de Staten-Generaal -worden verlaagd van f27 tot f20 de '100 kilogr. broodsuiker en ruwe suiker, Deze vei laging staat in verband met de jongste nationale ïegeliDg en maakt een onderdeel uit van eeu der beide wetsontwer pen, dezer dagen op dit stuk ingediend. De Ilaagsche correspondent van de Indê- pendance tneldt, dat de Nederlandsche zaak gelastigde te Caracas bevel heeft ontvangen, zich naar Curapao te begeven. De opbreng van den verkoop van Java- koffie over het loopende jaar zal waai schijn lijk de ïaming met ongeveer 8 millioen overtieffen. De aandeelhouders der Ned,-Indische Handelsbank hebben besloten het kapitaal dei- bank te veigrooten met zes rnillioom Omtrent de krijgsverrichtingen en den stand van zaken in Gioot-Atsjin wordt het volgende medegedeeld Door hevige windvlagen werd op den 23 Augustus aan sommige gebouwen, vooral te Lohong zuidwest schade toegebiacht. Den 25 Augustus rukte van Kotta-Alam een patrouille uit om het zuidoostelijk gelegen terrein open te kappen. Zij verbrandde eenige huizen, waarop de vijand kwam opdagen en haar op haar terugmarsch beschoot en tegelijker tijd ook op onze versterking zijn vuur richtte. Een op den 28 Augustus uit Kotta-Alam uitgezonden patrouille zag, dat de vijand op ongeveer 1000 passen ten Zuid-Oosten dier ver sterking bezig was om boomen te kappen, dat zijn wachtposten aan de rivier bezet waren en dat hij zich bewoog in de richting van Blang- Djoet. Op den 31 Augustus kwam men gereed met, het openkappen van het ten Zuiden van Long- bnttali-zuid gelegen terrein, wat ten gevolge had, dat de bewoners van de in die richting liggende kampong, die nu onder ons werkzaam vuur gekomen is, haar met have en goed ver lieten. De vijand werd weder bijna dagelijks door patrouilles verontrust, die hem zooveel mogelijk afbreuk deden. De chef over den geneeskundigen dienst van Atsjin rapporteeit, dat bij de op 21 Aug, onder behandeling gebleven lijders, ten getale van 439, tot 31 Aug. zijn bijgekomen 467, totaal 906. Hiervan herstelden 254, werden geëvacueerd 141en overleden 5 totaal 400, zoodat op 1 Sept. onder behandeling bleven 506 lijders. Onder de overledenen rekenen 3 niet-mili- tairen. Er kwamen slechts twee gevallen van cholera voor, beiden met heistelling. De ijsmachine bleef vrij geregeld werken. De Fall Mall Gazette, sprekende over ons geschil met Venezuela, komt ten -slotte lot de conclusie, dat wij volkomen in ons recht zijn en Venezuela op alle punten ongelijk heeft, 't Zou in 't belang van de beschaafde wereld zijn, dat deze Zuid-Amerikaansche republiek eens tot haar plicht gebracht werd. De Fall Mall schijnt van meening, dat vrij niet ferm genoeg 'geweest zijn, maar doet dit verwijt niet aan Engeland, dat bijna gelijke grieven beeft en die alle zwijgend verdraagt. Overigens draagt het artikel den stempel van onbekend heid met 't geen hier dienaangaande is voor gevallen. Te Amsterdam heeft men bij een winkelier een vergulden halven gulden in betaling ge geven voor èen tienguldenstuk. Bij de politie is hiervan aangifte gedaan. Te Brouwershaven zijn aangebracht 400 en te Ouddorp 500 blokken tin, door duikers opgevischt uit het wrak van het stoomschip Thomas Sorly. -Reeds begint het toenemen van geestelijke instellingen, den speculatiegeest bij hetverkoopen van vaste goederen wakker te maken. Althans by de aankondiging van den verkoop van eeji boerenplaatsje in de Tijd wordt de aanbeveling gevoegd: sliet geheel of een gedeelte van dat plaatsje