Uemeiiiie Berichten voor de Nederlandsche inzenders de noodige •ruimte beschikbaar gesteld worde. liet eskader, dat bestemd is-om naar Venezuela te vertrekken, wordt jrnet den meest mogelijken spoed uitgerust en zal denkelijk 1 November kuDnen uitzeilen, indien het weder niet zoo onstuimig blijft. Nu toch kunnen de •drie schepen, uithoofde van den hevigen aan houdenden wind, het Ryksdok niet eens ver laten, en moet de proeftocht van Zr. Ms. Zilveren Kruis uitgesteld worden. In het Vaderland van gisteren is een zeer belangrijk stuk geplaatst over Atsjin, van den heer van Zijll de Jong te 's Gravenhage, laatstelijk kommandant der artillerie bij het expeditionnaire leger in Atsjin, dus iemand die bevoegd mag worden geacht over den stand van zaken aldaar een grondig oordeel te kunnen vellen. In dit stuk wordt alles verwacht van de bezetting door de onzen van nog vier punten, met name: de twee uiterste Atsjin-riviermon- dingen en de Kroeng Ryah en Kroeng Raba- baaijen, ten einde daardoor aan Groot-Atsjin allen verderen toevoer en communicatie met het buitenland af te snijden en het aldus te isoleeren. Ter bespoediging van Groot-Atsjins val kan, zoo wordt gezegd, zoo noodig, gedurende het aanstaande operatie-seizoen d. i. in liet tijd perk tusschen November en April nog daartoe medegewerkt worden door het mobili- seeren van twee compleete bataljons infanterie, waarvan het ecne te doen landen in de Kroeng Ryab- en het andere in de Kroeng Rabi baai. Vandaar stellen die bataljons, ieder met eenige ligte artillerie, zich in beweging in de richting van den kraton, onze hoofdversterking, op hun weg, bij weerstand, alles te vuur en te zwaard verdelgende. Bij het welslagen van deze manoeuvre, die volgens den schrijver volstrekt niet aan onover komelijke bezwaren onderhevig is, en die, op grond van de opgedane ondervinding in den, oorlog met den Atsjineesslagen val, dan is het met den tegenstand van Atsjin gedaan en zal het tijdperk voor goed zijn aangebroken, dat de Atsjineesche vlag van de, wateren om Noord-Sumatra is, weggevaagd opn plaats te maken voor de Nederlandsche driekleur» i ti i n Luidens een van het Fransch Konsulaat te Batavia ontvangen mededeeling, zullen, in gaande den 15den dezer, de havens van Hanoï en Pa'iphong (Tonkin), voor den Europeeschen handel worden geopend. De gezondheidstoestand te Batavia, zoo wel als te Samarang, blijft steeds zorgwekkend. Vooraj de cholera eischt vele slachtoffers. Uit een particulier schrijven van Kotta Radja van 22 Augustus jl., deelt de Samar Ct. mede, dat alle ziektegevallen veel gunstiger verinopen, en de cholera weinig uitbreiding heeft gekregen, ofschoon deze nogal onrust had verwekt. Men schrijft dezen gunstigen toestand toe aan de vele evacuaties, waardoor het hos pitaal wat opgelucht werd. De algemeene ge zondheidstoestand is thans gunstig, officiers- sociëteit en kantine zullen worden opgericht De aitesisehe put is geslaagd en 't water goed bevonden, iu de zoogenaamde «groene vlakte", zal een tweede put woi den geboord. Het hospitaal gaat buiten dun kraton, terwijl op de gezondste buitenposten vier kleine hos pitalen zullen worden opgericht. Bij het patrouil leeren worden nu en dan manschappen ge wond; de vijand verandert niet van houding, hij is en blijft even volhardend en kwaadaardig. Het Deensche stoomschip Phoenix ligt thans te "Vlissingen in het dok bij deTonnen- brug. Naar men verneemt, zou de gezagvoerder niet voornemens zijn borg te stellen, en zal het schip derhalve vooreerst moeten blijven liggen. (Af. Ct.) Naar wij vernemen is Z. D. Iloogw. Mgr. J.