A". 1875. on der da j 4 November. .M Bnitenlanisclie Berichten. BïïïtïïaïÏHli Berinnen. 3764. mi Négen en Twintig*é!te •Tatar** grn.T* g*. F II A Ji K It IJ K. De donkere .stippen aan Frankrijks politieken horizon worden met den dag talrijker en grooter tevens. Meer en meer blijkt, hoe weinig homo geen het kabinet in werkelijkheid is, en dat men zich daarvan ten onrechte illusion gemaakt heeft. De toestand zou, volgens een gerucht, dat niet ongegrond schijnt, zelfs zóó gespannen zijn, dat de jongste zitting van den minister raad door maarschalk Mnc.-Mahon eensklaps kortaf wercl opgeheven. Niet alleen de wijze van verkiezing is een twistappel en struikelblok, maar ook het ontwerpen van eene wet op de drukpers is eeu punt van ernstig verschil. De ministers van justitie en van binnenlandsche zaken blijven ten eenenmale verdeeld over de beginselen en grondslagen, waarop zij moet rusten. De Opinion 'Wndonale meent'te weten, dat" 326 afgevaardigden hunne stem zullen geven aan den sorutin de liste, 331 zouden van eene tegenovergestelde meening zijn, terwijl 42 zouden weifelen. RUSLAND. De nieuwe opstand in Khokand, waarvan met een enkei woord gewag is gemaakt, blijkt door denzelfden muzelman te zijn aangestookt, die den eersten opstand heeft uitgelokt en den khan Rhudojar verdreven heeft. Abdurrahman- Awtobatschi. Dezer dagen is te St. Petersburg over leden generaal Petersen, een der oudste vete ranen van de gezamenlijke Europeesche legers. Hij was geboren in het jaar -1783. Gedurende zijne veeljarige militaire loopbaan heeft hij zich in verschillende gevechten door zijne buiten gewone dapperheid en onverschrokkenheid onderscheiden, waarvan trouwens ook de vele ridderorden, welke zijne borst versierden,'ge tuigden. Een telegrafisch bericht uit Archangel van Zondag jl. behelst, dat de Dwina-rivier -dicht gevroren en de scheepvuart dien ten ge volge gestaakt is. Te Petersburg zijn den 28 October de losse bruggen over de Newa weggenomen om het drijlijs. DÜITSCHLAND. De Voss, Zeit. voorziet een storm in den Rijksdag tegen den Pruisischen Minister van Financiën Camphttusen, ofschoon deze formeel slechts een regeerings-commissaris is, die som mige ontwerpen, door de bondskanselarij voor gesteld, te verdedigen heeft, terwijl alleen de bondskanselier von Bismarck voor den inhoud dier ontwerpen verantwoordelijk kan gesteld worden. Men zal gemelden Minister van Finan ciën grieven maken van de munthervorming, de bankpolitiek, enz.en daarin wijziging door zijn val trachten te verkrijgen. Het blad hoopt, dat de Minister overwinnaar zal blijven en dat Uit Varzin wordt aan -de JFeser-Zeit. gemeld, dat de toestand vaal den heer von Bismarck is verergerd. Bij het'zènuwlijdon van den patiënt heeft zich gevoegd een aandoening van jicht in den rechtervoet!, zoodat hij niet kan gaan. Het sedert 213 jaren bestaande bankiers huis Heinrich Klister Sc Co.'te Leipzig heeft den 29 Oct. zijne betalingen gesttjaktl. Men verze kert echter, dat het alleen eene tijdelijke schor sing van betaling is daar hét actief van ge melde Irma haar passief met 2,400,000 rijksT mark te boven gaat. Neder-Oostenrijk zendt dit jaar, evenals vorige jaren, 8 onderwijzers der volksschool naar het buitenland om onderwijsinrichtingen te bezoeken. Ieder uit de staatskas. TURKIJ E. van hen ontvangt 300 fl. Een depêche uit Ragusa van 31 October bevat, dat '1800 man Turken uit Beran tegen de opstandelingen opgerukt, maar met een verlies van '150 man teruggeslagen zijn. Het verlies der laatstgenoemden zou alleen 20 mau aan dooden en gekwetsten bedragen hebben, AMERIKA. De regeering heeft een memorandum met instruction aan haren gezant te Madrid ge zonden. De inhoud van dat stuk is nog niet bekend, maar eene depêche uit Washington, door de dagbladen opgenomen, zegt, dat het stuk naar president Grant's inzichten opge maakt is, die de onafhankelijkheid van Cuba, als onafhankelijke republiek geconstitueerd, en de afschaffing der slavernij