Bjilteilajjiiüc Berichten. BimiilinJscle Bericiten. A". 1875. a a ii das* 25 October. M 3757. Kennisgeving. Negen, en Twintigste Jaargang. AhonnemintspRUS, pei kwartaal1.85. Franco per post, door het geheele Tïijk - 2.50. Afzonderlijke noinmers- 0.10. BUUKAU: MARKT, E, 134. Advertentieprijs: van 110 gewone regels. 1,00. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal plaatsing woidt tegen tweemaal betekend. Burgemeester en Wethouders van Schiedam; in aanmerking nemendedat behoefte be staat aan vermeerde! ing van het personeel voor de bediening der brandspuiten; Brengen ter kennis van de ingezetenen, dat zijdie genegen zijn bij de Brandweer, tegen de bij de verordening vastgestelde belooning in dienst te treden, zich daartoe kunnen aan melden bij den Opper-Brandmeester dezer ge meente den heer J. DIJKMANSwonende aan de Boterstraat aldaar. Schiedam, den 22 October 1875. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, P. J. VAN DIJK VAN MATENESSE. Be Secretaris, A. W. MULDER. Te Gomprédon hebben de Alphonsisten 22 cavaleristen, die door de Carlisten krijgsgevan gen gemaakt waren, bevrijd en vele soldaten en 21 officieren ziek in het hospitaal dier stad gevonden. liet overschot der Carlistische cavalarie, dat beproefde in de provincie Navana te komen, is op de Fransehe grenzen door Spaansclie tol beambten gevangen genomen. De vooimalige ministers der Sagasta- en Serrano-partij zijn te Madrid tezaamgekomen, om zich onder elkander te verstaan omtrent de door hen aan te nemen gedragslijn bij de aanstaande verkiezingen. Er zal over het geheele schiereiland eene groote kiesbeweging op touw gezet worden. Er zijn zeer vele ministerieel-gezinde kandi daten. De Qaceta deelt de nieuwe statuten der Spaansche hypotheekbank mede. Het kapitaal daarvan, is gesteld op 50 miUioen piécetta's, maar het kan tot uiterlijk 150 millioen wor den opgevoerd. De'actiën zullen zijn van 500 piécetta's, waarop onmiddellijk 40 pCt. zal, moeten worden gestort. ENGELAND. Op de vergadering van houders vau Turksche schuldbrieven der leeningen '1854, 1858 en 1871, den 22 dezer te Londen ge houden, is een comité benoemd om met de Palmer-Maatschappij samen te werken in haar onderhandelingen met de Engelsche regeering en den Sultan. Een motie werd aangenomen, waarhij de onschendbaarheid van 't beginsel, dat bij de uitgifte dier obligaties door de Porte is erkend, wordt uitgesproken, :dat namelijk de Egyptische schatting en andere aangewezen inkomsten halfjaarlijks moeten worden afgestaan ter aflos sing der rente:, Overigens zijn de houdeis der obligaties ge reed elk voorstel van Tutkije in overweging te nemen. TURKIJE, Iu dipiumalieko kringen alhier wordt als stellig geconstateerd, dat in den nacht van den 19 op den 20 dezer! ongeveer 1200 Tur ken, waaronder ook geregelde troepen, het Servisch grondgebied hebben geschonden. De Serviërs hebben de Turken, met verlies van eenige gewonden, teruggedreven. liet Servisch gouvernement heeft den kommandanten aan de grenzen gelast, om eiken invaller krachtdadig terugteslaauzonder echter zeiven de grenzen te overschrijden. Yan dit .bevel is den 20 dezer tevens aan de vertegenwoordigers der groote mogendheden kennis gegeven, F R A N K E IJ K. De geruchten omtrent eene presidentieele boodschap, die bij de hervatting der kamer zittingen zou worden voorgelezen, zijn geheel ongegrond, evenals het bericht dat de heer Buffet eene circulaire betreffende de verkiezingen zou hebben rondgezonden. DUITSCHLAND. De Bondsraad heeft den 22 dezer in voltallige vergaderingovereenkomstig de conclusion zijner commission, de wetsvoorstellen, betref fende de invoering eener beursbelasting en de verhooging eener bierbelasting, aangenomen. Die wetsvoorstellen zullen nu binnenkort aan den Rijksdag voorgelegd worden. TWEEDE ICAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 22 Octoler. In de