Beiicfan. STAN JE. Rliflmns berichten uit Rome heeft onze gezant aldaar aan "kardinaal Antonelü doen aankon digen, dat zijn ontslag door den Koning was- aangenomen. De gezant, de heer Benavides, zou tegen het einde dezer maand zijn post verlaten, die onmiddellijk weder door een nieuwen gezant bij het Vatikaan zou worden bezet. De onderhandelingen betreflende de bekende depêche ^van kardinaal Sirnéoni duren nog voort, zonder veel kans op welslagen. De Spaansche ministers trachten den Heiligen Stoel te beduiden, dat die protesten tegen de vrijheid van geweten niet meer in dezen tijd thuis hooren; het schijnt echter aan eens dooven mans deur geklopt. De syllabus moet de wet worden waarnaar alle natiën, en dus ook Spanje, leven moeten. Een telegrafisch bericht uit Bourg-Madame meldt, dat een korps regelmatige troepen den 17 dezer tc Campredon is binnengetrokken en dat thans al de steden van de provincie Cata- lonie in de macht der Alphonsisten zijn. De Carlistische benden, die nog bier en daar in de bergen zwerven, worden met den dag ge ringer in aantal. Den 28 dezer is Sagasta te Madrid aange komen. In de wateren van kaap Gate, bij Cartha- gena, hebben zeven gewapende manschappen, die zich aan boord van twee vaartuigen be vonden, achtereenvolgens een Engelsch en een- Hollandsch schip en drie Italiaansche schepen aangevallen. Het Engelsche gouvernement heeft dienbetrelïende een nota aan de Spaansche regeering gericht. D ÜITSCHI AND. Het opperste gerechtshof te Berlijn heeft gisteren in zake het proces-Arnim het beroep in cassatie verworpen en den appeliant in de kosten veroordeeld. Het Gesctz- und Verordnungsllatt maakt openbaar, dat Koning Lodewijk eene verorde ning tot voltrekking van paragraaf 84 der rijkswet, betreffende bet invoeren van het ver plicht burgerlijk huwelijk in Beieren, heeft uitgevaardigd. Bij den ministerraad is ingekomen het antwoord des Konings op de aanvraag dei- Ministers om ontslag. Z. M. heeft, onder be tuiging zijner hooge tevredenheid over de ministers, het ontslag geweigerd. Het verzoek der deputatie uit de Kamer van Afgevaardigden om eene audiëntie ter aanbieding van het adres, heeft hij afgewezen. Ook weigeit hij, het adres op andere wijze in ontvangst te nemen. Men heeft te Koningsbergen het bericht ontvangen, dat de Deenschostoomboot Phoenix,- met stukgoederen van Antwerpen naar Kopen hagen en Koningsbergen bestemd, onder weg op de Schelde door eene Nederlandsche kanon neerboot is aangehouden en naar Vlissingen opgebracht Uit het beruchte faillissement van-Adèle Spitzeder is voor de schuldeichers 15 11. 36 kr. en 3 penn. per 108 fl. terechtgekomen. BELG IE. De Koning heeft den gepensioneerden luite nant-generaal A. M. Eenens ontslagen van zijne bediening van adjudant des Konings. De gene raal heeft in den laatsten tijd veel van zich doen spreken door zijne aanvallen op de mannen van 1830 en 31, eu zich o. a. ook eene terecht wijzing van denNederlandschen generaal Booms op den hals gehaald. Te Brussel zal de gerechtelijke instructie tegen dé gewezen bestuurders der Maatschap pijen van Langrand-Dumonceau ernstig hervat en met spoed voortgezet worden; bedoelde personen hebben zich te verantwoorden op de beschuldiging valsche balansen gemaakt en ver schillende andere knoeierijen gepleegd te hebben. TWEEDE KAMER DER STATEN-CENERAAL. Zitting van 20 October. In de heden gehouden zitting is de discus sie over de spoorwegwet voortgezet en wel over de afzonderlijke lijnen met de daarop voorgestelde amendementen, over welke echter eerst zal gestemd worden, nadat alle onder deden van art. 1 z'tju afgehandeld. Er is lang durige discussie gevoerd: 1. Over de lijn ZwolleAlmelo, met de daarop voorgestelde drie amendemeuteu als: rt. van den heer Smidt, MeppelAlmelo. I. van den heer Blussé, Almelo over Raalle naar Zwolle, met een zijtak RaalteDeventer, c. het sub-amendement van den heer Schimmel- penninck van der Oije op dit laatste, om er bij te voegen: Met een zijtak van Raalte over Deventer naar Apeldoorn. De minister heeft alle amendementen bestreden. 2. De lijn Dordrecht langs Goriucliem en Tiel naar Eist. Deze lijn gaf schier tot geene discussie aanleiding. 3. De lijn Amersfoort langs Veenendaal en Wageningen naar Nijmegen. De heer Corver Hooft stelde voor die lijn weg te laten. De heeren Ileijdenrijck en van Nispen stelden voor de kortste richting langs Rhenen. De dis- cussiën over deze beide amendementen duren voort. - SCHIEDAM, 21 October 1875. Door den heer D. Visser, 2e luitenant- kwartiermeester bij het korps, gevormd uit de scherpschutters-vereeniging alhier, werd II. Dins dag avond, bij de gewone oefening, aan de leden bekend gemaakt, dat hij door den Raad van Bestuur van bovengenoemde vereenigingbij missive uitgeuoodigd is, voorloopig het kom- mando op zich 'te nemenen zulks naar aan leiding van het eervol ontslagverleend aan den heer G. Visser Bz., kapitoin-kom mandaat, welke opdracht door hem is aangenomen. Het concert, dat den 16 September jl. door de harmonie-vereeniging A polio" werd gege ven, ten voordeele