om te doen uitkomen dat de Regeering wel heeft gedaan zich voor overijling te wachten. Van den opstand in Falcon, eene provincie van Venezuela, is de zaak in een ander stadium gekomen. Toen heeft Venezuela eene blokkade voor Falcon gesloten, maar daags te voren den schoener Midas in beslag genomen, in strijd met de wetten, en gebruiken van het volken recht. In Maart '1875 is de blokkade opge heven, maar daarentegen z'gn de havens van Coro en Maracaibo, waarmede Curago handel drijft, gesloten. Toen eischte Nederland te Caracas teruggave der Midas ea protesteerde tegen de sluiting der havens. Venezuela daar entegen formuleerde eene vraag, om schadeloos stelling wegens de onkosten die het tot dem ping van den opstand in Falcon had gemaakt en eischte verwijdering van eenige Venezuelan- sche uitgewekenen op Curagao. In dien toestand vernam de Regeering uit de nieuwsbladen de aankomst van den gezant van Venezuela te Den Hang. Deze eischte 1. betaling eener schadeloosstelling voor de kosten van den op stand in "Venezuela; 2. vervanging van den gouverneur van Curago; 3. verwijdering van uitgewekenen uit "Venezuela van Curagao, en 4. sluiting der haven van Curagao voor den uitvoer voor oorlogsbehoeften. Die eischen vielen den minister te hard. Hij wilde ze niet in discussie brengen, alvorens de Midas was teruggegeven en de havens van Coro en Mara caibo waren opengesteld; immers waar de Neder- landsche Regeering de haven van Curagao alleen uit welwillendheid sloot, mocht Venezuela de

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 1