-annus Baptista Swinkels, bisschop van Amorium i. p. i. apostolisch vicaris van Suri name, na een lang en smartelijk lijden te Paramaribo overleden. Naar men verneemt, trachten eenige kapitalisten zich bij aandeelhouders in de leening van den Memphis-spoorweg genoegzame deel neming te verzekeren, teneinde de emittenten dier leening in Nederland in beschuldiging te stellen van het uitgeven van bedrieglijke pro spectussen. Vad.) Het aautal woeste gronden bedroeg op het einde van 1873 in ons land niet minder dan 750,259 hectaren, over de velschillende provinciën verdeeld, als volgt: Groningen 33,000, Friesland 35,344, Drente 160,542, Overysel '121,831, Gelderland '127,270. Utrecht 10,351, Noord-IIolland 27,843, Zuid-Holland 13,000, Zeeland 12,166, Noord-Brabant 151,254 en Limburg 57,638 heet. Rottcrdnni. Door het Provinciaal Gerechts hof in Zuid-Holland, is benoemd tot deur waarder bij de Arrondissements-Rcclitbank te dezer stede, ter standplaats Vlaardingen, de heer J. C. van Baaren, ambtenaar aan het parket van den officier van justitie te Utrecht. Den Daag. Naar wij vernemen, zal Z. K. II. Prins Alexander, in het belang zijner gezond heid, gedurende den winter in Algiers verblijf houden. Den In November a, s. zal de Prins de reis derwaarts ondernemen Z. IC H. zou voornemens zijn er 5 maanden te vertoeven. Haarlem. In de zaak van den 17-jarigen jongeling, beschuldigd van 3 brandstichtingen, met gevaar voor menschenlevens en 24 dief stallen alle misdrijven gepleegd in de ge meente Twisk, gaf het Prov. Gerechtshof van Noord-IIolland jl. Woensdag arrest Overeen komstig de subsidiaire conclusie van den ver dediger mr. S. Katz, gelastte het Hof nader onderzoek van deskundigen, om schriftelijk ver slag uit te brengen omtrent de vraag- of de beklaagde bij het plegen der hem ten laste gelegde feiten moet geacht worden in staat van krankzinnigheid te hebben verkeerd, of althans in een zielstoestand waarin hij niet voldoende over zijn wil heeft kunnen be schikken. Amsterdam. Het orgel in het Paleis voor Volksvlijt is nu gereed; den 27 October zal de openbare inwijding gesehiedeu door een - avond-concert met medewerking van eenige solisten (mej. Gips, mevrouw Collin, den heer W. Deckers en den dilettant F. K Op 28 October zal een dergelijk concert worden gegeven en op 30 October zal een groote vocale en instrumentale uitvoering (koor van p. m. 400 personen en solisten), onder leiding van den lieer G. A. Ileinze, volgen. Denetto- opbi engst wnrdt gestort in de kas van het "Weduivenfomls der Maatschappij Caecilia alhier. De groote iiajaars-paardenmarkt alhier zal gehouden worden op, Vrijdag 12 Nov. e.,k.op het Frederiksploiu. Daarbij worden uitgeloofd prijzen cn premiün vanwege de gemeente Amsterdam, tot een gezamenlijk bedrag van f 1000, waarvan de bijzonderheden nader zullen worden bekend gemaakt. Tesscl. Een jager in de duinen alhier, heeft een wilde kat geschoten, juist op het oogenblik dat deze haar prooi, een wild konijn, besprong. De wilde kat woog ruim '17/2 kilogr. Zij werd door het schot slechts gekwetst, niet gedood, enviel op den jager aan, die met de kolf van zijn geweer liet woedende dier verder afmaakte. Zwolle. Alhier is door den kantonrechter voor het eerst krachtens de nieuwe wet op de hondsdolheid een jongen tot een geldboe te van f 5 of gevangenisstraf van een dag ver oordeeld, wegens het mishandelen van een hond. 