A". 1875. Saterdag 16 October. M 3751. BüitenlaniscliB Bmitïtii Binnenlanisclie BerichteD. t Negen en Twintigste Jaargang, DUITSCHLAND. Volgens de Q er mania heeft de afgezette bis schop van Breslau in ebn besluit uitJohannis- berg van 12 dezer al de onder liera gestelde besturen in het Pruisische gedeelte van zijn bisdom ontbonden en bevolen, dat van dien dag af alle betrekkingen daarmede ophouden. In den Landdag heeft bij de behandeling van het adres, de heer Stauifenberg een door al de zesenzeventig liberale leden onderteekende verklaring voorgelezen, gericht tegen de be wering, als zou het adres-ontwerp de overtuiging uitdrukken van het geheele Beiersche volk en tegen het mengen van den pei soon des Konings in den strijd der partijen. In de den 14 dezer gehouden zitting van den Landdag, deelde de president het overlijden mede van den liberalen afgevaardigde Schackert. Bij de voortzetting van de beraadslaging over het adres venveet Schels de liberale partij, dat zij streefde naar den eenheidsstaat. Stauifen berg antwoordde hierop, dat deze uitdrukking een beschuldiging behelsde van hoogverraad. De liberalen verlieten hierop de zaal. De presi dent verklaarde op een vraag van Schels, dat hij niets had gehoord wat een tot de orde roepen verdiende. De president-minister zeide, dat het ministerie de zaal niet kon ^verlaten naar zijn gevoelen echter zou het dit in andere betrekking wel doen omdat Schels door het voorlezen van de schaad-artikelenuit vreemde bladen, diepe verontwaardiging had teweeg gebracht. In deze zitting is liet geheele adres met 79 tegen 76 stemmen aangenomen, ITALIË. Het programma der feestelijkheden ge durende het bezoek van den Duitschen Keizer te Milaan is thans als volgt vastgesteld: Den 18n Oct.plechtige jntocht van Z. M., familie- diner, verlichting van den dom; den 19n: groote troepenparade, ontvangst en voorstelling in het Koninklijk slot, gala-diner, illuminatie der open- 'bare plaatsen en van het stadhuis, gala-voor stelling in het Scala-theater; den20n: hofjacht te Manza, 's avonds thésttre paré; den 21 n: bezichtiging der stad en van haar beziens waardigheden, 's avonds hofbal; den 22n: een tochtje op 'tmeer van Como en aan den avond 'tan dien dag vangt de terugreis des Keizers aan. M OOSTENRIJK. Ter beurze van Weenen was jl. "Woens- dag het gerucht in omloop, dat de Porte den lieer Gladstone 50,000 p. st. per jaar had aan geboden, om een goed en degelijk financieel beheer in Turkjje te vestigen! FBANKSUK. Be Parijsche vereeniging van werklieden ter bevordering van den vrede heeft "de buiten- kadsche vredesvrienden tot een nieuw coDgres jV in de Fransche hoofdstad uitgenoodigd. liet comité der gezamenlijke vereenigingen acht echter een bijeenkomst in Duitschiand bovenal wenschelijk. Hierover zal met aeen vriend der veieeniging" in briefwisseling getreden worden. Men wil thans vooral op het vasteland werken, bijzonder in Duitschiand. Behalve dat men een speciaal fonds voor dit doel verzamelen zal zullen agenten gezonden worden naar Frankrijk, Italië en Duitschiand, een voor dat land in 't algemeen en een voor Fiankfort en Baden in 't bijzonder. SPAM JE. Generaal Tiillo, die over San-Sebastian het bevel voert, heeft op het bombardement dier stad geantwoord door met zijn vuur de Carlistische dorpen te verwoesten die onder het bereik zijner artillerie zijn. Uit Catalonie zijn weder over Prats de Mollo 2 kolonels, 1 komraandant, 4 kapiteins en een 50tal Carlistische soldaten de Fransche grenzen overgegaan. BUEIAO. Een particulier telegram, uit Shanghai den 13den en uit Peking waarschijnlijk den 5den jl. verzonden, bericht dat de onderhandelingen van den heer "Wade met de Chineesche Regee ring, op bevredigende wijze worden voortgezet. TURKIJE. De Keizerlijke Bank heeft den Grootvizier te kennen gegeven, dat de deelhebbers in de operatie ter vernieuwing van een voorschot van 1 "i millioen op den vervaltijd, den '13 dezer weigerden aan hun verplichting te voldoen, zich