jk 375a Biitenlaiiiuls Berichten. Bianenlacdsclie Berichten. A". 1875. o ens dag '27 October. Neg-en on Twintigste Jaarg-ang-. DUITSCHLAND. Naar gemeld wordt zal de Keizer den Itijks- dag niet openen, tengevolge eener onvermijde lijke inspanning, ontstaan door zijn reis naar Italië. Vorst von Bismarck, zal niet vóór medio Nov. aanstaande uit Varzin naar Berlijn terug- keeren, zoodat ook hij bij de opening van den Rijksdag niet tegenwoordig zal zijn en aan het begin der werkzaamheden van die vergadering geen deelnemen, zal. Het onverschrokken optreden van Koning LodewVjk van Beieren ten gunste van zijn ministerie tegen de Ultramontaansche meerder heid in de Kamer van Afgevaardigden blijkt in het geheele land groote tevredenheid gegeven te hebben. Bijna overal wordt liet door de bevolking ten volle gebillijkt, dat de Koning geweigerd heeft, om zijn, den lande zoo heil zaam ministerie te ontslaanen het kamer adres niet heeft willen ontvangen, als alleen de gehuichelde gevoelens van 79 Ulti amoutaneu bevattende. Uit KaiserslauternNeustadt en meer andere plaatsen zijn dan ook aan Koning Lodewljk reeds telegrammen van dankzegging over,zijne gedragslijn toegekomen. ITALIË. Het bezoek van Keizer Wilhelm is afgeloopen. Zaterdag namiddag te één uur heeft Z. M. de hoofdstad van Lombardije verlaten. Hem werd tot aan het station uitgeleide gedaan door Koning Victor-Emanuel, de beide priuoen, de presidenten der Kamers en de overige autori teiten aldaar. Do troepen waren in orde van parade opgesteld. In de straten bevond zich alweder dezelfde enthousiaste menigte, die de beide monarchen op hunnen doortocht toe juichte. F E A N K R IJ K. De verkoop van de Echo van Ajaccioeen Üonapartistisch dagblad, is op den openbaren weg verboden, wegens een artikel, waarin wordt gezegd, dat een besluiteloos gouvernement aan Frankrijk is opgedrongendoor een groep Franschen zonder mandaat. In den ministerraad heeft de heer Buffet van zijne collega's gedaan gekregen, dat zij van het aannemen van den scrutin arrondis sement eene kabinetskwetsie zouden maken, en dat iedere tot de regeering gerichte inter pellatie over hare politiek onbeantwoord zou blijven, tot na de stemming over die kieswet. Do raad toch erkende eenparig de noodzakelijk heid, om, zonder langer oponthoud, tot de toepassing der nieuwe constitutie over te gaan. Charles Wheatstone, de wetenschappelijke uitvinder van de telegraaf en professor in de wijsbegeerte aan 't Kingscollege, is den 19en 'dezer te Parijs gestorven. In 1802 te Gloucester geboren, heeftihij omstreeks 40 jaar geleden zijn aandacht gewijd aan de toepassing der eleetriciteii ter verkrijging van een pvactisch BWItlAUi MABKT, E, 134,. stelsel van telegrapheeren, In T86S is hij in den adelstand verheven. SPANJE. De Carlisten sluiten thans Berga, in Calalonie, nauw in. In Spanje bevinden zich thans 22,000 recruten onder de wapenen. Dorregaray is, blijkens eene depêche in de Corrcspondenciavan Lojoriea naar Durango overgebracht en daar in de gevangenis gezet. De ministerieele pers verzekert, dat de regeering voornemens is tegen den 15 Januari aanstaande de zittingen der Cortes te openen. Men zegt dat vele voorname opperhoofden der Carlisten te Dax zullen bijeenkomen, ten einde eene beslissing te nemen, die van grooten invloed op den Carlistisehen opstand zal zijn. TURKIJE. De Porte bevestigt in eene breedvoerige cir culaire aan hare vertegenwoordigers in het buitenland, hare vroegere verklaringen, om trent de couponsen tracht de mogelijk heid te bewijzen, om hare nieuwe verplichtin gen te houden, die eerlijk zullen nageleefd worden. De Porte zegt, dat deze het voordeel hebben, dat zij het dagelijks dreigender ge vaar van gedwongen schorsing der belastingen afwenden. De vertegenwoordigers der groote mogen- heden te Belgrado hebben medegedeeld, dat hunne kabinetten te Konstantinopel, wegens schending der grenzen, stappen gedaan heb ben. De Porte heeft een streng onderzoek en het straffen der schuldigen