is bijzonder geschikt tot het inrichten van een klooster of ander gesticht." Naar men verneemt, worden door of nameus uit Duitsehland verdreven geestelijken, pogingen in het werk gesteld tot den aankoop van de buitenplaats Rijnstroom, gelegen onder de gemeente Aarlanderveen, teneinde dit land goed in te richten tot een verblijf voor geeste lijke zusteis. Het Ciomptoir d'Escoinpte te Parijs is in hooger beroep gekomen van het door de recht bank te Zwolle in z'ijne zaak tegen de curators der Overijselsche bank gewezen vonnis, voor zoover daarbij z'ijne vordering is afgewezen om voor een hooger bedrag dan thans is bepaald in den boedel der Overijselsche bank te worden toegelaten. Dientengevolge zal de tweede verifi catie in het faillissement der Overijselsche bank vooreerst nog niet kunnen plaats hebben. Rotterdam. In den voormiddag van gistei en werd alhier de algemeene vergadering vau het Nederlandsch Protestantenbond gehouden, die des avonds door een openbare bijeenkomst in het kerkgebouw der Evangelisch Luthersclie gemeente werd gevolgd, opgeluisterd door een muziekuitvoering. Prof. C. P. Tiele trad als spreker op voor een talrijke schare en beant woordde in z'ijne uitmuntende rede verschil lende vragen betreffende het doe' der vereeniging, dat, zooals hij aantoonde, niet bestond in het kweeken van godsdiensthaat, in belangstelling voor godgeleerde stellingen, noch in het stichten eenar nieuwe kerk. Geen nieuwe kerk naast de oude, zeide spreker, niet omdat het bond de bestaande volmaakt acht, maar omdat de poging \jdel zou zijn. Al bezat het bond het vermogen er toe, de tijd is niet rijp om zulk een schepping in 't leven te roepen. Zal zij eenmaal komen de kerk der toekomst, dan zal het niet z'ijn om als eene mededingende secte nevens de andere te staanmaar wel om hetgeen in al die secten waarlijk leeft en van den christe- lyken geest is vervuld, te omvatten. Het zal eerst dim zijn,- als liet godsdienstig leven, op gewekt en vernieuwdzich met kracht open baart. Daartoe naar vermogen mede te werken, dat wil het Protestantenbond. Haar te stichten, het kan er zelfs niet aan denken. Vervolgens stelde spreker de vraag of de naam Protestantenbond geen krijgsleus, geen oorlogverklaring tegen de kerk van Rome is? waarop na een vraag ten antwoord: Behoeft de oorlog nog te worden verklaard? zijn wij het die dat deden? in een breedvoerige be schouwing geantwoord werd dat hot Protes tantenbond het streven naar alleenheerschappij niet lijdelijk kan aanzien. Het moet zich aan gorden, de wapenen omhangen, niet om aan te vallen, maar om den aanval te keer te gaan. Zijn doel is: handhaven en voltooien. Wat zijn ideaal van de kerk der toekomst betrof, daarin kwam vooral uit dat het wezen van den godsdienst niet gelegen is in eenige leer of vorm, maar in geloof en toewijding des harten aan God en het Goddelijke. Zij zal niet vragen in welke woorden men dit geloof belijdt, in welke beelden men het uitdrukt, door welke middelen men het aankweekt, maar zij zal de ware eenheid, die des geestes, met de rijkste verscheidenheid verbinden. Na ten slotte zijne redenen te hebben aan gegeven, waarom hij meende die kerk in de toekomst te mogen tegemoet zien, eindigde hij met een aansporing om in dien geest werk zaam te zijn. Gisteren ochtend is aan de Oude Plantage te dezer stede het lijk opgehaald van een on bekende, die zeer haveloos was gekleed. Signa lement: naar gissing ïuim 40 jaren oud, ruim 1.7 meter