Bnitenlandsclie Bericlteii. |inMlaiilsclie Serietitel, •A". 1875. rij dag 15 October. JiS 3750. Tersclijit iaplijls, nitpzonieri Sinsdac. JJ Negen" en Twintigste Jaargang. P It 'A N K R IJ K. De minister van oorlog, generaal de Cissey, heeft thans al wat vrijzinnig in het land denkt tegen zich in 't harnas gejaagd. Bij de benoeming der officieren voor het territoriale leger namelijk is hij stelselmatig de republikeinen voorbijgegaan. Aan de royalisten en Bonapar- 4'tistèn beeft hy zijne gunsten uitgedeeld. Aan ^bekwaamheden is niet gedacht geworden. Er 'zijn officieren benoemd, die nooit de wapens 'gedragen hébben. De vraag was maar, of zij jgoede aanbevelingen" hadden, of zij goed in het Katholiek geloof waren, en monarchale of Bonapartistische beginselen er op nahielden. Een vrydenker, en in 't algemeen een republikein, al was hjj nog zoo bekwaam, kon niet in aan merking komen, en een Protestant maar zelden. 'Taar alle waarschijnlijkheid zal de minister deswege in de Kamer geïnterpelleerd worden. Generaal Saballs, die met zijn zoon de de wijk naar Frankrijk nam, heeft als zijn begeerte te kennen gegeven naar Zwitserland te gaan en daar rustig'(van het geroofde) te gaan leven. De Impartial meldt dat de provinciale recht banken van Catalonie, generaal Saballs tot 10 jaren tuchthuisstraf veroordeeld hebben wegens roof en diefstal, vóór het uitbreken van den Carlistisehen opstand gepleegd. TURKIJE. Eene telegrafische depêche uit Ragusa van 11 dezer behelst, dat, luidens mededeeling van •Slavische zijde, de insurgenten-aanvoerders •Sagich, Sveciza en Bogdam, aan het hoofd van 1000 Bosniers en Serviers, de Drina-rivier over getrokken zyn en de aldaar gestationeerde Turk- sche geregelde troepen verslagen hebben. Het verlies der Turken aan dooden bedroeg 160 man. Bovendien zouden de insurgenten 500 huizen in brand gestoken en veel vee wegge voerd hebben. Dit bericht vereischl echter i nadere bevestiging. In een particulier schrijven uit Konstantino- pel wordt bericht, dat dezer dagen da afgezette gouverneur van Bosnië en de Herzegowina- onder wien de opstand uitbrak, aldaar is aan gekomen. In een afzonderlijk gehoor, dat hjj bij den Sultan had, heeft hij dezen medege deeld, dat hij door verscheiden verdachte voorteekenen, aan de grenzen opmerkzaam ge maakt den opstand allerwaarschijnlijkst in zyne geboorte had kunnen smoren, indien hem door Hussein Avni-paeha de herhaald doch te vergeefs verzochte versterkingen ivan troepen waren toegezonden. Die mededeeling van den .ex-gouverneur moet tot het ontslaan van voornoemden minister van oorlog geleid hebben. Van twee zjjden zijn voordrachten betref- 'fende een grondwetsherziening bij de'Kamer in Servie ingediend; beid© voordrachten zijn ■;f in handen van een commissie gesteld. ENGELAND. Er heeft den 12 dezer te Londen eene particuliere bijeenkomst van houders van Turk- sche schuldbrieven der leeningen van 1858 en 1862 plaats gehad. De voorzitter Bennock deelde mede, dat het doel der meeting was, om het Ottomannisch gouvernement te nood zaken, zijn decreet van verbeurdverklaring te vernietigen, trouw te blijven aan den firman en de verbintenissen, door Ali-pacha onder teekend, waarbij ook het instellen van een syndicaat voor de leening van 1858 is toe gezegd. De vergadering heeft dan ook eenparig resolutién aangenomen,^waarbij tegen voor noemd decreet van den grootvizier geprotesteerd en tevens voorgesteld wordt, om op nieuw een comité uit de houders van schuldbrieven van 1858 te constitueeren, dat echter zal ontbonden worden, zoodra het syndicaat zal benoemd zijn. Volgens gerucht, hebben alle Engelsche oorlogsschepen in de Japansche wateren last ontvangen, om zich naar China te begeven. SPANJE. De Qaceta deelt mede: dat de operaties van de divisie Delabre tot resultaat hebben gehad dat 562 Carlisten naar Frankrijk zyn geweken, daar zij niet in Navarra konden doordringen, waartoe Don Carlos last gegeven had. Het