'i$'- Alhier heeft;'het jl. Dinsdag morgen zoo liard gevroren, dat de sloten des morgens met een ijskorst bedekt waren. Rijnsaterwoudo. De Burgemeester van deze niet onaanzienlijke gemeente in de pro vincie Zuicl-IIolland, heeft dezer dagen sol- licianten opgeroepen voor de betrekking van veldwachter, waaraan de ellendige bezoldiging van slechts 120 gulden 's jaars verbonden is, alzoo zes en een halve stuiver daags. Voor het budget van het armbestuur van Rijusaterwoude, ook voor dat van de liefdadigheid der inge zetenen aldaar ware het wenschelyk dat die post maar onvervuld bleef. Wij zwijgen daarbij nog van den door zoodanige titularissen bij de aanvaarding van hunne betrekking volgens de wet af te leggen ambtseed, waarbij zij o. a. zweren of beiooven moeten: «nimmer door lief of leed, gunst, ongunst of door het aannemen vau giften of geschenken van wie of van welken aard ook, zich van de vervulling hunner plichten te laten terughouden." De Vorstelijke personen van Europa zijn bijzonder reislustig in dezen herfst De Prins van Wales bevindt zich op zijn tocht naar Indie te Athene, waar hij de Acropolis in Bengaalsch vuur aanschouwd heeft. De Duitsche Keizer is te Milaan, getroffen door de weel derige ontvangst hem bereid; thans zijn ook de Koning en Koningin van Denemarken uit Kopenhagen naar Rutripenhoim vertrokken om vandaar via Parijs naar Engeland te gaan. De Prinses van Wales zal niet hen naar Dene marken terugreizen, oiri daar met haar kinderen het Kerstfeest te vieren. Wanueer von Bismarck te Milaan met Keizer Wilhelm verschenen was, zou hij de eer gehad hebben te slapen op het bed waarop, en in hetzelfde vertrek waarin Napoleon I van de vermoeienissen des daags hoeft uitgerust. Overmaat van geluk. Zekere vrouw Antonia P., te Pilsen, schonk eenige dagen geleden het leven aan een drieling. Daar dit reeds 't vijfde geval van dien aard is, zijn de wakkere echtelieden eenigszins ongerust over de hoegrootheid der zegen, die hun te wachten staat. De vrouw is 23, de man 26 jaren oud, voorloopig hebben zij nu '13 gezonde kinderen, daar twee anderen gestorven zijn. Men schrijft aan do Pester Lloyd uit Buenos-Ayrès «liet is bekend, dat vóór jaren de handel in meisjes uit Hongarije en Oostenrijk over Triëst naar Egypte vrij levendig werd gedreven, tottengevolge der interventie van het Hon- goarsche ministerie, een einde daaraan werd gemaakt. Deze afschuwelijke haude! wordt nu geheel openlijk van Hongarije uit naar Buenos- Ayies, Montevideo en Rio Janeiro zoo regel matig gedrevendat op iedere van Marseille aankomende Fransche stoomboot 25 tot 30 meisjes daarheen gebracht en door gewetenlooze lieden voor de huizen der prostitutie wórden verkocht, in welke de ongelukkige slachtoffers voor haar onwetendheid en lichtzinnigheid moeten boeten. Tegenwoordig bevinden zich hier uit Hongarije minstens 200 zulke beklagens waardige schepsels. In Hongarije zijn verscheidene agenten, voornamelijk te Oldenburg een zekere E., verder te Triëst twee,- met name 'H; en W. Die schandelijke sujetten stellen transporten samen en naarmate der behoefte, kunnen in 10 tot 14 dagen 20 tot 30 meisjes voor do - reis naar-Marseille gereed zijn, waar zij,- om niet ontdekt te worden; onmiddellijk of weinige uren na haar aankomst aan1 boord gaan; Mét het schip Savoije zijn onlangs 31 - meisjes aan gekomen, die door vier «handelaars" werden aangevoerd." DeGrieksche bladen melden den dood - van mevrouw- Black, die in hare jeugd door

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 2