lang, aangezicht gewoon, bleek van kleur, donkerbruin opgekamd haar, donkere wenkbrauwen, zware donkere knevel en kin- baard in elkauder loopende, blauwe oogen, laag voorhoofd, gebogen neus. De rnan wordt gezegd herkomstig te zyn-uit 'sllage en behanger te zijn geweest. Ylnnrillngen. De hfeugltjke tijding van de aanneming door de Tweede Kamer der Staten- Generaal van de spoorweglijn Rotterdam of Schiedam langs Vlaardingen naar don Hoek van Holland, heeft hier eene onbeschrijfelijke vreugde onder de ingezetenen verwekt, die zich ook openbaarde door liet uitsteken der vlag van de Gemeentegebouwen, van de woningen van vele ingezetenen en van de in de Haven lig gende schepen. De behoefte aan een spoorweg verbinding, die zich hoe langer hoe moer in deze gemeente deed gevoelen zal dan eindelijk vervuld worden. Te dezer stede is gisteren morgen Jacobus Groeneveld, die den 3 dezer door den Duitschen varensgezel Wilhelm Heine een belangrijke ver wonding aan den hals werd toegebracht, aan de gevolgen daarvan overleden. Hcorenvoon. De rechtbank alhier beeft G. Simons, raadslid te Ecgwirden, wegens het stukslaan van liet been vau den hoofdondei wijzer Raadersma, tot een jaar eenzame opsluiting, f 150 schadevergoeding en in de kosten ver oordeeld. Amsterdam. Door Burg, en Welh. dezer gemeente is bepaald, dat op de stedelijke scholen geen verlof meer gegeven zal worden om geduiende de schooluren de school te ver iaten tot liet bijwonan der catechisatien. Deze maatregel zal definitief over drie maanden worden ingevoerd, zoodat bij behoorlijke en tijdige regeling op het godsdienstonderwijs geen inbieuk behoeft te worden gemaakt. Aan dezen maatregel zal rigoureus de hand worden gehouden. Deventer. De 99ste algemeene vergadering van de Nederlandsche Maatschappij ter be vordering van Nijverheid en het daaiaan ver bonden congres zullen op den tweeden Dinsdag van Juli 1876 worden gehouden. Zwolle. Eene particuliere telegrafische depêche, uit Engeland staande de Yrijdag jl. gehouden weekmarkt ontvangen, deed de markt onmiddellijk een daling in kalfdragend vee oudergaan. De oorzaak is dezeDe vee- boot vau Rotterdam met bestemming naar Louden is voor een paar dagea te Harwich in quarantaine gehouden, vermoedelyk omdat in Nederland tongblaar en klauwzeer heerschen, Dtrcclit. Te dezer stede is eei gisteren nacht eeue jonge dochter deerlijk gebrand, door dien ze op een vuurstoof was gaan slapen en haar kleederen waarschijnlijk iu brand waren geraakt. Haar vader, die te bed gegaan was, weril door den brand gewekt en stond onmid dellijk op om de dochter te helpen.. Uit vrees van het geheele gezin in brand te steken, bracht hij haar de deur uit. Zij is naar het Ziekenhuis gebracht. De vader is aan de handen zoo gebrand, dat zij mogelijk wel voor altijd onbruikbaar zullen zijn. Ravcstein. In deze gemeente is een vier jarig kinddat gedurende de afwezigheid der moeder te dicht bij het vuur was gekomen, in brand geraakt en tengevolge der bekomen biandwoudeu eenige uien later onder de hevigste pynen bezweken. Micrlo. In deze gemeente maakt de diph- theritis (besmettelijke keelziekte) veel siacht- ofi'eis. Vooral onder de kinderen is de sterfte gi oot. Breda. Alhier wordt eeu gerechtelijk ondeizoek ingesteld ter zake van het overlijden jvan een 6jarig knaapjewiens dood iu ver band wordt gebracht met een slag op het hoofd, hem door een kweekeling op eeneu school toegebracht.

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 3