vuur van de Carlisten voor Sebastian is verminderd; de schade in die stad is niet belangrijk, maar Hernani en Guetaria hebben veel geleden. Het is niet waar dat de militaire bevelhebber van San Sebastian, generaal TriUo, te Irun feest is gaan vieren. ITALIË. De Osservatore Montana spreekt tegen, dat de Paus voornemens is een brief aan den 'Duitschen Keizer te zenden bij zyn komst te Milaan. De Paus zal behooren tot de inzenders op de tentoonstelling te Philadelphia; twee mozaïken zullen er heen gezonden worden. Kardinaal Mc. Closkey zal op zyn terug reis van Rome naar Amerika, Engeland en Ierland bezoeken. Manning en Cullen hebben hun collega dringend uitgenoodigd. Hij heeft te Rome een marmeren altaar besteld, dat 400,000 gld. kosten moet Het is een geschenk voor de kathedraal te New-York. AMERIKA. De verkiezingen in Ohio zijn ten nadeele van de democratische partij, die vermeerdering van papierengeld wilde, uitgevallen. Hayes, de republikeinsche kandidaat, die voor de betaling in specie gestemd was, is met een afdoende meerderheid tot Gouverneur gekozen. Ook in Jowa heeft de republikeinsche party met grootere meerderheid dan vroeger de over winning behaald. TWEEDE KAMER. Zitting van 13 O doler. In de zitting van heden is, op voorstel van den voorzitter, na discussie, besloten de drie rechterlijke ontwerpen te behandelen in deze volgorde: 1. havenwet, 2. wijziging van art. 84 der rechterlijke organisatie, 3. intrekking der wet van 1849. Vooraf werden de algemeens beraadslagingen geopend over de drie ontwerpen te zamen. Daarbij hebben de heeren Gratama en van Houten de ontwerpen bestreden, terwjjl de heeren van Zinnicq Bergmann, van Rappard, Godefroi, de Vries en van der Hoeven om ver schillende redenen de aanneming aanrieden. De Minister van Justitie eindelijk beeft eveneens de entwerpen verdedigd, die bij aanneming spoediger de verbetering van het lot der lagere rechterlijke ambtenaren ten gevolge zullen heb ben. Morgen voortzetting. SCHIEDAM, 14 October 1875. By de gisteren gehouden verkiezing van 13 gemachtigden voor het kiescollege der Hervorm de Gemeente alnier, ter voorziening in de pe riodieke aftreding en voor de buitengewone vacature ontstaan door het overlijden van den heer W. Sonneveld, die in 1877 moest aftreden, hebben van de 1569 stemgerechtigden 1479 hunne stembriefjes ingeleverd. In het vorige jaar waren van de 1539 stemgerechtigden 1344 opgekomen. Morgen, 15 October, zal de winterdienst langs den Hollandschen Spoorweg aanvangen; de treinen vertrekken alsdan van Schiedam: Naar Amsterdam: 7.13; 11. 1; 12.18; 3.38; 6.12; 8.36. Naar den Helder: 11. 1; 6.12. Naar 's Hage: 8.12, 2. 7; 7.52; 11.14. Naar Rotterdam: 7,52; 8.49; 10.16; 11.12; '2. 7; 4.38; 5.22; 6.47; 9.32; 11. 8. Volgens de Oonstitutionnel is bij het Nederlandsch gezantschap te Parijs bericht ont vangen, dat Prins Hendrik dezer dagen wordt verwacht. De Prins van Oranje zou dan tegelyk met zyn oom terugkeeren. Volgens dat blad zou alzoo de Prins van Oranje nog in Parijs vertoeven. Andere bladen maken melding van zyn verblijf tc Arenenberg. In het tijdperk van vier weken, 5 Sept. tot 2 Oct. 1875, zijn blijkens ingekomen ambts berichten, d'-or longziekte aangetast; in Noord- Brabant 3 runderen, in Zuid-Holland 85, in Noord-Holland 2, in Utrecht 10 en in Fries land 31 runderen, totaal in het Ryk 131 run deren. In het vorige tijdperk van vier weken waren 119 runderen door die ziekte aangetast. Aan inzendingen van vier Nederlanders vielen op de internationale tentoonstelling te Luxemburg zes medailles ten deel, namelijk: Landré Glinderman, Amsterdam, zilveren mssszZJ f»?' COURANT. 'Abonnementsprijs, per kwartaal1.85. 'Franco per post, door het geheele Rijk 2.50. Afzonderlijke nommers- 0.10. BUREAU: HARKT, E, 124. Advertentieprijs: van 110 gewone regels1,00, Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. - 22^BHSS8S59HS8

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 1