zitting van heden is, op voorstel van den Voorzitter, besloten om morgen de behan deling der spoorwegwet voort te zetten en Maan dag een tweede onderzoek in de afdeeliugen te houden over de Indische begrooting,- die eerst na het recès (tot 9 Nov.) zal behandeld worden. Heden is de discussie over de afzonderlijke lijnen voortgezet. Op die van NijmegenVenlo heeft de heer Bastert zijn amendement toege licht tot weglating dier lijn, in verband met het amendement van den heer Gratama om ook de lijn AmersfoortNijmegen weg te laten, en met zijn eigen ..amendement tot daarslelling eener nieuwe lijn: UtrechtGorinchemBreda, aansluitende aan Beigie. De heeren Stieltjes en van Kerkwijk verklaarden zich voor 't amen dement. Do Limburgsche leden en de minister waren er zeer tegen, als zijnde het eene poging tot wegneming van een nieuwen schakel uit het ontwerp, tevens daarstellende eene ver binding tusschen het Noorder- en Zuidernet. Alsnu komt in behandeling no. 7Schiedam langs Ylaardiugen naar Maassluis. Op dit No, is een amend, vooi-gesteld door de commissie van rapporteurs., strekkende om te lezen Van het Centraalstation to Rotterdam of van het station te Schiedam langs Vlaai-dingen en Maassluis naar den Iloek van Holland. De heer Verheyen verdedigt, namens de com missie van rapporteurs, dit amend. Hij brengt hier openlijk hulde aan de Regeering voor haar streven om deze zaak in overleg met de Ver tegenwoordiging tot een goed einde te brengen. Met 't oog op het algemeen belang en vooral ten behoeve van het handelsverkeer acht de commissie van rapp. de voorgestelde bijvoeging noodig. De heer Nierstrasz bestrijdt het amendement. Hij is satis fait. Voor 't belang van den handel is de voorgedragen verlenging niet noodig, althans ontijdig; zoolang er geen losplaats voor schepen aan den Hoek van Holland is, is de spoorweg er nutteloos. En wil men nu een tweede Vlissingen gaan maken? Voor de locale belangen zou het spreker verheugenmaar hij is geen locaal vertegenwoordiger. Hy is dus tevreden met hetgeen de Regeering wilgeven. Er 33 nog zooveel te doen, dat wat niet urgent is kan rwaejj(tejjl<C(ook_&met opjle ver beteringen der haven vanMaasmuis" die' ia project zijn. En mocht de Regeering het amend, overnemen, dan hoopt hij, dat er niet aan verbonden zal zjjn een toezegging, om later bassins en haven werken te maken. Tenslotte begrijpt spr. niet, waarom de commissie niet Schiedam als punt van uitgang heeft behouden. De heer Teding van Berkhout vraagt, of deze lijn kan strekken tot voeding van het bestaande spoorwegnet. Ilij betwijfelL het. Alleen bij ijs gang op de rivieren zal deze lijn nut hebben; maar dat nut is z. i, geen voldoende recht vaardiging voor het doen van de belangrijke uitgaven, welke hier voorgesteld worden. AL thans zou de aanleg van deze lijn nog kunnen wachten, totdat de practische gevolgen der verbetering van den waterweg naar zee zouden daar zijn. Maar wil men den spoorweg, dan moet hij in elk geval niet tot den Hoek van Holland doorloopen. De heer Mees wijst op de noodzakelijkheid om de lijn door te trekken tot den Hoek van Holland en bestrijdt de bedenkingen, door de lieeren Nierstrasz en Teding ingebracht. Voor de belangen van de groote scheepvaart is de lijn naar Maassluis niet genoeg. Als de schepen eerst te Maassluis zijn, varen zij ook wel door tot Rotterdam. Maar boven alles het is noodig dat de goederen ten allen tijde verder kunnen getransporteerd worden. Als er besloten water is, dan moeten de schepen de goederen aan den Hoek van Holland kunnen uitladen. De heer de Gasembroot is tegen het door trekken van de lijn naar -den Hoek van Hol land. In geen 20 jaar is er ijsgang geweest,, voor Maassluis. De heer Fabïus is voor het dooi trekken van de lyn naar den Hoek van Holland. De heer Stieltjes geeft eenige technische

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 1