A 1875» o ens das* 3 November. Tenoltiit iaplijls, nitpzoieri DMai. Bnitenlamlsclie Ëericbten. BiinBnlaiiilsclte Berichten. M 3763. IVegen en rJ?>vi.ULtig-ste> Jaargang-. DENEMARKEN. AnoNNhMi-.NTM>i!iJb, per lovmtnnl 1 85. Franco per post, door het getoete Kijk - 2.50. Afzonderlijke nomincis- 0.10. SVIIEAV: 01A If. It T, K, 134. Advuktentu:imims: van 10 gewone regelsi.00. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. s i' A n J E. De Oaceta bericht, dat generaal Qaesada belangrijke operatiëa ten uitvoer brengt, waar van het einddoel Villareal, in de provincie Alava, is. Hij is tot Orduna voortgemarcheerd, «onder één Carlist op den weg tusschen Miranda en Bilbao te vinden. Volgens berichten uit Vergarn, had hij de belangrijke stelliugen van Salinas bezet, die op de grens der proviucie Alava in Guipuzcoa liggen en de vallei van Leuiz beheerschen. De Carlisten trokken zich in den omtrek van Mondragon en Onate samen. Uit Barcelona meldt men dat er in geheel Catalonie geen '1500 Carlisten meer te vinden waren. Aanhoudend blijven zij zich tot het aduIto aanmelden. San Sebastian wordt nog voortdurend dooi de Carlisten beschoten. Het gerucht wordt bevestigd, dat Koningin Isabelle, dadelijk, na alloop der Cortes-ver- kiezingen, zich naar Madrid zal begeven. Die verkiezingen zullen in het einde van Januari of in het begin van Februari n. s. plaats hebben. Men meldt alwederom dat Saballs en zijn zoon te Sarresa op bevel van don Carlos in hechtenis zijn genomen. OOSTENRIJK. Van ofïicieuse zijde wordt uit Weenen na der gemelddat graaf Zichy, Oostenrijksch gezant te Konstantinopel, dëzer dagen bij de Porte, op Sast zijner regeering, geen ernstig vei toog heeft ingediend, betreffende het zooge naamd plegen van gruwelen door de Turksche troepen aan de Servische grenzen, maar wel, wegens het herhaald schenden door lien van de Dalmatische en Croatische grenzen, bij het vervolgen der vluchtende insurgenten op Oos tenrijksch gebied. Uit Praag wordt bericht, dat er uitzicht bestaat, dat de établissementen van dr. Strous- berg voorloopig door de belanghebbenden bij zijn faillissement in werking zullen"gehouden worden. Het passief van dr. Strousberg wordt op 17 millioen 11. begroot. Reeds zijn er 5000 werk lieden uit zijne waggon fabriek te Babna ont slagen. De tusschenkomst der Oostenrijksche regeering is ten hunnen behoeve ingeroepen. In de boeken van den failliet moet eene groote verwarring heerschen. Zijne vrouw en vijf dochters hebben, ontbloot van alle geldmidde len, het landgoed Zbiro, dat zij bewoonden, reeds verlaten. ENGELAND. Gladstone heeft in een brief aan lord Hartington liet vaste besluit uitgesproken zich niet meer met de' staatsaangelegenheden te bemoeienhy zegt voortaan niets meer dan een bloot toeschouwer der voorkomende ge beurtenissen te zijn. Gladstone's opstei Italië en de Kerk" ver schijnt eersLdaags te Rome, in een door don schrijver zeiven goedgekeurde Ilaliaansche ver taling, van de hand vari den markies Guerriere Gonzaga. Mas Muller heeft, bij de prijsuitdeeling in de Freetrado Ilall te Manchester den Engel- schen aaubevoluu het onderwijs volkomen onaf hankelijk van de kerk te maken. Het moest neut mal, algemeen, verplicht en kosteloos zijn. Volgens hem zouden de Engelschen meer voordeel hebben van zulk een onderwijs dan zij nu van Turksche schuldbrieven trekken. »En daaromzei hyrdegt daaraan uw geld ten koste en overtuigt de wereld dat de helft, drie vierden, ja negen tienden van den waar- achtigen practisehen godsdienst onderwijs nationaalverplicht en misschien ook kosteloos onderwijs is." De Times ontvangt bericht uit Mostar van den 30 October, volgens hetwelk het de eenstemmige meeniug der consuls is, dat Turkije in de tegenwoordige omstandigheden niet iit» staat is den vrede aan het land te hergeven en tusschenkomst noodzakelijk is. Cbefet Paclia maakt zich gereed om