van de overstroomden in het Zuiden van Frankrijk, heeft na aftrek van de onvermijdelijke kosten, opgebracht f151.80. Door bemiddeling van de heeren H, J. van Ogtrop Zn. alhier is dit bedrag overgemaakt aan den Franschen consul te Amsterdam, den heer Philbert, van wien de president van ge noemde vereenigingde heer G. Maltha Dz., eergisteren een schrijven ontving, waarin hij hem eu de vereeniging aApollo" zijn harte- lijken dank betuigt. AVij vernemen dat de heeren Jonckbloet en de Casembroot, leden der Tweede Kamer, binnenkort naar Philadelphia zullen vertrekken, om bij de opening der aldaar te houden wereld tentoonstelling de Nederlandsche Regeering te vertegenwoordigen. Vad De modellen van de in Nederland uit gevoerde groole publieke werken, bestemd voor de internationale tentoonstelling te Philadelphia, zullen te 's Gravenhage in het Gebouw- van Kunsten en Wetenschappen ter bezichtiging worden gesteld. Zondag a. s. heeft de opening dezer voorloopige tentoonstelling plaats. Volgens bekendmaking van den Minister van Marine van den 20 dezer is, bij de loodingen door de beambten van den "Waterstaat en het Loodswezen, op den drooge van den Nieuwen Rotterdamschen Waterweg naar Zee gedaan, bevonden: langs het Noorderhoofd 39.5, op de lijn der geleideiichten 38 decimeter bij gewoon laag water; zijnde aan de witte, tonnenzijde door de deining niet gelood kunnen worden. Men meldt ons uit Vlissingen van '19 dezer: Iti de maand Maart dezes, jaurs werd door het Deensche stoomschip Phoenix, Vvan Ant werpen komende, op het Nederlandsche gedeelte der Schelde nabij Bath een geladen tjalkschip, hetwelk daar kruisende was, in den grond getoopen. Het stoomschip vervolgde zijne reis naar zee en bekommerde zich niet meer om de schade, aan de eigenaars van de tjalk berok kend. Tengevolge van een gerechtelijk bevel tot inbeslagneming van het Deensche stoom schip, dat dezer, dagen te Antwerpen was biuheugekomen en dus, om vandaar te ver trekken, het Nederlandsch stroomgebied moest passeeren, werd het transportschip Frans ÏTaere- lout gewapenden toen nu dezen morgen de Phoenix van Antwerpen kwamwerd hij ter reede van Vlissingen door de FTacrebout opge wacht. De Phoenix werd gesommeerd te stop pen; hieraan werd echter niet voldaan-, in tegendeel trachtte het Deensche schip door kracht van stoom en zeil de Nacrebout te ont- loopentwee losse kanonschoten bleven zonder gevolg, en eerst toen twee scherpe schoten j gevolgd waren en een kogel tüsschen de masten s van de "Phoenix doorgegaan was, begreep de gezagvoerder dat het ernst was en draaide bij, waarna het schip in het dok is gebracht. (If. It, Ct.) Rotterdam, Men meldt, dat de persoon, die met de valsche promessen van f 13,000 aan de bijbank der Ned. Bank alhier werd aangehouden, gebleken is dezelfde te wezen, die dezen zomer de andere, toen betaalde valsche promessen aan de bijbank had gepresen teerd. De ontdekking van het gebeurde is van buitengewoon belang, zegt het P. v. Just. Niet alleen is daardoor ook de valschheid, dezen zomer gepleegd, aan het licht gekomen, maar de aangehoudenen staan bekend als dezelfden, die reeds lang onder verschillende valsche firma's bestellingen aan buitenlandsche huizen dedendie zij nooit betaalden. Ovcrscliio. In de bierbrouwerij vau de heeren van Lennep, aan de Zwetheui, is gis teren een jongeling tot aan de heupen in het kokend bier gevallen en vreeselijk aan het onderlijf gebrand. Delft. De heeren van Rhijn, Kuiler en Oskam hebben aan den Raad liet voorstel ingediend om terugtekomen op het besluit tot- oprichting van gemeentebewaarscholen. Amsterdam. De nationale tentoonstelling' van kunst en nijverheid is Zaterdag jl. gesloten. In het geheel waren de ontvangsten f 12,309.40 en de uitgaven f 11,126.85. De tentoonstelling is bezocht door ongeveer 40,000 personen. Urk. Alhier had dezer dagen een kind van nog geen drie jaar het ongeluk, een ijzeren draadnagel door te slikken. De dadelijk te hulp geroepen geneesheer gaf aan de hevig verschrikte moeder den raad, het kind overvloedig vet te laten gebruiken, en dientengevolge is het kind den nagel vier dagen later langs den natuur lijken weg kwijtgeraakt. Zwolle. Den 20 dezer is een begin ge maakt met de werkzaamheden voor het plaatsen van een gedenksteen voor mr. .T. R. Thorbeeke in den gevel van het huis van den heer F. J. van Hoboken, op de Thorbeckegracht alhier. IVtjdones. De tongblaar is alhier onder het rundvee uitgebroken. Renkniii. Ook alhier vertoout zich de tongblaar onder het rundvee. Znlt-Bommel. Een zoogenaamd goochelaar dacht Dinsdag II. bij gelegenheid der kermis, eeriige guldens in zijn zak te goochelen, doch goochelde zichzelven in de doos. In een onzer koffiehuizen bezig zijn kunst te vertoonen, ver zocht hij van den kastelein een gulden. »GeeF mij nu nog een rijksdaalder," sprak hij. Na ook dezen ontvangen te hebben, richtte liij- zich tót een der tegenwoordig zijnde boeren: aGeef mij nu eens tien gulden, dan zult gij. de fameuso toer aanschouwen."

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 2