als de eenige en bepaald noodzakelijke oplossing beschouwt van de Gubaansche kwestie. Eene dépêche uit Philadelphia van 1 dezer meldt, dat de Amerikaansche nota over de Cubaansche kwestie reeds in September 11. aan den heer Cushing, Amerikaansch gezant te Madrid, is toegezonden. Het dralen van het Spaacsche gouvernement om daarop te ant woorden, veroorzaakt te Washington ongerust heid, waar inmiddels groote toebereidselen worden gemaakt tot versterking van de marine. Luidens ontvangen mededeelingen uit Madrid, heeft het Spaansehe gouvernement den 25 Oct. jl. bevolen om 5 pantserschepen en '10 oorlogs fregatten, met bestemming naar Cuba, uit te rusten, Provinciale Staten van Zuid-Holland. Zitting van Dinsdag 2 November. Te elf uren opent de Commissaris, in naam des Konings, de gewone najaars-vergadering van de Provinciale Staten van Zuid-Holland. Eerst wordt overgegaan tot de samenstelling der afdeelingen. Vervolgens wordt mededeeling gedaan van de ingekomen stukken, die meerendeels voor kennisgeving worden aangenomen. Daarna brengt de Voorzitter ter tafel de verschillende missives van Gedep. Staten, ten geleide van voorstellen. Verschillende onderwerpen zijn aan de orde gesteld, alsmede onderscheiden ontwerpen en voorstellen in handen van commission, waar onder die omtrent toepassing van art. 36 der wet op het lager onderwijs. Op voorstel van den Voorzitter wordt be sloten de volgende vergadering te houden op heden, Dinsdag, over 14 dagen, des middags te 12 uren, ten einde alsdan in de eerste plaats te behandelen de onderwerpen die ge reed zijn en daarna de rapporten der commis- siën, voor zooverre die dan ingekomen en gedrukt modi ten zijn. Tot dien. tijd wordt de vergadering gescheiden. SflHIEDAM, 8 November 1875. De Schiedamsche afdeeling van het Neder- landsch Schoolverbond, besprak in hare gisteren gehouden vergadering het voorstel van de Hoofdcommissie tot vereeniging van het Verbond met de Vereeniging Volksonderwijs"Was men het in hoofdzaak eens, dat bedoelde samen smelting zeer wenschelijk zou zijn wegens liet gewichtige doel van nVolksouderwijs": be vordering van een krachtig lager onderwijs, in eigen boezem zoowel als door het gansche vaderland, men kon zich niet vereenigen met een der voorgestelde middelen, waardoor de nieuwe Vereeniging haar doel zou trachten te bereiken, nl. het uitoefenen van invloed op de verschillende verkiezingen, zoodat dan ook de afgevaardigden naar de aanstaande algemeene vergadering, op Zaterdag 6 dezer te Utrecht te houden, werden uitgenoodigd, dit gedeelte der voorstellen te bestrijden. Als afge vaardigden, vanwege de afdeeling, zuilen op treden de heeren Dr. C. J. Vaillant en D. Pigeaud J.Dzn. Heden morgen te 5 uren had op de rivier de Maas, tusschen de gemeenten Vlaardingen en Perniseen droevig ongeval plaats. Een kleine tjalk met aardappelen geladen, werd door de stoomboot Talismankomende van Rotterdam, zoo hevig aangevaren dat zij on middellijk zonk. Twee der opvarenden, de schipper en zijn knecht zijn gered, doordien zij spoedig in den mast klommen en door schipper P. Bijl, die met zijn schuit van Schiedam kwam, en den gevaarlijken toestand zag waarin zij zich bevonden, na veel inspan ning in diens schuit werden opgenomen. De schipper van-de gezonken tjalk, zijnde een man van 76 jaren, was lievig door den schrik bevangen, zoouat bij zijne aankomst aan het hoofd alhier terstond geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. De vrouw van den schipper die nog te bed lag is verdronkendewijl het voor schipper Bijl onmogelijk was iets ter harer AnüKNKJir.NTSiTtnb, pei kwatUuü1.85. Franco per post, Ooor het geheele Rijk - 2.50. Afzonderlijke nommeis- 0.10. nUHEAl': MABHT( E, 134. Advertentieprijs: van 1 10 gewone regels1.00. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. ,1» de Rijksdag alle hervormingen, die op econo mische reactie uitloopen, zal verwerpen.

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 1