Baniani met '15 bataljons aan te vallen. De Perzische gezant te Londen heeft de Bank van Eugeland bezocht, om een onderzoek te doen naar de bijzonderheden dier instelling. Malcom Ktian staat aan het hoofd van de par tij van den vooruitgang in Perzië, waar hij reeds de telegraaf heeft ingevoerd, en dat op zijn eigen kosten. Thans denkt hij er over een Bank iu zijn vadeiland op te richten. F R A N K R IJ K. In eene bijeenkomst der uiterste linker zijde heeft men zich vereenigd met den raad van den heer Gambetta, om het voorstel van den minister Buffet aan te nemen, t. w. het eerst over de kieswet te beraadslagen. In eene samenkomst van de linkerzijde is men tot het zelfde besluit gekomen. Frankrijk heeft een zijner geleerdste mannen verloren, den abt Migne, die zich inzonderheid door de uitgaaf der geschriften van Christelijke kerkvaders een goeden naam verworven heeft. Migne had zelf een drukkerij, waarin meer dan 300 werklieden werkzaam waren. Uit Toulon wordt gemeld dat het ad miraalschip Magenta ten gevolge van eea op het schip uitgebroken brand, in den vroegen morgen van 31 Oct. in de lucht gevlogen is, nadat het vooraf door de geheele bemauning, die het ongeluk voorzag, verlaten was. Denzelfden is te Parijs op de beurs bekend ge worden, dat het bankiershuis Schreyer en Dreyfuss zijne betalingen gestaakt heeft. Dagbladet, een der te Kopenhagen ver schijnende dagbladen, bespreekt uitvoerig het gebeurde met de stoomboot l'hönix. liet blad zegt, dat de Nederiandsche Regeering in deze kwestie den wettelijken weg niet heeft verlaten. 'L MEDE N. Omtrent de Zweedsche Noordpool-expeditïe, die den 8 Juni Ti omsoë verlaten heeft en onlangs teruggekeerd is, verneemt men, dat zij op 75.30 graden breedte in het ijs gezeten heeft, zoodat haar tocht vertraagd werd. Prof. Nordenskiöld, die de expeditie .argezelde, beschouwt haar als beter geslaagd dan een der voorgaande. Hij gelooft, dat zij een grooten handelsweg ontdekt heeft. SCHIEDAM, 2 November 1875. Naar wij vernemen hebben eenige leden der Nederd. Hervormde Kerk alhier bij het Klassikaal Kerkbestuur geprotesteerd, tegen de onwettige handeling van den kerkeraad, in zake liet protest tegen de verkiezing van '13 ge machtigden voor het kiescollege, op den 13 October jl. gehouden. Naar de Haagsche kroniekschrijver der Gr on. Ot. mededeelt, boezemt de gezondheid van Z. K. H. Prins Alexander, zoo niet voor het oogenblik dan toch voor de toekomst, bezorgdheid in. Men verwacht veel goeds van een verblijf van eenige maanden in Afrika. Volgens denzelfden correspondent denkt Z. IC. H. de Prins van Oranje er niet aan vooreerst naar Nederland terug te keeren. Bij Koninklijk besluit van 29 Oct. 1375, no. 16, is opgeheven het ontvangkantoor der directe belastingen en accijnsen te Urk, en de gemeente Urk toegevoegd aan het ontvang kantoor der directe belastingenin- en uit gaande rechten en accijnsen te Enkhuizen c. a., en dat kantoor gelaten ouder het voortdurend beheer van den tegenwoordigen titularis den heer J. Burgerhoudt. De Amsterdamsche correspondent van de liöln Zeit. zegt, dat de vaart op de Schelde volkomen vrij is dat wil zeggen, er bestaat geen Scheldetol meer, rnaar daarom is de rivier nog geen neutiaal vaarwater, waarop door geen politie toezicht kan geoefend wor den. Van fort Bath naar zee is de Schelde Nederlandsch grondgebied. Heeft de Ebonite op dat terrein een Ilollandsch schip in den grond gevaren, dan heeft de politie het recht, neen, 't is haar plicht, het stoomschip daar voor ter verantwoording te roepen. De aan houding is dus alleszins rechtmatig. Onlangs is van Multatuli's MaxHavelaar een Duitsche vertaling verschenen van de hand van Th. Stromer en uitgegeven door de firma G. H. C. Muller te Berlijn. De Hooge Raad heeft gisteren, overeen komstig de -conclusitj van het Openb. Min.,

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 1