A". 1875. o e ji s cl a 20 October. M 3753. Vmiijnt iaieüjks, nltieaaierl Ilinsflai. Enitenlanflsclie Bmcttcii Biiieilaiilsclie Berichten. TV ei>-ei) en Twintigste Jaarg-aug*. 1 ,r, IIHANI. AHUXNIiMKNThl'ltUa, put kwmtiinl1 Franco per post, iloor liet gehesle Hijk - 2.50. Afzonderlijke nointners- 0.10. BUUE AWi DIAIIKT, IS, 131. ADVKHTt-NTiKonus: van 110 gewone regelsl.OOf Iedere gewone regel meer- 0.10. Driëmaai, plaatsing Weidt tegen.twëkmaai. berekend. F 11 A N K li IJ K. De prefectorale beweging is dan eindelijk tot stand gekomen en dp heer Ducros verhuisd naar Algiers. Evenwel hij is in hooge betrek king geplaatst, want behalve zijne benoeming als directeur voor de zaken aldaar bij het departement van birnlenlandsche zaken, heeft hij den titel van staatsraad in buitengewone dienst verkregen. Zijn opvolger te Lyon is de keer Welclie, komende uit het departement Loire-inférieure, vroeger ijverig Bbnapartist, thans nagenoeg zonder kleur. In zooverre dus gaan de Lyonneezen vooruit. De overige prefecten, die door hun anti- republikeinschen ijver bekend staan, zijn allen in hunne function gebleven. Brieven uit Corsica doen doorschemeren, dat de Bonanartistische partij aldaar sinds den f25 Februari veel terrein verloren heeft. Daarom zal de heer Rouher (de vïce-keizer) er heen getrokken zijn en er de wankelaars en huive- rigeu een beetje te trachten op te winden. De heeren Valery en Piétri zullen aldaar de kan didaten voor den Senaat zijn. "Volgens cfficiëele opgaven hebben de verliezen, in 't Zuiden van Frankrijk door overstroomingen geleden, iets meer dan 100,000,000 frs. bedragen. De inschrijvingen voor het fonds van de hertogin van Magenta zijn gestegen tot '25,500,000 frs. Volgens den correspondent te Rome van het Journal ties Debate, doen de jongste fman- cieele maatregelen der Turksche Regeering ook bijzonder hunnen invloed gevoelen in Italië, waar voor ongeveer driehonderd millioen in Turksche fondsen belegd zouden zijn, voorna melijk door de geestelijkheid te Rome en te Napels. Te Parijs wordt in de straat Puebla een nieuwe Protestantsche kerk opgericht, bene vens twee Protestantsche scholen. De gebouwen, welke eene oppervlakte van duizend meters beslaan, worden in houi. opgetrokken. De stukken komen geheel afgewerkt uit Engeland. ENGELAND. De Timeshet bericht besprekende, dat Frankrijk het initiatief zou nemen om vertoogen aan de Porte te richten, zegt: swij kunnen er bijvoegen, dat Lord Derby deel zou nemen aan elk gemeenschappelijk vertoog, dat aan Turkije wordt gericht, indien hij meende dat zulk een vertoog geëischt werd door de voor waarden, waarop de leening onderteekend is, of indien hij geloofde dat een diplomatieke tusschenkomst van eenig nut kon zijn. De Army and TTavy Gazette zegt, dat z*y het gerucht nopens het aanslaande aftreden van lord Napier van Magdala als opperbevel hebber van het Britsch-Indische leger en diens terugkeer naar Engeland in het voorjaar van 4876 kan bevestigen. In geheel Engeland klaagt men over liet vroeg invallen van de koude en het ruwe weder, la de noordelijke giaaf'sclmppen is reeds sneeuw gevallen. Aan do Schotsche kusten heersehon ware winterstormen. Door een verschrikkelijke overstrooming is de stad Almiedabad (Engelsch Iudië) geteis terd. Verscheidene gehouwen spoelden weg. Zelfs do massive muren van Sliaibag, waai de Prins van Wales zijn verblijf zou houden. 