toegezegd. ENGELAND. Berichten uit Zanzibar melden dat de Engelsche kruisers de jacht op slavenschepen ijverig voortzetten. De Engelsche kruiser Thetis nam onlangs een schip in beslag, aan boord waarvan zich niet minder dan 305 slaven bevonden in een ruimte die slechts '100 menschen kon bevatten. In een ander vaartuig vonden de Engelschen 136 kinderen als haringen opeen gepakt. Aan het vroeger met Zanzibar gesloten tractaat was thans eene zoodanige uitlegging gegeven, dat het vooigeven dat de aau boord gevonden slaven huisslaven zijn, hen die het schip uitrusten niet meer waarborgt tegen het opbrengen van het schip. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 23 October. In de zitting van heden heeft de commissie tot onderzoek der regeeriugs-inlichtingen, op de adressen nopens de bekende ovei'eenkomst der Regeering met de Rij nspoor, rapport uitge bracht. De meerderheid stelt als conclusie voor te verklaren, dat door die overeenkomst het algemeen belang niet behoorlijk is behartigd. De minderheid wenscht als haar gevoelen uit te drukken, dat na al het vroeger gebeurde, het verkieslijker ware geweest^ als die over eenkomst ware aangegaan onder voorbehoud van goedkeuring door de Slaten-Generaal. De dag der beraadslaging zal nader worden be paald. De diseussiün over de spoorwegwet zijn voort gezet. Op verzoek van den heer 3 J-'tjes zouden Maandag de discussiën heropend worden over de lijn RotterdamMaassluis, daar hij meende dat er een misverstand moest heerschen in de opgaven vau den Minister omtrent de kosten der haven te Maassluis en den Hoek van Hol land. De achtste lijn: Breda—den Bosch, in verband met hot amendement van den heer van Wassenaer van Catwijck, om een lijn Zwa- luweden Bosch te maken en het amendement van den heer Verheljen om een andere richting aan te nemen, heelt tot zeer uitvoerige dis cussiën geleid, vooral na een nieuw amende ment van den heer Hnrinxma, om deregeerings- lijn te doen vervallen. De Minister heeft dat amendement genoemd even doodend voor de wet als die van de heeren Bastert en Gra- tama, en" ten sterkste de aanneming van deze amendementen ontraden. Ook bestreed de Minister de amendementen der heeren van Wassenaer van Catwijck en Verheijen. De voor gestelde regeeringslijn is wel in het belang der Langstraat, en in het belang eener goede exploitatie. Na eene warme discussie over het woord doodend, gelijk de Minister het amendement van den heer Harinxma heeft gequalificeerd, zijn de beraadslagingen over de achtste lijn gesloten. Ook de negende .lijnGroningen— Delfzijl is afgeloopen, na bestrijding door den Minister van het amendement Bredius, om de richting te nemen over Heerenveen. Den 25 dezer behandeling der nieuw voor gestelde lijnen. Zitting van 25 October. In de zitting van heden zijn de discussiën over artikel 1 der spoorwegwet voortgezet. Hét debat is heropend over de lijn Rotterdam of Schiedam naar Maassluis of (volgens het amen dement der commissie van rapporteurs) naar den Hoek van Holland. De heer Stieltjes heeft betoogd, dat de haven aan den Hoek van llol- land even duur als de haven te Maassluis kosten zou (7 ton). De Minister heeft zijne vroegere opgaven der kosten gehandhaafd; zonder voor de juistheid in te staan. Ver scheidene sprekers hebben de haven aan den Hoek van Holland bestreden. Daarna «zijn de discussiën geopend over de nieuw voorgestelde lijnen. Die van Harlingen—Salzbergen werd door den heer Gratama verdedigd, als van' internationaal belang en. in het voordeel» van- Drente. De .lyn Winschoten—Assen werd krachtig voorgestaan door den heer de Ruiter Zylker in het, algemeen belang en van dat der vruchtbare en nijvere veenkolonie. De Minister A I. T. CO ABONNEMENTSPRIJS, pel ktt.iitn.lll.STi. Franco per pust, door het gelieele Rijk 2,50. Afzonderlijke nommers- 0.10, Advertentieprijsvan 1—10gewone regels. 1,00. Iedere gewone ïegel meer- 0.10. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal beiekend.

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 1