Biiteilaiisciie Bericlitea. BinieilaiiisclB Berichten. A". 1875. Zaterdag 23 October. M 3756 IS" osren W?W9 en Twintxg-ste Jaargang. CHEMISCH COURANT. ÏIUI6EAIT: JIAIIHT, JE, 124. Auvkhti-.ntibi>rijs; van 1—10gewone regels, 1.00, liiderc gawotie regel meer- 0.10. Driemaal plaatsing worüt tegen tweemaal berekend. AnuS'NEM cntspR usper kwartaal Franco per post, door liet geheele Rijk - 2.Ó0. Afzonderlijke iiominers- 0.10. DDI TiC II LA. N D. Veien zijn alhier van gevoelen, dat Italië het bondgenootschap metDuitschland zal bezegelen, door in.zijne kerkelijke politiek zich meer naar het Pruisisch stelsel te richten. De tijd zal dit moeten leeren. Eerie zaak is echter zeker, t. \v. dat, in geval Italië het werkelijk raadzaam of noodig mocht oordeelenom zijne anders in kerkelijke zaken reeds zoo proefondervindelijk goed gebleken politiek te wijzigen, het tegen woordig bezoek van Keizer Wilhem aan Milaan dan steliig daarop invloed zal uitoefenen. In de den 2'1 dezer te Munchen ge houden zitting van den Beierschen Landdag heeft de president een meedeeling van den Koning voorgelezen, aldus luidend: Ik vind geen reden om het adres van Jen Land dag in ontvangst te nemen; verder lieeft ook de toon, die door sommige leden der Kamer werd aangeslagen bij de beraadslaging over het adres, in hooge mate mijn bevreemding opge wekt. Aan den president van deu Landdag zal hiervan kennis gegeven worden. De Kamer vau Afgevaardigden is, na afdoening van twee aan de orde van den dag gestelde wetsontwerpenkrachtens een ko ninklijk decreet, voor een onbepaaldeu tijd verdaagd. I TALI E. De Duitsehers die te Milaan en te Genua verblijf houden en de afgevaardigden uit de Italiaansche gemeenten der Waldenzen en Albi- genzen, zijn den Keizer als beschermer van het Protestantisme komen begroeten. Uit naam van de te Milaan wonende Duitsehers is hem een plateau van gedreven zilver aangeboden, het welk de Engel des Yredes voorstelt met de inscriptie «Ex bello pax." De Keizer nam liet geschenk in dank aan en zeide, dat al zijne pogingen gewijd zouden zijn aan de handhaving van dit symboolen dat zij met welslagen bekroond zouden worden, daarvan was hij oveituigd. De tegenwoordige toestand was van dien aard, dat een lang durige vrede als het ware zeker was. Dat vooruitzicht had men ook. te danken aan de vriendschappelijke betrekkingen met Italië, ENGELAND. De Timeontvangt bericht uit Berlijn van den 20n dezer, volgens 't welk de Porte aan de Mogendheden verklaard heeft dat zij gereed zou zijn waarborgen te geven voor de uitvoering van haar financieel programma; voor zoover dat bestaanbaar is met haar waardigheid. De Standard verneemt uit Weenen, dat de Minister van Buitenlandsche Zaken het bericht, dat Frankrijk Oostenrijk had uitgenoodigd om deel te nemen in de maatregelen om Turkyes financieeie plannen te verhinderen, uit de lucht gegrepen is; Andrassy zal nimmer zulke vruchte- loozo stappen doen. Het Bankdisconto is te Londen op 4 pCt. verhoogd. Gladstones nieuw opstelItalië en zijne Kerk, bevat een heftigen aanval op het Paus dom. Hij schetst de Pauselijke heerschappij als behept met alle gebreken, eu beweert dat haar herstel oumogelylc is. Het Italiaansche beginsel: »de vrije Kerk in den vrijen Staat" is volgens hem, een radikale fout, en met blijdschap begroet hij den eisch der leeken te San-Giovanni del Dosso om herkrijging van het oude mede-collatierecht. Gladstone hoopt dat deze eisch moge zijn een voorleeken van een beweging, gelijk aan de Schotsche van 1843, welke de grondvesting van eene onaf hankelijke vrije Kerk ten gevolge had, De Times deelt eene depeche uit? Berlijn mede, luidens welke de Porte aan de groote mogendheden heeft verklaard, dat zij bereid is om, met betrekking tot de tenuitvoerlegging van haar financieel programma, elkeu waar borg te geven, bestaanbaar met hare waar digheid. P 11 A N K It IJ K. Wanneer men een juist begrip wenscht te krijgen van de strekking der laatste redevoeriug van den heer Thiers, dan hebbe men slechts de