20,000 personen zijn van dak beroofd. Omtrent dezelfde stad zegt de Bombay Gazettedat deze oudste en tevens een der fraaiste steden van Indië volgens de uitspraak der gezond heids-commissie sinds vele eeuwen verpest is. De grond is zoo bezwangerd met faecale stofiou, dat geen droppel drinkbaar water binnen de stad kan geput worden. Zelfs de planten in de tuinen sterven, als zij met het stads water besproeid worden. - Een onderzeesehe telegraafkabel is van Peru tot Caldera in Chili gelegd, vanwaar hjj over land met Bueuos-Ayres en Brazilië ver bonden is. ITALIË. Er zijn te Milaan nagenoeg 400,000 vreem delingen aangekomen, om de samenkomst van den Koning met den Duitschen Keizer bij te wonen. Volgens de Nazione is de gezondheids toestand van den rijkskanselier von Bismarck in de laatste dagen zeer verslimmerd en ver zekerde men, dat hij gedwongen zou zijn zijn ambt neder te leggen wegens ziiu overspannen zenuwtoestand. Den 12 dezer is te Turijn het internationaal congres geopend voor liet nomineren van de garens. Bijna alle landen zijn officieel vertegen woordigd en een groot aantal industrieele dele gation nemen aan de werkzaamheden deel. RUSLAND. Het blijkt, dat vooral te St. Petersburg en te Moskou, het inzamelen van gelden voor de noodlijdende bevolking in Bosnië en de Her- zegowina nog voortduurt. In de hoofdstad heeft zich o. a. te dien einde een dames-comité op gericht, hetwelk van den metropolitaau ver gunning heeft verkregen, om in alle Grieksch- orthodoxe kerken te collecteeren. TDÏtKIJ E. Thans wordt niet alleen bericht, dat de Sultan 50,000 p. st. inkomen aan Gladstone heeft aangeboden, wanneer hij orde in de Turksche financiën wilde brengen, maar ook dat de genoemde ex-minister zich zou hebben laten overhalen 5 jaren aan dit doel te wijden. Een andore even ongelooflijke niedodeeling bevat een Duiisch blad omtrent de civiele lijst des Sultans. De 'uitgaven van 't paleis zouden 80 millioen frs. bedingen. De 6000 personendie tot de hofhouding behooreu, ontvangen hooge tractemeulen behalve hetgeen zij nog daaren boven weten machtig te worden. Bovendien bouwt Abdul Aziz jaarlijks een aantal nieuwe kiosken en moskeeën. Dat de Sultan zich be perken zou in zijn uitgaven, mag met het oog op zijn geaardheid niet verwacht worden. Juist op dit oogenblik heeft hij voor zichzelf een nieuw pantserschip besteld, dat ongeveer 40 mill. frs. kosten moet. Z WITSEltLANI). De kantonnale Katholieke synode in Bern heeft met nagenoeg algetneene stemmen het priesterlijk celibaat, de verplichte oorbiecht en liet dragen der soutane afgeschaft. Men houdt zich thans ernstig bezig met het ontwerpen van een nieuw plan, om een der Zwitsersciie gebergten te doorboren, name lijk het Montblauc-gebergte. Dit wil men stel len in de plaats van de doorboring van den Simplon. Ah een der groote voordeelen daaraan ver bonden, noemt men, dat de weg van Parijs naar Milaan 40, die naar Genua 400 kilo meter korter zal zijn, dan de weg door den Simplon. OOSTENRIJK. Den 16 dezer constitueerde zich een comité tot bescherming van de belangen der houders van Turksche obligatiën, bestaande uit de heeren dr. Peez, von Lindheim en dr. Stall. BELGIE. De heer Jan van Beers, de bekende dichter, is de kaudidaat der liberalen (skandi- daat der Geuzen", zooals de ultramontaansche bladen 't noemen) voor het lidmaatschap van den Gemeenteraad te Antwerpen. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 48 October. In deze zitting zijn ingekomen twee wets ontwerpen, als: een houdende nadere bepalin gen omtrent de heffing en verzekering van den accijns op de binnenlandsche suiker en een houdende bepalingen van den accijns op de suiker. De beraadslagingen over het wetsontwerp nopens den aanleg van staatsspoorwegen zijn aangevangen. De heeren van Baar. van Kerk wijk en Ilingst hebben de noodzakelijkheid be toogd tot opneming van meerdere lijnen, waar van liet nut algemeen erkend is. De beer Tak, het ontwerp toetsende aan de beginselen van spoorwegaanleg, heeft het gemis eener leidende gedachte, waarop later kan worden voortge bouwd, aangetoond. De heer Smidt heeft voor namelijk aangedrongen op betere regeling der exploitatie. Morgen voortzetting. SCHIEDAM, 1» October 1875. Naar wij vernemen heeft een drietal mans- lidmaten, vau de confessioneele richting, protest

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 1