A0. 1875. Vrijdag 29 October. M 3760 EBttsnlaaflsche Bericlten. BiiiUBiilauiSBlie Eericiitft Negen ©n Twintigste Jaargang. DUITS CHL AND. De Rijksdag is den 27 dezer door den staats minister Delbrück, namens den Keizer, geopend. In de voorgelezen troonrede betuigt Z. M. zijn tevredenheid over den vooruitgang der inwen dige ontwikkeling van het rijk en de beves tiging der goede betrekkingen met het buiten land. Verder wordt daarin betoogd, dat de tegenwoordige stagnatie in den handel, waar tegen de regeering niets vermag, in elk geval niet aan de onzekeiheid der politieke betrek kingen is toe te schrijven, daar sedert het vorig jaar het duurzaam behoud des vredes, naar rnenschelijke berekening, zekerder dan ooit in de twintig laatste jaren vóór de ves tiging van het Duitsche rijk geweest is. Van authentieke zijde wordt thans de vroegere mededeeling gelogenstraft, luidens welke de rijkskanselier von Bismarck voor nemens zou zijn, om binnenkort wegens gezond heidsredenen zijn post neer te leggen en zich geheel aan de leiding der staatszaken te onttrekken. Ruim 35 jaren geleden werd te Berlijn het ,plan ontworpen tot oprichting van een gedenkteeken ter herinnering aan den slag bij Waterloo. Het monument zou geplaatst worden op het plein Belle-Alliance. (Men weet dat de slag ook naar deze herberg, waar de opper bevelhebbers der Engelsche en Pruisische legers te zamen kwamen, genoemd wordt.) De beeld houwer August Fischer kreeg de opdracht om de vier marmergroepen waaruit het gedenkteeken zou bestaan, te vervaardigen. Deze groepen zouden de vier natiën voorstellen, wier troepen aan de overwinning hebben deelgenomen, name lijk Engeland, Nederland, Pruisen en Hanover. Twee dier groepen, Engeland met den panter en Nederland met den leeuw, ieder 7 voet hoog, zijn door "Fischer in gips afgewerkt en door een ander beeldhouwer, Whlger, in marmer overgebracht. Met de twee andere groepen was Fischer ten halve gereed, toen de dood hem in 4865 Verraste. Na hem is het werk aan den beeld houwer Franz opgedragen. In het volgende jaar hoopt men nu met dezen arbeid gereed te komen. Het Belle Alliance-plein wordt thans voor de plaatsing van het gedenkteeken gereed gemaakt en de fondamenten worden gelegd voor de vier gepolijste grantetblokken, elk zes voet hoog, die tot voetstukken voor de marmer- groepen zullen dienen, F R A N K R IJ K. In eene te Parijs gehouden vergadering van houders van Turksche obligatiën is eene com missie benoemd om samen te wei ken met den Council of foreign londehotdere te Londen. Een brief van den groot-vizier, ontvangen door de agenten van Dent Palmer, is in de vergadering voorgelezen; daarin werden de financieels maat regelen van de Porte geiechtvaardigd en verzet de groot-vizier zich categorisch tegen liet pro test, onlangs door de houders van Turksche fondsen ingediend. Sedei t een paar dagen is de heer Thiers weder te Parijs teruggekeerd. De groote mate vau populariteit, waarvan de eminente staats man bijna dagelyks de bewijzen omvangt, deed zich ook weder kennen op zijn terugreis van Aicachon. Te Angoulèrne werd hij aan het station opgewacht door een groote menigte, aan wier hoofd-zich een twintigtal raadsleden bevonden, welke hemeenadies overhandigden, als blijkt van instemming met de pas door hem uitgespi oken rede. n Vei gun ons, mijnheer Thiers, zoo luidt het slot, u dank te zeggen voor de schitterende rede door u te Ar- cachon gehouden, die door het gansche land weerklinkt en waarin wy tot onze groote blyd- schap, nevens het zoo klare overzicht van den hedendaagsciien staat van zaken, het getuigenis vonden van uw onwrikbaar vertrouwen in de beginselen van 1789. Uwerzijds is dit een nieuwe dienst meer bij de velen, welke gij reeds aan het vaderland bewezen hebt. SPANJE. Volgens een telegram van den Parijschen correspondent van de Nat. Ztg.