BniIeii 1 a nii s cli e Berichten. BiiineiilaiiasBhe Berisiitei A0. 1875 Donderdag 28 October. A* 3759. IVegen en Twintigste Jaargang. COURANT. Abonnementsprijs, per kwartaalf 1.85. Franco pei post, door het geheele Kijk - 2.50. Afzonderlijke nommers- 0,10. BüllEAU: HARKT, E, 124. Advertentieprijsvan 110 gewone regels. 1,00. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. F B A N K B IJ K. Geenerlei ministerieels crisis is er te wachten. Het kabinet zal ongewijzigd voor de vertegen woordiging verschijnen. Forcioli, maire van Ajaccio is ontslagen, ter zake van deelneming aan de politieke demon stratie in de uniform van een officier der reserve. Het dagblad Echo d'Ajaccio zal in rechten vervolgd worden. Bij de gemeenteraadsverkiezingen te Lyon zijn eergisteren de republikeinen Remain Héron en ïhivollet gekozen. De conservatieve candi- daat Henry bleef beneden de volstrekte meer derheid. In de Parijsche Bouapartistische kringen is weder sprake van het voornemen tot het doen van een coup iï kat om Napoleon IV op den keizei lijken troon te plaatsen. De Bona- partisten verbeelden zich de noodige elementen gevonden te hebben om zich van derf uitslag hunner poging verzekerd te kunnen houden, en rekenen daarbij, naar Het schijnt, op de medewerking der Parijsche politie. In verband hiermede staat misschien de uitnoodiging, welke in den Pays voorkomt, tot ondersteuning van alle politie-beambten, welke door den prefect van politie, om politieke redenen, d. i. wegens huu imperialistisch woelen, afgezet zijn geworden. Volgens den Constitutionnel wil Prins Napoleon zich aan Napoleon IV onder werpen, en heeft hij dezen een brief ge schreven. Is dit waar, dan mag men misschien aannemen dat de oudere Prins van meening is dat de kansen van den jongeren niet slecht' staan. Volgens de Corresp. JRépubl. heeft de minister Wallon, op zijn verzoek, van den Pauselyken Stoel een breve ontvangen, waarbij den bisschoppen gelast wordt in alle kerken te doen zingensDomine salvam fac rempu- blicam" (Behoed, Heer, de republiek!) Het dagblad La Prance wydt drievierde van zijn ruimte aan een belangrijk gedenk schrift van Lamartine, met uittreksels van zijn merkwaardigste toespraken. Dit geschiedt met met het doel om een openbare inschrijving aan te moedigen voor de oprichting van een standbeeld van den dichter op de plaats van het Hótel de Ville. Deze week beginnen de eerste voorbe reidende werkzaamheden voor de boring van de kanaaltunnel - tusschen Frankrijk en Enge land. Een gleuf van 100 meter diepte zal bij Calais geboord worden. BEL GIB. t i Bij de gemeentelijke verkiezingen te Brussel, Antwerpen, Leuven, Verviers, Mons, Namen, Ostende en Diest zijn liberalen herkozen, bij die te Antwerpen zelfs met een meerderheid van zevenhonderd stemmende geestdrift aldaar is onbeschrijfelijk, Te Oudenaarde en Aerschot zyn clericalen- herkozen. Evenzoo hebben te Brugge, Mechelen en Spa de liberalen het onderspit gedolven, maar deze nederlaag wordt door de overwinning der liberalen te Antwer pen ruimschoots vergoed. In de andere ge meenten brengt de uitslag der verkiezing geene wyziging in de samenstelling der gemeenteraden. Een extra-nnmmer van uSieboldia" bevat het voorloopig programma voor de internationa le tentoonstelling van tuinbouw, welke in het volgend jaar te Brussel zal gehouden worden, De inzendingen zijn verdeeld over 232 nommers; de zeven afdeelingen omvatten: I. nieuwe plan ten; II, algemeene verzamelingen; III, bijzondere verzamelingen; IV. houtachtige planten voor de koude kas en den kouden grond; V. planten merkwaardig door cultuur en ontwikkeling; VI. vruchten; VII, tuinbouwkunst en nijverheid: bou- quetten, bloemenmanden, werktuigen en gereed schappen, plaatwei ken, schilderijen (bloemstuk ken). DUITSCHLAND. Gisteren heeft te Berlijn de plechtige ont hulling plaats gehad van het metalen stand beeld, ter nagedachtenis van den gewezen Pruisischen minister von Stein, De Kroonprins, als vertegenwoordiger van den