beroepende op hetgeen het Gouvernement be loofd heeft, namelijk een waarborg van stukken, rentende zes en niet drie pCt. TWEEDE KAMER. Zitting van 14 October. In de zitting van heden is de discussie over de rechterlijks wetten voortgezet en wel aller eerst over de vermindering der elf bestaande hoven op vijf, en de bepaling hunner zetels. De heer Smidt heeft als amendement voor gesteld om Groningen in plaats van Leeuwar den als zetel voor de drie noordelijke provin ciën aan te wijzen. De heeren Idserda en Bergsma en de Minister van Justitie hebben het amendement bestreden, dat door de heeren Cremers en van Houten werd verdedigd, Ten slotte is het amendement verworpen met 35 tegen 31 stemmen. Daarna is art 60 omtrent de zetels en hun rechtsgebied zonder verdere discussie goedgekeurd. Vervolgens is het amen dement van den heer van Eek, voor wat het getal raadsheeren betreft het beginsel der wet van 1849 te handhaven en dus het door de regeering voorgestelde meerder getal te ver minderen, verworpen met 46 tegen 24 stem men. Het hof te Amsterdam bekomt alsnu 9 10, de overige hoven 7 5 9 raadsheeren. De heer Lenting heeft zijn amendement inge trokken, tot afschaffing der emolumenten van de griffiers tegen eene verhooging van tracte- ment, nadat de Minister van Justitie stellig beloofd had dit onderwerp in het algemeenjle zullen regelen. Aangenomen is met 42 tegen 24 stemmen een amendement van den heer van ,Eek, tot weglating der bepaling, dat de raadsheeren bij de hoven bij voorkeur zullen worden gekozen uit de leden en ambtenaren van het Openbaar Ministerie bij de recht banken, die loffelijk en ijverig hunne betrek king hebben waargenomen. Morgen te 1 uur voortzetting. SCHIEDAM, 15 OctobK 1815. Bij de verkiezing van 13 gemachtigden Yoor het kiescollege der Hervormde Gemeente alhier, ter voorziening in de periodieke aftreding en. voor de buitengewone vacature ontstaan door het overlijden van den heer W. Sonneveld, die in 1877 moest aftreden, vereenigden op zich, van de 1479 uitgebrachte stemmen, de heeren: D. van der Zee 774, J. Dijkmans Gz. 773, A. Knappert Lz. 769, H. W. M. Roelants 767, G. Post Uiterweer 765, Aeg. Elzevier Dom 764, Jacob Slavenburg Sr. 762, Adrianus Verboom 757, P. Brillenburg 757, E. W. Beth 755, E. A. Rovers 753, J. van Ree 753 en W. Mak 746- Na hen werden de meeste stemmen uitge bracht op de heerenA. Slolk 716, W. Geer» ling 706, P. F. van der Hammen Sr. 706, J. M. Rodi 705, O. van Noortwijk (1.825) 704, S. G. van Waalwijk van Doorn Jr. 704, L. C. Verboom 703, A. van Beekum 702, D. C. Kok 696, W. Zwalje 693, A. van Pelt (1829) 692, J. Schellevis 682 en A. J. Bronkhorst 697. Door de prov. commissie te 's Hage, voor het afnemen van examens voor den rang van hoofdonderwijzer, is gisteren deze akte verleend aan den heer J. Beumer, hulponderwijzer te dezer stede. Het telegraafkantoor op het station der Hollandsche Spoorwegmaatschappij alhier is voor den duur van den winterdienst open van des voonniddags 8 tot des avonds 1014 ure. Onder de opgave van brieven, geadres seerd aan onbekenden, over de 2de helft der maand September, welke aan het postkantoor te Rotterdam schriftelijk door geadresseerden of afzenders kunnen gereclameerd worden, komt o. a. voorG. J. van der Haar, Schiedam. Door Z. M. den Koning isaan F. X. O. Luyckx en andere ingezetenen te 's Hertogen bosch vergunning verleend tot het houden eener verloting van om niet bijeengebrachtige voor werpen, waarvan de opbrengst zal strekken tot gereede tegemoetkoming van het hoofd der Roomsch-Katholieke kerk in diens geldelijke benoodigdheden. De Minister van Binnenlandsche Zaken COURANT. Abonnementsprijs, per kwnua.itt.sr>. Franco per post, door het geheele Rijk - 2.50. Afzonderlijke notnmers- 0.10. BUREAU: MARKOT, E, 124. Advertentieprijs: van 1—10 gewone regels. 1.00. Iedere gewone regel meer. - 0.10, Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. «va vkr O* At

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 1