reactionaire bladen in te zien. Deze gieten over liet hoofd van dezen beroemden staats man een stroom van beleedigingen uit en een hunner vergeet zich zelfs zoozeer, dat hij de bevrijder van Fraukrijks grondgebied met een ïiSatan" gelijkstelt. Jl. Woensdag liep te Parijs het gerucht dat de inaire van Ajaceio in zijne betrekking geschorst was, omdat hij aangezeten heeft aan een gastmaal, door den heer Galloni d'Istria ter core van den heer Kouher gegeven en waarop door dezen en anderen toosten zijn gedronken op den terugkeer van het Keizerrijk, met welken wensch de maire heeft ingestemd. TUKKIJ E. Uit Kagusa wordt'van 21 dezer gemeld: De Sultan heelt naar Moskau een vertrouwd persoon gezonden, die in iast heeft een nauw keurig onderzoek in te stelien naar don toestand der ooriogsoperatiën en der ingevoerde her vormingen. Turkije voert zeer druk onder handelingen met Montenegro, om het van de opstandelingen af te scheiden door het ver goeding in grondgebied, zoo noodig de haven Lizza, aan te bieden. Een telegrafische depêche uit Ragusa van jl. Woensdag bevat, dat dien dag bij Biniza, een Turksch dorp, een gevecht heeft plaats ge had tusschen de Turkscho bevolking en 600 Dalmatische boeren, die, onder aanvoering van zekeren Philippovich uit Mostnr, de gren zen hadden overschreden.v Laatstgenoemden zijn, met een vrij groot verlies aan doodenen gewondenteruggesingen. W SPANJE. In San Sebastian is eenige versterking uit Santona aangekomen en te Santander is het Alcoy-bataljon, '1000 man sterk, ook voor het zelfde doel ingescheept. Generaal Quesada be vindt zich thans weder te Vittoria en heeft het opperbevel weder opgenomen. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 21 October. In deze zitting is de discussie voortgezet over de lijn AmersfoortNijmegen. De heer Yening Meines/, heeft haar breedvoerig verdedigd, iu het belang eener kortere verbinding van Am- Sterdam met Keulen en eener heilzame con currentie met den Rijnspoorweg. De Minister Heemskerk, deze en andere verdedigingsgronden aanvoerende, had het allerminst een amende ment van den heer Oorver Hooft, om die lijn weg te laten (zie eittingsverslag van gisteren,) - - verwacht, omdat bij aanneming er van de slag ader van 't levend organisme der geheele wet wordt afgesneden. Daarop heeft de heer Oorver Hooft zijn amendement ingetrokken, dat echter dadelijk door den heer Gratama werd overge nomen en daarna door den heer Stieltjes tegen den Minister ten sterkste werd verdedigd. Amsterdam heeft boven alles behoefte aan ver betering der Keulsche vaart en met eenigen spoed kan dat werk binnen een paar jaren gereed zijn. De discussie over deze lijn is, na nog oenige woordenwisseling, gesloten. De lijn Zaanstreek PurmereudlloornEnkhuizen (de Ven heeft de regeering geschrapt, om vrij te blij ven in eene verbindingshaven met Fries land) gaf slecht aanleiding tot enkele opmer kingen. De lijn StavorenIlindeloopenSneek Leeuwarden gaf aanleiding tot groot debat. Drie amendementen zijn daarop voorgesteld1. door de heeren Wijbenga, Idzerda en Moens, om Workum en Bolsward in de lijn op te nemen; 2. door de heeren Bergsma en Uarinxma, om de lijn door te trekken tot Dokkum; 3. door den heer Bredius, om de lijn aldus te bepalen: Hardingen—BolswardSneekJou reHeeren veen. De Minister verklaarde zich niet met bedoelde amendementen te kunnen vereenigen. De discussie over deze lijn is afgeloopeu. Morgen voortzetting. SCHIEDAM, 22 October 1875. Voor de commissie voor het lager onderwijs te 's Ilage, heeft gisteren de beer J. Brouwer, hulponderwijzer alhier, akte voor de Engelsche taal bekomen. In een vorig nommer is gemeld, dat twee leden der Hollandsche commissie voor de ten toonstelling te Philadelphia, de heeren Jonck- bloet en de Casembroot, eerstdaags naar Ame rika .zullen vertrekken, om bij de opening der tentoonstelling tegenwoordig te zijn. Dit is minder juist. Do genoemde heeren begeven zich naar Philadelphia om zorg te dragen dat

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 1