Keizer, was daarbij tegenwoordig. Uit de omgeving des Keizers verneemt de te Berlijn verschijnende Pol. Oorr. dat de financieele maatregelen der Porte zich uitstrek ken zoowel tot de coupons der Turksche loten als tot de betaling der uitgelote stukken. De Nat. Zeit. deelt mede, dat bij het Pruisische ministerie van eeredienst in bewer king is een wetsontwerp betreffende het staats toezicht op de goederen der Katholieke bis dommen. Dit ontwerp zou geheel overeen stemmen met dat van het toezicht op de Katholieke gemeentegoederen. ITALIË. Uit Turija wordt bericht dat het volgende telegram van den Keizer van Duitschland is ontvangen nBelluno, 24 October. Op het punt van het Italiaansch'e grondgebied te verlaten, betuig ik den Koning mijn dank voor de warme en har telijke ontvmgst. Onze samenkomst was een historisch moment, omdat wij beiden aan het hoofd staan van een land, welks eenheid het resultaat is van een langdurigen strijd." De Koning heeft geantwoord dat hij 's Keizers bezoek nooit zal vergeten. sBeiden. aldus gaat het telegram voort, zijn wij door de Voorzienig heid geroepen tot vervulling eener gelijke taak, en beiden kunnen wij ons in een goed resul taat verheugen. Die gelijkheid van positie zal er nog meer toe bijdragen de banden van vriendschap nauwer toe te halen. ENGELAND. De Economist van 25 dezer levért een betoog, waarin dat weekblad, onder aanvoering van de noodige gronden, staaft, dat de Britsche re geering voor de meeste klassen van Turksche fondsenhouders niets behoort te doen, doch ook niets kan doen, zonder in de gevolgen te schaden aan de belangen van alle fondsenhouders. Er bestaat plan tot het oprichten van eene Roomsch Katholieke kathedraal te Londen in de diocese van Westminster, van ongeveer gelijken omvang als de kerk Notre-Dame te Parijs. Zij zal 400 voet lang, 144 breed en 130 hoog zijn, en in den stijl van de tweede helft der dertiende eeuw gebouwd worden. De kosten zullen door vrijwillige inschrijvingen worden gedekt. Een Engelsche wetenschappelijke com missie gaat volgens de Morning Post eerstdaags naar Peru om een onderzoek in te stellen naar de hulpbronnen des lands. De fondsenhouders worden wantrouwend en twijfelen nu zelfs aan de onuitputtelijke guano- en salpeterscliatten, die dit land hun tot waarborg schonk. Uit een brief van een iid der Engelsche Noordpool-expeditie aan boord van de Alert blykt, dat zij tot aan de Carey-eilanden weinig last van het ijs gehad heeft en allen hoopten de pool te zullen bereiken. De expeditie zal waarschijnlijk niet terugkeeren voor het einde van 1877. In de laatste twintig jaren zijn er volgens de statistische opgaven 31,168 schepen vergaan op de kusten van Engeland. Daarbij gingen 14,457 menschenleveDS verloren, en het geldelijk vei lies wordt op minstens 40 millioen geschat. T TT R K IJ E. Eene depêche uit Cettinje van den 22 dezer bevat, dat de insurgenten den vorigen dag eenige kompagniën Turken, die een proviand transport naar Gorasko begeleidden, hebben overvallen. De strijd duurde enkele uren. De verliezen waren aan beide zyden belangrijk. Men bericht uit Belgrado van 23 dezer, dat de geestelijke Zarkovau verschillende zyden versterkingen krijgt. Zijne bende van 4000 man moet reeds tot 7000 zyn aangegroeid. Deze strijdmacht zal, onder het bevel van 4 aan voerders, Sjenitza en Prizrend aantasten en die plaatsjes, in geval van inname, versterken. De Levant Herald van Konstantinopel schat op 100,000 man, waaronder 80,000 redifs, de Turksche troepen, die nu te Nisch, Widdin, Novo-Bazar en te Mostar zijn geconsentreerd» TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 26 October. In deze zitting zyn behandeld de lijnen SleeuwljkTilburg (door den heer Begram voorgesteld), GorinchemGoudaAlphen (door den heer Kuyper voorgesteld), AlkmaarHoorn (door de heeren de Bruyn Kops en Stieltjes voorgesteld.) Het amendement. Eindhoven- WeertAken (door de heeren de'Bieberstein

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 1