% die in Spaan- sche aangelegenheden gewoonlijk goed is inge licht, moet men in Madrid zeer spoedig de vorming van een nieuw Kabinet doorCanovas del Castillo tegemoet zien; daarop zou de Koning met Jovellar naar het leger gaan. Geen enkel geloofwaardig bericht be vestigt de gevangenzetting en strenge afzon zondering van Dorregaray. Met de kleine Brigade, die hij uit de overblijfselen van het leger van het centrum heeft georganiseerd, staat hij bij Pampeluna, om die stad te obser- veeren en de versterkingen, die de Carlisten ten noorden van Pampeluna hebben aangelegd, te beschermen. De telegrammen van het oorlogsterrein luiden uit Catalonie steeds gunstig voor de regeeringstroepen, Men kan nauw meer het oog houden op do talrijke hoofdofficieren, officieren en manschappen der Carlisten, die zich onderwerpen. Het bericht, dat Berga door de Carlisten ingesloten was, blijkt van Carlis- tischen oorsprong te zijn en verdient dus geen geloof. Don Carlos heeft uit eene voorgeschreven lichting nog weder een duizend man of wat bij zijn Noorderleger weten te voegen. De Diario meldt dat Marfori in Madrid is aangekomen, doch op bevel der regeering gearresteerd en naar Cadix is gebracht om van daar naar het buitenland te worden vervoerd. ENGE LA N D. De regeering heeft depêches van haren gezant Layard te Madrid ontvangen, betref fende de jongste zeerooverijen op de kusten van Spanje. Die depêches zijn aan den bevel hebber van het Engelsch eskader in de Mid- dellandsche Zee medegedeeld, met de noodige instruction om daartegen maatregelen te nemen. De regeering heeft een ooilogsschip naar Panama gezonden, om voor da belangen der Engelschen aldaar te waken, tengevolge van de ontvangen berichten omtrent de te Co lumbia uitgebarsten onlusten. ,r OOSTENRIJK. Luidens overeenstemmende particuliere be richten, den 25 dezer fts Weenen van het tooneal des oorlogs in de Ilerzegowina ontvan gen, is er Donderdag en Vrijdag jl. tusschen de insurgenten en de Turken bij Prosjcza hevig gevochten. Laatstgenoemden zouden ten slotte, met verlies van 200 man aan dooden, teruggetrokken zijn. ITALIË. De Keizer van Duitschland heeft bij zijn ver trek uit Milaan 42,000 lires voor de armen 'dier stad en 4000 voor het dienstpersoneel van het 'theèter geschonken. RUSLAND. Op den 21 dezer is te Khokand opnieuw een opstand uitgebarsten. De Khan is gevlucht. Dezer dagen is in Rusland voor het eerst een Israëliet, vaandrig Freymann, tot officier benoemdtot nu toe kondende Israëlieten in Rusland geen officiersrang verkrijgen. DENEMARKEN. De Kroonprins is gedurende de afwezigheid van zijn vader, Christiaan IX, met de leiding der regeering belast. AMERIKA. Drie vierden van de stad Iquique zijn door brand verwoest. Iquique is de eenige zeehaven in de provincie Arequipa aan da zuidkust van Peru, die zich over eene lengte van 240 mijlen uitstrekt. Prof. Henry, te Washington, heeft aan den directeur der sterrenwacht te Greenwich getelegrafeerd, dat een nieuwe kleine planeet ontdekt is. Dat hemellichaam moet van de tiende grootte zyn, declinatie 6° 54' Noord; dagelijkse!) e beweging Zuidwaarts. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 27 October. Het debat over de spoorwegwet is voort gezet over artikel 2, bepalende dat zooveel mogelijk gelijktijdig zal worden aangevangen met alle lijnen, behalve GroningenDelfzijl, en met aanleg daarvan eerst aan te vangen, indien de concessie Heemstra c. s. mocht komen te vervallen. Hierop zyn voorgesteldeen amende ment door den heer Zylker, strekkende om in geval de concessie vervalt, die lijn gelyk te stellen met de overige regeeringslijnen; een amendement door de hecren Zylker en Schepel, COURANT. Adonnljientsprijs, per kvvmtaal.85. Franco par post, door het geheele Rijk - 2.50. 'Afzondei lyke nommers- 0.10. BU1&EA.U: MAK KT, E, 12«. Advertentieprijs: van 110 gewone regels1,00, Iedere gewone regel meer- 0,10. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend.

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 1